Informatii vaccin antihpv

18-07-2007
megas
Nu este medic/terapeut
megas
as vrea mai multe informatii despre administrarea noului vaccin anti HPV. concret, se poate administra daca pacienta e deja purtatoare de cateva tulpini HPV, dar nu din cele cancerigene?

multumesc
8 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Vaccinul de poate administra, dupa informatiile oferite de companie si daca a avut loc infectia, mai ales daca infectia a fost cu tulpini necancerigene. Se fac trei doze, pentru informatii mai exacte puteti intra pe site-ul medical www.medscape.com
la noi intara produsul se numeste Silgard, in America Gardasil si e produs de MSD.
0
24-07-2007, ora 00:00
megas
Nu este medic/terapeut
megas
va multumesc!

o zi excelenta!
0
04-01-2008, ora 00:00
harisa
Nu este medic/terapeut
harisa
unde se face vaccinul hpv in Bucuresti?
0
06-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Vaccinul se poate cumpara din farmacie (e cam scump si sunt necesare 3 doze) si se poate face de catre medicul de familie. Exista 2 producatori, un vaccin se numeste Silgard, celalalt Cervarix. Inca la noi in tara nu a fost introdus in programul de vacinare obligatorie gratuita, ci doar in America, in unele state.
0
09-01-2008, ora 00:00
harisa
Nu este medic/terapeut
harisa
Va multumesc pentru acest raspuns. Daca mai puteti sa imi dati si alte informatii mi-ar fi de mare folos. Sunt intr-o perioada de mare dezamagire pt ceea ce mi se intampla: prietenul meu are HPV de cativa ani manifestat printr-un neg mic albicios in forma de conopida la baza penisului si este netratat. Nu am avut sex prin penetrare in vagin, dar eu am atins cu mana si cu dosul partea lui intima, iar intr-o singura seara am facut sex oral fara sa fiu constienta ca virusul se poate transmite si pe aceasta cale. In dimineata urmatoare am crezut ca ma doare maseaua de minte, in schimb, probabil ca si maseaua mai crestea, dar langa ea pe obraz am vazut o umflatura mica albicioasa si inca o umflatura si mai mica. Acum au devenit de culaorea pielii cavitatii bucale la aproape 2 saptamani.Pot fi vegetatii veneriene? Nu au decat cativa mm.Se poate sa fii aparut doar la cateva ore dupa ce am facut sex oral? Pot sa fac vaccinul anti-HPV daca am luat deja virusul si daca am varsta de 28 ani? La cat timp dupa ultima doza pot avea o viata sexuala normala fara sa iau virusul de la el?
0
09-01-2008, ora 00:00
harisa
Nu este medic/terapeut
harisa
Este vreo diferenta intre cele 2 vaccinuri alta decat faptul ca sunt produse de companii diferite?
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu cred ca infectia cu HPV poate duce la leziuni pe mucoasa bucala atat de rapid. Poate sa fie vorba doar de o afta. Insa, numai un examen de laborator - o lama ca si lama recoltata de ginecolog de la nivelul colului uterin poate spune daca este infectie cu HPV. Insa, chiar daca este vorba de infectie cu HPV, nu toate tulpinile sunt cancerigene, si uneori, chiar infectia cu o tulpina cancerigena se vindeca de la sine. Vaccinul se poate face si peste 28 de ani, dar cele mai multe studii realizate la americani s-au axat pe grupa de varsta 18-28 de ani. Chiar daca cineva e infectat cu HPV poate face vaccinul, intrucat este protejat fata de celelalte tulpini cu risc (de obicei daca se produce infectia aceasta se face doar cu o tulpina din cele doua cu risc). Vacinul creste imunitatea chiar daca a avut loc infectia. La persoanele neinfectate, procentul de protectie este de 100% pentru cancerul de col uterin, iar acum sunt studii despre avantajele pentru alte tipuri de cancer - bucal, laringian, vagnal, etc. Pentru mai multe informatii puteti intra pe site-ul www.medscape.com.
Ambele vaccinuri mentionate cuprind cele doua tulpini cancerigene - Silgard-ul mai contine inca doua tulpini care produc vegetatiile veneriene (si care nu au risc de cancer).
Cred ca la o luna de la ultima doza (sau chiar la 2 saptamani) protectia este completa. Schema este formata din trei doze - la momentul 0, la o luna si la 6 luni de la prima doza, insa verificati si in prospect, pot fi mai multe variante.
0
11-01-2008, ora 00:00
harisa
Nu este medic/terapeut
harisa
Va multumesc foarte mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.