hpv, rana pe colon

15-03-2008
alisia1234
Nu este medic/terapeut
alisia1234
buna seara. am si eu o intreb am fost la medic si mi a spus ca am o rana pe col si hpv.am fost astazi si mi a indepartat radacinile hpv prin electro cauterizare si mi a dat trat cu poliginax si colpotrophin si bepanthen si mi a spus sa merg la control dupa o luna.si sotului meu i a dat isoprinosine dar nu mi a spus si mie sa iau. e normal? si inca ceva.hpv se transmite prin sex oral?
6 comentarii
0
15-03-2008, ora 00:00
alisia1234
Nu este medic/terapeut
alisia1234
am uitat sa spun rez testului papanicolau:NILM frontiu neg ptr leziuni intraepiteliale sau malignitate asociat cu proces inflamator si ptr examenul bacteriologic: rare celule epiteliale, frecvente PMN, numerosi cocobacili GRAM +, prezente hematii.trichomonas candida gonococ absent.
0
16-03-2008, ora 00:00
Darksniper4U
Nu este medic/terapeut
Darksniper4U
E un virus, alisia.E periculos pentru femei, deoarece poate conduce la cancer de col uterin.E foarte molipsitor si il poti intinde usor, motiv pentru care iti recomand sa te intreci pe tine insati cu igiena corporala si nu numai.Urmeaza intocmai indicatiile medicului.Nu prea e de joaca cu el.Se ia inclusiv prin frecare, atingere, sau prin purtarea lenjeriei intime infectate si te poti reinfecta la fel de usor.Din cate stiu, nu exista un tratament medical definitiv pentru Human Papilloma Virus(hpv).Ai grija de asemenea unde pui mana si unde te scarpini dupa.Si da, se ia si prin sex oral.Cel mai bine ar fi ca o perioda sa te abtii sa mai faci sex.Discuta cu medicul in amanunt toate astea.El e cel mai in masura sa iti dea sfaturi.Uite, ceva pentru tine, daca ai rabdare sa citesti si nu se supara administratorii sitului: http://www.seximus.ro/articole/negi_genitali_condiloame.php
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Isoprinosinul nu prea are niciun efect in HPV, asa ca nu era necesar nici pentru tine nici pentru sotul tau. Ceea ce ti-a facut ginecologul, adica electrocauterizarea si tratamentul local sunt suficiente.
In ceeea ce priveste sexul oral, negii genitali nu prea apar in gura deoarece aici virusul HPV este distrus de saliva.
0
02-04-2008, ora 00:00
alisia1234
Nu este medic/terapeut
alisia1234
multumesc de raspuns.dar, dak sotul meu nu face nici un tratament nu e posibil sa iAU VIRUSUL DIN NOU?de acest lucru imi este cam frica, ptr ca nu stiu ce sa fac.
0
03-04-2008, ora 00:00
Darksniper4U
Nu este medic/terapeut
Darksniper4U
Daca ati urmat intocmai ce v-a prescris medicul, riscul de reaparitie este mic, dar tu trebuie sa intelegi ca este un virus, nu o bacterie.Chestia asta poate ramane in stare latenta mult timp pentru a reizbucni mai tarziu.Nu are nici o importanta daca esti cu sotul tau sau cu altcineva, daca asta e ceea ce te intereseaza.Aveti amandoi grija la sexul neprotejat, in cazul in care aveti parteneri extraconjugali..Nu ca asta ar fi o garantie, dar reduce oricum riscul reinfectarii si/sau al raspandirii.Cel mai important lucru, singurul de altfel de care trebuie sa tii cont, este sa discuti in amanunt cu medicul tau si sa urmezi intocmai indicatiile acestuia.Nu te speria prea tare, pentru ca, daca ai facut si faci tot ceea ce ti s-a spus, vei fi bine cu siguranta.
0
06-03-2009, ora 00:22
io@na
Nu este medic/terapeut
io@na
VA rog, spuneti-mi si mie ce inseamna frecventi bacili scurti, cocobacili, coci?[secretie vaginala}
Dar CLASA II -LA PAPANICOLAU?
multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.