Scurgeri maronii, secretie mai abundenta si miros ciudat = hpv?

11-12-2011
nemessiss90
Nu este medic/terapeut
nemessiss90
In urma cu 4 luni am avut un raport sexual neprotejat cu prietenul meu, de care fusesem despartita o perioada. La 3 zile dupa contact, am avut niste scurgeri maronii, secretia mai abundenta si cu un miros ciudat. Nu am reusit sa ajung la ginecolog, decat acum. In urma controlului, doctorul mi a spus ca e posibil sa ma fi pricopsit cu un hpv. Inca nu am primit rezultatele analizelor, imi este foarte teama :( este posibil asa ceva, in condtitiile in care nu am negi?prietenul meu a fost la control tot acum si nu are nimic, mai ales hpv.Secretia mea in continuare este maronie, uneori cu pete de sange si miroase foarte urat..
8 comentarii
0
11-12-2011, ora 21:10
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Este posibil ca medicul ginecolog sa fi vazut in interior niste papiloame (negi). Este important sa tratezi infectia in functie de rezultatul ex de secretie si sa vezi cum iese ex B-Papanicolaou
0
12-12-2011, ora 00:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exista tulpini de HPV care nu se manifesta cu papiloame. Vezi ce iese la analize si apoi ce ti se recomanda ca tratament. Sa nu uiti sa intrebi ce trebuie sa ia si partenerul in caz ca iese ceva la analizele tale. De multe ori barbatii sunt purtatori, nu musai au manifestari de la virusi, fungi etc si va puteti reinfecta continuu.
0
16-12-2011, ora 17:39
nemessiss90
Nu este medic/terapeut
nemessiss90
Va multumesc pt raspuns, dl doctor.Mi-am luat astazi rezultatul la analiza secretiei, Papanicolau nefiind gata.La acesta mi-au iesit epitelii frecvente, leucocite si mucus frecv, flora grad III, Gardnerella vaginalis si rari coci gram pozitivi. Imi puteti spune va rog cam ce inseamna, daca e foarte grav? Si daca ar exista posibilitatea existentei hpv sau al cancerului de col, s-ar fi vazut ceva la aceasta analiza a secretiei?
0
17-12-2011, ora 01:21
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Infectia HPV este confirmata prin tipajul viral pentru HPV care este o alta analiza. Legat de cancerul de col, testul de screening folosit este ex citologic Babes Papanicolaou. Ex de secretie a aratat ca ai vaginoza bacteriana (inf cu gardnerella) si vei primi un tratament de la ginecolog.
0
21-12-2011, ora 00:02
liliana15
Nu este medic/terapeut
liliana15
buna, as.vrea.sa.va.sp un.si.patania.mea:D am.un.baiat.de.1an.si.jumatate, iar.in.timpui.sarcinii.mi-au.aparut.niste.condiloame.Nu.am.putut.face.nimic.pt.ca.eram.gravida.si.nu.foLoseste.
nici.o.metoda.
La.scurt.timp.dupa.nastere.mi-au.disparut.singure.fara.nici.un.medicament..
Acum.dupa.tot.ce.citesc.pe.net.si.am.vazut.ca.se.ia.si.prin.sarut.ma.gandesc.cu.groaza.daca.
am..imboNAVIT.SI.pe BAIATU.meu.
EU.nu.am.facut.sex.oraL.dar.persoana.care.ma.imboLnavit.da.
EU.am.un.obicei.p rost.de.a-mi.pupa.baiatul.pe.gura, mai.gust.si.din.mancarea.LUI.
Imi.este.frica.rau, imi.este.groaza.va.rog.sa.ma.ajuati.cu.o.parere, daca.stiti.ceva;
0
25-12-2011, ora 23:44
nemessiss90
Nu este medic/terapeut
nemessiss90
Sunt foarte dezamagita, am facut paps-ul la maternitatea giulesti si dupa aproape 3 saptamani inca nu este gata. In ultimele 3 zile am avut o secretie abundenta, mai ales dimineata, cu sange, iar astazi am avut si dureri asemanatoare celor din timpul menstruatiei. Se poate intampla chestia asta, daca iau anticonceptionale de un an?(mentionez ca le iau pt SOP). Numai in cazul cancerului pot aparea aceste simptome??va rog sa imi dati un raspuns, ca sunt cu psihicul la pamant. Acum am plecat si in vacanta si pana pe 8 ian nu pot ajunge la ginecolog, s-ar putea agrava situatia foarte tare?:(
0
26-12-2011, ora 09:31
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Daca atunci cand medicul v-a recoltat PAP nu a vazut o tumora pe col e putin probabil sa aveti un cancer de col. Cred ca aveti o tulburare hormonala legata de boala de baza, faptul ca aveti si dureri pelviabdominale asociate cu sangerarea arata ca probabil sursa nu e de la col ci din uter. Incercati sa va linistiti si mergeti dupa sarbatori la medicul ginecolog. Nu ar avea ce sa se agraveze f tare, cel mult poate aparea o sangerare mai abundenta si prelungita.
0
26-12-2011, ora 09:56
nemessiss90
Nu este medic/terapeut
nemessiss90
Da..mi-a venit menstruatia azi, desi mai am de luat 7 pastile..nu stiu daca sa le mai iau.Va multumesc din suflet, m-am mai linistit putin!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.