HPV - mai poti face copii? Se transmite?

05-03-2007
suzana_monamour
Nu este medic/terapeut
suzana_monamour
dc o femeie are hpv, mai poate face copii?adik copilulu respectiv se va naste si el cu acelasi virus pe care-l are mama sa? va multumesc!
27 comentarii
0
06-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu HPV are tropism epitelial, adica nu trece in circulatie pentru a ajunge la fat.
0
27-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
as avea o intrebare: in momentul in care iti faci analizele de sange si ti se face pt BTS se poate descoperi infectia cu HPV?
0
27-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu! Asa cum am mai spus, HPV nu trece in sange, asa ca nu se poate face o analiza la sange pentru a-l depista!
0
27-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
hpv = cancer?
0
28-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
iubitul meu are papilomatoza laringiana credeti ca aceasta are legatura cu HPV?
0
28-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
mai bine zis: prietenul meu a fost operat de papilomatoza laringiana, care recidiveaza.am citit pe net ca si asta este cauzata de virusul hpv.credeti ca se poate transmite prin saliva, sau contact sexual oral?
0
29-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
HPV nu este = cancer!
Pentru a patrunde intraepitelial, virusul trebuie sa gaseasca o "portita".
Aceasta "portita" consta intr-o mica leziune a epiteliului (zgaraietura, intepatura, fisura, etc.). Teoretic se poate transmite HPV si prin saliva si prin contact sexual oral, cu conditia sa apara acea "portita".
0
29-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
multumesc pt raspuns.
d-na doctor ceea ce eu si iubitul meu vrem sa stim este dc:
1. el datorita problemei pe care o are poate sa-mi transmita mie hpv? 2. papilomatoza laringiana are legatura cu hpv sau nu?
0
29-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca vei face click pe midorin42 vei vedea ca nu prea am trasaturi feminine!
Eu am inteles ca iubitul tau a rezolvat problema laringiana, asa ca pentru moment nu este niciun pericol!
0
30-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
imi cer scuze. trebuia sa ma informez inainte de a va face femeie :-)
va multesc tare mult pt raspunsuri. eram ingrijorati ca am citit despre aceasta si ca ar putea sa-mi transmita mie HPV. As avea o rugaminte daca ma puteti ajuta sa-mi recomandati un medic in satu mare unde as putea merge sa-mi fac analizele sa fiu linista ca nu am HPV.
0
30-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau, dar de la Iasi la Satu Mare este ceva distanta, asa ca. nu prea am cum sa-ti recomand pe cineva deoarece nu cunosc pe nimeni in partea aceea de tara!
Poti insa plasa aceasta rugaminte in sectiunea, "medici, cabinete, clinici", poate iti recomanda cineva din zona un medic bun! Succes!
0
31-03-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
Dl doctor as mai avea doua intrebari. Ce analize trebuie facute pt a vedea dc am hpv sau nu? La ce cabinet trebuie sa merg la ginecologie sau la dermatologie?
0
01-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa te vada un dermatolog, iar un examen clinic atent este suficient!
0
19-04-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
dl doctor am fost la medic si am primit un tratament pt 10 zile cu metronidazol tablete (cate 2 tablete de 2 ori/zi), betadine ovule si unguent. Problema e ca ovulele imi provoaca usturimi. ce as putea sa iau in locul lor?
O alta intrebare ar fi dc iubitul meu trebuia sa ia si el tratament?
0
22-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca Lomexin 2 ovule, un ovul la 24 de ore.
0
24-05-2007, ora 00:00
irina-madalina
Nu este medic/terapeut
irina-madalina
sunt suspecta de HPV. Cum l-am luat? Cum evolueaza si ce pot sa fac? Va implor sa ma ajutati!
0
24-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Citeste mai multe despre HPV in sectiunea Boli&Afectiuni>>Boli cu transmitere sexuala>>Vegetatiile veneriene-Negii genitali.
0
06-11-2008, ora 19:30
alexandra_elena21
Nu este medic/terapeut
alexandra_elena21
colegei mele de apartament i-a iesit la testul papanicolau niste celule (koilocite parca) care ar indica prezenta HPV-ului. eu vreau sa stiu daca acesta (HPV) se ia si prin folosirea comuna a vasului de toaleta?
0
09-11-2008, ora 14:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, daca nu aveti leziuni la piele.
0
26-07-2009, ora 18:04
-Mihaela-19
Nu este medic/terapeut
-Mihaela-19
Buna ziua. As dori sa stiu daca virusul hpv se poate transmite prin saliva. Sunt purtatoare de hpv si prietena mea a baut dupa mine, ar fi un risc sa fie infectata? Daca da, cat la % sunt sanse ca ea sa fie infectata? Sunt foarte ingrijorata. Va multumesc
0
26-07-2009, ora 20:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu se transmite prin saliva !
0
20-02-2010, ora 23:05
Radu241
Nu este medic/terapeut
Radu241
Buna seara, am si eu nevoie de o lamurire. Am intrat in contact cu o persoana infectata cu HPV dar a fost inca un contact sexual. Totusi, au existat cateva contacte intre mana si organul genital al fetei iar la un deget prezentam o mica pielita rupta la unghie, precum si sex oral din partea ei. Care sunt sansele sa fiu infectat si eu si ce fel de test ar trebui sa efectuez? Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
28-02-2010, ora 19:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti cu " dar a fost insa un contact sexual" !
Aveti sanse sa luati ORICE boala cu transmitere sexuala in urma unui contact oral, inclusiv HPV!!
0
01-03-2010, ora 16:51
Radu241
Nu este medic/terapeut
Radu241
Am gresit prin " dar a fost insa un contact sexual", trebuia sa fie "nu a fost inca un contact sexual". Prin al doilea raspuns cred ca am fost lamurit, va multumesc si o zi cat mai placuta.
0
24-11-2010, ora 12:26
nicoletta13
Nu este medic/terapeut
nicoletta13
buna ziua, am 22 de ani si am aflat ca am si eu virusul HPV.aveam un mic neg pe piele.am fost la un control ginecologic, unde, dupa ce m-a examinat a zis ca am doar negul respectiv, si o mica rana pe col, mi-am facut testul papanicolau si medicul mi-a prescris macmiror ovule, si norfloxacin si eu si partenerul, diagnosticul fiin vaginita.despre acel neg mi-a zis ca nu e infectie, ca daca era infectie era si in interior.dupa cateva saptamani mi-a mai aparut 2-3 negi mici, cat gamalia de ac, putin maronii, dar nu seamana cu cel dintai.am fost iar la medic si mi-a prescris condyline.m-am dat, mi-au trecut dar tot imi apar incontinuu in alte locuri.
acum in decembrie trebuie sa merg iar, dar as vrea sa schimb medicul. ar fi bine sa merg tot la un ginecolog, sau la un dermatolog, avand in vedere ca acele condiloame sunt doar pe piele?

va multumesc anticipat
0
27-11-2010, ora 18:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi bine sa mergeti la un dermatolog.
0
19-12-2017, ora 15:42
CosminTulcea15100
Nu este medic/terapeut
CosminTulcea15100
Buna ziua, tocmai m am sarutat cu o persoana confirmata cu hpv tulpina 52. citind apoi pe diverse site-uri cam toate spun ca se transmite prin saliva si chiar prin atingerea mainilor ?? Mi se pare cam agresiv de contagios, adica o persoana poate atinge zilnic multe maini sau locuri unde au atins alte maini...singurul site unde am citit despre acea ' portita" a fost aici citind postarea domnului doctor Dorin Mihalache...pana la urma cum e ???? Schimbul de saliva e suficient sa contactezi hpv??? sau trebuie si "portita", atingerea usoara cu mana a partilor barbatesti poate reprezenta un risc ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •