fetita mea (2 ani) raceste des

25-02-2013
theodora04
Nu este medic/terapeut
theodora04
as dori si eu adresa unui medic homeopat.Fetita mea raceste f des, are 2 ani (intr-o saptamana). Am trecut de la amoxicilina, la augmentin, la zinat, si acum la azitromicina(pe care nu i-am dat-o. A luat de la cresa un virus, suntem la a 2-a saptamana de mucozitati purulente fara febra. Astept raspuns si de la alte mamaici.

Multumesc
3 comentarii
0
25-02-2013, ora 21:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Avand in vedere ca sistemul imunitar al copiilor nu este complet dezvoltat, e normal ca ei sa raceasca mai des(copiii fac in jur de 6-10 raceli pe an). Important e cum se trateaza racelile, corect e sa nu ii indopi cu medicamente, se recomanda vitamina C, siropuri naturiste, aerosoli, lichide multe, alimentatie bogata in citrice si lactate, respectarea anumitor norme de igiena...Cu cat li se dau mai multe medicamente si in special antibiotice, cu atat urmatoarea raceala va fi mai greu de tratat...Cred ca ar fi util sa ceri parerea altui medic, de preferinta pediatru. Daca ai fost din Brasov ti-as fi recomandat un doctor extraordinar, care pune accent pe tratamentele naturiste/homeopate si recurge doar in ultima instanta la medicamente.
0
26-02-2013, ora 11:37
theodora04
Nu este medic/terapeut
theodora04
multumesc pt raspuns
0
26-02-2013, ora 11:43
theodora04
Nu este medic/terapeut
theodora04
noi suntem din bucuresti, as dori un medic din zona.Am fost deja la unul dar nu mi-a facut o imresie prea grozava.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •