hiv

01-09-2010
gbitzu
Nu este medic/terapeut
gbitzu
Buna ziua,
Am si eu o problema care ma chinuie de cateva zile... Acum o saptamana am avut contact sexual protejat cu o persoana despre care am aflata ca este infectata cu hiv, problema e ca eu aveam niste iritatii in jurul penisului din cauza epilarii. Exista posibilitatea ca din cauza secretiilor vaginale in contact cu piele iritata sa ma fi infectat cu hiv?
Va multumesc.
3 comentarii
0
21-10-2010, ora 09:28
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Buna ziua! Exista risc, depinde cu cat timp in urma te-ai epilat, daca iritatiile erau mici leziuni sangerande pentru ca virusul trebuie sa vina in contact cu sangele tau. In secretii vaginale exista virus, dar cantitatea depinde de viremia partenerei in momentul respectiv. Trebuie sa existe si o doza prag de virus care patrunde in corp ca sa se infecteze organismul. Virusul exista si in saliva, dar in cantitati mici, neinfectante.
Fa-ti un test Elisa la 1, 3 si 6 luni de la contact, cel mai devreme anticorpii apar la 1 luna, cel mai tardiv la 6 luni. Daca testul iese pozitiv, trebuie confirmare prin metoda Western-Blot(mai scump, greu de facut si de interpretat). Daca, Doamne-fereste apar semne de primoinfectie hiv: marirea ganglionilor, simptome ca de gripa care trece mai greu cam la o luna de la contact, du-te la un spital de boli infectioase unde se poate face viremia sau p24 care sunt pozitive precoce in infectia hiv.
Succes si mai multa grija in viitor!
0
06-02-2011, ora 12:16
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Buna ziua,
Pentru testul HIV trebuie sa spun asistentei care imi recolteaza sangele pentru ce hiv doresc sa fac analize (1, 2)?
Sau pur si simplu ma duc si ii cer o analiza HIV?.. nu prea sunt dumerit in leg cu HIV 1, 2 nu stiu ce reprezinta.
Va multumesc frumos!
0
23-04-2011, ora 16:29
dariustrandafir
Nu este medic/terapeut
dariustrandafir
Legat de aceeasi problema.

Am avut un contact sexual protejat, dar secretiile vaginale au ajuns in zona in care eram epilat. M-am epilat cu o zi inainte, dar pentru prima data cu ceara in acea zona. Fiind pentru prima data, am avut dureri. Acum, dupa 3 saptamani sunt racit, mai precis am dureri de gat care tin de 4 zile. Poate fi vorba de HIV?

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.