mi-au aparut niste chestii pe penis si pe limba... hiv!?

03-10-2008
Japitza
Nu este medic/terapeut
Japitza
in urma unui contact sexual normal neprotejat si oral si mi au aparut niste chestii pe penis si pe limba.De curand am fost la dermatolog si mi a dat un tratament pt ciuperca.Sunt nelistit pt ca ma dor mai mereu capul, gatul, ficatul.E posibil sa fiu infectat cu hiv!?as dori si eu un raspuns va rog.
6 comentarii
0
03-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
de câtă vreme ai avut contactul sexual neprotejat?
dacă au trecut mai mult de 6 luni vei putea să te duci să faci testul HIV care e gratis în anumite locuri. oricum se zice că bărbaţii sunt mai puţin sensibili la a se infecta cu HIV în urma contactelor sexuale neprotejate. mai degrabă e altă boală cu transmitere sexuală.
0
03-10-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Hy ! Dar dermatologului i-ai zis ce-ai facut?
Chiar sa nu iti faca si alte investigatii sau ce ti-a facut de a constatat ca ai ciuperca? Ciuperca aia care o ai, cum e ?
E normal sa fii nelinistit, doamne fereste, du-te si mai consulta un dermatolog.
Voi barbatii astia, ce greseli mai faceti!
Hai penisu ca penisu dar limba?
0
03-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai daca se infig cu dintii de unde nu trebuie...
0
03-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Perioada de incubatie "” timpul dintre momentul cand o persoana este infectata cu HIV si cand apar primele simptome "” poate fi de cateva zile pana la cateva saptamani. Simptomele asemanatoare gripei sunt obisnuite in acest prim stadiu de infectie, care este numit sindrom retroviral acut. Simptomele de sindrom retroviral acut sunt frecvent gresit interpretate ca simptome ale unei alte infectii virale, cum ar fi gripa sau mononucleoza si pot include:â– Crampe abdominale, greata sau voma.
â– Diaree.
â– Marirea ganglionilor din jurul gatului, din axile si regiunea inghinala.
â– Febra.
â– Cefalee.
â– Dureri musculare si articulare.
â– Eruptie cutanata.
â– Durere in gat.
â– Scadere in greutate.
0
03-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Al doilea stadiu
Cand simptomele revin, acestea pot fi vagi si greu de descris. Simptomele includ:

â– Confuzie
â– Diaree sau alte modificari ale scaunului
â– Dificultati de concentrare
â– Tuse seaca
â– Oboseala
â– Febra
â– Pierderea apetitului
â– Afte bucale
â– Modificari ale unghiilor
â– Transpiratii nocturne
â– Umflarea ganglionilor limfatici de la gat, axile, si inghinal
â– Dureri la inghitire
â– Modificari de personalitate
â– Reactivari de herpes simplex
â– Lipsa de aer
â– Intepaturi, amorteli si slabiciune in membre
â– Pierdere in greutate neexplicata
â– Candidoza bucala, stomatita aftoasa
0
03-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ultimul stadiu
In timpul ultimului stadiu de infectie cu HIV, boala progreseaza spre sindromul imunodeficientei dobandite sau SIDA. Unele simptome de SIDA sunt oboseala, scaderea in greutate, diareea, febra, transpiratiile nocturne, aftele bucale. In timpul acesta, va veti imbolnavi mai usor cu infectii oportuniste cum ar fi pneumonia.
Timpul scurs de la infectia HIV pana la dezvoltarea SIDA variaza. Unii oameni dezvolta simptome, semnaland complicatiile HIV care definesc SIDA, in mai putin de un an de la infectare. Altii totusi raman complet asimptomatici dupa mai bine de 20 de ani. Timpul mediu pentru progresia de la infectia initiala la SIDA este de 8 - 10 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.