histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 949596 ..... 196 197 Înainte ›
0
11-07-2012, ora 16:32
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
buna fetelor...am reusit aseara sa intru pe forum. mi-a luat foarte mult cititul mesajelor si nu am mai avut timp sa scriu pentru ca trecusem de mult, de miezul noptii.

observ ca lucrurile s-au miscat destul de mult pe aici.

...Violeta s-a operat...ma bucur foarte mult ca esti deja in refacere. Radioterapia consta in sedinde de cate 5 min iradiere. Stai pe o masa, si se plimba un aparat in jurul punctului calculat de fizicieni ( cateva secunde * 4 laturi / fata, spate si laterale). La mine, radioterapia s-a desfasurat pe parcursul a 6 saptamani. Trebuie sa faci Radio post operator?... sa stii ca si eu am avut peste 20 de copci, cu taietura pe langa buric, dar se pare ca e la locul lui, nemodificat. Au cusut ei aiurea, cred. Si apropo de dren, pe mine m-au externat cu tubul si punga dupa mine. Am stat 7 zile in spital si inca vreo 5 acasa cu drepun de incepuse sa se sudeze de piele...Deci, se poate si mai rau.:)

...ana2010...am inteles ca nu te-ai simtit prea bine. Esti ok acum?
...Mirelus...ti-a mai trecut starea de depresie? Poate imi transmiti si mie ceva pozitiv, pe langa faptul ca azi noapte am luat lectii de revigorare vaginala :)...dar ma bucur ca ai prins glas.
...viorica...ce sfaturi i-ai dat lui Coti????...vreau si eu meditatii, please.

...alix71...eu m-am intors la serviciu dupa 7 luni. La doua luni dupa operatie am trecut printr-o perioada foarte grea pentru ca am dezvoltat reactii radice severe.

Despre mine ce sa va spun? Ca am luat boala de la Mirela. Se pare ca e contagioasa. Mai mult decat atat, de la 1 iulie am ramas fara medic de familie. Si cum se aplica legea lui Murphy...exact acum am nevoie de un medic pt a-mi da trimitere pe ici, pe colo. De 3 saptamani am glezna stanga umflata si abia calc de durere. La inceput am crezut ca este din cauza drenajului limfatic, dar acum nu mai sunt sigura. Am si ceva dureri in zona pelvina si s-ar putea sa am probleme si cu rinichii ( nu e de mirare. Astazi, pana la ora asta nu am baut un stop de apa, in afara de cafele). Muncesc ff mult si nici nu m-am simtit bine de la caldura de afara, probabil si ceva radiatii. :(

Nu vreau sa fiu singura responsabila cu propunerea de intalnire. Mi-am dat seama ieri ca ziua de 16.07.2012 se apropie vertiginos si inca sper sa ne vedem cat mai multe.
Este ok data?
Este ok ora 18?
Cate veniti?
Unde ne vedem? Eu am propus centrul orasului dar nu stiu unde sa mergem. De obicei, la astfel de intalniri ma bazam pe Hanul Berarilor ( langa blocurile Gemene de pe Splaiul Independentei, in spate la Banca religiilor). Ce spuneti? Stie cineva o locatie mai buna?

deci, cum ramane?
0
11-07-2012, ora 19:45
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor! caldura mare, vorba lui Caragiale, iar eu mai tot timpul pe teren. Viorica nu forta obtinerea rezultatului histopatologic, din cate mi-a explicat mie medicul (pentru ca si eu voiam repede, cat mai repede rezultatul analizelor), acesta trebuie sa stea la parafina un anumit numar de zile conform unor proceduri. Nerespectarea acestor timpi pot duce la un rezultat neconcludent sau inselator. Asa ca Viorica ai rabdare va fi bine. Ana puiule te pup gandul imi este la tine Fetelor va pupacesc pe toate toate! Vasi ce mai faci???????????? Rasarit de Soare iar te-ai dat la fund...pe voi celelalte va imbratisez asa Coti fii vesela te prinde foarte bine!
0
11-07-2012, ora 20:11
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Vai ce de conversatie! Eu am fost cam bleaga astazi, am stat 2 ore la usa oncologului si pana la urma trebuie sa fac 25 sau 30 de sedinte de radio. :( Si apoi mai vedem. Zapacitul de medic mi-a zis ca s-ar putea sa trebuiasca sa ma mai opereze inca o data sa imi scoata ganglionii pentru ca initial eu am avut alt diagnostic. Deci nu sunt vesti foarte bune. Radio fac dupa 23, sa treaca 3 saptamani de la operatie. Nici nu stiu ce sa mai zic asa ca nu mai zic nimic.
0
11-07-2012, ora 20:31
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Halal Doctor !!!!!!!!!!!!!!!!!
0
11-07-2012, ora 21:03
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Violeta scuza-ma am scris Viorica tot o floare! Cere lamuriri la medic adica cum alt diagnostic? operatia dupa ce diagnostic a facut-o. Parerea mea este sa mergi la IOB un institut ramane totusi un institut. Te pup Violeta pe tine si toate fetele
0
11-07-2012, ora 21:13
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
VIOLETA m-ai lasat masca cu doctorul ce ti-a spus.poate nu o fi chiar asa...poate rez este bun si nu mai este nevoie.cum sa te opereze iar sa-ti scoata ganlionii?pai nu spusese ca era ff putin atins uterul ?eu nu mai inteleg deloc doctorii astia.numai pe mana lor sa nu ajungi.fetelor nici eu nu ma simt prea grozav vad ca incepe sa ma doara in zona cam unde am avut ovarele si uterul.ma mai inteapa cateodata si in partea dreapta pe sub coaste, nu stiu ce sa mai zic..am avut si o durere groaznica in zona buricului..va pup si va doresc sanatate
0
11-07-2012, ora 21:39
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Fir-ar al naibii de buric, ca si pe mine ma doare ! si prin jurul lui ! Buricu' masii !
0
11-07-2012, ora 21:55
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Fetelor eu v-am mai spus ca si acum dupa 4 ani, daca ezagerez cu greutatea sau statul prea mult in masina ma doare in zona unde au fost ovarele. Deci fiti cumintele, eu stiu ca vreti sa va demonstrati ca puteti, ca nu s-a intamplat nimic asta am facut si eu dar..am invatat sa fac treburile mai incet cu mai multa atentie. Am invatat sa am grija de mine. Cu alte cuvinte sa fiu un picut egoista. Imi amintesc ca abia dupa un an si jumatate am reusit si eu sa ma intand adica acea miscare care ne relaxeaza organismul deci rabdare si iar rabdare orice exces lasa urme..Somnic usor !!!!!
0
11-07-2012, ora 22:05
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Ei, bine ca dati durerea de la una la alta... uite ca si la mine a ajuns... si eu am dureri in zona operatiei asa pe interior dar nu sunt cumintica am mers mult pe jos, am carat greutate, si multe altele.
0
11-07-2012, ora 22:23
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Coti, tie ti se trage de la sfaturile lui Vasi. Vezi daca le aplici?
NEBUNATiCO, la tine a venit iarna?
0
11-07-2012, ora 22:31
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Hai sa ne bagam cu buricul in zapada !!!!
0
12-07-2012, ora 00:30
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Dragele mele, va pup cu drag pe toate.Griguta iti multumsc mult pentru gandurile bune, multumiri si la Corangel, Coti si toate fetele.
Violeta, ma crucesc de ce aud despre medicul care te-a operat.Pai, cand a deschis si a taiat, nu a vazut ca trebuiau extirpati si ganglionii si trimisi la examinare?????????????
Pot fi ganglioni prinsi de boala si atunci diagnosticul de schimba.
Eu am avut in standardizarea FIGO, stagiul IIA, dar pentru ca am avut prinsi 8 ganglioni, s-a schimbat staandardizarea la III B, adica am avut T2N1M0 (T-marimea tumorii, N-ganglioni prinsi, M -metastaze ).
Are dreptate Griguta- HALAL DOCTOR- ( banuiesc ca a si primit COTA)!!!!!!!! Te rog, sa faci sedintele de radioterapie, sunt mai mult decat necesare- si nu asa de grele de suportat)
Eu, azi am facut a 2 a sedinta de chimio - e ok-.Stau cam rau cu anemie ( nimic nou), hemoglobina a scazut la 7, 6 si mi-a zis ca in 17 imi face transfuzie de sange.
Imi pare rau ca mai aveti dureri, pe ici pe colo- dar ce sa facem- asta eeeeeeeeee!
Va sarut cu drag si multa sanatate!!!!!!!!!!
Rasarit, pe unde umbliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, vreau sa te citesc iar, vesela si optimista!!!!!!!!!!!
0
12-07-2012, ora 00:32
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
scuze, stadiul- in loc de stagiul ( ca doar nu plec acum in armata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
12-07-2012, ora 07:47
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Buna dimineata
Violeta, eu am inteles din ce am citit in postarile tale, ca de fapt, la operatie s-a constatat ca era mai bine decat se asteptau. Am inteles bine?
Deci daca diagnosticul initial nu s-a confirmat, nu a fost necesara scoaterea ganglionilor. Din cate stiu eu si am mai scris asta, decizia asupra interventiei se adapteaza la ceea ce se vede cand se intervine chirurgical.
Cred ca ar trebui sa ceri si alta parere autorizata. Mergi la Bucuresti cand te vei mai reface.
Ana scumpa, da-i cu fructe si legume. Caisele (pentru ca e sezonul lor) sunt foarte bune si pentru anemie, piersici, coacaze, afine, prune, portocale, salata de varza, patrunjel verde, rosii, ardei, miere si polen in cure de cel putin o luna.
Tinctura de urzica in ceai indulcit cu miere este foarte buna pentru anemie.
Pe 16 sunt la Bucuresti. Pot sa vin la intalnire.
Sanatate si pupici!
0
12-07-2012, ora 07:53
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
nuuuu, iar vesti proaste..iar dureri..iar operatii?sper ca nu intram toate intr-o periaoada neplacuta, azi la 18 am programare la doctor, sper sa vin cu vesti bune de acolo ca sa pot pleca linistita la mami.Coti, plecam luni la Arad, sambata afiseaza liceul la care a intrat si luni dim mergem sa depunem dosarul de inscriere apoi la drum ca nu mai avem rabdare
Corangel, ce rau imi pare de intanire, eu intelesesem ca nu ne mai vedem:(, chiar vorbisem cu sotul si fiul meu sa ma duca ei si cat stau eu cu voi cateva ore ei sa se plimbe prin magazine sau sa meraga la un film..aveau ei ce face in tot bucurestiul, poate data viitoare vom comunica mai bine si ajung si eu sa va intalnesc
Violeta, sunt extrem de indignata de medicul tau, fii mai barbata si cere-i mai multe explicatii
Nico, sa fie intr-un ceas bun evenimentul de sambata
Mirela..nu mai spui nimic de Miff..cum se decurca cu canicula?
Va imbrtisez cu drag pe toate..fug in oras acum ca trebuie sa ajung la un notar sa fac o copie legalizata a certificatului de nastere a lui Valentin, ne trebuie pt inscrierea la liceu, va scriu maine ce am facut la doctor...pupici
0
12-07-2012, ora 10:11
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
'Neata, fetelor!
Corangel, prin aprilie am inceput sa am niste dureri crunte in jurul buricului si in zona pelvina. Tot la rinichi m-am gandit, nici eu nu beau lichide. Pe urma mi-a trecut prin cap ideea ca ar fi ceva in neregula cu colonul. O prietena mi-a spus sa fac urocultura ca sunt semne de infectie urinara. A avut dreptate, infectie cu Klebsiella, microb luat din mediul spitalicesc, in general( sonda, etc). Dupa 10 zile de antibiotic am scapat de infectie si de durerile alea crunte. Mergi sa faci o urocultura, si tu COTI la fel.
Radioterapie am facut si eu la IOB, 25 de sedinte, inainte de operatie. Desi nu scrie nicaieri ce stadiu am avut, medicul care m-a operat, un OM deosebit de la maternitatea Giulesti, mi-a scos 16 ganglioni, pentru siguranta, a spus.Nu a fost nici unul invadat.
La serviciu m-am dus dupa 2 luni si jumatate, dar stau pe scaun toata ziua.
Multa sanatate tuturor!
0
12-07-2012, ora 10:32
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Of, iubitelor, iubitelor..asa de dragi imi sunteti...cum nu va pot spune !

Doinita, tare m-am bucurat de bucuria voastra, cu examenele si notele mari ! Bravo si felicitari pentru baiat. Nu cred ca exista satisfactie mai mare !
Nu o sa va iau pe toate la rand, imi este frica sa nu scap pe vreuna din voi.
Dar,
Anuscaaa..de cate ori scrii.fac ochii mari, sa vad ce mai e cu tine si cand vad ca e bine...Duuamneeeee.ce bine e ! Te urmaresc pe aici printre postari ! Doinita are dreptate, da-i cu fructe si legume, nu prea carne (daca poti) profita de vara si de prospaturi cat poti. Sucuri, sucuri, sucuri !

Violeta...vorba fetelor: iti vine sa ii strangi de gat pe doctori. Adevarul e ca mai avem o mana de doctori buni, restul pleaca afara. Eu nu stiu ce sa zic, poate fetele sa iti dea sfaturi bune, uite, Ana zici ca a facut facultatea de medicina, atat de multe stie. Si Corangel la fel.
Ele sunt in masura sa te sfatuiasa, eu pot doar sa imi doresc cu putere, ca tu sa fii bine. Esti un caracter puternic, trebuie in final sa fie bine. Of, iubitelor, numai in pielea voastra sa nu fii, cum se spune ! Dar trebuie sa fie bine, trebuie !
Claudita, Miff sufera tare de caldura, mai cu seama ca el respira chiar dogoarea de la nivelul asfaltului.
Intr-o zi chiar era in hiperventilatie, l-am adus repede de tot acasa, am pus dusul pe el cu apa calduta ca sa isi revina. Mi-a fost teama, unui vecin chiar i-a cazut lat catelusul, pe asfalt, mergand. L-au dus repede la veterinar si si-a revenit.
Claudita cealalta, de Bucuresti...rad, rad, rad !
Sa iti transmit ceva pozitiv, ca numa' ce ai luat lectii pe timpul noptii de revigorare ! Aaaa..ce m-ai amuzat !
Daca voua va e bine.asa sa fie mereu ! Eu insa, m-am speriat, la mine nu era bine, era Triunghiul Bermudelor tot ce intra pe acolo, se pierdea !
Dar...traiasca bilele, care chiar functioneaza ! Se simte cu totul altfel. Daca vor fi fete care se vor lovi de aceasi problema, ca mine, sa stie macar ca mai este ceva de facut. M-am zbatut destul de mult sa obtin informatiile, sunt persoane care daca afla ceva, tin pentru ele, eu nu inteleg acest comportament, se pare ca sunt multi asemenea oameni. Eu daca aflu ceva folositor, vreau sa impartasesc tuturor, poate mai ajuta si pe altcineva informatia.
Asa, si mai este o crema constrinctoare foarte buna. Si daca nici cu astea nu ar merge si nu ar merge, mai am un AS in maneca. Vi-l spun, daca aveti nevoie, dar poate voi nu aveti nevoie.
Azi noapte a fost mai bine, se simte o schimbare, desi nici nu am stat chiar asa, numai de bile, pentru ca eu sunt tot timpul pe fuga, mereu am ceva de facut si am mai neglijat sa le "montez". Dar se simte o schimbare ! Daca le-asi fi tinut ore bune, cum este ideal sa ajungi sa le tii, puteam face ce doream eu cu vaginul, puteam strangula obiectul muncii ! Cel putin, asa sustin cele care au folosit.
0
12-07-2012, ora 11:17
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Nicol, petrecere frumoasa, sa fii cea mai tare nasa !

Sa te faci frumoasa, frumoasa, frumoasa ! Esti. Dar sa te faci si mai !
0
12-07-2012, ora 11:27
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
doamne iarta-ma Violeta pai astia sunt complet nebuni adica cum sa te reopereze?CERE A DOUA OPINIE!desi sincer eu personal nu in mare cunostinta de cauza ce-i drept, cred ca nu era rau daca scoteau ganglionii limitrofi, se spune ca e rata mica de diseminare daca sunt extirpati ganglionii, dar dupa cate am priceput eu intraoperator medicul a vazut ca e totul ok, si daca marginile piesei sunt negative pentru malignitate nu stiu daca a diseminat in ganglioni, se face punctie ganglionara si se analizeaza, mai ales in ce numesc ei ganglionul santinela chestie care se depisteaza radiologic dupa introducerea unei substante de contrast.dar era o tumora a colului initial sau o leziune precanceroasa ? ca HSIL nu este cancer dar poate deveni in timp.medicii astia sunt de neinteles cel putin dupa parerea mea.dar daca ceri o a doua opinie daca careva nebun zice ca e musai a doua interventie eu nu cred ca are cu ce dauna, sa vezi ce spune si altul, fara sa-i spui tu ce a spus asta.da operatia unde au fost ovarele mai ales acolo si pe mine ma cam doare dar la noi a picurat un pic zilele astea a tunat de se rupea pamantul dar au cazut doar cativa stropi de ploaie, caldura mare e la locul ei.si se spune ca operatiile sunt meteosensibile poate de aceea ne dor, nu stiu zic si eu.va puuuup pe toate.Ana curaj scumpa mea totul TREBUIE SA FIE BINE! si va fi garantat!
0
12-07-2012, ora 11:30
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Violeta draga eu nu am inteles cine a spus ca trebuie sa te opereze inca odata chirurgul sau oncologul?ca, daca cumva chirurgul realizeaza acum ce trebuia sa faca ala merita strans de gat!!!!
0
12-07-2012, ora 12:31
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Nu este vina chirurgului, el a operat pe baza unor rezultate de la biopsie si ihc. Acum fiind gradul 1b1, ceea ce nu reiesea din analize, normal ar fi trebuit sa scoata si ganglionii limfatici, lucru pe care nu avea de unde sa stie si nu au voie nici ei sa taie de capul lor. Se respecta un protocol. Voi face adio si apoi probabil RMN, ma gandesc ca acolo se vede daca mai este ceva sau nu si apoi mai vedem. Pana la urma daca trebuie asta este, incerc sa ma incurajez cum pot. Deocamdata sa o luam pe rand asa. Nu inseamna ca sunt invadati, dar asa ar fi fost mai bine numai ca diagnosticul initial era de leziune precanceroasa cu mic zone de invazie asa ca nu e vina lui. Ma rog! Ma gandesc ca toate astea trebuie sa aiba un sens ca altfel nu inteleg nimic din ce se intampla cu mine. O scot eu la capat cumva. Nu chirurgul e vinovat ci anatomopatologii care lasa loc de indoiala. Asta este.
0
12-07-2012, ora 12:36
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Of, Violeta, pe mine ma ia groaza de ceea ce spui.
Dar, inca o data, te admir cu multa sinceritate pentru psihicul tau bun, pentru puterea de a te incuraja, in primul rand tu pe tine insati.
Din tot sufletul, sa fie bine!
0
12-07-2012, ora 13:58
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Si totusi Violeta s-a gresit, sincer au gresit amandoi, ma gandesc pe unde este profesionalismul lor. Si cand te gansesti ca viata noastra depinde de asemenea oameni. Mergi si dicuta cu medicul chirurg pentru ca el a vazut ce a fost acolo. Imi amintesc ca la mine a spus ca scoate doar uterul si raman in discutie ovarele depindea de ce gasea cad deschidea. A deschis si mi-a scos si ovarele dupa operatie mi-aspus ca a facaut ce era cel mai bine pentru mine.
Rasarit de Soare mi se pare mie sau esti mult mai bine?Va imbratisez cu drag fetelor!
0
12-07-2012, ora 14:27
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Eiiiiiiiii...pai Grigulet... a fost mai bine.
Parca-parca, mai incep sa sper, ca mai pot...ca mai sunt...ca voi mai face...!
0
12-07-2012, ora 14:35
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Rabdare si iar rabdare cu rabdare multa vei vedea ca va fi bine, discutam peste cateva luni. Vei vedea ca am dreptate.Pup.
0
12-07-2012, ora 14:46
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Aaaa...tu stii ceva-ceva si nu spui!
Cata rabdare, iubita, cata rabdare? Cam dupa cate incercari?! Ai patit si tu?!
Stiu ca nu o sa raspunzi aici, daca vrei vorbim. Chiar cu mult drag !
0
12-07-2012, ora 14:48
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
@griguta, chirurgul a spus ca ganglionii si ovarele aratau normal, dar el a spus cum se procedeaza daca as fi avut exact acest diagnostic de la inceput si ca exista si aceasta posibilitate. Deocamdata nu pot face nimic decat sa urmez tratamentul si apoi voi vedea ce va ma fi. El nu a gresit, la diagnosticul pe care il aveam a procedat absolut corect. Anatomopatologii au gresit. Fie au gresit analiza in sine fie proba ptr biopsie a fost insuficienta, dar trebuiau sa spuna asta. Trebuie sa existe si alte analize din care sa se vada starea ganglionilor pentru ca sincer nu mi-ar mai placea alta operatie. :) Sper sa fie in regula radioterapia si sa nu mai am nevoie de nimic altceva. Cam ajunge, zic! Daca mai are cineva acelasi diagnostic, carcinom scuamos 1b1 spuneti-mi si mie ce fel de operatie vi s-a facut, va rog!

Va pup!
0
12-07-2012, ora 14:55
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
RASARIT de soare ai dreptate cu unele persoane ca sunt un pic cam egoiste.am intilnit si eu persoane care daca stiu ceva nu au placerea de a impartasi si celuilat care nu stie.cu toate ca nu au nimic de castigat din rautatea asta.aprorpo..care este crema de care spuneai? Griguta sa inteleg ca la tine lucrurile au intrat in normal ?chiar cum era inainte cu ovarele?ce bine de tine.pai eu cat trebuie sa mai astept?ca am doi ani.pupici fetelor
0
12-07-2012, ora 15:08
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Va pup si va imbratisez pe toate! Draga Violeta ai dreptate, se respecta niste protocoale, dar observ ca fiecare cu procolul lui.de exemplu la Tg Mures nu te opereaza fara biopsie si, dupa prima biopsie se stabileste stadiul bolii.In functie de acesta se stabilesc parametrii operatiei. Mi- au spus ca vor scoate tot, plus ganglionii. Erau 15 ginecologi in spital, dar nimeni nu a vrut sa ma opereze pana nu am acceptat sa fac radio si chimio. De fapt era o comisie fara avizul careia nu te opera nimeni. Ma batea gandul sa plec in alt centru, dar am inteles ca acesta ara drumul cel mai sigur. Asta nu inteleg de ce n-au stabilit la inceput, dupa biopsie ce stadiu avea boala?! Eu iti doresc multa putere si tarie de a trece peste toate! Dumnezeu si Sf Nectarie sa fie cu tine in tot locul! ANA, multa sanatate si putere, de a suporta tratamentul si sa-ti fie de folos! Sanatate, bucurii si impliniri pentru toate doamnele si domnisoarele de aici !- Astept cu multa nerabdare postarile voastre-LUCICA
0
12-07-2012, ora 16:05
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Violeta, in urma biopsiei, diagnosticul meu a fost " carcinom scuamos microinvaziv cu celule mari nekeratinizate".Fara stadiu, de fapt asta m-a macinat cel mai tare, ca nu stiam stadiul. La IOB am facut CT, nici acolo nu mi-au pus stadiul, decat "col inflamat". Mi-au recomandat 25 sedinte radioterapie si 2 sedinte brahiterapie, dupa care operatia, Am mers la clinica Gynecoland hotarata sa aflu stadiul bolii, unde mi s-a spus ca este stadiu incipient si ca sunt prea multe sedinte de radioterapie, "exces de zel". Oricum, am urmat indicatiile celor de la IOB, dupa radioterapie, m-am operat. Rezultatul examenului anatomopatologic in urma operatiei l-am luat dupa 2 luni, innebunisem cu nervii: "proces inflamator col, 16 ganglioni extirpati, 0 invadati". Si, bineinteles ca au scos tot, inclusiv ovarele. Nu stiu daca iti este de folos, Violeta, dar asta e povestea mea.
Ana, multa sanatate si rabdare!
Rasarici, imi era dor de tine!
Fetelor, nu pot ajunge luni la intalnire, plec la mare cu finutul meu (are 3 ani si-l iubesc de mor).
Va pup pe toate, toate!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 949596 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •