histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 909192 ..... 196 197 Înainte ›
0
02-07-2012, ora 13:41
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
iti dai seama cand o sa mai schimbam pozele cu figurile noastre, noi sa fim in poze si la comentarii "catel dupa catel":):):)
0
02-07-2012, ora 13:42
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
:):):):):):):):):)
0
02-07-2012, ora 13:45
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
TE PUP!, plec sa mai fac si treaba...
0
02-07-2012, ora 15:06
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor! Sile sa-ti dea Bunul Dumnezeu sanatate si sa ramai asa toata viata. Esti un barbat deosebit Violeta este o norocoasa, asemenea barbati sunt rari nu gasesti in fiecare zi. Ii doresc Violetei putere si in trei saptamani va fi OK. Te rog sa ne scrii si dupa ce iese din operatie. Noi suntem cu sufetul si gadul alaturi de ea. Ana nu te-am uitat nici pe tine te imbratisez cu drag pe tine si toate fetele.
0
02-07-2012, ora 15:18
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Buna dragele mele!!!!!!!!!!!!
Nultumesc pentru grija si rugile voaste fata de mine.Toate rugaciunile sunt din suflet- simt asta si totul va fi bine-
Azi dimineata, m-am imbracat frumos, m-am aranjat ( farbuit- cum se zice in banat) si am plecat la ora 8 la spital, pentru a-mi lua portia de perfuzie!!!
Am ajuns mai repede si atunci am trecut si pe la bar, am facut colazione- cum zic italieni ( adica am mancat o briosa cu miere, un pahar de lapte si un capucino)..
Satula, binedispusa, am urcat la etajul 5 - la oncologie si am asteptat sa incep terapia.
A durat 30 minute, acum sunt acasa, ma simt bine deocamdata- o sa vedem cum va fi pana deseara.
Va pup cu drag, multumesc lui Sile si mult curaj si sa ne tina la curent cu evolutia Violetei.
Nuty, concediu placut( ai fost la control?????????????)
Rasarici, nu mai vreau sa te simt trista, discutia despre sex- merita expusa si pe forum-, poate se gaseste o rezolvare si pana la urma, cred ca toate avem nevoie de o astfel de discutie!
Pupicii iiiiiiiiiiiiiii
0
02-07-2012, ora 15:39
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Rasarit de Soare, eu am mai scris despre subiectul atins de tine. Adevarul este ca pana pelavreo 6 luni de la operatie eram ca un arici nu se prea putea apropia sotul de mine. Dar mangaierile rabdarea si atentia lui, alaturi de prelungirea preludiului au facut sa recapat increderea in mine si sa fiu eu cea de dinainte de operatie. Putem vorbi pe privat mai detailat. Pup toate fetele mele frumoase.
0
02-07-2012, ora 16:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Mirelus sanatoasa sa fi...sexul cum a venit si pleaca..Daca tu esti arici, asa cum zice Grig, iti vei reveni, dar nu uita ca problemele pot veni si din partea sotului (si el poate intra la andropauza)...asa ca stai cuminte, eu te vreau voioasa, echilibrata, sa poti da sfaturi asa cum ai facut pana acum..
@Sile sa-ti iubesti sotia, sa o ocrotesti si te felicit pentru caracterul tau...gandul imi este la Violeta, transmite-i multa sanatate si o asteptam cu vesti din cele mai bune.Ai facut bine ca ai intrat pe acest forum, asa vei intelege cata putere au femeile, cum lupta pentru sanatate si in acelasi timp pentru familie.
@Nuty..vacanta placuta, ai grija de tine, sa nu faci efort pe acolo...pupici
@Neli, sunt convinsa ca analizele vor fi ok si vei fi datoare cu o bombonica.
Va imbratisez, va pup pe toate.
0
02-07-2012, ora 17:04
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
Buna fetelor cata activitate pe aici...Vreau sa spun ca si pe mine m-a impresionat fff mult satul Violetei si-mi place enorm de mult sa vad ca mai sunt si soti ca al ei.Maine ii tinem pumnii si in seara asta ne rugam la bunul Dumnezeu sa fie totul ok. ANA nici nu stii tu cat de mult te apreciez ptr vointza care o ai si curajul tau.asa ar trebui sa fim toate si cele cu mai putina vointza sa ia exemplu de la tine.multa sanatate in continuare si -ti doresc din suflet sa se termine cu bine ceea ce ai inceput.si sa revina in viatza ta zilele senine si fericite fara sa fie umbrite de acele ganduri triste. ALIX bine ai vent printre noi, desi era mai bine sa ne fi gasit toate pe alt forum.sa inteleg ca numai uterul il ai scos colul si ovarele sunt la locul lor ceea ce e ff bine. RASARIT subiectul care ai vrut sa-l dezbati pe forum ma intereseaza si pe mine si ai facut f bine ca l-ai deschis. cu toate ca...in comparatzie cu alte subiecte si necazuri si eu ca si tine nu mi-a venit sa le deschid..FETELOR eu as vrea sa am dicutii si in privat cu voi.intr-adevar sunt unele subiecte la care si eu sunt un pic retinuta sa le vorbesc pe forum.si poate asa ajungem si ne cunoastem si mai bine.dar cum sa fac pot lasa mesingerul meu pe forum ?cu toate ca l-am mai lasat odata.si nu stiu daca aveam voie.pupici la toate, toate fetele si felicitari mamelor care au avut reusite la examene din partea copiilor la scoala, urandu-le totodata copiilor lor reusite in continuare, si sanatate si fiindca tot veni vorba de copii sanatate si reusite in viatza la toti copiii vostri chiar daca unii sunt mai mari sau mai mici si nu au avut examene de dat.
0
02-07-2012, ora 17:46
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna ziua dragutele mele !
In primul rand vreau sa spun ca este o situatie inedita aparitia unui barbat pe acest forum femeiesc, na, daca pot spune asa !, fapt care m-a surprins in mod foarte placut ! Violeta, a spus ca o sa-l roage pe sotul ei sa intre pe aici sa ne tina la curent cu starea ei, dar credeam ca este o glumita !Dar iata ca nu era o gluma deloc ! Bravo !Stia ea ce are la usa cand a spus !
Si eu m-am gandit la ea toata dimineata, si asa cum a zis si Clau, mi-am adus aminte de dimineata in care m-am operat si eu !De toate trairile din ziua aceea si de fatza sotului meu cand am fost dusa la salon si.si.in fine nu stiu daca este bine sa ma mai gandesc la toate furtunele alea, de peste tot, parca eram un cosmonaut a trecut, duca-se !
Ana, draga mea, parca te si vad la braserie, frumusica foc si gatita :unde te duci tu Scufita Rosie ?La perfuzie, pt ca trebuie sa ma iau la tranta iar cu zmeul zmeilor,..si ca in orice poveste, asa cum stim, binele invinge raul, deci stii ca suntem aici o intreaga galerie pt tine si pt toate care au nevoie !Te pup si iti doresc tot binele si toata puterea din lume !Voiam sa iti descretesc un pic fruntea si gandul, nu stiu daca reusesc, dar asta este intentia mea !

Off, mai Mirela, ai deschis un subiect taaare fierbinte ! Eliana, nu m-ai nimerit la capitolul asta ! Eu sunt PRAF in ceea ce priveste sexul, PRAF si PULBERE ! Teorie stiu eu, dar practica sunt la pamant !Acum dupa operatie vorbesc !Nici inainte nu eram mai breaza, dar acum...M-am si mutat cu dormitul in alta camera, sub pretextul ca sa nu ma loveasca la burta, dar asta era doar un pretext ! Si nu este bine deloc ! atmosfera este foarte incarcata, eu simt si vad ca nu este bine.si nu stiu nici cum sa dreg busuiocul, fara sa fiu penibila, parca mi-e si rusine ! Va spuneam eu ca "patul tine casa " nu ?Pai la vorbaraie ma pricep al naibii de bine, dar la pus in practica, habar n-am !Eu pe 10 iulie fac 5 luni de la operatie, teoretic sunt reparata, dar la cap este problema mea !
Mai, si am un sot asa de bun !si de dragastos si atent, si ma iubeste asa de mult, dar daca se apropie de mine mai mult decat" prevede regulamentul" imi vine asa o repulsie si o sila ! Nici macar gandul ca s-ar putea duce la alta femeie nu ma poate schimba !Plec acasa acum, dar subiectul ramane in dezbatere, fara jena !Asteptam pareri de la toate fetele, mai marei sau mai mici ! Deci, rasarit, nu esti singura ! Sa ne luam de mana si la garla cu noi ! pup
0
02-07-2012, ora 18:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mai.voi va mutati de la 40 de ani in alt pat????
Incercati sa rezolvati problema voi, pofta vine mancand.ei nu prea au initiativa, asa ca:
O sticla de sampanie,
O lenjerie intima sexi,
Un slip sexi pentru el,
O cada parfumata si treceti la treaba, incet, incet...
Nu mai fugiti de sotii vostrii sub diverse motive, isi iau lumea in cap.
Daca acasa nu puteti, plecati singuri la munte(nu la mare)
Asa ca la treaba...va doresc bafta..
0
02-07-2012, ora 22:30
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
@ Ana bea multe lichide sa cureti organismul de ce ti-au pus in perfuzie si multe sucuri naturale din legume si fructe.intr-o zi faceam din sfecla rosie, telina, morcov, frunze de patrunjel, mere si lamiie... si in alta zi din fructe. cred ca ajuta organismul sa faca fata la tratament. 2l de lichide, ne-am inteles? sanatate multa si totul va fi bine.
@ Violeta operatie usoara si un rezultat cat se poate de bun in urma acesteia. Convalescenta usoara.
@ Mirelus ne suparam. Inteleg ca orce om o mai ia si pe aratura dar chiar asa? urzici nu mai am in gradina ca veneam si te bateam cu ele peste fund sa ai de ce sa te plangi. gata. sunt atatea in jurul tau care merita atentie. greutatile in viata sunt facute sa le depasim si sa devenim mai intelepte. la sex nu ma bag...
sa fiti fericite si iubite de cei dragi.
0
02-07-2012, ora 23:18
ionica_petre
Nu este medic/terapeut
ionica_petre
Buna dragelor,

Violeta, sa-ti traiasca sotul, asa sot mai rar, dl.Sile jos palaria.
Draga Violeta, ma rog pentu tine, gandul meu zboara catre tine, sa le dea Bunul Dumnezeu multa intelepciune si maini de aur medicilor care te vor opera.
Convalescenta usoara, si hai ca te asteptam aici pe forum, vorba lui Coti parca avem retineri cu sotul tau.
Draga Ana, sanatate multa, putere multa sa treci peste acest tratament.

Vasi multumim pentru sfaturi.
Dragelor care aveti copii in examen, bafta multa in continuare, sa aveti reusita in tot si in toate ce vor urma.

Draga Rasarit, incearca si tine cont de sfaturile lui Vasi, asa este, cred ca multe trecem prin ce treci tu.

Dragelor, va multumesc pentru posturile voastre, citindu-le imi fac mult bine, chiar daca nu postez asa des ca voi, sa stiti ca va citesc in fiecare zi, d-abia astept sa am un pic timp sa deschid maill-ul sa citesc, sa vad ce faceti, cum va mai simtiti...

Eu va doresc sanatate multa, multa putere sa treceti prin incercarile vietii, sa aveti grija de voi, sa va faceti frumoase si nu in ultimul rand sa fiti iubite.

Va pupacesc pe toate!
Doamne ajut-o maine pe Violeta, ai grija de ea...
0
02-07-2012, ora 23:33
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Coti, draga mea- am ras cu o asa pofta, ca imi salta burta si chiar daca e umflata, ma doare tot am ras si nu am mai tinut cont de nimic!
Multumesc din suflet si multumesc fetelor care isi aduc aminte de mine, imi trimit incurajari!!!! In privinta sexului, chiar daca nu ne-am vorbit, fac exact ca si Coti.Am un sot bun, dar nu -l mai suport langa mine.Eu am si fost mult plecata, dar cand ajung acasa nu prea sunt incantata de a face sex.Ma gandeam, chiar sa-i dau liber in alta parte, doar sa ma lase in pace!!!!
Coti, draga mea nu cred ca e bine ce facem-trebuie sa incercam sa ne revizuim comportamentul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ama, am sa execut ordinele tale si iti multumesc!!!!!!!!!!!
Eu poate nu mai intru pe forum cateva zile-in 4 plec in tara sa imi rezolv dosarul de pensionare, ca nu mai primesc concediu medical si ma intorc in 9, ca in 10 am analize si in 11, portia a- II a de perfuzii. Ma gandesc ca am sa fiu obosita de umblat si poate nu am sa reusesc sa intru.
Va pupacesc pe toate !!!!!!!!!!!!!
0
03-07-2012, ora 07:59
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
buna!da era bine sa ne fi intalnit pe alt forum, nu nu mai sunt ovarele la locul lor este scos tot inafara de col am 40 de ani, eu am optat pentru extirparea ovarelor pentru ca mama mea a murit la sfarsitul lui ianuarie de cancer de san, si-se spune-poate este adevarat poate nu dar medicii sustin ca cele care nu au ovare deci concentratie aproape inexistenta de estrogen minimizeaza mult cancerul de san.Ana iti doresc mult, mult, mult curaj sa infrunti chimioterapia si te voi ruga sa ma ierti daca iti dau sfaturi inutile dar sa stii ca Kytril-ul administrat seara inainte de ziua cu perfuzia si inca doua dupa amelioreaza starile postchimio, am avut din nefercire mai multe cazuri in familie si le-a ajutat mult mai ales ca pe sublista c3 este grauit, ca altfel e cumplit de scum, noi l-am cumparat pana cand un medic binevoitor ni le-a prescris gratiut, iarta-ma inca odata daca imi permit sa dau sfaturi.da Violeta are un sot nemaipomenit, si al meu este spre norocul meu si eu am emotii de cum va fi cand voi incepe viata sexuala dar ne vom descurca cumva.pentru Violeta primele 3 zile va fi mai greu si daca e cuminte si asculta anestezistul nu va fi foarte rau imediat dupa.eu din instinct mi-am ridicat capul fara sa realizez ce fac si a fost cumplit am avut noroc ca nu am facut eventratie la cat am vomat si cu ce contracturi si dureri, dar a fost vina mea.la mine bufeurile nu au apart inca mi s-a pomenit vag de tratament de substituitie dar nu s-a insistat mi-e frica sa iau hormoni cum spuneam mama a avut cancer de san, am avut un an cumplit, as vrea sa nu mai fie vara sa vine anul nou si sa il inchei pe acesta.nu am frati si probabil de aceea lovitura a fost cumplita.va pup.
0
03-07-2012, ora 08:06
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
neatza doamnele mele dragi, sunt aici..m-am inveselit citind..apoi m-am intristat, iar m-am inveselit si tot asa..

alix, bun venit printre noi..

violeta, sper sa fii trecut cu bine peste incercarea de ieri.probabil ca acum esti inca la terapie intensiva..asteptam vesti de la sotul curajos sile..:)

azi le imbratisez pe ama, pe maria, pe ionica si pe luminita..pe restul v-am imbratisat ieri..dar hai, ca sunt generoasa si va imbratisez cu mare mare drag si azi

..si cate un pup pt fiecare...
0
03-07-2012, ora 08:40
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Buna dimineata dragutele mele,
se apropie data de 16 iulie si vad ca nimeni nu mai spune nimic de intalnire. Claudia - Corangel cred ca e ocupata si nu a mai scris.Doamnele din Bucuresti, poate incercati sa stabiliti un loc de intanire in care sa ne simtim cat se poate de bine pentru cateva ore.
Eu chiar daca sunt foarte stresata cu examenul de BAC (sau poate tocmai de aceea), ma gandesc tot mai des la clipa intalnirii cu voi.
Multa sanatate tuturor si sa aveti o zi cat mai racoroasa. Va pup.
0
03-07-2012, ora 09:17
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna dimineata fete !

Ana, esti tare de tot ! Bravo ! Bravo ! Asa sa fie, sa iti mearga bine totul acolo unde esti !
Violeta, speram ca si tu sa ne dai foarte curand vesti bune !

Grigulet, multumesc, tu ai dreptate, poate ar trebui sa vorbim si pe privat. Vorbim cand vrei tu.
Dar stiu ca subiectul sexului dupa operatie, poate interesa multe fete, asa incat poate ca o dezbatere aici ar fi benefica.
Eu am facut sex tarziu dupa operatie, adica la vreo 8 luni. Dar a fost oribil ! Oribil si umilitor.
Nu se mai simte nimic acolo, ca si cand e gol. Nu se simt peretii vaginului, muschii vaginali, nu mai exista frictiune si apasare intre muschii vaginali si penis, se simte doar o intrare stramta de care treci, apoi e un hau.
Imi cunosc foarte bine organismul, stiu cum era inainte, nu este absolut deloc problema psihologica, cum ca stim noi ca suntem operate, etc, nicidecum. Daca doctorul mi-ar spune asta, eu l-as intreba daca el a facut sex cu o histerectomiata sa vada cum e.
Este o mare schimbare de anatomie, vaginul nu mai este sustinut de corpul intreg al uterului cu col cu tot, este ca un capat de manusa, care se lasa in voia lui. Ca un ciorap taiat si flasc.
Lucrul acesta m-a afectat foarte mult, am citit de la prima pagina acest forum, am mai vizitat si alte forumuri, unde fetele spuneau ca este bine dupa operatie, eram aproape convinsa ca asa e. Dar nu e, e jale!

La inceput nici eu nu prea mai aveam chef de sex (stiti ca va si spuneam) apoi lucrurile au intrat in normal, chiar am chef, chiar vreau sa fac sex, dar acum nu mai fac din cauza penibilului. Barbatul a ramas nesatisfacut, ceea ce mi s-a parut a fi rusinea-rusinilor, cand se spune ca unui barbat nu ii trebuie decat o "gaura". Nu, nu este asa. Trebuie mai mult decat o gaura intr-un gard.
In sfarsit, nu m-am dus sa il intreb, sa ma sfatuiesc cu doctorul meu, nu am avut timp, dar parca ma astept sa fiu dezamagita de raspunsurile lui. Nimeni, nimeni, nici un doctor nu este interesat de ce se intampla cu femeia DUPA operatie, suntem femei, suntem tinere, suntem in putere, suntem delicate si afectuoase, putem da si putem primi dragoste inca. Dar ei nu se gandesc deloc la asta, deloc la ce vom face cu sexul, unele sunt atat de tinere, ce sa faca? Sa isi distruga viata? Un barbat vrea sex si erotism. Clar. Si o femeie vrea, dar barbatii sunt mai directi, poate si mai pasionali.
Ce sa va spun? V-as spune multe lucruri, dar fac un post prea lung.
Intre timp, am inceput documentarea de una singura. Adica ce poti face ca muschii tai vaginali sa fie revigorati, sa mai "stranga", cum strangeau inainte de operatie. Si am aflat lucruri foarte interesante pe care vi le voi impartasi si voua, daca vreti sa dezbatem subiectul mai pe larg.
Cu tot cu domnul Sile printre noi. Asta e viata ! Trebuie sa spunem ce ne doare ! Si sexul asta e un capitol dureros !
0
03-07-2012, ora 09:56
sile70000
Nu este medic/terapeut
sile70000
Buna fetelor,

Am venit de la spital acum 15-20 de min. si voi fi foarte scurt pt ca am ordin sa dorm cateva ore si apoi sa merg sa o ridic macar pe marginea patului.
Operatia a decurs relativ bine in sensul ca a fost putin cam sangeroasa: "A sangerat de m-a zapacit" au fost cuvintele chirurgului.
Ziua si noaptea trecuta au fost foarte grele pt. Violeta (calmantele nu si-au prea facut treaba) insa inainte de a pleca eu parea ca se simte mai bine. Ba chiar a dormit putin. Pana a venit mama soacra. (Glumesc desigur - au venit sa-i schimbe pansamentul)

Atat deocamdata; va multumesc si am sa-i transmit Violetei toate vorbele voastre frumoase si gandurile bune.
0
03-07-2012, ora 11:00
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
da Sile cum spuneam primele 3 zile sunt foarte grele, mie nu mi-au spus daca am sangerat sau nu mult in timpul operatiei mi-au spus doar ca e bine, obosesc cumplit si acum dupa 4 saptamani destul de tare la nu facut mare lucru, poate e si caldura cumplita de vina nu stiu, dar mobilizare trebuie sa existe eu a doua zi m-am ridicat singura de 3 ori si m-am plimbat prin salon indoita in doua dar am fact-o, este esntial sa se ridice din pat a doua zi previ multe chestii cum ar fi emboliile de exemplu.probabil sunt si eu anemica inca de asta obosesc asa de tare nu stiu ca nu mi-au facut nici un fel de analize dupa operatie.tot ce conteaza e ca iesit cu bine din sala de operatie, multa putere si curajul dar eu spun din experienta ca ce a fost mai geru a trecut recuperarea vine si ea dar incet, incet..
0
03-07-2012, ora 13:04
daniela_giurea
Nu este medic/terapeut
daniela_giurea
Buna ziua, nu am mai intrat pe forum de cateva zile pentru ca nu m-am simtit bn, dar citind postarea lui scumpa rasarit de soare nu m-am putut abtine si trebuie sa scriu.Rasarit m-a macinat gandul asta de cand m-am operat ca nu o sa mai fie ca inainte si abia asteptam sa aflu cum va fi.asa ca la sase saptamani am fost la control la ginecolog si i-am zis :doctore te rog frumos sa-mi spui daca sunt pregatita sa zbor, doctorul se uitA MIRAT la mine parca-l vad si acum, era moldovean de peste prut, si-mi zice, pai vrei sa pleci asa repede inapoi in italia, nu doctore vreau sa fac sex cu sotul sa vad daca mai zbor ca inainte.A inceput sa rada si mi-a zis ai verde e totul bn si inauntru.Nu am mai asteptat sa aj acasa si am sunat acasa sa-mi anunt sotul ca totul e bn si pot sa zbor., cand a venit momentul imi era frica ca o sa ma doara, ca nu o sa mai fie nimic ca inainte dar cu un preludiu de toata frumusetea si cu finetea lui cu care s-a purtat am zburat amandoi exact ca la inceput.Am plans de fericire ca totul era c inainte, si de atunci asa a fost, nu simt nici o clipa ca celelalte fara operatie sunt mai bune decat noi, asa ca rasarit de soare capul sus si totul e ok. Violeta sper ca esti bn, durerile s-au ameliorat cat de cat si te asteptam pe forum curand.Va puuuuup si va iubesc!
0
03-07-2012, ora 13:28
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Daniela, ma bucur din tot sufletul ca tie iti este bine, e mai incurajator pentru celelalte !
Eu am citit, stiu de ce nu e bine. Greutatea fibromului a apasat foarte mult peste vagin, asa incat a fortat muschii vaginului sa stea prea relaxati. Ei trebuie sa lucreze, tot timpul, sa se contracte, daca pot spune asa.
Situatii similare sunt si la o sarcina mare, atunci sunt afectati muschii vaginali, sau la alte probleme genitate. Se intampla exact la fel.
Am citit, de naiba m-a luat ! Exista si remedii, se poate merge pana la vaginoplastie, dar pana acolo se mai pot incerca alte metode, pe care deja le aplic. Inca nu stiu rezultatul lor, sper sa fie bine, ceva modificari simt, dar pana nu fac sex din nou, sa vad, nu va pot spune sigur. Oricum, parerea mea e ca ceea ce aplic acum, ajuta.
0
03-07-2012, ora 13:44
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Am uitat sa adaug, Daniela, ca mie nu mi-a fost frica, erau 8 luni de la operatie, ce putea sa se intample, chiar eram foarte nerabdatoare..plus ca a fost lubrifiere naturala din belsug, chiar prea multa, as spune.
Am citit si despre lubrifiere, responsabile sunt glandele acelea micute, se numesc glandele Bartholin.
0
03-07-2012, ora 13:50
daniela_giurea
Nu este medic/terapeut
daniela_giurea
Dar Mirelus de ce 8 luni nu ai facut, asa ti-a spus doctorul?Ai incercat pentru intarirea muschilor sa faci mereu contractia lor indiferent pe scaun sau oriunde dar de f multe ori pe zi, asta am auzit doctorul cand spunea la cineva.
0
03-07-2012, ora 13:58
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Da, exercitiile Kegel. Sigur ca da. Aproximativ o luna, incontinuu, zilnic, de sute de ori, doar ca uneori iti vine sa nu le mai faci.
Acum sunt in plina aplicatie cu bilele vaginale, cu care ai niste orgasme..care se pare ca fac mult mai mult decat exercitiile Kegel. Practic faci exercitiile cu ele. Si daca nici astea nu merg..mai este ceva, nu am terminat toate variantele.
0
03-07-2012, ora 13:59
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
SALUTARE !

Mirela, dar cu sotul tau ai discutat, el ce zice, te intelege, e dezamagit? Poate si tu lasi sa treaca prea mult timp si autumat muschii nemailucrand se slabesc. Exercitiile pe care le faci sunt acelea de contractie a muschilor (nu mai stiu exact cum se cheama) dar stiu ca fac bine, intaresc muschii vaginului. Poti face si stand pe scaun.

Vasi, caldura e de vina cu mutarea. Eu il si vedeam pe sotul meu intr-un slip sexi, dar mai sexi decat costumul lui Adam si al Evei, ce poate sa fie?

Hai Mirela bafta si spor 'la treaba' !

(ati postat cam in acelasi timp cu mine)
0
03-07-2012, ora 14:02
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Eliana, cu conditia sa le faci corect.
Trebuie incercat ca exercitiile sa fie corect facute, altfel nu ai rezultate.
0
03-07-2012, ora 14:10
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Cand am auzit de ele, am incercat si eu de curiozitate, dar nu am rabdare, ma enerveaza, nu pot sa ma concentrez.
Dar bilele vaginale ce sunt?
0
03-07-2012, ora 14:21
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Asa e la inceput, eliana, dar se poate face. Poti sa le tii in interiorul vaginului (de fapt asta e scopul sa le tii pe timpul zilei, cat tu faci diverse activitati prin casa) asa incat muschii vaginali sa lucreze, exact cum te-ai duce la sala sa iti lucrezi alti muschi.
Nici eu nu am putut de la inceput, dar am avut rabdare, iar satisfactia mea a fost maxima, cand am vazut ca le pot tine inauntrul vaginului pe amandoua, facand diverse alte activitati prin bucatarie, baie,.
Ca sa nu mai spun, cu ajutorul bilelor am identificat ce inseamna orgasmul de vagin, fata de orgasmul clitoridian. Este ceva mult mai intens si mai de durata. Bineinteles, asta cand stai culcata, pentru fetele care nu stiu, sa explicam:
Bile vaginale sau bilele 'Ben Wa' sau 'Bielele gheisei' sunt acele bile din cultura erotica japoneza, pe care fetele japoneze sunt invatate a le folosi, pentru a mari placerea. Dar ele sunt indicate si din punct de vedere medical, in incontinenta urinara, pentru a sustine si intari podeaua pelvina, mai ales dupa o nastere grea, sau interventii chirurgicale de alta natura.
Intrebati-ma, pot sa-mi dau masteratul in 'muschi vaginali' sau 'vagin'.
0
03-07-2012, ora 14:28
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Sunt bile cu alte bile inauntru, care prin lovirea lor una de cealalta, miscandu-se, produc vibratii menite sa intareasca muschii vaginali.
Sunt cam de 3 cm, sau de 2 si ceva, unele sunt legate cu un snur (indicate incepatoarelor, pentru a avea control asupra lor) adevaratele bile ale geiselor, fiind acelea fara snur, dar sunt pentru cele care isi coordoneaza foarte bine deja muschii.
Ele sunt putin grele, tocmai in scopul de a determina muschii vaginali prin contractie, sa le tina in interior, fara a iesi in afara.
Se gasesc la orice sex shop, sau se poate da comanda pe net. Pachetul vine discret, fara nimic scris pe el, cei care te contacteaza sunt atat de discreti si de subtili, poti sa comanzi orice trasnaie, nu stie nici dracu ce e in pachet.
Si trebuie, neaparat un lubrifiant, de preferat pe baza de apa, organic.
0
03-07-2012, ora 14:32
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Eu la exercitiile Kegel ma refeream, ca de bile nu am auzit.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 909192 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •