histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 899091 ..... 196 197 Înainte ›
0
29-06-2012, ora 18:12
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
La multi ani domului Covaci Petrica!La multi ani tuturor celor care purtati aceste nume sfinte.
Suntem acasa dupa cateva ore petrecute prin oras, am mancat ne-am plimbat si am povestit.eu cu fiul meu...sunt fericita si implinita.
Violeta, mie mi-au scos furtunul acela in ziua in care m-am externat..e destul de neplacut

multumesc pt gandurile voastre bune!
0
29-06-2012, ora 18:57
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
La multi ani cu multa sanatate domnului Petrica Covaci!
Felicitari fiului tau, draga Claudia! Am tot intrat sa vad vesti bune si vazand ca nu ne scrii nimic, ma gandeam ca esti nemultumita. Si cand colo...tu erai la plimbare :):):) Bravo!!! Acum e randul meu la emotii.
0
29-06-2012, ora 19:43
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
ANA i-mi pare rau ca nu te simti chiar bine si ai si stari de voma si anemie.dar sa te ajute Dumnezeu sa te poti reface si sa poti face fata usor tratamentului.vroiam sa-ti spun ca si eu am avut anemie mi-a esit la analize dupa a doua operatie si am scapat de ea cu sfecla rosie.aici in italie le spune rape rose si le cumpar coapte abur.mie personal mi-a spus de treaba doctorita la care lucrez eu.am mincat una pe zi.dimineata pe stomacul gol.mie mi-au facut bine si cind am refacut analizele nu mai aveam ane4mie.stiu ca se pot minca asa sau chiar sa bei sucul crud de sfecla.cite un pahar.uita-te si pe net despre proprietatile sfeclei rosii.eu maninc si acum in continuare.rau nu are ce sa faca.dar cel mai bine tinand cont de faptul ca tu trebuie sa incepi acel tratament mai serios este bine SA INTREBI DOCTORUL daca influenteaza cu ceva.cu toate ca nu cred.pupici si i-ti doresc sa incepi cu dreptul LUNI..
0
29-06-2012, ora 20:06
lianag
Nu este medic/terapeut
lianag
In primul rand va multumesc celor care mi-ati raspuns.Se pare ca intr-o zi va fi bine.Intradevar medicul ma linisteste si-mi spune ca nu am restrictii la nimic si nu este grav.Eu am mare incredere in dansul dar cateodata o mai iei si razna iar creierului atat ii trebuie ca incepe sa faca scenarii si parca te doare peste tot.Fetelor va doresc din tot sufletul multa sanatate voua si celor din jurul vostru.
0
29-06-2012, ora 21:50
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am 41-42 de kg la 1.52m. Nici inalta nu sunt ce e drept dar ar trebui sa am cam 50-52.
@Ana, imi pare rau ca nu te simti bine. Vezi, aici toata lumea are cate o problema. M-a ingrozit ce am vazut astazi la spital. Sper sa te faci bine si sa nu mai ajungi niciodata acolo, nici tu si nici noi. Nimeni ar fi ideal!
Cu examenele cum e? Nu mai spuneti nimic?
0
30-06-2012, ora 07:42
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
neatza..sunt matinala ca de obicei(si modesta)..:))
Multumesc Doina, sunt fericita dar nu surprinsa, stiam ce poate, mi-a fost insa teama de un eventual trac al lui desi 8 ani de scoala a fost la toate concursurile posibile si chiar daca nu a venit cu rezultate exeptionale macar s-a familiarizat cu emotia unui examen, mai avem de completat optiunile si de asteptat repartizarea calculatorului, apoi VACANTA, vom merge la Arad la ai mei!!!

Va doresc tuturor sa traiti bucuriile mele!!
0
01-07-2012, ora 12:26
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Va pup cu drag si va multumesc pentru urarile facute sotului meu si familiei mele! Cu mult drag, va doresc si eu sanatate multa si bucurii ! Felicitari pentru copiii vostri care au sustinut examenul de evaluare. Mult succes pentru cei ce maine au examen la limba romana- bacalaureat.Mult succes si Domnul sa fi cu ANA si VIOLETA cand maine au de trecut un prag. Draga Violeta, DOMNUL SA TE AIBA IN GRIJA, ma gandesc la tine mereu si imi vine sa strig la DUMNEZEU- esti de o varsta cu fiica mea.Va pup.LUCICA, . si astazi mai am musafiri.
0
01-07-2012, ora 13:09
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Multumesc mult, Lucica si multumesc mult tuturor pentru sfaturi si sustinere. Peste cateva ore ma intorc la spital, ma opereaza maine, cred ca dimineata. Adica asa sper! Am inceput sa citesc din urma pana la pag 40, sa va cunosc mai bine. Imi pare rau de toate cate vi s-au intamplat si povestile voastre m-au facut sa fiu mai increzatoare. Era o doamna bucatareasa care s-a intors la serviciu dupa 3 saptamani. Sunt cazuri mai bune, altele mai grele. Bine ar fi sa nu mai fie si sa nu mai avem noi venite printre noi. :) Cred ca vineri voi fi acasa asa ca am sa va spun atunci cum a fost. Sper sa va gasesc sanatoase si voioase iar pe cele pe care nu le voi gasi sper sa fie in concediu. Va pup cu mare drag si va multumesc din nou!
0
01-07-2012, ora 23:03
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna seara,
Sunt pe-aici, dar ma uit si la meci ! Am intrat sa va spun ca ma simt bine, m-am mai odihnit un pic, am dormit binisor si sunt gata pt o noua saptamana de munca ! Fetelor, maine sa ne gandim la Violeta, pt ca va fi in operatie.iar Ana va incepe iar tratamentul. Suntem aici sa va sustinem, asa cum am promis.va pup cu mare drag COTI. (pe toate )
0
01-07-2012, ora 23:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Si eu vreau sa le spun BAFTA Anei si Violetei..ma voi ruga si gandi la ele..Dumnezeu sa-si intoarca fata spre ele.
Coti ma bucur din suflet ca esti bine, oboseala isi spune cuvantul, cred ca ar trebui sa-ti faci timp si pentru odihna.
Claudia de Ploiesti..ti-ai facut o super si cu mult gust casa, sa fiti fericiti.
Va imbratisez si va pup pe toate, multa sanatate.
0
02-07-2012, ora 00:56
sile70000
Nu este medic/terapeut
sile70000
Sarut mainile,

Sunt sotul Violetei si vreau sa va multumesc pentru ceea ce ati facut pentru ea. La inceput fara sa stiti (pentru ca doar citea) apoi, dupa ce a inceput sa posteze, voluntar si empatic cu sfaturile, rugaciunile si gandurile voastre bune. Ati reusit sa o incurajati prin exemplele Dvs personale din care a luat putere si optimism. Ultimele zile (in care a petrecut foarte mult timp pe forumul acesta) au insemnat o intoarcere la 180 de grade fata de ultimele doua luni in ceea ce priveste moralul ei.

A inceput sa-mi spuna;

Uite e aici o doamna care...
Doamna... s-a intors la munca la..saptamani
Eu cred ca ma voi face bine dupa doar.

Stiu ca fiecare nou intrat pe forum va spune ca sunteti minunate dar cred ca nu e deajuns. Fiecare postare ar trebui sa incepa cu asta pentru ca sunteti intr-adevar minunate.

Cat despre noi, restul.

De cate ori n-am primit o poza sau in mesaj de genul xxx are cutare boala, yyy lupta cu cancerul.
Reactia: 'multa lume n-are ce face' sau 'asa si? ce sa fac eu?'.
Indiferenta si ignoranta ne fac sa nu dam un simplu click pentru a distribui acel mesaj sau poza.
Tarziu intelegem cat de mult ne-ar fi folosit sa fim mai atenti si sa vedem ce incidenta are boala asta nenorocita. Si-atunci poate ne-am fi informat si controlat din timp.

Sunt convins ca odata intoarsa acasa Violeta va deveni una dintre voi si va incerca la randul ei sa ajute cat poate.
Deocamdata e la spital.
Un fapt oarecum amuzant (risc foarte tare - are niste palme mici dar care ustura ca dracu'): i s-a spus ca azi nu are voie sa manance decat lichide. S-a conformat saracuta! Si, odata ajunsa la spital, i-au facut clisma. Colac peste pupaza are o colega de salon care vorbeste numai despre mancare.

Maine la 9 e programata operatia si-atunci are nevoie odata in plus de gandurile voastre bune.
Va multumesc inca odata si o sa va tin la curent.

Pentru Ana: curaj si multa bafta.
0
02-07-2012, ora 07:57
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
Draga Violeta, azi mai mult ca oricand vom fii alaturi de tine..sa nu te indoiesti nicio clipa de puterea gandurilor noastre si nici de prietenia care poate salva, retraiesc alaturi de tine toate emotiile si nerabdarea cu care asteptam sa se termine totul si sa plec acasa la sotul si fiul meu...
Sile..trebuie sa fii puternic.nu va fii usor dar cu dragoste si rabdare viata va fii frumosa.
Ma rog sa aveti putere amandoi, Violeta sa-ti de-a Bunul Dzeu curaj si putere sa nu te lasi invinsa..

Ana..tu esti o curajoasa si stii ca suntem alaturi de tine si esti in sufletul nostru

Viorica, multumesc pt aprecieri, pozele le-am pus ca sa vada si mamica mea ce am facut.ca e atat de departe si o chinuie osteoporoza, nu are curaj sa plece la drum sa vina la Ploiesti, dar peste o luna merg eu la ea..abia astept

Va pup dulce pe toate, , Coti, Mirela, Doina, Nicoleta, luminita, Eliana, Griguta, iertare daca nu numesc pe toata lumea, , ma gandesc la toate in egala masura..
0
02-07-2012, ora 08:37
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna dimineata
Eu nu am mai postat de mult, dar va citesc zinic, cand ma trezesc prima data deschid calculatorul si vad ce a-ti mai scris.
Draga Violeta sunt si eu alaturi de tine, mult curaj, ma voi ruga pt tine o sa aprind candela, la fel si pt scumpa Ana, dar ea este luptatoare si trebuie sa invinga nenorocita asta de boala.
Fetelor, eu plec in vacanta la mama, vreau sa uit de toate necazurile in ultimul timp nu mai imi dau pace, cu toate ca am piciorul drept foarte umflat nu-l mai bag in seama.
Stiu ca luna iulie este ziua multor fete de pe forum, eu va urez de pe acum stau o perioada mai buna plecata, multa multa sanatate tot ce e mai bun si frumos sa aveti parte si LA MULTI ANI! tuturor care isi serbeaza ziua luna aceasta, impreuna cu mine.
Va pup dulce pe toate!
0
02-07-2012, ora 08:52
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
Violeta, ne rugam pentru tine, pe tot parcursul operatiei si suntem convinse ca o sa fie totul bine.
Ana tu esti o luptatoare si ai sa invingi boala si de data asta!!!

Maria Anton, multumim de urarile in avans, si iti doresc din tot sufletul sanatate multa !
De astazi intr-o saptamana, sunt la Bucuresti, sa-mi iau rezultatul de la analize sper din tot sufletul sa fie binesa pot pleca linistita in concediu!

Pup toate fetele! ( nu enumar nici un nume ca precis uit pe cineva)
0
02-07-2012, ora 08:56
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Buna dimineata!

Violeta, gandul meu este la tine, sunt convinsa ca totul va fi bine. Vreau sa-ti transmit puterea si optimismul meu si sa-ti urez refacere rapida dupa operatie.
Sile, comentariul tau m-a emotionat foarte tare, sa o iubesti mereu si sa o ajuti cand vine acasa, primele 6 luni sunt foarte importante ( sa nu faca efort, sa nu ridice ).
Anuta, multa sanatate si putere sa treci si peste hopul asta.
Va pup pe toate
0
02-07-2012, ora 09:21
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Violeta, ne rugam pentru tine, ca totul sa iasa bine, sa treci peste aceasta operatie cu succes si sa te intorci acasa, printre ai tai, sanatoasa si puternica! Mult, mult curaj, familia te sustine si noi, aici, de asemenea.

Sanatate multa si Anei si tie Vio, ca nu stiu tu ce faci si cand faci, cu colecistul tau.

Si celorlalte fete, care mai scartaie, de una de alta, le doresc multa sanatate !

'LA Multi Ani' cu bucurii la tot pasul, griji cat mai putine, viata lunga si frumoasa pentru domnul Covaci Petrica !
Sa va traiasca si doamna, toti apropiatii si intreaga familie !

Mamicile fericite.felicitari si imbratisari pentru copii vostri cuminti si destepti ! Asa clipe minunate sa aveti mereu.

Nutisor, vacanta placuta, sanatate mamei tale te asteptam cu bine inapoi !
0
02-07-2012, ora 09:28
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Ilen, tin pumnii sa iasa bine rezultatele pe care le astepti !

Sa traiasca si toti pufosii astia frumosi pe care i-ati pus la avatar, sunt minunati!

Pe mine, sa ma scuzati, tot depresiva sunt!
0
02-07-2012, ora 11:45
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Acum am citit ultimele postari, si comentariul d-lui Sile m-a emotionat si pe mine. Cu un asa sot, Violetei ar trebui sa-i dispara jumate din teama, putini barbati ar fi intrat sa comenteze si sa sustina tema subiectului. Bravo!
Un gand bun catre Violeta si o rugaciune a fost si de la mine.

Bafta multa si Anei ! fie ca noua cura sa-i fie de folos.
0
02-07-2012, ora 12:03
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Da Mirela, pufuletii... La un moment dat eu ma aflam intre cei doi pufuleti ai vostrii si am zis sa-l pun si eu pe al meu, sa fie asa o 'haita', unul dupa altul, dar pufi al tau e dulce foc si mai ales ghidusiile pe care le face...
Dar de ce esti depresiva? Bine, eu te intreb pe tine dar si eu... acum mi-a mai dat cineva ideea sa-mi fac si scintigrafia osoasa si citind ce se poate descoperi, m-a cam pus pe ganduri.
0
02-07-2012, ora 12:27
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Din cauza sexului.
0
02-07-2012, ora 12:28
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
buna!sunt noua pe forum, va doresc tuturor MULTA SANATATE si multa putere, si credinta in Dumnezeu, eu asa am facut si Lui ii multumesc ca sunt binisor acum.multa bafta Violetei, si multa bafta si curaj Anei.o sa va spun povestea mea in speranta sa nu va plictisesc.acum 4 saptamani si 3 zile am fost operata si eu de histerctomie subtotala, deci am inteles eu ca au lasat colul uterin, operatia am facut-o la cererea mea de bunavoie, aproape am obligat medicul sa mi-o faca pentru ca nu mai rezistam nici fizic nici psihic mai ales la un ciclu care nu se mai oprea de mai bine de 2 luni cu nici un fel de tratament hormonal, si nici hemostatic, de fapt la hemostatice injectabile nu aveam nici o reactie dar le-am facut sa nu spun ca imi da medicul tratament iar eu nu-l fac.am avut un fibrom submucos de mici dimensiuni dar pozitionat in asa fel incat utreul nu mai putea face staza zic ei si ca poate s-ar fi rezolvat catva timp, deci nu a la long cu chiuretaj hemostatic, chestiune de care mie mi-a fost frica, am auzit si de uter perforat in timpul chiuretajului cica e o chestiune care se mai intampla, nu stiu dar nu am facut niciodata chiuretaj si l-a refuzat categoric.ma simt binisor adica mai exista unele dureri nu neaparat la schimbarea vremii pur si simplu vin si mai si trec fara calmante, colegii de serviciu sunt destul de revoltati ca nu merg la servici la 5 saptamani, dar medicul spune ca nu se poate vorbi de mers la servici pentru ca nu e voie de ridicat mai numic doar pana la 2 kg in primele 3 luni.am mai avut unele scurgeri maronii cateodata cam abundente, de cateva zile s-au oprit dar probabil ca vor aparea din nou, se spune ca este de la resorbtia firelor.inteleg ca si unele dintre voi au avut asa ceva.eu am primit si Gynie-L pentru refacerea florei vaginale dar doar rau cand il pun dar asta e.viata continua.va pup, si va rog sa ma primiti si pe mine in grupul vostru, ma bucur ca v-am gasit si sunteti MINUNATE!!!
0
02-07-2012, ora 12:38
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
=))=))=)) MIRELA ca intotdeauna simpatica. Bine mai mama, dar asta-i o problema? asta se poate rezolva.
0
02-07-2012, ora 12:41
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Nu iubita, chiar vorbesc serios!

Multe lucruri m-au daramat in viata, dar asta, din punct de vedere psihologic, e cea mai umilitoare.
Sexul e...nu mai e!
Vroiam sa vorbesc cu voi despre asta, dar acum nu mai indraznesc.
0
02-07-2012, ora 12:48
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Mirela, daca mai are loc intalnirea si sper sa vii, acolo discutam mai pe indelete, cu toate ca nu ar fi rau sa se discute si pe forum. Stai sa citeasca Coti si ea sigur o sa deschida subiectul (si o sa aiba si unele sfaturi) ca ea e mai indrazneata.
0
02-07-2012, ora 12:55
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Nu mai indraznesc din doua motive :
Unu: pentru ca sunt fete care au acel nenorocit de diagnostic, care face sa paleasca orice discutie, comparativ cu asta.

Si doi: ca a aparut printre noi si un domn, e binevenit domnul, dar nah..
0
02-07-2012, ora 13:17
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Dar si domnul trebuie sa fie pregatit, in caz ca se vor ivi astfel de probleme.
(Si cu domnii agatati de Mif, ce faci?)

Hai sa-i spunem BUN VENIT! si lui alix 71 si tot ce-a fost mai rau sa fie dat uitarii.
0
02-07-2012, ora 13:27
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
E, cu domnii pe care ii agata Miff..sa fie sanatosi ! Treaba lor !
0
02-07-2012, ora 13:32
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Ia uite tu Mirela cum arata pagina asta(catel dupa catel), ce de postari am facut noi aici, si mai am si ceva de facut mancare.
0
02-07-2012, ora 13:34
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Alix 71, e foarte bine ca s-a putut pastra colul.
E foarte important sa se mentina ceea ce poate fi mentinut. Cu cat mai mult se poate pastra, cu atat mai bine !
Cand se poate, cand nu..
0
02-07-2012, ora 13:36
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Da, am observat si eu, catel dupa catel !
Parca suntem pe forumul "zooland.ro".
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 899091 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •