histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 888990 ..... 196 197 Înainte ›
0
28-06-2012, ora 14:59
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
CUM SE GASESTE MESAJUL PE PRIVAT?
0
28-06-2012, ora 15:06
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Ana, m-am grabit sa le pun, pentru ca acum e momentul sa fie citite in Sfanta Biserica, pentru ca acum ai nevoie, (mai ales in acea Manastire de la Ghighiu) dar si in cea de la Cernica, ajuta enorm ! Sa iti fie cu leac !

eliana, intra pe nume si imediat vezi dreapta sus, sectiunea mesaje (te anunta si cate mesaje ai).
0
28-06-2012, ora 15:15
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Da, am trimis catre Lucica si zice ca nu il gaseste.
Uite Lucica ce vroiam sa te intreb: stiu ca ai ginerele preot, cumva cunosti cum se procedeaza cu un obiect (o cruciulita noua) pe care vrei sa-l sfintesti, cand si cum se procedeaza, si daca este bine sa faci acest lucru.
0
28-06-2012, ora 15:17
ionica_petre
Nu este medic/terapeut
ionica_petre
Buna ziua, dragelor...

Violeta, curaj, curaj, .. sa ai grjia de tine, fii optimista, ca totul o sa fie bine, ia exemplu de la noi, te asteptam cu toata dragostea, sa ne spui ca iti este foarte bine.

Fetelor sanatate multa si pupici la toate fetele.


Ionica
0
28-06-2012, ora 15:47
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
VIOLETA vad ca deja fetele ti-au scris ce trebuie sa iei la tine si tot cursul premergator operatie deci nu mai are sens sa-ti spun si eu.dar ai grija sa nu uiti sa-ti ei si curajul de acasa.ai sa vezi ca o sa fie totul bine la final si vei trece cu bine totul., mai ales ca te-ai dus la timp.stiu ca e usor sa dai curaj si sfaturi altei persoane dar noi toate de pe forumul acesta stim ce inseamna si putem intelege ce este in inimioara ta, tocmai de aseea ptr ca am trecut si noi prin asa ceva,.asa ca.la treaba.si asteptam vesti cu nerabdare de la tine.vesti bune bineinteles.pupici.
0
28-06-2012, ora 15:51
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
ptr violeta..am uitat la final sa-ti urez din toata inima multa multa bafta si sa te ocroteasca DUMNEZEU sa fie totul bine.puuuuuuuuuuuup
0
28-06-2012, ora 16:29
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Ce minunate sunteti toate, ma faceti sa plang! Chiar ca am nevoie de curaj. Pana acum a fost bine cu teoria, dar cum se apropie practica... nu mai e la fel. O sa imi rog sotul sa intre pe aici, sa va spuna cate ceva. Oricum poate ma lasa acasa pana duminica si mai vorbim, ca nu vad de ce m-ar tine 2 zile degeaba. Vom vedea. Daca e si o parte buna in toata treaba asta, voi sunteti aceea. Ma duc sa imi fac bagajul de concediu :)
0
28-06-2012, ora 16:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Violeta, Violeta.aici pe forum, tu si Laura sunteti nepoatele mele, Ana, Mirela, Griguta sunt surorile mele, iar celelalte sunt fetele mele..., deci ne vom ruga pentru tine tot timpul si Bunul Dumnezeu, cu siguranta, ne va asculta si tu vei invinge..si mai ai alaturi tineretea ta, asa ca va fi bine.
Abia te asteptam cu vesti si nu te teme, deasupra ta va sta INGERUL PAZITOR.
Iti doresc mult noroc si tot binele.pupici
@Anuska..multa bafta si putere sa treci si peste.si cu siguranta vei trece.
@Elena ce frumoasa esti si tu...de unde ma atata frumusete pe voi, eu am uitat cum aratam cand aveam varsta voastra, dar...sa va spun ceva, azi m-am uita prin albumele de poze, cand eram tanara asistenta, tanara mamica, tanara sotie...nu aratam rau deloc, dar timpul isi pune cu nerusinare amprenta pe chipul nostru.
Va pup pe toate dragele mele.pe curand
0
28-06-2012, ora 16:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Ionica...ce catelusi frumosi ai sa-ti traiasca...
@Mirelus suntem intr-o pasa mai buna, nu???vom incepe sa cantam, , INTERNATIONALA'
pupici la toate, ma cheama PISU sa-i dau papa...
0
28-06-2012, ora 17:36
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Vasi, daca pe mine m-ai facut la 12 ani atunci ma poti numi fiica ta (nu ca nu mi-ar placea), dar mai repede sunt sora ta. Multumesc de apreciere. Fiecare varsta are frumusetea ei, trebuie doar sa stim sa imbatranim frumos.

Si PISU al tau are pofta de mancare?
0
28-06-2012, ora 17:51
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Violeta,
MA bucur ca esti foarte curajoasa, tine-o tot asa.totul va fi ok, ai sa vezi ! Eu, in preoperator, pana sa vina anestezista (cand m-am operat in februarie, erau zapezile alea mari ), spuneam bancuri cu unul dintre chirurgii care urma sa ma opereze.Si el ma intreba de unde am atata curaj, iar eu i-am spus ca de la Bunul Dumnezeu.Asa ca : gand bun la D-zeu, ca el le poate pe toate, numai sa-l rugam !!! Te asteptam sa revii, tot asa cu zambetul pe buze, cum vad ca si mergi acum la spital !Noi suntem aici cumintele, si te asteptam cu mare drag ! Pupici, Ioana

Fetelor, si mama mea implineste maine, in ziua Sfintilor apostoli Petru si Pavel, 3 ani fix de la operatia ei la colon, si este super bine ! Atata m-am rugat atunci in ziua aia la acesti mari sfinti, incat au devenit unii din sfintii mei de suflet !!!
La multi ani ! daca avem printre noi purtatori al acestor nume !
0
28-06-2012, ora 18:55
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Draga Eliana - ai mai multe posibilitati. Sunt anumite sarbatori cand se sfintesc obiecte in biserica; Intampinarea Domnului-2 februarie, sau zile cand se face maslu de obste. Eu fac destul de des maslu in casa cu 2 preoti. Atunci se face si agheasma pentru casa; pun pe masa obiecte noi pe care preotii le sfintesc- se citesc rugaciuni speciale, se stropesc cu aghiasma si ulei sfintit.Eu port asemenea obiecte mereu. Am simtit forta, puterea acestor rugaciuni.Cred cu tarie ca aceasta cumplita boala a fost o incercare pentru mine si familia mea. Simt si acum cand scriu ce am simtit atunci cand ginerele si fata au venit la oncologie la Tg MURES si mi-au adus lucrusoare sfintite.si apoi am simtit o putere care m- a sustinut si ma ajuta si acum...pentru ca am inca din cand in cand zile proaste. SFANTUL NECTARIE si MAICA DOMNULUI sunt mereu cu mine ceea ce va doresc si voua tuturor, sa simtiti mereu aceasta prezenta a divinitatii. DUNNEZEU sa fie cu noi si noi toate sa fim cu EL. Va pup- LUCICA
0
28-06-2012, ora 19:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Elena e bine si ca sora, dar in poza eu te vad ca fiica mea.., oricum esti si tu o frumoasa ca toate celelalte.
Si sa sti ca remarca mea este una sincera..sunteti frumoase, doar sa va ajute Bunul Dumnezeu sa fiti si sanatoase mereu.
Da, PISU papa si doarme, are si ea 19 ani, e o babuta frumoasa si rasfatata.
Aveti grija cu mancatul ca dati greu jos, eu am dat 7 kg intr-o luna, dar m-am cam infometat...fara paine, fara nici un fel de dulce, carne mai putina.Atunci cand vrei sa slabesti atunci ai foamea mai mare.
Gata, la treaba, va sarut...
0
28-06-2012, ora 20:34
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Va mutumesc tuturor pentru incurajari!
@Coti, eu nu prea mancam orice si acum zic - mananc aia ca doar nu o sa fac cancer! Acum, na, trebuie sa ne si amuzam! Va multumesc tuturor si promit sa ma intorc la voi cu drag!

Va pup!
0
28-06-2012, ora 20:58
lianag
Nu este medic/terapeut
lianag
Buna seara dragele mele,

Dupa 2 ani si jumatate de la operatie cand totul a mers foarte bine, de putin timp am niste probleme pe care chiar daca medicul m-a asigurat ca este bine si sa nu ma panichez eu nu ma linistesc.Mi-au iesit niste fire (3)pe care timp de aproape o luna mi le tot scoate, Poate este si autosugestia dar simt si o sensibilitate in partea de jos a abdomenului, nu dureri ci vagi intepaturi din cand in cand.Doream sa fac miscare sa mai dau burtica jos dar mi-e teama "sa nu ma descos"(nu radeti!!!).De dezmembrat sper sa nu ma dezmembrez dar vreau sa aflu daca voi dragele mele ati trecut prin asa ceva.Va pup pe toate si va urez sanatate, curaj si numai bine.Va multumesc.
0
28-06-2012, ora 21:21
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna sera fetelor, Viorica gandurile noastre vot fi alaturi de tine. Bunal Dumnezeu sa te insoteasca si sa te apere. Ana suntem toate langa tine sa treci cu bine aceasta noua incercare. Fetelor va pupacesc pe toate !
0
28-06-2012, ora 21:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
HEI Grig...te-ai incurcat in nume...Violeta se opereaza, eu urmez, dar la colecist si mai tarziu.Oricum ar fi bine si v-as multumi din suflet sa va ganditi si la mine de acum...Ce faci, ce face domnisoara???
@Liana, dar ce zice doctorul???este cumva granulom ???eu una n-am avut un astfel de ghinion, poate vre-o fata in cunostiinta de cauza iti va da un sfat.Oricum nu cred ca ar trebui sa te panichezi, iar intepaturile mai pot fi.
Sanatate multa.
0
28-06-2012, ora 21:38
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Da Viorica am gresit. dar m-am gandit la Violeta sa-i ajute Bunul Dumnezeu,. Fata mea este in plin Campionat European de fotbal lucreaza la GSP.ro. Chiar imi aminteam ca acum 4 ani cand m-am operat era tot un campionat european de fotbal si imi parea atat de rau ca a trebuit fata sa-si ia CO ca sa stea cu mine in spital. Dar a trecut gata!
0
28-06-2012, ora 21:42
lianag
Nu este medic/terapeut
lianag
Da, Vasi, a fost (SPER)un granulom de fir.Dar ma tot duc de trei saptamani la medic si mai apare un fir pe care il scoate.Poate intr-o zi nu vor mai iesi.Te pup si-ti multumesc.Iti urez multa sanatate.
0
28-06-2012, ora 21:42
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Fetelor bafta la copii vostri in examene, sa ajunga la liceele dorite si la facultatile care sa le incununeze visele.
0
28-06-2012, ora 22:40
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
Lianag am auzit multe fete ca au patit-o cu firele cum spui tu nu s-au resorbit si organismul acum le da afara.nu cred ca trbuie sa-ti faci griji mai ales ca medicul in persoana te-a asigurat ca nu e nimic rau.intepaturi asa mai am si eu cind jos cind intr-o parte sunt mici si nu tin mult dar bineinteles ca si eu ma panichez citeodata.fetelor voua vi se intimpla? dar ce fel de sport vrei sa faci ?ce fel de miscare ?ai intrebat doctorul de miscare ?eu cred ca abdomenele sunt singurele care nu prea avem voie sa le facem in rest..e buna orice fel de miscare.si mie mi-a spus doctorul ca am voie s afac usoara activitate fizica. COTI MULTA MULTA SANANTATE MAMEI TALE.
0
29-06-2012, ora 07:45
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
neatza tuturor...emotii mari de la prima ora stau pe internet in speranta ca vor afisa rezultatele evaluarii, la scoala va merge doar fiul meu impreuna cu colegii, nu ma mai bag si eu intre ei..la mate nu avem emotii ca am facut baremul si avem dupa calculele noastre 9, 70..la romana avem emotii pt ca dupa cum am aflat e vorba si de felul in care interpreteaza profesorii care corecteaza lucrarea.stiti ca sunt aici dar imi bate inima atata de tare incat abia reusesc sa ma adun putin
va imbratisez pe toate, toate..
0
29-06-2012, ora 09:37
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna dimineata fetelor! Claudia sunt cu toate gandurile mele bune si cu sufletul langa tine si toate fetele care au copii in examene. Sa va ajute Bunul Dumnezeu!
0
29-06-2012, ora 14:23
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Si eu la fel, va tin pumnii la toate, desi am am treaba multa, si nu ma simt prea bine. ma gandesc la voi, cele cu copiii in examene, si parca ma vad pe mine acum cativa ani in urma !.Am niste ameteli groaznice !
Abia astept sa intram in week-end sa dooooorm mai mult !!!! pup pe toate si astept vesti de la voi si un semn de la Violeta si de la Ana (la ele trebuie sa fie canalizate acum energiile pozitive )
0
29-06-2012, ora 15:57
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Multumesc Coti, Griguta, azi am mai facut analize-anemia in floare, analzele la ficat crescute toate, am ameteli si senzatie de voma, dureri de stomac.Luni incep chimio dimineata!
O sa va tin la curent cu tot, va pupacesc pe toate si doresc numai note mari la examene!!!!
0
29-06-2012, ora 15:59
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Va pup cu drag pe toate! Am fost la biserica, Azi este onomastica sotului meu. Am intrat sa vad ce faceti. Musafiri nu cred ca am! Astazi copiii si cuscrii nu pot veni. Fata a facut parte dintr-o comisie de corectare la evaluare, ginerele a fost la slujba, asa ca poate vin duminica.Pentru voi toate care aveti emotii pentru rezultatele examenelor va doresc multe impliniri si va asigur ca inteleg pe deplin ce aveti in suflet! Lianag, sa stii ca sora mea a avut aceeasi problema...organismul a respins firele! Cand s-au terminat toate de iesit s-a incheiat problema Pt COTI sanatate si liniste nici eu nu sunt foarte bine, sunt obosita si agitata dar astazi m- am impartasit si cred ca voi fi mai bine!Pe toate va imbratisez cu drag si va doresc numai bine. Pentru ANA tarie si putere pt ziua de luni cand o ia de la capat! Pt Violeta noroc, putere si multa, multa sunatate ! Ce pot sa-ti spun mai mult draga mea, esti de aceeasi varsta cu fiica mea!! Va pup-cu drag-LUCICA
0
29-06-2012, ora 16:26
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Lucica..la multi ani pentru sotul tau, sa fiti sanatosi si fericiti toata viata, sa aveti bucurii de la copii.
Bafta tuturor mamicilor la examen, sa treceti cu bine si acest hop.
@Coti..cum te simti, sper ca mai bine..
Va imbratisez pe toate.
0
29-06-2012, ora 16:41
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Bafta la rezultate acum ca examenele s-au dus si Lucica, la multi ani sotului si voua tuturor. Mai fetelor! Am fost la spital, mi-au facut internarea, analize, control pe pretutindeni (intelegeti voi!), am vazut o doamna care se pregatea de externare si inca mai avea tubul ala de dren. Cred ca ela era, era ceva galben in punga, nu cred ca era sonda dupa cum se misca. Cata vreme se tine tubul ala, ca asta m-a cam speriat?! Eu credeam ca il scot a doua zi sau cam asa. in rest ce sa zic? Parca intrii in transa cand ajungi acolo. Acum sunt acasa, luni ma opereaza si trebuie sa ma intorc duminica seara la spital. Mai vorbim pe aici pana atunci. A! Si mie nu mi-au zis nimic de burtiera. Poate pentru ca sunt foarte slaba sa nu fie nevoie? Am 41-42 de kg.
0
29-06-2012, ora 17:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Violeta..parerile privind burtiera sunt impartite, unii pro si unii contra.Oricum nu-ti trebuie la spital, vei vedea pe parcurs, eu am purtat si port si acum dupa un an si ceva, m-a ajutat.
Eu zic sa nu ti mai faci tot felul de probleme, asteapta sa te operezi, sa vina rezultatul de la biopsie, sa vezi ce diagnostic intraoperator ai, ce scot...ovare, anexe, uter..si dupa iti vom da tot felul de sfaturi care te vor ajuta.
Tuburile de dren se scot in functie de modul in care se elimina din plaga, mie mi le-au scos dupa 3 zile, cand nu mai curgea nimic.
Iti doresc din tot sufletul sa treci cu bine peste tot, sunt convinsa ca asa va fi, te asteptam cu vesti si ne rugam pentru tine.te pup si Doamne ajuta.
0
29-06-2012, ora 18:00
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Violeta, la ce inaltime ai greutatea asta, ca mi se pare sincer ca esti prea slabuta. In ce priveste drenul, doamna sa n-o fi fost operata la san, de zici ca-l mai purta. Normal cele operate la burta se externeaza fara. Pana la burtiera tu procura-ti niste "chilotei" mai inalti (ca de mamaia), nu te du cu din astia cu atisoara. Apoi burtiera cand ajungi acasa, dar sa nu fie una care sa te stranga prea tare.

Sa stii Coti ca senzatia de ameteala am avut-o si eu dimineata. Pana nu am mancat ceva nu mi-a disparut, si apoi dupa ce m-am intors de la biserica a trebuit sa ma odihnesc putin, nu stiu, o fi ceva prin atmosfera.
Sa-ti traiasca sotul Lucica!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 888990 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •