histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 565758 ..... 196 197 Înainte ›
0
11-02-2012, ora 18:05
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Va salut pe toate...Ana, Nuti, Laura, Dana, Steluta, Mirela, Mabel..imi cer iertare celor carora nu le-am scris numele...Sunt bine si in curand fac anul de la interventie, va multumesc tuturor ca ati fost alaturi de mine atunci cand aveam cea mai mare nevoie.
Sper ca si voi sunteti la fel, de fapt va doresc multa sanatate, bucurii, fericire.
Intru destul de rar pe forum, dar constat ca sunt din ce in ce mai putine cazuri noi, ceea ce ma bucura enorm, parca in perioada mea erau mai mult cazuri...Imi doresc sa nu mai treaca nimeni prin ce-am trecut noi...Am speranta ca am invins si ca Bunul Dumnezeu a fost alaturi de noi.
Cine stie ceva de CORANGEL????
Va sarut, va imbratisez..si inca o data va multumesc tuturor celor cu care am relationat.
0
11-02-2012, ora 21:06
elenam_39
Nu este medic/terapeut
elenam_39
Buna seara fetelor, luna aceasta se implinesc 2 ani de la interventia mea, in general sunt bine, ar fi minunat daca nu as avea bufeurile astea, curge apa pe mine de cateva ori pe zi, pe fata, pe corp, peste tot, iar viata sexuala nu mai este ce a fost, pentru mine poate chiar sa nu fie deloc, in acest timp nu am luat nimic pentru bufeuri, isi fac de cap, taietura s-a vindecat foarte bine, am trecut prin toate starile posibile si imposibile, ma simteam ca o batrana(desi aveam40 de ani), simteam ca nu mai am nici un rost, ca sunt handicapata, desi handicapul nu se vede pe dinafara, dar eu stiu ca acolo lipseste ceva(ovarele, trompele si jumate de uter, colul este la locul lui), acum m-am impacat eu cu mine, m-am acceptat asa cum sunt, ma consider o norocoasa, tanara si atragatoare, sper sa treceti toate peste acest hop din viata voastra, sa va bucurati de viata asa cum este ea.Va doresc multa sanatate, dragoste si fericire.
0
12-02-2012, ora 11:33
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Buna dragelor, buna Vasi.Nu mai stiu daca am mai intrat anul acesta i de aceea va transmit tuturor, ca anul axesta sa ne aduca multa sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi.Eu acum sunt in Italia la tratament.Mai fac 6 saptamani se radioterapie so om vedea dupa aceea cum va fi.Vasi sa sti ca eu mai primesc diverse chestii pe mail de la Corangel.Sper di suflet ca e bine, dar de scris nu m-a mai scris de mult si telefonic nu o pot contacta acum nefiind n tara.
Va sarut pe toate ( si noile venite) si multa sanatate!!
0
12-02-2012, ora 14:16
dafinela
Nu este medic/terapeut
dafinela
Buna, multumesc pt. raspuns Vasi Viorica, am 44 de ani si am fost operata la Timisoara pt.bufeuri mi sa dat soyaklim un produs naturist fara hormoni care mia mai atenuat putin bufeurile dar pt. aceea jena de care vorbeam si care ma supara foarte tare nu stiu ce sa iau, poate ceva tratamente naturiste ar ajuta de aceea am rugat doamnele de pe acest forum sa scrie din experienta lor, multa sanatate la toata lumea.
0
12-02-2012, ora 15:51
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Buna dafinela!! esti cumva din Timisoara?? Inttreb, pentru ca si eu sunt din Timisoara si poate ne vom putea intalni sa discutam mai multe. Eu am 1 an si 4 luni de la operataie, nu stiu daca pot sa spun ca am bufeuri, dar cu certitudine pot sa spun ca am transpiratii ziua si mai ales nopatea de m-am saturat pana peste cap de ele. Noaptea e groaznic, imi transpira capul la ceafa, intre sani si in general am observat ca si pe maini si trebuie sa stau cu prosop si schimburi la indemana. Eu nu am luat nimic, se zice ca e mai bine sa se obisnuiasca corpul, dar in nici un caz nu trebuie sa luam hormoni daca am avut un carcinom. Ce pot sa-ti spun, dureri mai am in partea dreapta in zona ovarului ( ma doare ca si cand as avea ovar sau m-am racit tare la ovare- ele saracele nu mai sunt...) AM si o hidronefroza cu care ma lupt, cu stent si dureri de rinichi, DAR trebuie sa vedem doar INAINTE si sa speram ca vom castiga noi in lupta cu ACEASTA NENOROCITA BOALA..
Iti doresc tie si fetelor de pe forum, muòlta sanatate!!!!!!!!!!!
0
12-02-2012, ora 16:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Anaaaa, ce ma bucur de optimismul tau, asa sa fi mereu si am certitudinea ca vei invinge.As dori sa termini mai repede cu drumurile astea, dar ce sa faci, asta este.
Eu sunt bine pentru moment, urmeaza sa ma duc si eu la control, fac un an pe 22 februarie, dar ma voi duce dupa ce trece zapada asta..e ugie in tara, nici in Bucuresti nu este mai bine.
Cand te intorci in tara???
In ceea ce priveste Corangel, eu as suna-o dar nu-i stiu numarul.nu-mi amintesc bine, nu avea si mama cu probleme da sanatate???operata tot de cancer???sper ca nu fac confuzie.
Iti doresc multa sanatate si sa te intorci cu bine...te sarut, te imbratisez.
0
12-02-2012, ora 21:04
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Vasi, multumesc! Nu ai gresit si mama ei era operata de cancer tot in aceasi perioada cu ea. Am sa-ti trimit maine pe mail- nrde telefon al Claudiei.
Radioterapia o am pe 6 saptamani-maine incep saptamana a-2-a si voi termina in 16 martie.Sa vad cand imi face PET si dupa aceea ma intorc acasa.Oricum voi incerca sa mai fac daca mai e nevoie de ceva, in tara ori la Timisoara sau la Cluj, Tg, Mures.Inca nu stiu pentru ce voi opta-vom mai vedea.Mai am aici in Aprilie scoaterea stentului ca am 6 luni si apoi mai vedem cum o fi.
Te sarut Vasi si sper din tot sufletul sa fie bune controalele pe care le vei face. Nu stiu daca ti-am spus, sunt tare bucuroasa ca am un nepotel de 2 saptamani.
Multa sanatate si sa ne auzim cu bine!
0
13-02-2012, ora 08:39
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna tuturor
Viorica, eu sunt bine atat cat se poate, multumesc bunului Dumnezeu.Eu trebuie sa incep sa pun lucrarea sti ca mi-am facut 2 impanturi in vara au trecut 6 luni dar din cauza vremi stau in casa trebuia sa merg si la control la ginecologie dar nu am curajul sa plec mai astept.
Bafta la controlul de un an sa fie bine

ANA (bunicuto) cum suporti radioterapia ?ai pentru ce sa traiesti sa -ti dea DUMNEZEU putere sa treci peste tot sa te bucuri de nepotelul tau sa-l vezi crescand mare si cand ai timp sa imi mai scri si mie.
Laura Stoenescu ti-am trimis mesaj privat.
Dafinela pentru bufeuri mie mi-a dat AZINC MENOPAUZA am luat 3 luni am facut pauza si dupa aceea mi-a dat MENOPAUZA Life, bufeurile sau mai dimunuat mai am doar noaptea, au fost groaznice dar usor trecem peste toate.
Pe mine cel mai tare ma supara urinatu dupa ce urinez mai curge cateva picaturi pe chilot.
Va doresc tuturor multa sanatate si sa ne auzim cu bine multi ani,
Va pup Nuty
0
13-02-2012, ora 17:32
dafinela
Nu este medic/terapeut
dafinela
Buna ziua la toate doamnele de pe forum multumesc frumos pentru sfaturi ANA din pacate nu sunt din timisoara m si, ar fi placut sa ne intalnim eu sunt din caransebes si mam operat la timisoara la odobescu apropo tu unde ai facut operatia / ce sa zic cu bufeurile ma mai descurc dar am aceasta problema despre care am scris pe forum si despre care imi fac tot felul de ginduri rele am fost deja la 2 doctori fiecare mia dat cite untratament dar fara nici un rezultat nu stiu ce sa mai fac Multa sanatate la toata lumea
0
13-02-2012, ora 18:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Nuty, eu ti am mai scris pe mess, dar nu raspunzi.La control ma duc dupa ce trece zapada asta, n-am chef sa ies din casa, sa inot in zapada, ma feresc cat pot de raceala.
@Ana sa-ti traiasca nepotelul, bunicuta tanara ce esti, sa fi sanatoasa sa-l cresti si sa-l indrumi in viata si apoi sa-i cresti copii.Trimite-mi, te rog, numarul de telefon al Corei.
Va imbratisez pe toate.
0
22-02-2012, ora 14:18
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna ziua, dragele mele.


Unde se poate face gratuit testul PAPA NICOLAU si ecografie mamara in Bucuresti ?
Am tot cautat si nu am gasit nimic. Eu nu mai inteleg nimic.. cu trimitere de la medicul de familie si tot sunt obligata sa platesc, DE CE ? Adica cei care au fost bolnavi de cancer ( eu sant in remisie ) chiar nu au un minim de analize gratuite din partea Ministerului Sanatatii ?
0
23-02-2012, ora 14:39
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Buna dragelor!!!!!!!!!!
Multumesc pentru felicitari de bunicuta!!
Ma simt minunat si sunt tare fericita!!!!
Mai am un nepotel de 7 ani e in clasa a I a si cand imi spune la telefon- bunica Ana sa sti ca am numai FB- ma topesc toata.
Micutul nostru Jacobo e tare frumos, cuminte si tare multumesc lui DD ca sunt aici si imi vad nepotii.
Dafinela eu m-am operat in Italia si acum sunt aici radioterapie.Chiar daca esti din Caransebes, poate cand vi la control ne auzim, ne vedem cumva.Eu sunt la d-nul doctor Curescu inregistrata.
Nuty, duc foarte bine radioterapia ( este un aparat performant-Trilogy), maine am terminat 3 saptamani, dar mai am 3 saptamani si apoi vom vedea la PET cum va fi.
Vasi, mii de scuze-promit ca iti pun telef.pe mail pana sambata.
Va sarut pe toate si multa sanatate!!!
0
24-02-2012, ora 12:22
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna ziua va spun si eu fetelor !

Ma bucur sa aud ca sunteti bine, cand si cand mai arunc un ochi pe aici sa vad ce faceti voi.

Citeam intr-o zi ca prin alte tari doctorii au o metoda de a impiedica fibroamele sa se mareasca, montand pacientelor sterilet MIRENA. Acest sterilet se poate monta la persoane peste 40 de ani si chiar si mai tinere de 40, se tine pana la intrarea in menopauza, cand fibroamele isi micsoreaza mult volumul, apoi se renunta la sterilet.

Offff...Unde or fi fost oamenii astia cand abia descoperisem si eu fibromul?! Dar..pentru cele care vor mai avea probleme (bine ar fi sa nu mai fie probleme) e bine sa intrebe doctorii despre tot si despre toate, inainte de a hotari operatia.
Eu am facut, acum in februarie 4 luni de la operatie, trebuie sa ma duc la control, dar am zis sa se mai termine cu ninsorile, cu zapezile astea si cu mormanele de pe langa trotuare sa ai unde sa parchezi. Banuiesc ca totul e bine pentru ca ma simt bine, cu exceptia faptului ca in aceasta perioada de frig, de ger, m-a disperat foamea! Sper sa imi revin o data cu primavara! Mi se mai intaresc sanii cand si cand.dar, per ansamblu eu zic ca sunt bine.
Imbratisez toate fetele, sanatate voua si famiilor voastre, copiilor, nepotilor..!

Ma bucur enorm cand aud ca sunteti bine! Sa fie bine!
0
29-02-2012, ora 12:46
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
Dragele mele...

sunt inca..."pe pamant" :)...si am fost tare placut surprinsa cand ieri, am primit un telefon de la Vasi-Viorica! Wow!
Mi-a inviorat ziua numai gandul ca cineva se gandeste la mine. Telefonul primit a fost picatura de apa intr-un desert, daca pot folosi comparatia aceasta deloc exagerata.
Imi pare rau ca nu am mai acordat forumului aceiasi atentie, in mare parte datorita programului ultra- prelungit la munca.

In general sunt bine. Am 1 an si ceva de cand nu am mai fost la controlul periodic de la IOB, dar fac analize de sange si controale gineco, periodice.
Ma ingrasasem destul de mult in ultima perioda si m-am hotarat sa ma inscriu la o clinica de nutritie care m-a incantat prin profesionalismul de care dau dovada vizavi de munca pe care o presteaza medicii de acolo si vizavi de pacienti. In 6 saptamani am slabiut 7 kg si pot spune ca...in sfarsit, astept primavara.
Mama este si ea ok. Zilnic ia Femara - pe care-l va lua pana la finalul vietii. In schimb, are probleme cu picioarele - are apa la genunchi. { sincer, eu i-am explicat ca apa se tine in sticle, dar ea vrea sa fie mai speciala }

Am citit postarile de pe ultimile pagini si vreau sa va spun, punctual:
- Si eu am avut atrofiere vaginala datorita lipsei de hormoni. Am reparat acest aspect cu Colpotrophine ( in prima luna foloseam un ovul la 3 zile, iar de atunci il folosesc saptamanal)
- Bufeurile s-au ameliorat in perioada tratamentului cu Fosavance luat pentru osteopenie. In noiembrie am fost la control si dupa o perioada de tratament, indicele a revenit aproape de valoarea normala. Am facut o pauza din noiembrie pana saptamana trecuta si am reluat tratamentul. ( il voi tine inca 6 luni si merg la control dupa 1 an) / In perioada cand nu am mai luat Fosavance, bufeurile se intetisera din nou  = oricum, este foarte important sa mergeti sa faceti testul DEXA, la scurt timp dupa operatie, indiferent de varsta
- Pentru bufeuri, nu am luat nimic. Daca as lua ( ca oricum oferta este destul de larga in ziua de azi), nu as face decat sa prelungesc momentul acomodarii organismului cu noua "ordine".
- Nu am avut dureri ale operatiei deloc ( nici la efort si nici la schimbare de vreme)...iar efort am facut la modul: spart gheata de 10 cm in toata curtea.
- Piciorul nu mai este umflat. S-a intamplat exact cum au spus medicii: in 2-3 ani piciorul va reveni la normal.
- De asemenea, nimeni nu mi-a dat sa-mi fac analiza TSH pentru tiroida. Am inteles ca intrarea prematura la menopauza poate produce dereglari ale hipofizei. Indicele, desi in limite normale, tinde catre limita maxima. Dar, momentan functionez in parametrii. 

Am inteles, pe parcursul vizitelor la diferiti medici, ca dupa un astfel de diagnostic NU este bine sa ne ingrasam. Grasimea impiedica oxigenarea celulelor, iar in contact cu oxigenul, celulele anormale, mor.
Nu consumati grasimi, uleiuri, zahar...

Ce sa va mai spun? Mi-ati lipsit!!
Si puteti observa ca...am revenit cu un intreg capitol.

Va pup si raman pe pozitie.
Cu drag, Claudia
0
29-02-2012, ora 19:41
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor. Ma bucur Corangel ca esti bine, din cate stiu eu sa slabesti 7 kg in 6 saptamani este foarte mult. Eu stiu ca nu trebuie sa slabim mai mult de maxim 1 kg pe luna daca nu ma crezi consulta un medic internist. Slabind atat de de mult in sase saptamani afecteaza organismul. Oricum ma bucur pentru tine. Pup toate fetele sa fiti sanatoase si frumoase ca primavara care bate la usa.
0
01-03-2012, ora 14:13
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna fetelor,
Sunt noua in breasla, abia azi m-am legat pe forum, M-am operat pe 10 februarie (histerectomie totala cu anexectomie bilaterala), am 3 saptamani, sunt acasa, ma simt destul de bine, dar nu am inca rezultatul de la ap si stau cu sufletul la gura.Vad ca aici s-a format aproape o familie si de la fiecare ai cate ceva de invatat.Poate ne si intalnim odata pe undeva, eu sunt din Bucuresti aici m-am si operat.Culeg de la voi informatii cu care sa trec mai usor perioada asta de convalescenta, de altfel sunt un om puternic care am intampinat multe in viata si nu ma dau asa usor batuta.Acum ma misc prin casa dar nu pot sa fac nimic, noroc ca am un sot bun care ma sustine si imi face toate mofturile (ma rog aproape toate).O sa va tin la curent cu evolutia mea postoperatorie si sper sa ma ajutati si pe mine cu sfaturile voastre, din experienta voastra.Va multumesc si va doresc multa sanatate, La multi ani ! de martisor si de inceput de primavara.
PS
nu pot sa stau prea mult la calculator ca mi se cuteaza burta (chiar daca sunt incinsa cu un brau) si ma cam doare.
0
01-03-2012, ora 15:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Coti bine ai venit, mi-as fi dorit un altfel de cunostiinta, dar asa este viata.Este mai greu la inceput, acum ce-ai vrea sa muti mobila???Sa stai linistita, sa se vindece operatia.
Spune-ne mai multe despre boala pentru care te-ai operat, a fost un fibrom, o suspiciune de...
Este adevarat..aici suntem in familie, pentru mine au fost mai mult, cand eram total dezorientata aici am primit o masca de oxigen.Vei vedea cate sfaturi utile vei primi.
Fetelor va doresc o primavara frumoasa, cu multa sanatate, bucurii si sa fiti iubite.
Eu ma simt bine, am facut un an, astept sa treaca iarna sa ma duc la control.
Va iubesc pe toate din suflet,
0
01-03-2012, ora 18:56
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Primavara sa va aduca multa sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi!!!!!
Va pup!!!!!
0
01-03-2012, ora 19:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ana, am primit mail-urile cu martisoare, iti multumesc din suflet.Iti doresc multa sanatate si sa revi cu bine in tara, sa ai o primavara cu bucurii si impliniri...pupici multi
PS...am vorbit cu Claudia, vesti bune..
0
02-03-2012, ora 09:41
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
Buna ziua dragele mele doamne.De 2 saptamani va citesc zilnic de la prima postare si am asteptat cu atata nerabdare ziua cand am sa ajung" la zi".azi se fac 18 zile de cand am trecut prin ce ati trecut toate"histerectomie abdominala radicala tip I cu excizie de ganglioni pelvini".citez de pe biletul de iesire din spital.interventie ca urmare a unei conizatii facuta pe 12 ianuarie si care a avut ca rez."carcinom scoamocelular microinvaziv".inca astept rezulatatul de la laborator al ganglionilor..nu mai a rabdare deloc..simt ca ma topesc cu fiecare ora..va multumesc ca mi-ati fost alaturi in toate aceste zile cate s-au scurs de cand am venit acasa..vorbele voastre mi-au uscat lacrimile in fiecare zi si sper sa fiti aici in continuare sa imi alinati temerile.
0
02-03-2012, ora 11:24
maryinro
Nu este medic/terapeut
maryinro
buna ziua doamnelor si o primavara minunata si permanenta in sufletele voaste!! sunt mariana, am 44 de ani si am fost operata la filantropia in nov.2011. in urma ei am ramas cu un singur ovar, iar ca stari noi in plan fizic au aparut o modificare a intenitatii culorii urinei, care e tulbure are si un miros specific, aparut imediat dupa op. De cateva zile ma supara si rinichiul, insa cel mai neplacut lucru este fatul ca am in permanenta picioarele inghetate, ceea ce constituie o noutate pentru mine si nici nu stiu daca s-o pun pe seama aceleiasi operatii. Medicul nu mi-a recomandat sa fac vreo analiza in mod special decat sa urmaresc sanii (la care am operat un nodul), insa discutiile de pe forulm m-au ajutat sa imi fac o idee despre ce ar trebui sa am in vedere de acum incolo. trebuie sa recunosc cu jena ca nu prea am citit in legatura cu urmarile acestei op.pt ca nu mi-am facut timp, insa eram interesata daca ovarul ramas poate asigura o trecere oarecum mai usoara la neplacerilede menopauza. Toate bune si va astept, cand aveti putin timp, sa-mi spuneti ce stiti despre asta. mariana
0
02-03-2012, ora 12:57
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna fetelor,
Nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de repede, surpriza pt mine a fost f. mare si f placuta.
Revin cu niste amanunte despre motivul operatiei:diagnosticul a fost de uter polifibromatos, fibroamele fiind dispuse atat in uter cat si in afara lui, chiar si in peretele acestuia deci peste tot, avand aspect de conopida(nu si ca marime cel mai mare avea 5 cm in diametru)dar erau multi peste 10 si dadeau sa infloreasca continuu.simptome dureroase nu aveam dar aveam ciclu si 10-12 zile multa cantitate care ma epuiza fizic si chiar si psihic.Traiam continuu cu Ca, Mg Znsi tot ce imi pica in mana vitamine.
.Am avut noroc de o echipa de medici extraordinari la SUUB cu care am vorbit mereu, am monitorizat fibroamele de vreo doi ani si in final m-am hotarat(voiam sa mai incerc cu naturiste, citisem eu in Asul verde) dar astia se inmulteau mereu drept pt care am ajuns aici adica la operatie.Mi-am pregatit oarecum organismul cu cateva luni inainte am renuntat la fumat, am mancat zilnic 2-3 morcovi(imi plac la nebunie) am luat polen cu miere de albine si cu propolis, o lamaie pe zi cu tot cu coaja tot cu miere, putin sport dar nu prea mult ca nu sunt prea perseverenta si cam atat pe plan fizic iar spiritual am tinut tot postul Craciunului si m-am rugat mereu sa depasesc aceasta problema cu bine.A m 44 de ani, am 3 copii, sunt casatorita a 2-a oara(doi copii sunt ai sotului si unul al meu) impreuna i-am crescut acum sunt mari cel mai mare 26 si cel mai mic 23.Cam asta despre mine, acum ma framanta problema menopauzei indusa chirurgical, a osteoporozei.La o luna trebuie sa merg la ginecolog asa mi-a recomandat chirurgul, sa vedem cum ma simt, dar si la controlul de o luna la ei la chirurgie.Nici macar nu am mai intrebat in ce consta controlul, ce analize imi mai fac am plecat val vartej din spital si am uitat.Azi fac 3 saptamani de la operatie, ma simt bine dar obosesc f. repede.Cam atat pt azi deja am obosit va pup pe toate astept in continuare sfaturi de la voi cam in cat timp o sa fiu functionala ca ma omoara neputinta asta si dependenta de cei din jur.
0
02-03-2012, ora 13:04
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
buna coti, eu sfaturi nu prea pot sa it dau..pot in schimb sa iti spun ca inteleg prin ce treci si eu m-am operat pe 14 februarie, inca sunt in pat, ma misc mai greu.azi am sunat la laborator si mi-au dat sperante cum ca luni ar fi gata si biopsia mea...nici nu stiu daca sa ma bucur sau sau nu..eu sunt din ploiesti si m-am operat la bucuresti si in ianuarie si acum in februarie
0
02-03-2012, ora 15:36
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Coti, clau_dia77, maryinro,

Va primim cu multa caldura in familia noastra mare, desi, v-am fi dorit din tot sufletul sa nu..Sa nu fi fost nevoie sa va alaturati noua ! Dar, viata este asa cum este si trebuie sa acceptam, sa luptam, sa ne incurajam cat putem de mult ! Oricum noi femeile suntem niste luptatoare si invingem mereu !

Fetelor care sunteti acum recent operate, aveti putintica rabdare si lasati corpul sa intre cu incetul in "noua ordine" sa recunoasca schimbarile si sa isi puna el singur lucrurile la punct, nu va imaginati cata putere de refacere exista in codul nostru genetic. Bine, spun asta in situatia in care totul a decurs bine, ramane doar recuperarea fizica si psihica.

Si eu am fost tare speriata, dar a fost bine, am trecut prin operatie cu ajutorul acestui forum si acestor fiinte minunate de o noblete sufleteasca cum parca nu prea mai vezi, astazi, in jurul tau.
Cum mie mi-au ramas ovarele, eu nu ma pot plange nici de calduri, nici de transpiratii, imi este chiar bine, l-asi mania pe Dumnezeu sa spun altceva decat este, doar ca frumoasele mele, va trebuie rabdare.Asa este, timpul de dupa operatie cand depinzi in mare masura de cei din jurul tau, cand nu poti sa faci mai nimic, e destul de enervant, dar trece si trece repede. Nu este un capat de tara. O sa vedeti !
Mai poate fi si o secretie dupa operatie, care dureaza poate pana pe la 2, 3 luni, apoi dispare, mai sunt si ceva intepaturi pe acolo, nu va speriati ! Este perioada de refacere.
Mult curaj, suntem alaturi de voi, sa va sustinem!
Cu drag,
Mirela
0
02-03-2012, ora 15:59
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
Multumesc Mirela, a fost un semn ziua in care am gasit site-ul asta, multumesc din inima pentru ca sunteti aici..au fost clipe cand am crezut ca sunt singura care traiesc astfel de necaz..aici am vazut ca in lupta asta suntem atat de multe(din pacate), sunt speriata, furioasa..si plangacioasa.pericolul inca nu a trecut, inca astept rezultatul si astept ziua in care am sa ii spun fiului meu ca are cea mai curajoasa mama din lume...Doamne, am stat cu ochii numai pe ecranul laptopului in asteptarea unui mesaj..iata ca el a venit..multumesc mult!
0
02-03-2012, ora 21:31
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
hello, din nou...

Griguta, am citit acum comentariul tau. Se spune ca nu este bine sa slabesti asa rapid - mai ales cand urmezi diete gasite pe net sau "din auzite". Eu sunt atent supravegheata de un medic endocrinolog si pe langa toate investigatiile facute inainte de a incepe sa mananc dupa programul personalizat, m-am cantarit pe un aparat putin mai complex decat obisnuitele cantare. din 72 kg..8kgerau numai grasime. Din grasime am slabit, masa musculara pastrandu-si valorile. Dieta presupune sa mananc "ca o sparta" daca pot spune asa. Mai mult, abia daca pot manca tot ce mi se indica. Ma simt mult mai bine, nici cu inima nu mai am problemele pe care le aveam la acea greutate. Tot in acest program invat sa mananc sanatos, invat ce alimente nu trebuie sa combin ( pentru ca acele combinatii, in afara de a-mi produce grasime, nu ma ajuta cu nimic)...si cat trebuie sa mananc din fiecare la o masa.
Ideea este ca...toate care am trecut de carcinoame, neoplasme...sau pe romaneste, de cancer, trebuie sa avem mare grija sa nu luam foarte mult in greutate, sa nu acumulam grasime in organism deoarece se depune pe vasele de sange, sangele nu se mai oxigeneaza, intervine colesterolul rau (LDL) - iar, dupa cum spuneam si in mesajele precedente, in contact cu oxigenul, celuele anormale din organism, mor (se distrug).

Observ ca lista forumistelor se mareste in fiecare zi. Pe de o parte nu este bine pentru ca un nou comentariu, inseamna o pacienta in plus...pe de alta parte, este bine, pentru ca atata timp cat scriem pe site, suntem...in viata!

Sentimentele prin care toate trecem sunt aceleasi. La inceput nevoia de a afla cat mai multe, apoi acomodarea cu situatia prin care trecem, resemnarea, lupta cu suferinta fizica si psihica.pentru ca ele exista, trebuie sa le admitem ca pe o realitate cu care la un punct, ne confruntam...si...incet-incet, victoria insanatosirii. Sunt pasi peste care inevitabil trecem. Importanta este atitudinea pe care o avem si optimismul.
Prin orice ati trece, sa nu uitati ca atitudinea -determina altitudinea. Atingem punctul maxim al vindecarii prin atitudinea pe care o avem in toata aceasta perioada.

Viata este plina de suprize. Acest forum este plin de surprize. Noi trebuie sa ne surprindem atat pe noi cat si pe cei din jur. Tot in mesajele anterioare va spuneam ca atitudinea mea i-a ajutat pe cei din jurul meu sa ma sustina. Este foarte important sa le dam incredere celor din jur ca suntem putenice si ca ei sunt importanti in viata noastra, asa cum e ea.

Sa tineti minte. Nu exista notiuni separate despre sanatate sau boala.
Atat sanatatea cat si boala se afla pe aceiasi linie a vietii. Diferenta este doar graduala. Ganditi ca suntem o balanta, unde ideal este sa traim in echilibrul perfect al talerelor. Un taler se va inclina, acolo unde alimentezi mai mult. Ce alimentam noi? Talerul sanatatii sau.. Haideti sa ne alimentam viata sanatoasa cu gandire sanatoasa, cu speranta si incredere in Dumnezeu, cu hrana potrivita, cu planuri de viitor care sa ne mentina in permanenta ocupate pentru a le atinge...

Iar vorbesc mult...ca de obicei. Vedeti de ce luasem o pauza mai lunga! Ca sa nu va stresez :)))

Va pup.
Corangel
0
02-03-2012, ora 21:43
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Corangel, am intrat din nou, sa iti urez 'bine ai revenit pe forum' stiu din postarile celorlate fete cat de mult le-ai ajutat tu cu sfaturile tale si mai stiu ca toate ti-au simtit lipsa..Deci, bine ai revenit printre noi, ne bucuram nespus ca esti bine.astazi la servici, eram pe picior de plecare si nu am putut sa spun tot ce aveam de spus. Te imbratisez cu multa caldura, Corangel !


Fetelor, (mai ales celor nou venite), desi o sa va plictisesc, desi o sa ma injurati, desi o sa sa spuneti..'ia mai lasa-ne tu cu astea'...eu insist sa va rog sa aveti o atitudine pozitiva, sa ganditi ca totul va fi bine, sa va gasiti puterea in orice va face placere, orice hobby pe care il aveti si va bucura, profitati de el, cultivati-l, orice va poate abate gandurile de la problemele bolii, agatati-va de orice..de orice nimic...
In acele momente de incrancenare, de lupta cu viata, de lupta cu voi insiva, iti spui 'la ce bun'? si nu crezi ca aceste lucruri efemere au vreo importanta.Dar au, frumoasele mele! Conteaza enorm atitudinea, conteza enorm gandul vostru.Si, la urma umei.ce mai avem de pierdut?! Dupa ce stiti voi - ca noi, cele de aici, am pierdut atatea..Macar sa fim deosebite prin modul cum intampinam acestea, sa fim un semnul intrebarii pentru cei din jurul nostru care se vor mira de puterea noastra, de echidistanta noastra fata de boala si de puterea noastra de a fi marete prin pastrarea optimismului si a curajului de a crede ca totul va fi bine...in esenta suntem rezultatul gandurilor nostre, desi nu acceptam niciodata asta...

Frumoasele mele, noi chiar suntem deosebite! Ce stiu acelea carora viata le pune totul inainte, fara nici un pic de efort ?! Ce stiu acelea care au totul, inainte de a-si dori sa aibe?! Ce stiu acelea carora li se pare in firea lucrurilor si absolut normala o mangaiere, un sarut, o atingere, cand nu au habar de cata insemnatate au ele? Bine, o sa spuneti ca voi ati vrea sa fiti in locul lor, ca soarta sa aiba astearnut un covor inaintea pasilor vostri, cu petalele tuturor dorintelor voastre deja implinite..Si poate ca ar fi corect sa fie asa, doar ca noi suntem chiar deosebite, noi pretuim altfel clipele, toate clipele, noi suntem profunde si incercate si invingatoare in ale vietii..Noi atingem si sublimul si disperarea, noi chiar traim si traim intens! Nu va ganditi la acelea care h-abar n-au pe ce lume sunt si ce gust are viata, ce floare delicata si sensibila este 'acest noroc de a avea totul, fara sa stii pretul acestui tot'..Noi suntem calite si stim.si pretuim.si traim ca si cand ar fi ultima zi.E mult, e imens, e intens, credeti-ma !

Frumoaselor, nu va lasati, luptati sa traiti, sa fiti deasupra bolii, ajutati-va corpul cu toata puterea, chiar din putinul pe care, poate, uneori, il simtiti in voi!

Imi cer mii, mii de scuze acelora care se vor plictisi citind. E unica, singura terapie, aceea de a gasi puterea inlautrul tau, cu tot greul, cu toata disperarea, cu toata dezamagirea, trebuie fetelor, nu avem incotro! Noi suntem deosebite si trebuie sa actionam deosebit de restul lumii! Suntem alese stiti de ce ? Pentru ca putem! Pentru ca putem!
Si vom dovedi ca putem! Capul sus, pieptul inainte si spuneti-i doctorului vostru...VOI sa-i spuneti-i lui: 'domnule doctor...eu mai am inca multe de facut si ma grabesc sa ma vindec' o sa aibe mult efect asupra lui, in mentalul lui, o sa fiti deja vindecate!

Imi cer iertare, cu multa staruinta, pentru aceste minute de psihoterapie! Conteaza orice carare care duce catre bine! Conteaza orice mod prin care o faci !

Haideti fetelor.sa aratam ce putem !
0
02-03-2012, ora 21:55
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Ah, acum am citit ca a mai scris si Corangel.Cred ca am postat aproape in acelasi timp! Ma bucur din inima ca mai sustine cineva cauza insanatosirii din punct de vedere psihologic!

Ma simteam cam aiurea insistand pe asta! Acum sunt sustinuta si de Corangel, fiind si ea pe aceeasi linie de conduita! Poate ca, asta e secretul!
0
03-03-2012, ora 08:45
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
Buna diminetaza, abia asteptam sa se faca ziua sa intru sa mai imi pansez sufletul cu vb voastre.offf, cata dreptate aveti Claudia, Mirela..minutele de psihoteapie sunt uimitoare, eu am in jurul meu persoane dragi care ma incurajeaza dar, stiu ca tot ce spun cei de langa mine sunt doar vorbe..numai voi puteti intelege cu adevarat ce traiesc, sotul meu este eroul din povestea mea..sper ca intr-o zi sa il fac la fel de fericit cum a fost candva si cum merita din plin.Ma tot framanta un gand, nu stiu cum sa le fac pe femeile din preajma mea sa se duca mai des la medic..vreau ca experienta mea sa fie un semnal de alarma pentru ele..inca se merge pe principiul"mie nu mi se poate intampla", cat de gresit, asa am gandit si eu..am ajuns la medic din pura intamplare(sau poate nu), am ajuns oarecum la timp dar putin tarziu.mi-a spus doctorul ca daca veneam peste 6 luni nu stie ce mai imi facea..desi mii sa spus de nenumarate ori ca eu sunt una din femeile norocoase pt ca din nefericire cele mai multe ajung la medic prea tarziu, inca nu reusesc sa ma bucur de "norocul" meu..hai sa aveti o sambata frumosa si fara prea multe activitati gospodaresti..doar filme si muzica..
0
03-03-2012, ora 16:35
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna ziua la toate fetele
Ce faceti si cum va simtiti in aceasta superba zi de de primavara?
Clau nu am inteles de ce te-ai operat de 2 ori sau nu am inteles eu bine? 77 este cumva anul tau de nastere?
Unde te-ai operat?Citeste cu atentie psihoterapia pe care ne-o fac Mirela si Corangel cu noi astea mai proaspat operate.Vorbesc atat de frumos si atat de dumnezeieste pt noi toate incat parca ne cunosc de-o viata!!!!!
Multumim dragelle noastre ca ne impartasiti si noua din experienta voastra si ca ne-ati primit cu atata caldura si dragoste in grupul vostru de pe forum.
Mirela si Corangel cum sa spuneti ca va injuram si ca ne plictisiti cu vorbele voastre?Eu deja va iubesc ca pe niste surori si nu ma satur citind cuvintele voastre, cred ca am recitit de vreo 10 ori(nu exagerez credeti-ma), este exact ceea ce ne trebuie acum in aceste momente prin care trecem si va multumesc din suflet pt asta.
Multe dintre noi stim ca gandind pozitiv iti poti schimba viata dar problemele de zi cu zi te mai fac sa uiti.Doar daca esti din fire mai optimist asa cum va simt eu pe voi poti depasi fara probleme orice. Clau la tine simt o mare incordare cred ca tine de rezultatul analizelor pe care urmeaza sa-l primesti luni, nu-i asa?Ai vazut ce spun fetele :alimenteaza talerul sanatatii si totul va fi bine, (si eu tot luni aflu rezultatul de la anatomo-patologic, dar sa fiu sincera nu prea m-am gandit ca imi poate iesi altfel decat bun).Acum ma preocup sa ma refac mai repede, ma lupt asa cum am citit de la alte fete mai sus, cu foamea am o pofta de...de toate as manca orice, oricat si in orice cantitate, si mai rau...la orice ora, deja am insomnii (aveam si inainte uneori dar o puneam pe seama grijilor) acum de ce oare nu dorm? Acum am timp sa imi fac putina ordine in viata, in ganduri, sa mai selectez din tot "bagajul" care s-a strans langa mine.doresc sa am mai multa grija de mine ca pana acum si stiti de ce? pentru ca imi dau seama ca pot!!!Ai dreptate multa Mirela PUTEM ORICE.Ieri am avut 3 saptamani de la operatie si stiti ce am facut? Am iesit in oras, m-am plimbat pe strada, am fost o tura de Herastrau(cred ca nu am fost asa de relaxata de mult timp)am mers pe jos cred ca vreo doi km, usor, la pas.Am privit totul, totul cu alti ochi, am privit lumea din jur, grabita si garbovita de griji, am privit copacii, porumbeii, zapada (asa murdara cum este acum) si la toate ma gandeam si as fi strigat in gura mare ca sunt o invingatoare, si am avut asa un sentiment tare frumos!
Va multumesc pt rabdare va pup pe toate
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 565758 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •