histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 196 197 Înainte ›
0
06-10-2011, ora 09:49
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna dimineata, dragele mele prietene!

doinag, vasi61, maria anton, griguta, daniela68, ddro61, ana2010, va pup mult pe toate, le imbratisez cu drag pe toate celelate fete, din toate aceste zeci de pagini scrise, poate am omis unele nume, sa ma scuzati !

Fetelor...m-am cam desumflat..
Am fost la d-nul doctor Herghelegiu, nu ca ma asteptam la vesti foarte bune, dar.discutia cu dumnealui m-a speriat teribil.

Inca noi, doamnele, nu suntem chiar atat de bine informate privind acest subiec, cu toate ca exista netul asta si suntem in plin secol al inteligentei virtuale.

Poate ca am sa scriu mai mult si am sa va obosesc cu detaliile, sa nu va suparati pe mine.

Asa, deci d-nul doctor mi-a explicat in primul rand ca un fibrom de asemenea dimensiuni uriase ca al meu se poate transforma imediat in sarcom. Despre sarcom si ce inseamna el..nu va mai spun. A fost chiar inmarmurit de mirare cand a vazut cat de mare este fibromul si m-a intrebat ce gand am. Cat vreau sa il tin?! Pana ajunge sus la gat?! Deci m-a certat, mi-a explicat faptul ca menopauza cu un asemenea fibrom mare nu este benefica, cum se crede, anume ca absenta ciclului iti poate ameliora sau un pic micsoara volumul fibromului. Nu. E chiar mai rau. Se transforma rapid in ceva foarte urat.

Aproape ca eu nu am apucat sa vorbesc, pentru ca dumnealui se tot mira si imi spunea ca ei, doctorii ne ajuta, VOR sa ne ajute, dar binele cu forta nu il pot face.
A renuntat la sonda transvaginala ca nu putea vedea nimic dar nici la ecografie nu a vazut ovarele, pentru ca sunt acoperite sau dedesubtul acestui fibrom. Mi-a mai spus ca nici nu o sa se poata face o operatie estetica, ca o sa am o ditamai cicatricea, va fi de deasupra ombilicului, pentru ca fibromul s-a ridicat 2 cm mai sus de ombilic. Si ca nu ne dam noi seama de gravitatea situatiei, anume ca ei doctorii nu au indicii ce este acolo, daca este ceva de natura urata sau nu, asta o sa se vada doar dupa ce taie. (Deci se referea strict la aceste fibroame mari).

In raportul medical a scris asa:
"Uter transformat tumoral, mult marti de volum, cranial ajunge la 2 cm deasupra ombilicului. Axul longitudinal al corpului = 17 cm; diametrul antero-posterior = 14, 6 cm; diametrul transversal = 14 cm.
In grosimea peretilor uterini, multipli noduli fibromatosi pseudoconfluenti, cei mai voluminosi cu un diametru de pana la 7-8 cm.
Ovarele nu pot fi evaluate, uterul fiind voluminos si ocupand in intregime excavatia pelvina."

Deci, in afara acestui drac de fibrom, mai sunt si formatiunile alea tumorale maricele in peretele uterului. Fetelor.ce sa va spun...sunt varza cu carne!
Astazi o voi suna pe asistenta dansului de la sala de chirurgie, sa vorbesc pentru programarea la operatie.
Cam astea ar fi noutatile.
0
06-10-2011, ora 09:58
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Rectific, din respect pentru d-nul doctor, dansul este conferentiar doctor.
0
06-10-2011, ora 14:11
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua Rasarit de Soare. Eu am avut tumora parauterina (11 cm cu 7 cm) si multiple mici tumori murale si intramurale (diagnostic la ecograf)care s-au dovedit dupa rezultatul histopatologic a fi fibroame. Doar ca tu ai stat extraordinar de mult ce -ai asteptat? sperai sa dea inapoi?. Sa speram ca este un fibrom si doar atat. Iti doresc multa sanatate si sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa treci cu bine peste aceasta incercare. Pup toate fetele. Ce faci Vasi ? nu ai mai intrat pe mess
0
06-10-2011, ora 14:22
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Am stat din cauza cancerului de tiroida si a tratamentului cu iod radioactiv. Dracu ar fi avut curaj atunci sa se duca sa se zgarme de fibrom. Iar iodul radioactiv se intinde pe o perioada de aprox. 2 ani pentru ca se face din 6 in 6 luni, in anumite circumstante.
Na, iti dai seama ca nu asteptam sa dispara de acolo, gandeam doar ca poate la intrarea in menopauza ar fi mai usor de scos nemaifiind ciclu si intrand organismul in firescul lucurilor, ovarele incetandu-si de drept activitatea lor.
Si asa nu am tiroida si asa hormonii sunt artificiali, gandeam ca si fara hormonii ovarelor.alta nebunie. Dar, se pare ca a fost defecuos modul in care am gandit eu, sau nici nu mai stiu.
0
06-10-2011, ora 14:25
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Multumesc mult de urare, sa dea Domnul sa fie bine cu toata lumea, e groaznic cand ai probleme de sanatate, rezolvi unele, altele se dau peste cap.
0
06-10-2011, ora 15:37
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Sanca, ti-am trimis mesaj privat unde ti-am dat adresa mea de mss pup
0
06-10-2011, ora 17:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mirela, eu zic sa nu disperi si sa te hotarasti cat mai repede si sa te operezi.nu te mai speria ca taietura va fi asa si asa, sanatatea este mai importanta decat estetica abdomenului.eu, este adevarat ca sunt mai in varsta, dar exista si pentru voi costume de baie cu totul, important este sa fie bine si sa fie decat un fibrom asa gigant.curaj, pentru ca tu esti o invingatoare, avand in vedere boala de tiroida.trebuie doar sa ai incredere in Bunul Dumnezeu ca te va ajuta sa treci cu bine si peste aceasta operatie.iti doresc din tot sufletul multa putere, curaj si va fi bine cu siguranta.
0
07-10-2011, ora 08:59
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
Mirela, fruntea sus ! Am avut aproape aceasi probleme ca si tine si totul a fost bine in final. Un fibrom cu dimensiuni de 12 /11/12 cm si numeroase chisturi pe ovare. Taietura este la 2 cm deasupra buricului si aproape nu se mai cunoaste, in vara asta am facut plaja cu slip normal fara probleme ( sunt operata din 20 mai 2010).
0
07-10-2011, ora 09:53
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
vasi61 multmesc mult ! Crede-ma ca abia astept sa rezolv pentru ca simt ca ma tensioneaza prea mult si ma incurca rau perioada lunga a ciclurilor. Acasa ma descurc, dar la servici e foarte greu. Tot timpul trebuie sa fiu pe langa toaleta sa ma pot schimba, iar in acele perioade de ciclu ma rog la Dumnezeu sa nu am sedinta de consiliu director, unde trebuie sa ma duc sa stau cu orele, sa nu ii inund pe aia pe acolo. Sa ma fac de rusine, sa murdaresc vre-un scaun, sau sa ma trezesc, cum am mai vazut si am mai auzit, cu hemoragii de au trecut prin toate hainele pana spre picioare. Pana acum n-am patit, ce sa spun, multumesc lui Dumnezeu, dar.nu poti sa stii.

ilen36, ma ajuta mult de tot postarea ta. Chiar as vrea sa putem vorbi mai mult.
Dupa vizita la d-nul Conf. Herghelegiu, sotul meu insista sa mai mergem undeva, la d-nul Dr. Bratila, pe care il cunoaste foarte bine de la Spitalul Militar. Nu pentru ca la mine nu s-ar sti ce este in abdomen, este clar ce este acolo, ca doar am mai fost in timp si la alte controale, intr-o vreme il masuram, il tineam strict sub observatie, din 6 in 6 luni, dar imediat dupa aparatia fibromului am descoperit si carcinomul papilar tiroidian si clar ca asta a avut toata atentia mea, lasand fibromul pentru mai incolo.

Doar ca sotul meu spune ca nu am facut nimic daca la aceste spitale particulare, unde faci un efort atat de mare sa ai banii necesari, mai ales cand esti bugetar cum suntem noi, sa dai tot de atmosfera din spitalele de stat, unde suporti aroganta, raceala si toanele medicilor, stand frumos ca labus in fata dumnealor si nestiind ce cuvinte mai frumoase sa folosesti in discutia cu dumnealor, ca sa nu ii superi si ce atitudine mai umilitoare sa abordezi ca sa ii imbunezi nitel, ca e viata ta in mainile lor.

Din aceasta cauza o sa merg si la D-nul Dr. Bratila. Nu ca am dubii privitor la fibrom, nicidecum. Doar ma asteptam sa fie mare.
0
07-10-2011, ora 10:28
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
Eu am mers la un spital particular, si am fost si sunt f.f. multumita atat de calitatea serviciilor cat si de personal. Am intalnit oamenii de o inalta clasa profesionala si morala. Si eu sunt tot bugetar dar credema a meritat tot efortul financiar.
Eu sunt operata de doctorul Munteanu de la Munposan.
0
07-10-2011, ora 11:12
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Buna dimineata, draga Mirela.
Nu dispera, fibromul meu a avut 10 cm si a fost dispus intramural (in perete) si nu a fost cel mai mare operat in ziua aceea. Incizia este orizontala si s-a cicatrizat frumos. M-a operat asist.univ. dr. Camelia Constantinescu la maternitatea Bucur.Am numai cuvinte de lauda atat pentru doamna dr. (care este o persoana deosebit de intelegatoare, sufletista, raspunde cu rabdare si pe intelesul fiecareia ), cat si pentru intregul colectiv al sectiei. Are si cabinet particular, in cazul in care vrei sa mai afli o parere ( Centrul Medical Vital).
Termenul de formatiune tumorala nu trebuie sa te sperie foarte tare, insusi fibromul este tot o tumora care de obicei este benigna. Este foarte posibil sa ai un uter polifibromatos de care vei scapa la operatie. Si mie la ecografiile pe care mi le-au facut inaintea operatiei mi-au spus ca ovarele sunt bine, dar cel mai bine se vad la interventia chirurgicala. Eu inca nu implinisem 45 de ani si fiindca au fost in regula, d-na dr mi-a explicat si de ce e important sa fie pastrate. Mi-a mai spus si ca femeile cu fibroame mari intra tarziu la menopauza (probabil e si cazul tau).
Eu te sfatuiesc sa actionezi cat mai repede.Te pup.
0
07-10-2011, ora 11:17
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
A, da, cu siguranta ca tot pentru un spital particular optez. D-nul Conf. Bratila nu mai este de mult la spitalul Militar, este si dansul acum la Regina Maria, are si o clinica particulara undeva prin Floreasca, sotul il stie cand era seful sectiei de obsetrica-ginecologie de la Militar. In postarea de mai sus, ma refeream la faptul ca o sa caut totusi un spital particular si un medic foarte bun (pentru ca sunt multi medici, slava Domnului, buni, uite si al tau de ex.) dar si un medic care sa nu te ia de 11 metri. Nu stiu, pur si simplu nu mai am disponibilitate, nervi si rabdare cu aceste personalitati medicale, care discuta cu tine pe un anumit ton, pentru ca am avut un destin greu, motive rationale pentru ceea ce am facut sau nu am facut in viata mea.
Lucrez tot la un spital, sunt in departamentul de Resurse Umane, stiu ce insemna, PREA stiu ce inseamna sa stai sa gadili personalitatile, sa le gadili orgoliile, sa iti fie frica sa dai un telefon, sa pui o intrebare pentru ca domnul/doamna prof.dr.conferentiar..sau ce o fi, s-a sculat cu fata la cearseaf si o sa-ti faca ziua un calvar. Deci, chiar nu mai pot.
Sunt un om simplu, sincer, prea sincer, am multa modestie si respect facultatile, diplomele tuturor. Dar parca uneori e prea mult.
ilen, uite iti las mailul meu. Daca vrei, daca poti, daca nu indraznesc prea mult, sa vorbim.
Sau oricine vrea sa vorbim : -*

(*modificat de admin)
0
07-10-2011, ora 11:41
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Si eu te pup doina.
Uite, nu stiu cum sa fac sa va dau mailul. A fost modificat de administrator.

Cred ca fibromul este pricina intrarii tarziu in menopauza. Bine, unele doamne intra si pe la 55 ani s-au vazut cazuri si de astea.
Ma ajuta mult de tot incurajarile voastre fetelor, nu am cuvinte cum sa va multumesc !

Si scz de greseli, am mai mancat litere, sunt la servici, mai cu un ochi aici, mai cu treaba, mai cu nebunia noastra obisnuita de zi cu zi.
0
07-10-2011, ora 11:48
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
A, gata, am vazut.

Mailul este afisat in profil. Super.
0
07-10-2011, ora 11:58
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
In cazul domnului doctor Munteanu lucrurile stau exact invers, esti tratat ca si cum ai fi unicul pacient din spital, acelasi lucru se intampla si cu personalul, am fost tratata cu tot respectul. Aveam momente cand ma simteam chiar prost, noi fiind obisnuiti cu, , tratamentul" din spitalele de stat. Mail-ul meu este usor - numele de utilizator si restul pe Yahoo 1 Astept sa intri cu placere sa vb. detalii
0
07-10-2011, ora 12:53
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Ei, asta zic si eu ilen. Prea ne-am saturat de ostilitatea din spitalele de stat. Nu se duce nimeni in spital de drag. Iar bolile nu vin ca vrei tu, nu i-am deranja pe domnii doctori sau pe doamnele asistente, chiar deloc, noi am vrea sa pocnim de sanatate, toti !
Parca altfel este cand dai de un zambet amabil, o vorba buna, spusa cu blandete, ca si asa esti tu destul de "lovit in aripa".
In spitalele de stat tu umbli pe holuri, amarat cum esti, in halat sau pijama, asteptand pe la usile lor, cu banii in buzunar dupa cadrele medicale, iar cadrele medicale iti afiseaza un mare dispret. Cu banii tai cu tot. Cine nu a trecut prin asta..cred ca toti ! Acum daca te mai duci si in spitalele private sa vezi aceeasi atitudine, aceeasi aroganta si privire catre tine din inaltul cerului.of, chiar ca nu mai poti.

Ma bucur din tot sufletul ca tu esti bine dupa operatie. Si ca moralul tau a fost ridicat poate tocmai si datorita amabilitatii medicului si a intregului personal. Conteaza enorm. La toate doamnele si domnisoarele sanatate maxima !
0
07-10-2011, ora 13:14
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
Cat am fost internata in acest spital nu am stat stresata cat ii dai asistentei, cat dai la doctor etc... Am platit la externare pe factura serviciile medicale. Domnul doctor face intodeauna si reduceri.Daca te intereseaza preturile le au afisate pe site-ul spitalului. Domnul doctor Munteanu a operat fibroame de 9 kg. daca poti sa crezi si doamna care a fost operata este bine mersi. Amabilitatea si grija de multe ori exagerata ( dupa cum eram eu obisnuita)a personalului este gratuita.Spitalul are contract cu C.A.S. si am beneficiat de o suma decontata de ei(1500).
0
07-10-2011, ora 13:41
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Da, m-am uitat putin pe site-ul spitalului Munposan. E bine de stiut, multumiri pentru informatie.
Acum sotul m-a programat inca de azi dimineata la d-nul Conf. Bratila pentru Luni. Cat ma bucur sa aud ca si doamna care a fost operata de acel fibrom de 9 kg. se simte bine. Nu stiam de domnul doctor Munteanu, e bine venita informatia, poate mai sunt multe doamne in situatia noastra si din aceste discutii, se vor orineta si dansele intr-o parte sau alta, pe ce cale sa mearga.
O sa vorbim si pe mail, azi e o zi foarte aglomerata aici la mine la servici.
0
07-10-2011, ora 17:58
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
BUna ziua,

Dumnezeule, imi amintesc cu cata disperare cauta si au astfel de informatii...legate de medici..nu stiam pe a cui mana sa ma las, unde sa ma duc, cat ma costa, cu va fi...asa ca inteleg perfect starea de stress si neliniste.
Intr-un funal m-am operat acolo unde deja mi se facuse o fisa ( incompleta zic eu, dar nu mai conteaza).si totul a decurs bine...uitandu-ma acum in trecut, sunt fericita ca am reusit sa trec peste asta, dar stiu ce simti si cat de derutata esti.
NU iti pot recomanda pe cineva anume, ca la fel am patit si eu legat de comunicare.asa ca stiu ce cauti si nici eu nu am gasit, fiindca medicii sunt extrem de ocupati cu multi bolnavi pe zi si prea satui sa spuna acelasi lucru de 5-6 ori pe zi..si fac un rezumat din 2-3 fraze si adios.daca ai inteles bine, daca nu, iarasi bine. Si eu am cerut a doua parere la un al doilea chirurg din alt spital legat de procedura pe care vroiau ei sa o faca..si mi-a spus ca m-am dus tarziu la el, si nu mai pot fi salvate ovarele...facusem deja radio si ceva chimio...si mi-a spus ca singura cale ramane histerectomia...desi eu speram la o conizatie, amputare de col sau altceva, care sa imi pastreze fertilitatea...nu stiu daca a luat cineva in calcul ca am 23 ani...dar au PREFERAT sa faca operatie radicala, fara pastrarea vreunui alt organ, desi nu erau afectate. Nicaieri, pe nici o investigatie nu a scris gradul de infiltrare a tumorii, m-au bagat in galeata de femei cu stadiul II B...etc. Ar mai fi tare multe de spus, dar nu mai are rost acum. Am 2 luni si 2 zile de la operatie si ma simt excelent..si asa te vei simti si tu peste 2-3 luni de zile.
DEci pana la urma un medic cu indemanare tot vei gasi si te va opera cu succes.
Mult calm si putin stresssss...e tot ce iti doresc!
Va imbratisez pe toate si va pup cu drag! Sanatate!
0
07-10-2011, ora 18:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mirela, ti-am trimis mesaj privat.
0
10-10-2011, ora 10:57
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Doamne, fetelor sunteti extraordinare! Cu curajul vostru, cu taria voastra, cu puterea voastra de a invinge !
Cred ca mult mai bine ne descurcam noi, femeil, cu boala decat barbatii.

Laura, ma bucur din tot sufletul ca te simti bine si esti bine! Da, este mult prea multa indiferenta in abordarea medicilor cu noi-pacientele. Aproape ca nu mai au pic de omenie, de suflet, nu se mai gandesc si la noi, ca suntem femei, unele chiar extrem de tinere.
Cat despre comunicare..nu stiu cum dracu aia din strainatate nu se mai plictisesc in a explica pacientului totul, ce are, ce urmeaza a fi facut...alta educatie medicala...ce sa zic. Cat despre d-nul Conf. Herghelegiu, la care am fost, dansul era foarte nervos din cauza unei paciente care a facut scandal pe acolo, ca nu i s-a respectat ora de consultatie. Dupa acea pacienta am intrat eu si mi-a spus ca l-a suparat foarte tare doamna dinaintea mea. Pai cum sa ma duc sa ma opereze dansul?! Daca inaintea operatiei il mai enerveaza ceva sau cineva...mai am eu curaj sa ma taie?!
Laura, capul sus, daca te simti bine si esti ok cu totul.capul sus! Nu te lasata coplesita de tristete !

vasi61, te imbratisesz cu drag. Am citit mesajul. Multumiri, multumiri !
Sunt data peste cap, azi dupa-masa masa ma duc si la d-nul Conf. Bratila, dar uitati-va si voi fetelor: sambata iar mi-a venit ciclul. Deci abia ce au trecut doua saptamani de la celalalt. Si iar sunt pe cilcu. Si cu sangerari masive. Dar ma duc la consultatie, o sa ii spun d-nului conferentiar ca nu are cum sa ma consulte, dar sa ma programeze la operatie ca nu se mai poate. Nu vreau sa ajung de urgenta, la cine o fi, cum o fi...
Sunt tare speriata. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine, sanatate maxima tuturor!
0
11-10-2011, ora 12:02
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna ziua dragele mele

Am fost si la d-nul Conf. Bratila, am facut acum dimineata si analizele in vederea operatiei, marti o sa fiu la Euroclinic-Regina Maria.

Fetelor, d-nul Conf. Bratila e o dulceata de om. Nu s-a mirat, nu a dat ochii peste cap de marimea fibromului, a fost de o liniste binecuvantata pentru mine, cred ca a vazut omul multe situatii in decursul anilor de chirug, calm, profesionist pana in varful urechilor. A vazut despre ce este vorba, m-a invitat frumos sa iau loc pe scaun inainte de a ma vedea la masa (mi-a facut ecografie), am vorbit pe indelete despre tiroida si despre tratamentul meu de substitutie (tiroida este o glanda a carei hormoni se duc in toate sistemele organismului nostru, influenteaza in rau sau bine, mai ales aparatul genital) m-a intrebat si cand am facut ultima terapie cu iod radioactiv. Nimic din toate aceste lucruri nu le-am discutat dincolo, la celalalt consult, unde eu aproape nici nu am apucat sa deschid gura.
Mi-a spus ceea ce am simtit si eu de altfel, ca problemele tiroidei mele, cu tot ce a urmat, operatie, terapie, a fost ca si cum arunci gaz peste un foc abia aparut, adica peste fibromul asta, careia i-a schimbat toata evolutia. I-a grabit enorm manifestarile si volumul.

L-am intrebat si daca dansul ar putea vedea de pe acum, daca acolo e ceva rau, daca s-a instalat si altceva. Raspunsul dumnealui a fost : "va pot spune cu toata fermitatea, va pot asigura cu certitudine ca in afara de faptul ca este mare, cat o sarcina de 40 de zile si apasa pe uretra, ceea ce in timp poate duce la o problema cronica, nu este absolut nimic altceva". Ei.cum vine...parca vine altfel decat dincolo, unde mi s-a explicat pe indelete ce este sarcomul, in cat timp se metastazeaza el, in cat timp ajunge la oase si cat de repede mori. In timp ce eu nu am apucat sa spun nimic de influenta tiroidei asupra fibromului, sa lamuresc niste lucruri fata de problemele mele medicale de acum.
Asta ti se cam intampla la pomii astia laudati.
0
11-10-2011, ora 21:09
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara, tuturor!

Draga Mirela, ma bucur nespus ca te-ai linistit, ca ai gasit un medic cu care sa stai de vorba si care sa te asculte. O sa ai zile linistite inainte de operatie, ceea ce si aveai nevoie. Dumnezeu a avut grija de tine, sa nu te mai framanti atat. Am citit tot ce ai postat pana acum si-ti transmit felicitari pentru modul in care scrii si te exprimi. O sa treci cu bine peste operatie, o sa fie totul bine. Esti o femeie deosebita. Iti doresc multa sanatate si ganduri pozitive!
Multa sanatate si fericire tuturor!
0
12-10-2011, ora 09:41
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Mabel,

Ma onoreaza enorm aprecierile tale si iti multumesc mult pentru ele.
Da, zic eu ca Dumnezeu nu ne lasa, trebuie doar sa ai un picut, un picut de incredere. Si se mai spune ca Dumnezeu nu ne cere mai mult, atat cat poate crede fiecare, cat un bob de mazare si e de ajuns.

Abia astept sa trec si de asta. Ieri dupa masa am fost la medicul de familie, am luat trimitere pentru spital, pentru ca are si Euroclinicul contract cu Casa de Asigurari si imi vor fi decontate din toata suma, cateva milioane acolo. Tot e ceva.
O sa il intreb pe d-nul conf. daca nu poate sa imi faca si cateva pense la burta, sa mai ia din piele (acum glumesc), oricum trebuie sa am maaaareee grija cu mancarea dupa aceasta operatie, mai ales cu mesele de seara. Ca atunci vin de afara de la plimbarea cu catelul, atunci se aduna si familia si incepem toti cu poftele: unul vrea piure cu friptura, unul vrea ciorbica, unul vrea oua ochiuri.si uite asa, toata lumea mananca ce pofteste, adica mancare la pofta. Ei..mai putin cu poftele acum si cu mesele dupa ora 17. Pai nu ?!

Fetelor, pupici zgomotosi si imbratisari pentru toata lumea. Sa auzim numai de bine!
Mabel...inca o data multumesc, sanatate multa si numai rasarit de soare sa ai in viata (fara apusuri, desi...ai vazut cat de frumos e si apusul de soare si cat de romantic.!)
0
12-10-2011, ora 10:41
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Mirela, o sa ma rog pentru tine ca totul o sa fie bine si sa treci usor peste operatie.Daca esti optimista si cu mult curaj, o sa vezi ce usor o sa treci peste tot. Vointa de a reusi te va ajuta sa te recuperezi foaret repede.Il cunosc pe domul Bratila de cand profesa la spitalul militar. Eu sunt o pacienta foarte veche a spitalului militar acolo am facut cele doua operatii.Multa sanatate si te asteptam cu vesti foarte bune.
0
12-10-2011, ora 11:08
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Multumesc Maria, ma voi ruga si eu pentru noi toate cele care avem nevoie de ajutor.

Eu la Militar am fost candva, nu la d-nul Conf. Bratila ci la d-nul Dr. Berbecar, pe care cred ca il stie multa lume.
Am auzit ca aici la Euroclinic dansul are o echipa de super profesionisti, cu medici anestezisti, toti sunt foarte buni.

Am asigurari multe, din toate partile ca sunt pe maini foarte bune.
Numai ca trebuie sa ies putin pe aici pe la mine prin cartier, pe la magazine, sa caut burtiera aia de care spuneti voi aici.
Pana Martea viitoare vreau sa fac multe lucruri: sa pun gogosarii, ca n-am pus, alte muraturi asortate, sa ii fac mancarica lui Miff (e terrierul meu) sa aibe cateva zile, inteleg ca internarea va fi cam de 3 zile, nu mai mult, sper sa nu fie probleme, cu sangerari sau ceva, sa stau mai mult.

Inteleg ca pe urma nu mai am voie nici sa stau prea mult in picioare, nici sa mai ridic, nici sa ma mai omor cu treburile casei. A, chiar fetelor: medicul de familie mi-a spus ca nu imi poate da mai mult de 10 zile de concediu medical si ca ar trebui sa iau mai multe zile de unde ma va opera. Asa-i treaba?!
0
12-10-2011, ora 11:19
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Eu sunt in concediu medical, am 1 an si 3 luni de la operatie. Mie imi da concediul medical medicul onolog la care sunt in evidenta, Stiu ca la operatie mie mi-a dat din spital 21 zile concediu medical. Eu ma voi pensiona in decembrie cand fac 455 zile concediu.
0
12-10-2011, ora 11:20
ilen36
Nu este medic/terapeut
ilen36
Mirela, ma bucur ca esti linistita acum, si sa fi convinsa ca esti pe maini bune. Spitalul in care te operezi are dreptul sa iti elibereze concediul medical 21 de zile. Eu te sfatuiesc sa nu faci efort macar 2 luni ca sa nu faci aderente. La spitalul unde m-am operat eu se putea cumpara si burtiera speciala, daca nu, gasesti in magazinele specializate in tehnica medicala.
0
12-10-2011, ora 11:35
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Aaaaa..intelg, deci nu e o burtiera oarecare, e una speciala...bine ca stiu ca ma duceam sa cumpar una, oarecare si nu ar fi fost buna. O sa stept, sa vad in spital, acolo, poate au si ei.

Doamne, fetelor, cate lucruri am aflat de la voi !
0
12-10-2011, ora 13:18
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua!
Mirela, eu mi-am cumparat burtiera de la farmacia Catena (cu proba dupa perdea..) E din bumbac, tip burlan. O pun ca pe fusta, dar am aflat ca e bine s-o pui stand culcata, ca e muschiul lasat si cand te ridici tine mult mai bine. O purtam zi si noapte, doar la dush o scoteam. E bine sa ai 2, ca sa le poti spala ( mai ales ca eu am prins primele luni de vara).
Ma bucur ca ai catel..si eu am avut, 13 ani si 2 luni..din pacate a murit chiar cand am iesit eu din spital, acum 1 an si 4 luni. Un prieten devotat care mi-a adus multa bucurie si iubire si de care mi-e tare dor in continuare.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •