Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

4647 comentarii 1 2 3 4 ..... 24252627282930 ..... 152 153 154 155 INAINTE ›
27-08-2010, ora 13:00
Autor: dana58
Buna ziua.Si eu am 6 luni de la operatie.Ma simt bine in general, nu mai iau decat A-ZINC menopauza, bufeurile sunt mai rare dar tot nesuferite, recunosc ca am cam ridicat greutate( la mine si geanta cred ca are mai mult de 1 kg) si cred ca s-au facut ceva aderente.Nu faceti la fel ca mine.Nici ovule nu am mai folosit ( m-am gandit ca nu o sa o fac toata viata) si intr-adevar vaginul are de suferit ( de fapt bontul vaginal ramas).Trebuie sa merg la control , acum in septembrie si voi mai primi sfaturi de la Doctorita mea. Recunosc ca nu mi-am reluat viata sexuala.Am gandit ca sunt deja in varsta (am 52 ani).Astept in continuare sfaturi de la voi, va urez multa sanatate.
27-08-2010, ora 15:50
Autor: gina90
Mabel multumesc mult. dna doctor a vazut acolo ceva, o excrescenta, un condilom pe exocol. tu ai avut cancer la col? daca da, spune-mi te rog daca a fost provocat de HPV si ce tulpini ai avut. am citit aseara f mult si nu am mai retinut. acum fac un tratament cu CERVUGID (ovule), VIUSID (pt imunitate,care este extrem de scump,il fac si eu si iubitul meu) si un spray pe care trebuie sa.l aplic in interior HERPIGEN . eu am fost atenta mereu si m-a destabilizat psihic sa stiu ca am o boala luata prin contact sexual. a inceput sa imi fie sila de mine, ma tem sa nu infectez si persoanele din jurul meu, familia. un control de rutina mi-a schimbat viata pentru totdeauna...
27-08-2010, ora 16:23
Autor: Mabel
Buna ziua!
gina90: Nu, eu sunt operata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, in 7 iunie a.c. Am avut un uter polifibromatos, care-mi provoca hemoragii f. urate si de lunga durata. Nu a fost cancer. Acum ma simt foarte bine, mai am bufeuri, dar le suport. Am inceput serviciul dupa aproape 2 luni, port burtiera (mii de multumiri Grigutei care m-a invatat ce trebuie sa fac). Revenind la tine, trebuie sa astepti rezultatul si sa gandesti pozitiv. Urmeaza tratamentul si sa speram ca totul va fi bine. Multa sanatate!
01-09-2010, ora 11:15
Autor: maria.58
Multumesc pentru raspuns nico39.Si eu am ajuns la concluzia ca detralexul, e apa de ploaie.Ma sfatuiesti sa port haine lejere, dar eu de dimineata pana seara port un ciorap medicinal pe tot piciorul stang.Eu am facut un papanicolau la controlul de 6 luni urmeaza sa i-au rezultatul iar pe 23 septembrie fac o scintigrafie osoasa. Pentru gina 90 ,nu intra in panica pana nu afli rezultatul.Nu toate radacinile HPV sunt cancerigene. Mergi pe cresterea imunitatii,numai la scaderea imunitatii HPV devine agresiv,altfel este omarat de organism.Esti asa tanara ,fii la fel de optimista si ai incredere in Bunul Dumnezeu.
Multa sanatate tuturor fetelor de aici!

02-09-2010, ora 14:15
Autor: flori72
Buna...am fost operata de histerectomie totala in urma cu 8 ani iar la 2 luni de la interventia chirurgicala am inceput sa am dureri ingrozitoare in zona ombilicului,dureri asociate cu varsaturi,balonari neavand legatura cu dieta.Vreau sa spun ca mi-am facut investigatii precum colonoscopie totala,endoscopie,tomograf plus o alta interventie chirurgicala la paroscop pentru aderente post operatorii in urma cu 2 ani si nu mi s-a descoperit nimic care sa-mi provoace acele simptome...ce poate fi de facut?multumesc anticipat.
06-09-2010, ora 18:59
Autor: silvia47
Buna fetelor...ma bucur ca am cu cine sa vorbesc adica cu persoane care au suferit aceeasi interventie chirurgicala ca si mine.Eu am fost operat pe 1 mai la maternitatea giulesti, si dupa mai ulte consultatii analize si ecografie s-a ajuns la concluzia ca trebuie scos tot , nu mai am nimic in afara de vagin,problema cu care ma confrunt dupa operatie sunt bufeurile care sunt destul de agresive cu transpiratie excesiva pe timpul noptii cu mancarimea pielii in jurul sanilor probabil din cauza transpiratiei, am acolo si cativa negi mici care imi dau mancarimi,ma mai doare si burta ptr ca trebuie sa recunosc ca nu prea ma protejez adica car sacose de la piata nu suport nici centura si cel mai rau este ca am inceput sa iau in greutate,desi nu mai mananc paine de o sapt nu am slabit nici-un gram;rezultatele de la operatie sunt bune adica nu am cancer dar nici la control nu m-am mai dus, binenteles ca acum nici nu am la cine sa ma duc ca maternitatea e inkisa;ce as vrea eu sa va intreb ce as putea sa iau ptr bufeuri ptr ca eu de la oparatie nu stiu ce este ala un somn odihnitor ,au inceput sa ma intepe si ochii din cauza oboselii
07-09-2010, ora 14:11
Autor: ddro61
Buna Silvia...sfatul meu este ca in primul rand sa iti faci programare la control...doctorul nu ti-a spus sa te duci la trei luni de la operatie?.Cel mai indicat sfat este cel dat de doctor...exista remedii naturiste, ceaiuri, plasturi si daca citesti mai sus ai sa vezi ca sunt multe discutii pe aceasta tema....dar parerea mea este sa mergi la control...si trebuie sa renunti la acest sport...caratul sacoselor, asta daca vrei sa te ingrijesti. Sanatate multa.
07-09-2010, ora 20:48
multumesc pentru incurajari,o sa caut medicul care m-a operat indata ce vor deskide maternitatea,sper sa pot renunta deocamdata la sportul cu sacosa
08-09-2010, ora 08:29
Autor: dana58
Buna Silvia 47 si tuturor Doamnelor si Domnisoarelor.Nu incerc sa-ti dau sfaturi.Aici doar invatam din experienta celorlalte sau chiar din greselile altora.Si eu am ridicat si carat , si nu este un lucru de lauda.Bufeurile !!! te vei obisnui cu ele pentru ca ...nu vei scapa de ele.Mergi la control macar la 6 luni.Poti sa mergi si alta clinica .Eu am luat phito-soya, pe baza de plante, dar...nu face mare lucru, sau remifemin si A-ZINC menopauza.Iti doresc multa sanatate si sa ai grija de tine.
08-09-2010, ora 09:55
Buna dimineata si La Multi Ani tuturor care-si sarbatoresc ziua numelui astazi, de Sf. Maria!
Buna, flori72: Vrei sa spui ca mai ai si acum dureri ombilicale, varsaturi si balonari? De acum 8 ani?? Varsaturile si balonarile pot fi de la vezica biliara, dar acele dureri...si aderentele de la ce le-ai facut? ai facut efort??
Buna, silvia47: Daca practici sportul cu sacosele si nu porti nici burtiera..nu e bine deloc. Poti face multe complicatii. Mai grave decat bufeurile pe care nu le suporti. Trebuie sa te relaxezi, sa nu te gandesti cand vine seara ca vei avea bufeuri si nu vei putea dormi. Am observat si la mine ca totul vine de la creieras..cum ma agit, cum apare bufeul. Trebuie sa ne obisnuim cu faptul ca am trecut intr-o alta etapa a vietii si sa ne bucuram de tot ce e frumos. Poti sa bei seara un pahar cu lapte caldut sau un ceai cu cateva picaturi de valeriana, poate te ajuta sa dormi mai bine. Nu manca seara tarziu si alimente grele. Si sa mergi la medic, la control.
Va doresc multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa aiba grija de noi!
02-10-2010, ora 18:54
Autor: elenam_39
Buna fetelor ,vad ca nu mai intra nimeni pe acest forum ,sper ca sunteti bine toate,eu sunt mare si tare,mai simt operatia ca ma stringe,bufeurile astea nu imi dau pace si imi este de multe ori foarte frig ,dar este totul acceptabil.Sper ca o sa mai intrati sa va mai spuneti parerea si sa ne spuneti povestea voastra
03-10-2010, ora 00:31
Autor: mary44
Buna elenam_39 ! Eu sunt bine , am 5 ani si jumatate de la operatie . Ma deranjaza bufeurile si acum , in rest nu mai am alte probleme legate de aceasta operatie . Sanatate multa va doresc tuturor !
03-10-2010, ora 11:18
Autor: Krisha
Buna fetelor.
Am aproape 3 luni de la operatie (histerectomie totala). Am reinceput viata sexuala, cu mari emotii si precautii si dotata cu gel lubrifiant. A fost ok si acum am certitudinea ca in curand va fi la fel ca inainte. Oricum un bun preludiu e cel mai bun lubrifiant. Viata merge inainte si dupa operatie si daca nu ar fi cicatricea si bufeurile aproape as uita de ea. Nu am sa imi pun plasturi, am ales varianta unui tratament homeopat. Am bufeuri dar putine si absolut suportabile. Va doresc sanatate maxima si nu va lasati ! Totul depinde de atitudine.
04-10-2010, ora 14:15
Autor: griguta
Buna ziua fetelor, ma simt bine eu am doi ani si patru luni de la operatie sunt bine. Stiu ca este bine ca bufeurile sa le suportam fara tratament cel putin asa mi-a spus medicul meu. Este bine sa cereti parerea unui medic si sa nu luati tratament dupa ureche. Va pup pe toate!
11-10-2010, ora 11:54
Autor: paulangel5
Va rog sa ma ajutati cu o informatie aici ----------* am pe cineva care trebuie sa se opereze si nu are posibilitati financiare pt a pleca la Buc.Cat se da la mana1, 2...sa incerc sa o ajut eu.E urgent si pt ea, va rog!Tb hister. tot bilat.!
Multum din suflet!

(*modificat de administrator)
11-10-2010, ora 14:21
Autor: meryiob
Unde in buc. in ce spital? Daca este in I.O.B.,mana 1 cam 1000/800 la a 2 a cam 500,anestezistul 350/300,terapie intensiva 200 iar petru post operator si salon marunt de 10 si 5 lei.Cam asa mergeau preturile in primele luni din 2010.
11-10-2010, ora 16:45
Autor: elenam_39
Eu m-am operat la Ginecologie1 din Cluj si preturile nu sunt asa mari,acolo nu se da nimic inainte,dupa operatie ,dai cit ai ,daca ai ,nu te intreaba nimeni de citi bani dispui,eu am dat 400 la medicul care m-a operat si 100 la anestezis,si cite 5-10 lei la asistente in terapie intensiva si salon,repet nu te intreaba nimeni de bani .Sper sa te fi ajutat intr-un fel,bafta multa.
11-10-2010, ora 19:38
Buna paulangel,eu sunt din Bucuresti si m-am operat la maternitatea giulesti la doctorul cristea;preturile care sunt afisate de meryob sunt exagerat de mari,la giuelsti fiecare dadea cat putea ca doar nu cred ca striga doctorul dupa tine sa iti ceara de la obraz.
Eu am dat 600 la dctr. a operat singur adica numai cu asistentele si la anestezist ama dat 200 si pe reanimare 10 lei,iar la salon nu vad de ce asa mai fi dat , am mai dat 10 lei cand mia scos firele.
12-10-2010, ora 08:36
Autor: euthea
paulangel5--- eu m-am operat in Buc. la spitalul Caritas ,si nu mi-a cerut nimeni nici macar un leu,am dat eu cat am putut la fiecare ,toate cadrele medicale s-au purtat ff frumos ,fiecare pacienta dadea cat putea ,eu am dat la chirurg 8mil si la anestezist 2mil ,la asistente cate 5lei -10 lei ..cam asa...Eu nu am auzit sa te conditioneze cineva din spital cu o anumita suma..si oricum banii i-am dat dupa ce m-au operat si totul a fost ok.Nu stiu cum este in alte spitale,poate am avut eu noroc...Multa sanatate !
12-10-2010, ora 08:42
Buna Paulangel, IOB parter pe stanga camera 13, doctorul Catrangiu, super om, super doctor. Suna-ma si iti dau numarul dumnealui de telefon. -----------* Georgica Negrila. Sa va ajute Dumnezeu. Pup toate fetele.

(*modificat de administrator)
12-10-2010, ora 13:08
Autor: MARCCI
Eu am fost operata la IOB la doctorul POPA
Nu mi s-a cerut nici un ban dar am dat 500 prima mana, 400 a doua mana si 100 anestezist
Toate doamnele din salon au fost tratate la fel indiferent de cat au dat
Pesoanele care nu au avut au dat cat au putut, am fost operata acum 3 ani, zilele acestea am o prietena operata si a dat la fel ca mine si este foarte bine tratata
Daca vrei poti merge la dansul marti sau vineri la camera 4, te consulta si te sfatueste ce sa faci
Am fost chemata primi 2 ani din 3 in 3 luni iar acum la 6 luni
Te cheama in functie de ce au gasit la operatie
Eu nu am fost malign dar am avut multe complicatii
Sper sa fie bine
12-10-2010, ora 15:40
Eu il recomand pe dl dr Gogescu Gabriel...si mie mi-a fost recomandat de o alta pacienta...nu a vrut sa primeasca niciun ban inainte de operatie....toate doamnele din salon am fost pacientele lui si fiecare a dat cat a putut....cam 500-700 prima mana, 300 mana a doua si 200 anestezistul...toate suntem bine si ne intalnim la control....luni si joi are zi de consultatie, dar nu stiu exact cabinetul...in acea perioada se renova....intrebi la fisier....in ianuarie fac un an de la operatie si totul este bine. SUCCES SI SANATATE
13-10-2010, ora 11:05
Autor: ioana611
Buna ziua tuturor!
si eu sunt operata de 6 luni.am si eu o intrebare:folositi burtiere?medicul chirurg mi-a spus sa nu folosesc dar eu cred ca m-ar ajuta.voi cum procedati?va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
13-10-2010, ora 11:54
Nu, eu nu folosesc caci asa mi-a spus si mie chirurgul...si sunt cam plinuta !!!; de frica sa nu se lase burtica, am tot incordat abdomenul si totul e ok, nu am burtici lasate...am cumparat totusi o burtiera pentru orice eventualitate. Sanatate tuturor
13-10-2010, ora 19:33
Buna seara!
Da, eu folosesc burtiera, dupa ce m-am convins singura ca mi-e mult mai bine cu ea. Griguta mereu imi spunea, dar fiind vara, credeam ca-mi va fi cald cu ea. Daca o aveam dupa 9 zile de la operatie cand mi-a scos firul, era foarte bine. Atunci am inceput sa simt ca sunt taiata pe burta. Ulterior mi-am cumparat burtiera si am vazut ce bine imi este cu ea. E adevarat ca mai trag chiulul cand port un pantalon mai stramt, dar, pentru ca mereu am cate ceva de ridicat, o pun repede.. Doctora care mi-a dat medicalul dupa cel acordat de chirurg mi-a spus ca burtiera nu-mi face nici rau, nici bine si ca, dupa 3 luni, sa fac abdomene sa nu raman cu burta...cred ca nu stia ce inseamna taietura pe burta.. Si acum, dupa 4 luni de la operatie, ma doare cand schimb pozitia, cand stau mai mult pe scaun si dupa aceea ma intind in pat.. Probabil ca depinde de la o persoana la alta, de cat de cuminti stam in primele 3 luni, ma refer la ridicat si treburi pe-acasa.
Cineva m-a invatat sa pun burtiera stand culcata, apoi sa ma ridic. Incercati sa vedeti ca e diferit fata de cazul cand o puneti stand in picioare.
Multa sanatate tuturor si la cat mai putine bufeuri!
13-10-2010, ora 23:28
Autor: Corangel
Buna seara fetelor...

am citit ultimele voastre mesaje și da, mi s-a spus și mie sa port burtiera cât pot de mult. Am purtat vreo 6 luni - și mi-a fost bine.
Astăzi am un an de la operație și ma simt bine. Nu mai simt nevoia sa port burtiera și am sa încep sa fac și putina gimnastica.
Mabel...ce medic ți-a recomandat sa faci abdomene după 3 luni???...Dumnezeule!!!... Mie mi-a spus chirurgul ( un medic chirurg destul de bun - după "faima" pe care o are în IOB)...ca abia după 1 an pot considera ca sunt în stare sa car sacoșe. Într-adevăr, la suprafață operația se închide relativ repede și apare ca și vindecata - dar straturile tăiate din interior ( aprox 5 straturi) se refac mult mai greu în mediul umed. Mi s-a interzis orice forma de efort pe o perioada de 1 an de zile.

Părerea mea este ca trebuie sa ascultam de sfaturile fiecărui chirurg - în primul rând - pentru ca ei sunt cei care cos și descos în corpul nostru.

Eu am rămas cu piciorul stâng puțin umflat. De fapt sunt zile în care mi se umfla glezna și devine ca un "butuc". Am început sa fac masaj - în mod deosebit pentru stimularea drenajului limfatic. O perioada am fost ok cu piciorul....dar de o săptămâna...iarăși am început sa car butucul după mine ...:(....se mai confrunta cineva cu asemenea reacție?

Mersi și ...sănătate!

14-10-2010, ora 12:04
Am purtat burtiera aproximativ 1 an de zile. Din experienta spun ca m-a ajutat foarte mult si sunt destul de plinuta am acum 79 kg. Iar burtica nu s-a modificat cu nimic dupa operatie sunt taiata pe verticala, abia daca se mai cunoaste operatia. Multa sanatate. Iar Sfanta Paraschiva sa fie cu voi la tot pasul.
14-10-2010, ora 15:32
stiu ca o sa ziceti ca sunt o femeie nebuna, ca eu dupa operatie nu am mai vizitat doctorul,in concluzie ce sa-mi mai faca deacat sa ma urce pe masa sa-mi spuna ca e totul ok si sa-mi ia banii
intr-un fel il ascult pe medicul care ma operat care a zis inainte de operatie \ca scoatem tot\ sa nu mai am nevoie de ginecolog toata viata si eu asta am si facut ,ma simt bine operatia ma mai doare din cand in cand dar e normal sa ma doara ca nu am decat 6 luni de la operatie;singurul lucru care ma deranjeaza sunt bufeurile care le suport datorita evantaiului cu care dorm noaptea, si alta problema sunt kg care sunt vreo 85 la numar si oricat am incercat cu diate slabesc f putin si pun la loc in doua zile,daca mi-as pemite as face operatie la stomac sa-mi pun inel,oricum acum nu ma mai sperie nimic si as risca la inca o operatie dar \am o retinere ha, ha, ha\
14-10-2010, ora 17:17
Autor: nico39
Draga Corangel,am 2 ani si 2 luni de la operatie.Am avut probleme cu ambele picioare. Se umflau foarte tare, in special gleznele se faceau butuci, cum spui tu. De vreo 3 luni nu mai am probleme, port incaltamintea pe care o am dinaintea operatiei, pantalonii nu mai pocnesc pe mine.Intr-un cuvant, m-am desumflat si sper sa raman asa!!! Daca stateam intinsa in pat nu aveam nici o problema.Am inteles ca acesta este efectul radioterapiei. Rabdare si multa sanatate!
14-10-2010, ora 17:17
Autor: Corangel
@silvia47.... este pentru prima data cand aud ca un medic recomanda sa scoti tot ...ca sa nu mai ai nevoie de ginecolog!...cu alte cuvinte...nu vei mai consulta niciodata un medic ginecolog?..wow!
Inel nu cred ca ai de ce sa iti pui la 85 kg ( decat daca la greutatea asta ai sub 1.50m)...eu slabesc mult cu ciorba de varza la care adaug zilnic, pe langa foarte multa ciorba - fructe sau legume. :)

Adaugă un comentariu / răspuns
4647 comentarii 1 2 3 4 ..... 24252627282930 ..... 152 153 154 155 INAINTE ›

ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani