histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 196 197 Înainte ›
0
13-11-2009, ora 20:49
Nelusa
Nu este medic/terapeut
Nelusa
Multumim Corangel pentru raspuns, investigatiile tale in ceea ce priveste acordare de CM sunt utile atat mie cat si colegelor de suferinta aflate in aceasta situatie. Multa sanatate.
0
14-11-2009, ora 12:53
lianag
Nu este medic/terapeut
lianag
Iti multumesc mult Corangel.Am sa revin luni (pe mail)pentru ca acum nu am timp.Multa sanatate in continuare.
0
15-11-2009, ora 10:32
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
buna fetelor
eu luna asta pe 27 fac 2ani de la operatie...a fost greu, mai ales prima luna a fost de cosmar;dureri, probleme cu tranzitul intestinal, la urinat aveam o jena, de depresie nu mai vorbesc...dar a trecut si vreau sa va zic fetelor, cele care v-ati operat recent ca este normal dupa o astfel de interventie, deci.mult curaj si rugativa Bunului Dumnezeu
pentru concediul medical, eu asa am procedat;;
mi s-au dat 3 saptamani din spital din Cluj, apoi am mers la mine in oras si m-a luat in evidenta la Oncologie si de acolo am rezolvat cu medicul si-am stat un an de zile in concediul medical...Oncologia este singurul loc unde nu este nevoie de comisie decat dupa un an de zile...eu am avut codul 14 pt neoplazie si-am fost operata de CCU stadiu incipient...dupa un an am inceput munca si pot spune ca am intrat in normal din toate punctele de vedere...
0
15-11-2009, ora 11:22
coco123
Nu este medic/terapeut
coco123
Buna fetelor, nu am mai intrat pe aici pentru ca mi-a dat medicul de fam sa fac niste analize si s-a depistat ca am apendicita si cand am fost la chirurgie cica era ffff inflamata asa ca m-au operat. Am venit acasa de vineri, dar nu am avut timp sa intru, ma simt mai bine, o fi din cauza calmantelor pe care le-am lua ? Concediu med mai am pana la sfarsitul luni si cred ca voi sta si luna decembrie, dar din ianuarie daca ma simt cat de cat bine vreau sa merg la munca pentru ca vreau si eu, simt ca turbez acasa. Daca nu exista confirmarea de neoplasm (cancer) este foarte greu cu concediul med. Eu vreau sa ma simt bine si sa pot incepe munca si chiar nu as vrea sa cersesc C M de la anumiti medici la care trebe sa le dai bani pentru niste drepturi care ti se cuvin. Va doresc sanatate la toate, va multumesc pentru incurajari si am sa va mai scriu cand am timp.
0
15-11-2009, ora 15:16
iulia_flory
Nu este medic/terapeut
iulia_flory
buna, la toata lumea si multa sanatate, eu sant noua printre voi, am citit mai multe comentarii ptr ca si eu am trecut prin acelasi situaie in urma cu 3 ani.Am fost operata de histerectomie totala m-am simtit bine dupa operatie niciun fel de probleme totul a decurs bine cand am fost la control la 6 luni mi-a gasit ca un fir nu sa absorbit [in interior]si mi facut o interventie ca sa scoata bucatica aia de fir, eu nu am simtit nimic ca ma anesteziase total exact ca la prima operatie apoi cand am fost la control medicul a spus ca totul est e in ordine, asta era in 2007 prima interventie a fost in oct 2006 dar acum de cateva luni am dureri in burta mai ales cand depun efort dar dureri mari care ajung pana in spate, la inceput am crezut ca sant de la coloana dar mi-am dat seama ca vin de la burta ca ma doare ambele parti de parca as avea ovarele, aum joi am programare la ginecolog si sant tare curioasa sa vad ce-mi va spune, in legatura cu pastilele sau plasturi hormonali eu am folosit plasturi CLIMARA 50 dar in urma unui control la san mi- gasit un nodul si am intrupt [de si ma simteam cu ei minunat ]dar cum spunea o d-na toate astea sant cu doua taisuri eu va sfatuiesc care poate sa nu foloseasca nimic ca nu e chiar asa de rau, cateva luni e mai greu cu bufeurile dar pe urma corpul se obisnueste, eu acum rar mai am bufeuri primele luni a fost mai greu.va pup pe toate si va doresc multa sanatate[ am sa va scriu dupa ce fac controlul ginecologic]
0
17-11-2009, ora 13:02
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua, fetelor, nu am mai intrat de ceva timp. am un an si 5 luni de la operatie. A trecut mai greu mai usor. Eu nu am luat nimic pentru bufeuri, le-am suportat natural acum s-au rarit foarte mult. Imediat dupa operatie aveam insomnii si eram agitata luam seara cateva picaruri de Valeriana int-o cescuta cu apa. Va dau un singur sfat nu exagerati cu efortul. Personal de cate ori am exagerat (stat mult in picioare, ridicat greutate etc) am avut dureri in zona ovarelor. E foarte bine ca este acest forum, este bine ca ne putem sa sfaturi. Dar totdeauna conteaza parerea medicului. Va doresc sanatate si fiti cumintele nu mai exagerati cu efortul.
0
17-11-2009, ora 16:38
cyta
Nu este medic/terapeut
cyta
Buna ziua, am citit ce s-a scris pana aici si am gasit informatii foarte utile. tocmai de aceea vreau sa va prezint si cazul meu, cine stie pentru cine o sa fie la randul lui util.
Am 52 ani, m-am operat pe 28 feb2009 de cancer la san o tumoare compacta 3 cm fara ganglioni invadati( depistat printr-o mare sansa, m-am dus sa-i tin de urat unei prietene la mamografie, eu neacuzand absolut nimic, ea avand probleme- ea nu a avut nimic, eu DA)
a urmat oribila chimioterapie ( ocazie cu care am intrat fortat la menopauza), apoi 2 luni de radioterapie
natura cancerului fiind hormonala ( receptori de estrogen) mi se recomanda un tratament pe durata de 5 ani cu un medicament inhibitor de estrogen ( tamoxifen) Acest'medicament ma apara de recidiva dar poate provoaca mari necazuri uterului ( inclusiv cancer). De aceea medicul oncolog mi-a recomandat, daca ma mai tin nervii, sa fac ca si Christina Applegate ( din familia Bundy) si anume sa scot tot ( histerectomie totala cu anexectomie bilaterala)
Ceea ce am si facut pe 29oct2009
Doctorul a avut o surpriza la operatie: uterul era infasurat ca intr-un ghem de tendoane si varice de la vechi si repetate inflamatii( e adevarat ca totdeauna am avut cicluri abundente si dureroase dar asa am crezut ca sunt eu facuta) Asa ca a avut ceva mai mult de lucru sa despleteasca ghemul, ceea ce a implicat sangerare sumplimentara ( deci usoara anemie).Dar se pare ca a fost o idee f buna sa ma operez, dincolo de implicatiile tratamentului medicamentos.
Ingerul meu pazitor m-a condus cu precizie catre cele mai bune solutii pentru mine.
Astfel am devenit si eu o invingatoare ca toate prezentele de pe acest forum.
Refacerea a fost destul de buna, nu mi se plimba nimic in burta, am si eu problemele tuturor cu frica de constipatie.
Singura problema ramasa, cu care m-am trezit imediat dupa operatie si care vad ca trece f greu, este o durere ascutita la incheietura piciorului ( inghinal).ca si cand mi-ar fi cusut un nerv mai scurt. Doctorul spune ca ghemul gasit a avut infiltratii ( tendoane inflamate) si ca pe masura ce inflamatia se retrage vor disparea si aceste simptome. Acum fac si fizioterapie cu ultrasunete reci pentru a grabi acest proces.
Daca cineva a mai auzit de asa' ceva ( poate la operatiile sportivilor) poate imi spune si mie. Te operezi de burta si te doare piciorul.
0
17-11-2009, ora 16:55
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
Buna cyta...

nu stiu daca ai citit ce am postat eu pe pagina anterioara. La mine s-a lucrat mai mult decat histerectomie totala...dar...stiu ca atunci cand eram la reanimare m-au intrebat daca imi simt piciorul drept si daca ma doare...piciorul il simteam dar era amortit!...Amorteala asta m-a tinut cam 3 saptamani.
Acum, am dureri inghinale si stiu ca de acolo au scos ganglioni si ceva ligamente pentru analiza. S-ar putea ca si la tine sa fii recoltat acei ganglioni pentru a le face biopsie, avand in vedere ca ai avut ceva antecedente in ceea ce priveste neoplazia de san.
Acum, am 5 saptamani de la operatie, am inceput sa merg mai mult decat o faceam pana acum...dar totusi, cand depasesc masura am aceleasi dureri pe care le acuzi, la randu-ti!

O sa fie bine...durerea va dispare in timp, pe parcurs ce se vindeca...mai ales ca este o zona cu sensibilitate ridicata.

Multa-multa sanatate!!!
0
17-11-2009, ora 17:33
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna la toate fetele, cyta nu stiu daca ai citit postarile mele ca sunt cu multe pagini in urma si este si obositor sa citesti atat, dar vreau sa spun ca eu m-am operat acum 4 ani si ceva(pe 1 martie 2010 fac 5 ani). Mie mi-a spus atunci medicul ca l-am speriat foarte tare pentru ca initial m-au taiat pentru fibrom si au gasit si o tumoare care era situata in spatele uterului infasurata si pe deasupra am mai avut si uterul lipit de viezica urinara. Uterul trebuia scos cu fibroame (ca au fost mai multe) si cu tumoarea aia iar din vezica urinara mi-au decupat acolo unde a fost lipit. A fost groaznic, mi-am dat seama ca s-a intamplat ceva, dar atunci nimeni nu mi-a zis nimic. Biopsia mi-a iesit bine, dar vreau sa spun ca si eu am simtit acea durere inghinala si inca o mai am si acum, dar m-am obisnuit cu ea, face parte din viata mea. Nodul la san am avut si eu, dar mic, tot de la estrogen mi-a aparut, am facut tratament pentru combaterea estrogenului si s-a retras, dar inca mai merg la control. Ma mai doare cateodata si sanul stang (ptr ca acolo l-am avut) dar doctorul mi-a zis in gluma ca ma mai doare si de nervi.
Nu stiu cat ai inteles din descrierea mea, au trecut atatia ani si nu mai am rabdare sa caut hartiile pe unde le-oi fi pus, ma rog sa fiu sanatoasa cat de cat si asta va doresc si voua la toate.
Mai sus sau pe o pagina anterioara am scris ID-ul de mes in cazul ca cineva are nevoie de un sfat sau poate se plictiseste. Va pup Maria.
0
18-11-2009, ora 11:08
cyta
Nu este medic/terapeut
cyta
multumesc corangel si mary pentru raspunsuri
azi a venit si biopsia si este ok
nu au recoltat ganglioni din zona pt ca nu a existat nimic suspect , ar fi aparut pe biletul de iesire si mi-ar fi spus si doctorul
sunt tendoane, ligamente inflamate, care probabil apasa pe nervi
fizioterapia a inceput sa ajute, durerea nu mai este asa de frecventa si nici asa ascutita
singura mea teama este ca nu o sa mai pot sa inot ca inainte ( sunt disperata dupa apa marii)
eu sper sa-mi treaca de tot sau macar sa fie acceptabila pentru ca va trebui sa fac ceva sport ca sa nu ma ingras, deoarece grasimea este producatoare de estrogen. Si daca tot m-am chinuit sa-mi scot ovarele ca sa nu mai produc estrogen ar fi pacat sa mai las ceva sa-mi strice planurile.Eu imi doresc sa fiu foarte sanatoasa( sa-mi amintesc de anul 2009 ca fiind anul meu norocos pt ca mi-a rezolvat toate problemele de sanatate)
Foarte sanatoase sa fiti toate!
0
19-11-2009, ora 16:03
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Draga Cyta, ma bucur ca esti optimista.Eu sunt operata pe 1 oct.2008 hist.tot.cu anex bil de CCU.Am avut o tumora pe partea dreapta bine definita, st.1b si cu toate acestea doctorii au hotarat sa scoata tot.Probleme am avut si eu :piciorul drept si partea stanga inghinala mi-au fost amortite cred ca aproape 4 luni.DR. au spus ca nu e nimic in neregula.Eu am inceput sa dau la bicicleta de camera vazand ca nu mi se mai dezmorteste.Am dat incet si aprox.o jumatate de ora de trei ori pe saptamana.Nu stiu daca asta a fost solutia dar m-a ajutat.Si acum mai dau la bicicleta ca nu fac prea multa miscare si nu strica.In rest alte probleme nu am avut si acum ma simt ca in vremurile de dinainte doar cu o taietura pe burta.Sanatate multa va doresc si sa auzim numai de bine.Va pup.
0
28-11-2009, ora 12:38
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna fetelor, stiti cumva la cit timp dupa operatie se poate face gimnastica abdominala?
Eu am avut tot timpul probleme cu burta, indiferent cit eram de slaba, aveam burta.Acum, dupa operatie am constatat cu placere ca abdomenul meu este plat si as vrea sa ma mentin asa.Pentru asta stiu ca este nevoie de gimnastica, dar am doar 10 saptamani de la operatie si mi-e cam frica.
Va pup si multa sanatate.
0
04-12-2009, ora 18:17
cyta
Nu este medic/terapeut
cyta
am 5 saptamani de la operatie si azi am intrebat medicul cand pot sa fac gimnastica si daca am restrictie la anumite miscari
raspuns: cand doresc orice doresc
asa ca.. la treaba... la fiecare dupa puteri
0
07-12-2009, ora 12:41
euthea
Nu este medic/terapeut
euthea
Salut, fetele! Sunt noua pe aici si ma bucur tare mult ca v-am gasit...eram disperata ca de 4 sapt sunt operata de hister totala cu anexect.bilat si m-am simtit tare rau, recuperarea a fost ff grea, tranzitul intestinal nu si-a rev nici acum, ma doare piciorul drept in zona inghinala...ce mai ? tare greu mi-a fost..dar citind aici ca si voi ati avut astfel de probl si ati trecut peste ele acum am speranta ca se vor rezolva si probl.mele.Mie mi-au spus medicii clar : este vb despre cancer stadiul 1A si urmeaza sa fac 25 de sedinte de radioterapie cu cobalt.As vrea sa aflu cat mai multe despre aceasta terapie cu cobalt, dar de la voi! cele care ati facut asa ceva..ca pe net sunt o gramada de informatii, dar mie mi-ar fi de ajutor cele venite de la persoane care au trecut prin asa ceva...Va multumesc, si astept comm-urile voastre...
0
21-12-2009, ora 15:48
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor, va doresc CRACIUN FERICIT, implinirea dorintelor iar Bunul Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa nu uitam ca cea mai mare avere este sanatatea. Ce pot sa va spun, ma simt bine, daca nu ar fi taietura as spune ca nu am fost operata. Pupicei SARBATORI FERICITE.
0
22-12-2009, ora 11:19
BUZ DORINA
Nu este medic/terapeut
BUZ DORINA
Buna ziua tuturor, sunt noua pe acest forum, vreau sa va spun ca sunt operata din 25 martie 2008, in general ma simt bine, cu o recuperare buna, dar de cateva luni am insomnii aproape in fiecare noapte.De fapt dorm cam 4-5 ore pe noapte dar somn f.f.agitat.Vi se intampla si voua si daca da ce luati.
0
22-12-2009, ora 19:32
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna Dorina, nu cred ca insomnia ta are legatura cu operatia, mai ales ca e destul de veche.
Inainte sa mergi la culcare incearca sa bei un pahar de lapte cald sau un ceai de musetel.
Sanatate multa.
0
23-12-2009, ora 08:32
BUZ DORINA
Nu este medic/terapeut
BUZ DORINA
Multumesc Gabriela61 probabil ca starea mea este pe baza nervoasa, pentru ca si acum am bufeuri foarte dese, si nu este tocmai placut.Aceste bufeuri ma chinuie atat ziua cat si noaptea.Mentionez ca nu am urmat nici un tratament pentru ele, am zis sa las natura sa-si urmeze cursul.Va doresc CRACIUN FERICIT si un AN NOU plin de sanatate si multe bucurii.
0
23-12-2009, ora 16:44
liaro67
Nu este medic/terapeut
liaro67
CRAIUN FERICIT SI AN NOU CU SANATATE LA TOATE SURORILE DE SUFERINTA:::::
Si eu sufar de insomnie...si am o depresie urita de care nu pot sa scap..azi am facut 2 luni de la operatie...histerectomie cu anexectomie bilaterala stanga..ramas un ovar...dar...nu se stie niciodata ce se mai poate intimpla..daca nu va urma si a treia operatie pt scoaterea celuilalt ovar drept...oricum trebuie sa il tin sub observatie.acum doi ani prima operatie, de fapt 3 in una, conizatione de col uterin, prolapsul vezicii urinare..si rectul...acum 2, luni..uterul.fizic ma simt binisor, chiar daca ma doare jos ca si cum as avea uterul si ovarele..dureri ca la ciclu...nu am bufeuri pt moment...doar usoare momente de cald...asta e...sper ca noul an sa i-mi aduca liniste sufleteasca., ca de altfel tuturor.Pupici.si sa ne auzim cu bine...
0
23-12-2009, ora 21:57
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Sanatate multa fetelor, se pare ca sint foarte norocoasa.Am refuzat tratamentul cu hormoni pe care mi-l prescrise doctorul pentru 5 ani, nu iau nimic, dar multumesc lui Dumnezeu, ma simt foarte bine.O luna dupa operatie, ma urcam pe pereti de durere, injuram doctorul la fiecare minut, dar acum, doar taietura de pe abdomen mai aminteste ca am fost operata.Nu am bufeuri, nu am insomnii, am inceput munca, fac gimnastica, in sfirsit...citeodata uit ca nu mai am aparatul genital.Acum ii multumesc doctorului care m-a operat si sa-i dea Dumnezeu sanatate.
0
25-12-2009, ora 09:00
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
CRACIUN FERICIT !!!!! MULTE BUCURII , SANATATE SI SUCCESE DEPLINE IN NOUL AN CARE SE APROPIE! SA VA FIE CASA PLINA, CU BELSUG SI CALDURA!
Eu am noua luni de la operatie, nu iau nimic hormonal, ma simt bine dar din pacate timpul nu -mi permite sa mai intru pe forum de cind am inceput serviciul.



Cu drag,
O mai veche membra a forumului - Minerva42
0
25-12-2009, ora 23:32
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
Buna seara tuturor, La multi ani, un Craciun plin de sperante in mai bine si multa-multa sanatate...

Am citit mesajele de mai sus si subscriu caracteristicilor care sunt determinate de instalarea, in cazul nostru fortata, a menopauzei. Eu am inceput sa am acele bufeuri si insomnii inca din timpul radioterapiei, mai precis la doua saptamani dupa ultima mentruatie. Nu m-am alarmat deoarece am citit cate ceva despre toate acestea si, da, se pare ca persoanele care intra in menopauza acuza bufeuri ( in cazul meu destul de dese), insomnii si stari de nervozitate. De asemenea, aceste stari de nervozitate coroborate cu acele atacuri de panica care se instaleaza dupa o trauma suferita ( in cazul nostru - interventia chirurgicala) maresc aparitia si intensitatea insomniilor. Dar nu ma sperii deoarece stiu ca vor trece.

Am numai doua luni jumatate de la operatie si voi astepta sa treaca sarbatorile pentru a merge la un medic endocrinolog si a face cateva analize pe baza carora ma voi orienta catre un tratament ( sau nu). In vederea tratamentului parerile sunt impartite: unii medici spun ca este bine sa lasam organismul sa se acomodeze cu noua stare, altii recomanda acele implanturi de plasturi ce au baza hormonala.iar altii recomanda tratamente naturiste. Eu as opta pentru ultima varianta.

Dar, cel mai important este, pentru orice categorie de varsta care a suferit intreruperea mentruatiei, realizarea unui control al densitatii osoase, avand in vedere ca odata cu menopauza riscul de aparitie al osteoporozei este destul de mare!!!

Si la fel de important este sa consideram aceste discutii pur orientative si sa nu luam tratamente decat personalizate, sub indrumarea stricta a unui medic endocrinolog si pe baza unor analize medicale individuale. Fiecare organism reactioneaza altfel si nu riscam sa se instaleze si alte probleme.

Am sa va mai scriu si am sa va spun ce am facut la medic. Pana atunci, va pup si...ganditi pozitiv!!!
0
26-12-2009, ora 22:15
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna fetelor si sarbatori fericite
Cele care vreti sa faceti tratament cu hormoni, controlati-va tiroida.
Mie, doctorul care m-a operat mi-a dat acest tratament, dar cind am fost la medicul de familie si i-am spus ca nu vreau sa-l iau, mi-a dat sa mai fac niste analize, printre care si testarea glandei tiroide.Mi-a gasit hiper tiroida(de care eu nu stiam), deci glanda mea tiroida produce mai multi hormoni decit este necesar si mi-a spus ca sint norocoasa ca nu am acceptat tratamentul cu hormoni.Acum fac tratament pentru glanda.
Sanatate multa va doresc.
0
27-12-2009, ora 01:42
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna fetelor, la multi ani la toate, pentru ca mai sunt cateva zile din acest an, va doresc la toate un an nou mai bun si mai imbelsugat decat cel care este la sfarsit si sanatate cat mai multa.
Gabriela, eu vreau sa iti spun ca am hipotiroidie (de vreo 6 ani) iau tratament in fiecare zi, pentru tratamentul pentru hipotiroida nu se va intrerupe decat in caz de operatie si am facut si tratament hormonal, dar cu ESTRADIOL- 3 ani. Ma simt bine, nu mi-a afectat hipotiroida, am urmat tratamentul la sfatul si indrumarea dr-lui endocrinolog si ginecolog, pentru ca aici in Romania numai endocrinologul stabileste in urma unor analize si investigatii daca ai hipotiroida sau hipertiroida. Ai grija ca daca ai hipotiroida nu ai voie alimente care contin iod. Sanatate multa.
0
27-12-2009, ora 18:52
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna Mary44, tu ai dreptate, dar eu am hiper nu hipo si este o mare diferenta.La hipo tiroida, tiroida nu produce indeajuns hormoni pentru organism, dar hiper, produce mai multi decit este normal.Eu am fost la endocrinolog, mi-a facut ecograf si mi-a spus ca trebuie operata.Cum nu vreau sa-mi tai si gitul(ca burta am taiat-o de 2 ori), mi-a dat un tratament pentru o perioada, iar pe 8 martie am din nou programare.Mi-a spus sa aleg intre operatie si radioterapie cu iod.Inca nu m-am decis, sa vedem ce o sa fie pana atunci.
Sanatate multa si La multi ani la toate fetele.Pupici.
0
28-12-2009, ora 08:59
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Dorina, am trecut si eu prin insomnii, stari de nervozitate, tristete. Cu timpul totul va intra in normal, rabdare. Pentru insomnii am luat Valeriana cateva picaturi intr-un pahar cu apa inainte de culcare si o cana de ceai de tei te va linisti. Poti citi tot ce am scris sub numele de Griguta, -*
Va pup pe toate si va doresc din tot sufletul sanatate si un AN NOU CU BUCURII.


(*modificat de administrator)
1
28-12-2009, ora 11:18
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna fetelor,
Gabriela nu am citit bine, m-am grabit, stiu ca este o mare diferenta.imi cer scuze, iar cu operatia, daca este nevoie neaparat.Te mai gandesti si vezi cum te simti sub tratament, nici eu nu sunt adepta operatiilor de nici un fel, dar daca alta varianta nu este, atunci.
La multi ani inaca o data la toate fetele, nu stiu daca voi mai intra pe aici pana la anul nou. Va pup, Maria!
0
04-01-2010, ora 14:00
BUZ DORINA
Nu este medic/terapeut
BUZ DORINA
Iti multumesc pentru intelegere Griguta, voi citi ceea ce ai scris tu, dar aceste stari ma ingrijoreaza datorita faptului ca la inceput nu le aveam, m-am simtit chiar foarte bine, ele au venit in urma cu cateva luni doar si de atunci ma chinuie intruna.M-am ingrasat foarte mult in intervalul de timp de aproape 2 ani de la operatie, aprox.18 kg.
0
04-01-2010, ora 19:30
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna la toate fetele si sper ca ati avut un sfirsit de an fericit.
Dorina, parerea mea este sa mergi la un medic endocrinolog.Aici primesti sfaturi din experientele noastre, dar fiecare organism reactioneaza in alt mod.
Si eu m-am ingrasat destul de mult dupa prima operatie.De la 55 de kg, ajunsesem la 68de kg.Din fericire le-am dat jos dupa un timp.
Acum, dupa a doua operatie pe care am facut-o in urma cu 3 luni jumate, nu m-am ingrasat de loc, din contra, am pierdut citeva kg.
Multa sanatate si gindeste pozitiv.Obtimismul rezolva jumatate din probleme.
0
23-01-2010, ora 18:06
ditza84
Nu este medic/terapeut
ditza84
buna ziua. Am citit des acest site dupa probleme cu mama. A fost operata pe 2 februarie 2009 de histerctomie totala cu anexectomie bilateral, recuperarea grea dupa operatie. Nu a fost la nici un control inca ca nu aavut timp. dar a mers des la ecograf. Cel mai rau e ca ultima data i-a spus ca are eventratie la operatie, de 8, 3 cm. Nu stiu ce sa fac sunt disperata ajutatim-ma. AJUTATATI-MA a fost operata la cluj, doctor Mihai Muresan. Acu ii recomanda cineva pe doctorul irimia. PENTRU O NOUA OPERATIE Se poate sa mearga la altul.sunt cazuri pe site?
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •