histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 181920 ..... 196 197 Înainte ›
0
21-10-2009, ora 16:49
liaro67
Nu este medic/terapeut
liaro67
Buna fetelor...cred ca scriu acum pt ultima data inainte de operatie..miine sunt in spital...stiu ca atunci cind esti aproape de o interventie chirurgicala chiar si de mai mica importanta, te pierzi cu firea cit de cit.stiu ca famiglia noastra inainte de toate sunt tatal ceresc maica domnului si isus, , , , ca toata speranta de sanatate e la cei de sus care ne iubesc...totusi, un suflet cald alaturi conteaza f mult...acum 2 ani eram la fel singura...fara sotul las alaturi...aveam doar un inger alaturi o prietena care dupa 3 luni de la operatia mea a facut infarct si a murit...in 6 februarie 2008, , eu operata fiind in 18 octombrie 2007...ea era ingerul meu pazitor.sper ca acum de sus din ceruri se roaga pt mine...Dumnezeu sa ne ajute pe toate...o sa ne mai auzim dupa 23-24 octombrie.adica dupa ce o sa ma simt in stare...Va doresc sanatate si numai bine.Lia
0
26-10-2009, ora 12:38
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna fetelor!
Liaro67 asteptam vesti bune de la tine!
Gabriela61, nu vreau sa te sperii, eu m-am referit la mine, serviciul meu e de asa natura ca nu puteam incepe munca mai repede de 1 an de zile;lucram in 3 schimburi, era frig si munca fizica destul de grea.
Mi-am schimbat locul de munca, e mult mai bine, dar pana m-am obisnuit, a durat ceva timp, veneam obosita acasa, la noul loc de munca n-am spus nimanui de problemele mele...am considerat ca nu intereseaza pe nimeni...doar ca sant operata si atat...
Recuperarea dupa o astfel de interventie e de durata, si-acum dupa 2ani o resimt...cateodata, la efort.
0
26-10-2009, ora 14:17
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
buna fetelor...am revenit!!!!...Ce a fost mai greu a trecut!..Acum sunt acasa impreuna cu mama si ne recuperam. Mai greu dar sigur. Tumora mamei a fost canceroasa si i-au extirpat sanul. Am fost amandoua operate pe 13 octombrie - dar interventiile chirurgicale au fost de succes.va multumesc tuturor acelora care mi-ati trimis mesaje de incurajare. Citind mesajele de la voi am capatat ceva putere si incredere stiind ca mai sunt si alte persoane care trec prin asa ceva. Mie nu mi s-a facut doar histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, ci limfadenocolpohisterectomie totala largita - prin tehnica IOB. Maine merg sa imi scoata firele.
acum mi-a mai ramas...recuperarea.
0
26-10-2009, ora 15:44
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Doina_70, m-ai linistit putin.
Fetelor, eu am ramas cu ceva probleme la stomac.A doua zi dupa operatie, simteam ca stomacul meu e gata sa explodeze.Mi s-a spus ca e normal, ca am gaz in stomac si va trece.Acum, dupa 5 saptamani, simt ca stomacul este umflat, simt ca am gaz in stomac si rigai(scuze) destul de mult.Iau rennie si beau ceai de menta, parca e un pic mai bine, dar totusi nu e ca inainte cind nu aveam probleme.S-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?
0
26-10-2009, ora 15:49
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Corangel, multa sanatate tie si mamei tale.
O asteptam si pe Lioara cu vesti bune.
0
29-10-2009, ora 16:03
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna fetelor, vad ca nu prea mai intra nimeni pe forum.Totusi vreau sa va cer un sfat.
Cind am fost la control, doctorul meu mi-a prescris un tratament cu hormoni pentru 5 ani.Mi-a spus ca nu exista riscul de a face cancer la sini sau alte minuni, pentru ca toate analizele mele sint bune.Dar citind toate riscurile care pot aparea, m-am cam speriat.
Am citit deasemeni si beneficiile acestora, care te ajuta sa treci mai usor peste perioada asta de inceput de menopauza.
Eu nu am bufeuri, nu am insomnii, nu transpir, nu am cazut in depresie, nu sint nervoasa.
In afara faptului ca mai am o jena in burta si ceva probleme pe la stomac, ma simt ca inainte.
Nu stiu ce sa fac...
0
29-10-2009, ora 18:22
liaro67
Nu este medic/terapeut
liaro67
Buna fetelor.iata-ma dupa ce a fost mai greu...asa credeam...acum recuperarea mi se pare fara final.mi-au scos uterul ovarul si trompa uterina stinga care erau deja in putrefactie..cum s-a exprimat medicul.cica glumind...ovarul si trompa uterina dreapta zice ca sunt in optime conditii...oricum nu am inteles nimic ce diagnostic am avut..asteptam analiza anatomo-patologica..a ceea ce a scos pt a stii mai multe...multumesc tuturor care s-au gindit la mine, si au scris cuvinte incurajatoare pt mine...doina_70..., gabriela 61...va pup.ca si pe celelalte.problema mea acum e ca simt un gol in burta dureros.ma taie ca niste foarfece...uneori mai reusesc sa glumesc cu sotul spunindu-i daca nu cumva var-su medicul nu a uitat vreun foarfece prin burta mea.mi s-a explicat ca avind un ovar si o trompa nu voi avea calduri, si cel putin pt 10 ani de acum incolo nu voi fi in menopauza.nu risc sa fac boli cardiovasculare si osteoporoza cit timp vor functiona cele doua trompa si ovarul...teama mea e sa nu mai ajung vreodata sa trec prin asa ceva.a fost groaznic.circa 2 ore jumate operatia.dar tratamentul cu sonda si drenajul, injectiile ca si statul pe spate in patul de spital m-au terminat.acum cam am insomnii...si uneori o stare melancolica.e ca si cum am nascut prin cezariana si copilul e mort.astept parca sa i-mi aduca copilul.sa alaptez...tin sa va zic ca a doua zi dupa operatie aveam sinii ca si cum produceau lapte..ciudata senzatie.eu as mai dorit un copil..poate parerea de rau...ca s-a terminat ceva in viata mea.nu vreau sa fiu dramatica...dar e ceea ce am simtit si simt.am de facut acasa injectii cu seleparina, pt circulatie antibiotic si niste ovule de pus in vagin, contro la candida.nu am intele mare lucru...joia viitoare merg la control.sper ca va fi bine..nu stiu cum va fi de acum incolo senzatiile mele de femeie...doresc sanatate si putere tuturor ce trec si au trecut prin operatii de acest tip ca si altele mai grele...o sa mai auzim, cu siguranta pt a cere sfaturi cit priveste starile prin care voi trece...acum am 6 zile de cin am fost operata...stau doar in pat...problema e ca nu fac treaba mare.am incercat cu supozitoare dulcolax...oribil...mai nimic...in seara asta o sa incerc niste picaturi gutalax...sa speram ca va fi bine.SANATATE
0
29-10-2009, ora 19:20
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna fetelor. Vreau sa va spun ca sa aveti parte de o covalescenta cat mai usoara (cele operate recent)
Gabriela, nu stiu ce sa iti spun in legatura cu tratamentul cu hormoni. Daca ai histerectomie totala nu ar trebui hormoni, ci tratament cu estrogeni (estradiol- care este o forma mai usor agresiva dacat estrogenul, adica il subtituie) Eu am aproape 5 ani de la operatie si am facut tratament de substitutie hormonala la indicatia medicului, dar nu mi-a zis cati ani. La 6 luni mergeam la control si atunci imi administra o injectie, aceat tratament l-am facut 3 ani si jumatate.
Liaro daca ai avut ovar si trompa aproape in, , putrefactie ( adica inceput de necrobioza) este normal sa mai ai dureri si trebuie sa eviti constipatia.
Ma grabesc un pic si nu prea am timp sa scriu toate detaliile acum, dar daca doriti ma puteti intreba -*



(*modificat de administrator)
0
29-10-2009, ora 21:08
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna fetele!
ma bucur ca ai trecut peste operatie liaro67, dar nu inteleg de ce-a lasat medicul un ovar?
pt constipatie foloseste ceai laxativ si supozitoare cu glicerina...o sa fie bine...recuperarea e f. grea, sa ai grija de tine
gabriela, nu este indicata substitutia hormonala...mai ales ca n-ai probleme gen bufeuri, insomnii...medicul meu de la Cluj a zis ca organismul se regleaza singur...
0
30-10-2009, ora 00:26
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
si eu am avut probleme mari cu gazele...eram ff balonata si aveam dureri groaznice!...Am luat insa Carbuni Medicinali ( 2 carbuni), mi-am pus cate 2 supozitiare cu glicerina si m-am plimbat 15 minute fara oprire. M-a ajutat enorm ( asta e reteta unui medic din spital) ca sa nu ajung iarasi la clisma. Dupa 15 minute am iesit fara probleme. Ideea este ca se pun cate 2 supozitioare o data si apoi miscare ca sa se resstabileasca tractul intestinal.

Va dati seama ca intestinele trebuie sa se reaseze dupa ce au fost deranjate.

A, , , si inca ceva. Pentru cele care sunt balonate - nu aveti voie sa mancati nimic dulce ( nici un strop de zahar) - caci baloneaza...si nimic care sa fermenteze. Se poate bea compot de mere+pere ( fructele fierte si fara zahar deloc).iar pentru cine bea cafea.sa bea tot fara zahar.

Si la mine recuperarea e greoaie...dar e sigura!...Doamne ajuta pentru toate care suneti in recuperare!!!!
0
30-10-2009, ora 10:58
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
mi-am facut si eu compot din fructe cu mere, portocale, dar fara zahar...m-a ajutat mult la restabilirea tractului intestinal...multe ceaiuri am baut...mancare mai usoara...la mine dupa o luna de la operatie au fost sarbatorile de iarna si-atunci am inceput sa infulec de toate, dar cu masura...
Gabriela, zi-mi si mie ce fel de analize ai facut?va pup
0
30-10-2009, ora 13:19
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Gabriela61, vreau sa iti spun ca eu am facut TSH pentru ca nu am avut incotro, eu am avut niste bufeuri foarte ciudate si nu poteam rezista. Dupa cum ai spus si tu ca ai citit tratamentul este cu doua taisuri, face si bine, dar si rau. Si mie mi-a spus doctorul ca nu voi face nici o complicatie, dar am facut un nodul la san. L-am descoperit intamplator pentru ca nu ma durea, nu l-am simtit la palpare si nu am avut nici un simptom sau ceva care sa ma alarmeze, am mers sa fac o mamografie, pentru ca dupa doi ani de la histerectomie trebuia sa fac in fiecare an mamo...si acolo mi-a descoperit un nodul mic pentru care am afcut tratament 9 luni si a disparut, dar asta nu inseamna ca am scapat de pericol, va trebui sa fac anual aceasta mamografie si echoo bineinteles. Nu stiu cat te-a lamurit raspunsul meu, decizia o iei tu daca faci sau nu tratament, eu in privinta mea ti-am zis ca am facul la indicatia medicului si sub supravegherea lui cu analize, teste si tot ce a fost nevoie. Despre osteoporoza am facut testul DEXA de 3 ori si mi-a scazut densitatea osossa, dar iau calciu cu magneziu deocamdata, inca nu am intrat cu tratament pentru osteo... iau doar preventiv. Va pup pe toate si va doresc sanatate. Maria
0
30-10-2009, ora 15:29
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna fetelor
Va multumesc pentru sfaturile voastre.

lioara, ma bucur pentru tine si sper sa iti revii cit mai curind.Si la mine recuperarea a fost si este destul de anevoioasa.La fel ca si tine, credeam ca doctorul a uitat ceva in burta mea.Am inceput sa ma simt mai bine, imediat a doua zi dupa ce am inceput sa mananc datere(fructe de palmier).

Doina_70, am facut analize la singe, raza la plamani, electrocardiograma, dar nu mi-a dat sa fac mamografie.Din cite am citit pe internet despre tratamentul cu hormoni, mamografia este foarte importanta.
Astazi am fost la medicul de familie cu scrisoarea de la doctorul care m-a operat(aici in Anglia sistemul este altfel), dar am dat peste un doctor scotian care nu mi-a dat prea multe raspunsuri la intrebarile mele in legatura cu acest tratament.In schimb mi-a dat sa fac o alta analiza la singe.
Mi-am facut alta programare la un alt medic de familie, un nigerian care mie mi se pare deosebit.Pe 12 noiembrie o sa merg la el, atit pentru blestematul asta de tratament cit si pentru prelungirea concediului medical.Sa vedem ce o sa fie.

Marry44, din acest motiv sint intr-o mare dilema.Acest tratament are 4 beneficii(te scapa de bufeuri, de transpiratii, de uscarea vaginului si de protejarea oaselor).Dar riscuri, sint cu gramada.Se poate face infarct imediat dupa inceperea tratamentului, cancer la sin, accidente vasculare, probleme hepatice, biliare si muuuuulte altele.Dati un search pe google si vedeti.Eu m-am speriat.
Va pup si va doresc multa sanatate.
0
30-10-2009, ora 19:15
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
buna fetele...pentru osteoporoza am inceput sa iau capsule de Coada Calului - se gasesc la plafar. Am cautat pe internet efectele acestor capsule dar nu am gasit prea multe informatii postate. Capsulele sunt foarte bune in osteoporoza si de asemenea in prevenirea afectiunii. Multitudinea de efecte le gasiti pe cutie.

Sanatate maxima.
0
31-10-2009, ora 20:24
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
da, Gabriela e f.importanta mamografia.asta vara cand am fost la control m-am plans medicului ca nu mai suport bufeurile, iar el mi-a recomandat sa fac tratament hormonal dar sub stricta supraveghere a unui medic si sa fac o mamografie din care sa rezulte ca sanii sant in regula, ca sant, , curati, , pot incerca subst.hormonala, dar m-a avertizat de riscurile ei...prefer sa suport bufeurile decat sa ma trezesc cu altceva...sa ne scrii cum a fost la medicul nigerian, , , , pupicei
0
06-11-2009, ora 23:24
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna, fetele! n-am mai intrat de mult pe aici.
O vad pe doina_70 si pe marry44, va salut, fetelor!
N-am timp sa citesc acum din urma, ati scris, nu gluma !
Va doresc multa sanatate!
0
07-11-2009, ora 22:49
coco123
Nu este medic/terapeut
coco123
Buna fetelor, sunt noua pe aici si nu credeam ca voi ajunge sa scriu pe un forum de acest gen.
AM o luna de cand am fost operata de histerectomie totala, biopsia mi-a iesit foarte bine si ma bucur pentru acest lucru, dar am dureri groaznice in partea dreapta si iau antibiotic si acum la o luna de la operatie. Am si bufeuri, dar daca as scapa de aceste dureri ar fi minunat. Voi tot asa ati avut dureri? si cam cat timp? Doctorul mi-a spus ca imi va trece si ca sunt bine, dar eu nu inteleg de ce ma doare. Va multumesc.
0
08-11-2009, ora 09:46
Nelusa
Nu este medic/terapeut
Nelusa
Buna coco123, ai facut cumva efort? Am fost si eu operata pe data de 27 oct. a.c., am 13 zile de cand sunt operata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si multumesc lui Dumnezeu, ma simt bine, chiar indraznesc sa spun ca durerile se atenueaza din zi in zi, ma simt oarecum sprintena, mi-am recapatat elasticitatea. Antibiotic am luat numai 7 zile, cat timp am stat in spital, in rest, nimic. Am 45 de ani, cu bufeurile ce sa spun, ma mai infierband cate odata, dar totul este OK, suportabil. De durut ne doare inauntru, deoarece dupa cum stii, ranile ni se vindeca mai greu in locurile umede. In privinta mea durerile sunt destul de suportabile, chiar am senzatia ca am scapat de ele, ma mai doare cand ma duc la toaleta scuze, cu treaba mare sau am un vant mai puternic, cam atat. Sa nu faci efort si sa te ocrotesti cat de mult poti. Multa sanatate tie si la toate fetele de pe acest forum si sa auzim numai de lucruri bune!
0
08-11-2009, ora 12:02
coco123
Nu este medic/terapeut
coco123
Buna Nelusa, multumesc pentru raspuns. Nu am facut efort, dar eu am avut o infectie puternica, am facut antibiotic si inainte de operatie si dupa operatie am facut 7 zile, apoi cand am fost la control si i-am zis ca am dureri de burta mari mi-a mai dat ptr 14 zile antibiotic si calmant. Cand iau calmant ma lasa durerea, dar parca mi-e groaza sa iau calmant de 2 ori pe zi. Eu sunt din Constanta si ma gandesc sa nu fii luat si vreun microb de prin spital, am sa fac si niste analize sa vad.Ozi buna va doresc la toate.
0
08-11-2009, ora 14:31
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna fetelor.Am un an de la operatie si ma simt bine.Imi pare rau coco ca ai asa dureri si sper sa iti treaca cat mai repede.Antibiotic am facut decat atat cat am stat in spital si nu am avut dupa aceea dureri.Parerea mea e ca ar fi bine sa mai faci unele investigatii.Pe mine m-a operat un dr.ginecolog dar in privinta altor analize am stat de vorba si cu oncologul.Draga coco sper sa fie totul bine si sa scapi de dureri.Va pup si sa auzim numai de bine.
0
08-11-2009, ora 17:59
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
Buna coco123...pentru ce tip de infectie ai facut acel tratament cu antibiotic inainte de operatie? Durerile acestea mari au aparut imediat dupa operatie si au persistat la aceiasi intensitate sau au aparut la cateva zile dupa interventia chirurgicala? Si eu am aproape o luna de la operatie si mai simt din cand in cand dureri, dar suportabile si nu sunt continuu. Asa cum a spus si Nelusa, doar cand ies la toaleta durerile se accentueaza putin dar trec imediat si de la sine. Oricum, pentru dureri puternice mi s-a prescris sa iau 1 ketonal+1 algocalmin+ 1 No Spa ( 1 este antiinflamator, 1 este calmant si 1 este antispastic). Toate astea luate cu un pansament gastric ( ranitidina, omez ).
Apoi, mai este ceva..cu cat organismul este mai tanar, cu atat se va reface putin mai greu. Dar daca durerea persista...ar trebui sa il mai stresezi putin pe medicul curant.

Multa sanatate...
0
08-11-2009, ora 18:00
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
aaa...si La Multi Ani...Mihaelelor si Gabrielelor de pe forum!!!... sa NE dea Dumnezeu numai sanatate si cat mai putine dureri in viata!
0
10-11-2009, ora 00:01
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna coco123, ca si tine, si eu am avut dureri in ambele parti mai mult de o luna.Ma urcam pe pereti si-mi curgeau lacrimile fara sa vreau.Abia ma miscam prin casa si nu puteam sa merg dreapta.Cind am fost la controlul de o luna, doctorul mi-a spus ca o sa am dureri citeva luni, pentru ca mi-a scos un chist de 5 kg.
Acum, dupa 7 saptamani de la operatie, pot spune in sfirsit ca ma simt bine, multumesc lui Dumnezeu.
Multa sanatate.
0
11-11-2009, ora 22:50
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Buna fetelor!!! liaro67 iti doresc sa treci cu bine operatia... si nu uita. cineva acolo sus ne iubeste. Multa sanatate tuturor!!!!!!!!
0
12-11-2009, ora 08:51
Nelusa
Nu este medic/terapeut
Nelusa
Salutare dragelor, am si eu o nedumerire, am 17 zile de la operatie (histerectomie totala cu anexectomie bilaterala), am senzatia ca vezica urinara (sau altceva, nu imi dau seama), pluteste in gol si se loveste de peretele abdomenului in partea de jos. Am observat acest lucru cand merg, nu ma doare nimic dar senzatia este neplacuta. Ati patit si voi asa ceva?
Sanatate maxima tuturor.
0
12-11-2009, ora 12:06
liaro67
Nu este medic/terapeut
liaro67
Buna ziua tuturor...eu am 19 zile de la operatie...mi-au scos uterul si ovarul cu trompa stinga cum zicea medicul care m-a operat...erau in putrefactie.a fost destul de dura refacerea pina acum.m-am simtit mai binisor dupa prima saptamina, dar de duminica trecuta de 5 zile, , in partea dreapta sub buric...simt ca o minge, sau o basica cit o minge de tenis, ca ma doare si ma tine tot timpul si cind merg si cind ma ridic.mi-e teama ca ovarul drept...si trompa care mi-a lasat-o, pt ca medicul zicea ca e in stare optima, , , nu i-mi face glume proaste...mi-e teama pt ca in 2 ani am avut 2 operatii...nu am calduri cum aveam inainte de operatie...dupa biopsie..muream..eram in flacari de la ceafa si transpiratii abundente...acum sunt calduri suportabile pe spate cu transpiratii normale.problema cea mai mare e...iesitul in baie.e ca o nastere...cind vin crampele...inca nu pot face in fiecare zi...la 2-3 zile si atunci cu picaturi guttalax...si ulei de masline extravergine.si kiwi dimineata pe stomacul gol..nu stiu ce sa fac sa devin independenta de aceste laxative...MULTUMESC TESS49.si celorlte prietene de suferinta...care s-au gindit la mine.stau tot mai mult in pat...nu am voie nici sa conduc masina, , , ca sa nu se rupa ceva legaturi ce mi.-a facut doctorul..si sa se produca emoragie interna...dar eu dupa 10 zile am condus...ooff...sa nu fie cumva problema care simt in partea dreapta ceva de atunci, , , deplasat, ????abia astept analiza anatomo-patologica, , , de la organul scos.si ecografia care trebuie sa mio faca la sfirsit de luna...mi-e teama...simptomele din dreapta...care uneori ma si inteapa.sa nu fi uitat doctorul ceva inauntru, vreun ac...pansament sau chiar vreun forfecut...mmmmmmar fi un cosmar.Va pupik pe toate...si va urez multa sanatate...
0
12-11-2009, ora 16:23
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna fetelor, am fost astazi la doctorul de familie, in legatura cu tratamentul hormanal si pentru prelungirea concediului medical.Mi-a mai dat inca 4 saptamani fara probleme, iar in legatura cu tratamentul mi-a zis ca e alegerea mea, dar presupune multe riscuri.A parut multumit cind i-am spus ca nu vreau sa fac acest tratament.Deci, fetelor...atentie mare.

Lioara67, dupa o asemenea operatie, este nevoie de mult timp pentru recuperare.Tu ai condus dupa 10 zile, doctorul care m-a operat si nu numai mi-a spus ca cel putin 6 saptamani sa nu ma apropii de volanul masinii.
Sanatate multa...
0
13-11-2009, ora 13:42
lianag
Nu este medic/terapeut
lianag
Buna dragele mele,
M-am operat de histerectomie totala pe 14.10.2009.Pot sa spun ca ma simt bine, am inceput sa fac si treburi gospodaresti nu foarte grele dar totusi cu toate ca sunt o fire optimista ma gandesc sa nu gresesc facand-o pe grozava.Ceea ce eu doresc sa va intreb este cum ati procedat pentru a obtine CM, pentru ca am avut CM 30 de zile la iesirea din spital si am mai obtinut inca 14 zile de la un medic specialist dintr-o policlinica dar cu mari figuri".Simt ca totusi nu sant in stare sa merg la serviciu si sa stau 10 ore pe scaun dar nu vreau sa-mi pun viata in pericol de dragul lor.Dragele mele voi cum ati procedat si cum v-ati descurcat?
Sanatate multa va doresc tuturor.
P.S.-Gabriela61-cum de ti-a dat CM medicul de familie pt.ca mie mi-a dat trimitere catre specialist?Iti multumesc.
0
13-11-2009, ora 17:46
Corangel
Nu este medic/terapeut
Corangel
draga Pisicu...eu m-am operat pe 13.10.2009 si la fel ca si tine am inceput sa fac treburi gospodaresti...mai am ceva dureri...dar sper sa fie bine.

In ceea ce priveste CM, lucrurile stau cam asa, dupa investigatiile facute de mine:
a) pentru histerectomie totala facuta din orice alte cauze decat diagnosticul - neoplazii ( cancer), CM-ul se ia, o parte din spital, apoi se prelungeste in limita a 40 zile de catre medicul de familie. Dupa acordarea a 40 zile de CM, medicul de familie nu mai are dreptul de a elibera concediu si te va trimite la un medic specialist pt zona afectata ( in cazul tau - medic ginecolog);
b) pentru histerectomie facuta din cauza unui diagnostic de neoplazie ( cod 14 pe foaia de CM), se da CM de la spital si se poate prelungi de catre medicul de familie in limita a 90 zile. Insa, medicul de familie nu va acorda acest CM pt a te obliga oarecum cauti un cabinet oncologic de sector pentru a putea fii luata in evidenta. Acel medic care te ia in evidenta iti elibereaza, in continuare CM, in limita a 90 zile, dupa care te trimite la comisia de expertiza pentru a ti se aproba CM peste limita de 90 zile.
In cazurile de cancer, dupa externarea din spital este obligatoriu inscrierea la un Cabinet Oncologic pe raza sectorului in care locuiesti. Eu asa am facut. Am trecut si de comisie si am obtinut prelungirea CM-ului peste 90 zile.

Daca explicatiile mele nu au fost destul de clare...sau vrei si alte informatii...-*

multa sanatate



(*modificat de administrator)
0
13-11-2009, ora 18:10
Gabriela61
Nu este medic/terapeut
Gabriela61
Buna Pisicu, ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie si normal ar fi sa-ti prelungeasca concediul medical.Eu locuiesc in Anglia si aici prelungirile de concediu medical se dau de catre medicul de familie.Pur si simplu m-am dus la el in ultima zi de concediu medical pe care l-am avut din spital(6 saptamani) si i-am spus ca nu sint pregatita sa incep serviciul.Fara sa ma intrebe nimic, mi-a dat alte 4 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 181920 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •