histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 186187188 ..... 196 197 Înainte ›
0
07-04-2016, ora 16:14
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa. Am nevoie de parerea dv ddaca mai intrati pe forum. Am fost chemata vineri pt testele genetice. Rezultatul il voi avea peste aprox un an. Testarea se face pt cancer de colon, uter si ovare. La mine e valabil doar pt colon pt ca celelalte nu mai sunt. Nu prea inteleg importanta acestor teste. Ei merg pe ideea ca intr-o familie in care apar cancerele acestea 3 pe parcursul a trei sau doua generatii e posibil sa existe mutatii genetice. Peste un an, daca voi avea un asemenea rezultat ar trebui sa-mi aduc rudele in viata, frati si verisoare si mai ales copiii celor care au avut cancer pentru testare. Ce parere aveti?
0
07-04-2016, ora 18:18
Hopppe
Nu este medic/terapeut
Hopppe
Va mulțumesc, fetelor!
O sa fac exact ce spune doctorul, astfel încât sa nu ajung la alte probleme. Sper ca alegerea mea, de a merge la un chirurg oncolog, la IOB, sa fie buna. Imi prezintă mai multa siguranță decât un spital obișnuit. Poate greșesc, nu știu!
Mâine o sa aflu ce urmează.
Au trecut aproape 2sapt. de când am aflat vestea. Încep sa ma obișnuiesc cu ideea.
0
07-04-2016, ora 19:03
Hopppe
Nu este medic/terapeut
Hopppe
Vali, dorream sa iti multumesc! Dar, nu pot sa raspund la mesaje, ai setat neprimirea de mesaje.
0
07-04-2016, ora 19:47
Hopppe
Nu este medic/terapeut
Hopppe
Tot nu merge mesageria, Vali!
1
02-05-2016, ora 09:45
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Azi, in zi de sarbatoare sa coboare linistea si pacea. Minunea invierii lui Iisus sa dainuie in inimile voastre, sa va lumineze viata si sa va aduca renasterea credintei, sperantei, bucuriei cu bunatate si caldura in suflete! Hristos a Inviat!
0
27-05-2016, ora 08:54
Balanta68
Nu este medic/terapeut
Balanta68
Bună tuturor! Am de câțiva ani un fibrom măricel și sterilet. Datorită fibromului nu mai pot scoate steriletul pe cale normală. De câteva luni am descoperit ceva noduli la sâni. Am făcut până acum mamografie și ecografie mamară. Am fost programată să fac și RMN mamar, dar având sterilet nu îl pot face. În ultimele luni am fost la endocrinolog, ginecolog, hematolog, oncolog și pot spune că nici în acest moment nu știu exact ce am! Am fost sfătuită sa merg la IOB.Vă rog din suflet să mă ajutați cu un sfat, dacă ați trecut printr-o asemenea situație! Vă rog, dacă cunoașteți un medic bun de la IOB, îndrumați -mă! Mulțumesc mult!
0
31-05-2016, ora 09:27
Oana74pop
Nu este medic/terapeut
Oana74pop
Nici eu nu cunosc medicii din IOB ptr. ca nu am ajuns acolo. Dar ceva oarecum similar am avut si eu. Când încă aveam steriletul am fost diagnosticata cu fibrom maricel. Se apropia timpul de scos steriletul si asa am si facut. Am mers la Universitar di in 5 min. mi l-a scos o doamna doctor fără sa mă întrebe daca am probleme. Cert este ca nu am mai avut voie sa pun sterilet dupa aceea din cauza uterului polifromatos. Asta s-a întâmplat cu trei ani înainte de histerectomie, pe care a trebuit sa o fac. Trebuie discutat cu doctori si analizata corect situatia care difera de la femeie la femeie.
0
31-05-2016, ora 10:01
Hopppe
Nu este medic/terapeut
Hopppe
Eram programata pt histerectomie la IOB.
Dar, ceva îmi spunea sa mai încerc alta varianta. Am schimbat medicul, spitalul, alte analize, o alta mica intervenție și acum sunt ok, nu se mai pune pb de histerectomie.
Ce am observat la IOB.sunt puși mai mult pe tăiat, nu se gândesc sa mai încerce variante.
Balanta.eu zic sa încerci și la alt medic. Dacă îți dorești, putem discuta în privat.
Multă sănătate la toată lumea!
0
01-06-2016, ora 00:07
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna seara tuturor! Balanta, ti-l recomand din tot sufletul pe dr Marinescu. Un medic tanar, delicat si foarte bun profesionist. Dar trebuie sa tii cont ca e chirurg. Chiar mi-a zis odata ca el taie, nu da pastile. Daca e neaparat nevoie de operatie, mergi pe mana lui cu toata increderea.
0
04-09-2016, ora 17:53
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Multa lume noua pe forum si vreo 50 de pagini de cand nu am mai intrat.
0
05-09-2016, ora 16:27
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua fetelor,
Ma bucur ca apar tot mai putine fete noi, vreau sa cred ca sunt tot mai putine bolnave.Am implinit un an si o luna de la operatie si ma simt bine...vreau sa ma simt bine si vreau sa uit ca am fost diagnosticata cu cancer, chiar daca lucrul acesta nu o sa se intample niciodata, eu ma incapatanez sa ma comport ca si cum nu a fost al meu acel diagnostic.Acesta este si motivul pentru care de ceva vreme nu am mai intrat aici, am simtit nevoia sa imi iau o pauza de la boala, de la suferinta, chiar daca poate parea un gest egoist-poate si este-asta am simtit...mi-am castigat dreptul de a face ceea ce simt.Cred ca nu ar trebui sa judecam pe nimeni pt ca asa cum am mai spus fiecare dintre noi are in spate o poveste despre care noi nu stim mai nimic.M-am bucurat sa citesc despre fetele mai vechi ca se simt bine, iar celor noi le pot spune sa aibe rabdare si putere caci pt orice problema exista o solutie, numai pentru moarte, nu.Deci atata timp cat traim sta in puterea noastra sa facem ceva.Sa fim recunoscatoare ca traim:am citit undeva ceva care mi s-a parut foarte semnificativ..."m-am trezit cu o durere de cap, dar... M-AM TREZIT".
Va doresc tuturor sanatate, puterea de a lupta si intelepciunea de a lua deciziile cele mai bune.
1
10-09-2016, ora 09:02
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor,

Mikaella 74, ma bucur tare mult ca esti bine si vezi asa lucrurile...asa si trebuie...mi-amintesc cand ai intrat pe forum...cata disperare.ca la noi toate...si uite caci cu muuuuuuuuuuuulta rabdare si intelepciune...se poate trai foarte bine.
Eu am mai spus ca noi trebuie sa ne consideram cele norocoase...si atunci vom avea si puterea sa luptam cu toate cele ce vin dupa operatia noastra.
Nici eu nu am mai intrat, f.f.f rar.dar m-am bucurat ca nu am mai gasit strigate de ajutor.dar este un lucru ciudat...desi dureros...nu stiu daca este nostalgia...eu nostalgia o aseman cu ceva frumos...dar da...uneori eram nostalgica dupa comunicarea cu voi toate fetele de pe forum, nu stiu.pentru mine cel putin acest forum si fetele pe care le-am gasit aici la acel moment au fost balsamul sufletului meu...mi-au dat putere, rabdare si intelepciune ca sa pot depasi cu bine totul.
Asadar da...sunteti undeva in sufletul meu toate, ma gandesc la toate si la fiecare in parte...si ma rog sa fiti bine...numai cine a trecut prin experienta noastra ar putea intelege solidaritatea noastra.
Va imbratisez si va doresc sanatate si zile senine !
0
31-01-2017, ora 22:53
timea1979
Nu este medic/terapeut
timea1979
Sunt noua pe forum si ma bucur sa vad ce bune prietene ati devenit!! Se pare ca nimeni nu mai are probleme si nici nevoie sa vorbeasca cu cineva.toate gandurile voastre ma ajuta acum si pe mine...sunt programata la o histerectomie totala peste 10 zile si am mari emotii.mi-as dori mult sa mai schimb o vorba cu cineva care a trecut prin asta...sa va dea D-zeu sanatate!
1
10-02-2017, ora 20:40
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Timea,
suntem veterane... avem 2 ani de la operatie...aproape...si ne incapatanam sa intram aici pentru ca stim cat de mult inseamna sa auda cineva strigatele tale de ajutor...si sa si raspunda.
Cand vei reveni, daca vei simti nevoia (cu siguranta asta iti va face bine) ne poti impartasi diagnosticul tau, cum a decurs operatia si toate temerile tale, asa cum am facut-o noi toate. stiu nu este usor deloc...iti trebuie timp si rabdare...ne gasesti aici...sa te ascultam si sa te sprijinim atunci cand ai nevoie asa cum si noi am primit de la alte doamne trecute prin problemele noastre...
Curaj totul va fi bine...suntem aici...si oricand vei gasi un raspuns.

D-na Vio, nu o sa va uit niciodata, ati fost balsam pe suflet pentru mine, ma rog sa fiti sanatoasa si va imbratisez cu drag.
0
08-03-2017, ora 18:25
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
La multi ani, femei frumoase si puternice! Sa fiti sanatoase, sa debordati de energie si cel mai important sa fiti fericite!

PS Imi pare rau ca subiectul este cam inactiv in ultima perioada, deoarece eu, aici, am gasit mult sprijin in momente grele.

Va multumesc!
0
22-03-2017, ora 16:03
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Bună...Sunt noua pe forum.offfffff câte probleme.Și eu aștept marea hotărâre.După procedura leep, și rezultatul biopsiei exocervicita cronica fără margini displazice și leziune intaepilara de risc scăzut CIN 1.rezultatul pap la trei luni tot lsil cu atipii hpv.Deci înca o repetare pap..Dacă rezultatul iese tot la fel...histerectomie...habar nu am de care...Nu am cerut încă detalii.Mie foarte frica...Și nu știu ce sa fac.Îmi poate spune cineva dacă se simte ceva în timpul operatiei ??? Cineva a spus ca a simțit.
0
22-03-2017, ora 22:45
timea1979
Nu este medic/terapeut
timea1979
Eu cred ca nu ar trebui sa te grabesti! Pentru cin 1 mai poti face o conizatie sau o amputatie de col...nu sunt atat de radicale. Si in primul rand trebuie sa stii ce hpv ai, daca e cu risc inalt oncogen! Deci fa serotiparea hpv! Apoi mai vezi...
0
23-03-2017, ora 05:34
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
mulțumesc de răspuns. Am făcut genotiparea. Din păcate am 16.si 45.am făcut deja o conizatie. Acolo rezultatul bun. Din păcate pap-ul la fel. Mi-a recomandat încă o conizatie sau operatia.dar ptr conizatie nu-mi garantează că rezultatul no sa fie la fel. Cel mai indicat a zis ca e operația.mai am 6 zile de cervugid apoi repet testul pap. Nu știu ce să fac. Medici și clinici private schimb de 1 an jumate în speranța că găsesc o soluție mai buna. Din păcate tot aud de operatie..va multumesc din suflet și sănătate multă la toată lumea.
0
23-03-2017, ora 07:25
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Carmen tu faci PAP in acelasi loc?
In urma conizatiei ai facut si testul imunohistochimic?

Eu nu mai am incredere in PAP, de fapt in laboratoarele de la noi.

Si inainte si acum dupa operatie am primit rezultate total contradictorii de la clinici si spitale diferite. Chiar medicii mi-au spus sa repet testul la mai multe clinici/laboratoare.

Inainte de op il faceam la o mare clinica privata si era bun, apoi a fost un program de screening si am zis sa profit si eu - surpriza: direct HSIL si a inceput nebunia.

Acum dupa op am din nou rezultate total diferite: nimic, ascus, hsil, infectie, fara infectie.si alterneaza haotic. Nici dr nu stiu ce sa mai zica. Deocamdata sunt sub supraveghere deoarece clinic par ok.
0
23-03-2017, ora 08:54
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Pap-ul l-am făcut în două locuri diferite. Și în mediu lichid și pe lame... Cam la fel au ieșit amândouă...si nu mi-a recomandat nimeni nici-un test după conizatie... Am făcut și in spital și in clinica privată. Nu mai știu ce să fac.
0
27-03-2017, ora 10:10
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Gabitza îmi poți spune ce este testul imunohistochimic te rog.????
0
27-03-2017, ora 16:36
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna ziua, Carmen! Exact nu stiu in ce consta IHC, din ce am inteles este ca probele recoltate se supun unei serii de substante chimice care fac sa lumineze celulele canceroase. Cam asta am inteles de la medicul meu. Se pare ca este o analiza mai sensibila decat biopsia si care are un grad mai mare de acuratete. Mie mi-a fost recomandata de oncologul din IOB dupa operatie, dupa ce s-a consultat cu chirurgul, a chemat pe un nene de la Victor Babes caruia i-am dat lamelele (pe acestea le-am luat de la laboratorul de anatomo-patologie, dupa ce am aratat trimiterea), iar dupa un timp a lasat omul la oncolog rezultatul si lamelele. Costa acum 2 ani 400 lei, cu trimitere am platit jumatate. Cat am fost internata dupa operatie, am auzit ca multe alte operate au facut aceasta analiza.
Fete dragi, va salut! Ma bucur ca sunteti bine si ca va desprindeti de amintirile neplacute! Sa va tina Dumnezeu asa si in continuare! Va pup pe toate si va imbratisez cu drag!
0
27-03-2017, ora 17:31
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Mulțumesc și mă bucur ca mă poate încuraja cineva chiar am nevoie...Am 35 de ani și un copîl.Și în urma cu un an o mare rana pe col urmate de nenumărate tratamente pe la fel și fel de clinici.După procedura leep pe care am făcut -o în sept anul trecut au foșt trimise piesele la laborator.rezultatul fiind """"bun""""fără margini displazice.Doar cervicita cronica.Și leziune cervicala cu risc scăzut CIN 1.Dar pap-ul la fel lsil.repet peste o săptămână dacă iese la fel a zis ca trebuie sa mă gândesc serios la operatie.habar nu am ce operație...offfffff.Am citit mai sus ca poate fi vb și de o amputare de col.Nu știu.Mă bucur ca-mi raspunde cineva și va multumesc din suflet.si va doresc sănătate la toate fetelee.
0
27-03-2017, ora 21:39
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Exact cum zice Ella este un test mai amanuntit.
Eu te sfatuiesc asa:
- intreaba un oncolog daca este cazul sa faci a cest test. Poti a-l faci si acum, deoarece probele sunt pastrate in spital mult timp
- discuta cu doctori de la oncologie si chirurgi specializati pe oncologie
-daca este cazul de operatie eu te-as sfatui sa iei in calcul o operatie radicala si ai sa vezi ca si un dr chirurg te va sfatui acelasi lucru.
-nu te opera la dr ginecolog
0
27-03-2017, ora 22:45
timea1979
Nu este medic/terapeut
timea1979
Carmen, nu am inteles...ai facut o biopsie recenta???biopsia de col este cea prin care se stabileste foarte clar diagnosticul : displazie, carcinom in situ, etc...daca biopsia, dupa conizatie, arata un cin mediu sau sever e bine sa te gandesti si la o histerectomie totala, adica se scoate partea de col uterin la care nu este acces prin vagin si uterul, pentru ca nu poate sta suspendat! Nu e necesar si nici indicat sa iti scoti ovarele!!! Nu vei mai avea ciclu, dar hormonal esti ok! Oricum, importanta este biopsia! Apoi vezi ce e de facut. Nu te speria, nu esti singura!!!
0
28-03-2017, ora 00:54
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Buna timea. Da.. am făcut biopsie după conizatie... Diagnosticul e leziune intraepilara de grad redus în paranteză cin 1.vad ce mi recomanda săptămână viitoare doctorița. Mai pot face încă o conizatie spunea dar având hpv cu risc înalt nu i mi garantează că rezolv ceva. Totuși aș vrea să mai incerc încă o conizatie dar mie frica ca tot amân și să nu se agraveze.
0
05-04-2017, ora 11:36
maria marissa
Nu este medic/terapeut
maria marissa
Buna ziua, fetelor.Nu am postat pana acum, dar am citit cu mult interes ce ati scris, si pot sa spun ca m-ati ajutat sa trec peste saptamanile grela de dupa operatie.Si eu sunt operata de doua luni si jumatate de histerectomie totala si ovarectomie bilaterala.Am avut dureri puternice la ovare si uter inca din 2013, la care nu le gaseam leacul.Tratamente peste tratamente, si tot degeaba.La RMN nu se vedeau decat niste chisturi mici pe ovare, un chist Tarlov, in zona sacrala.Tot din 2013 am ramas si fara menstruatie, asa ca am asociat durerile cu menopauza.Am urmat 8 luni la indicatia unui dr ginecolog, tratament cu Orgametril, durerile nu au disparut, nici chisturile pe ovare nu au scazut, doar chisturile de la san s-au diminuat.Dupa intreruperea tratamentul, au inceput bufeurile...groaznice, mai ales la munca.In ianuarie am decis sa ma operez...endometrioza ovariana bilaterala, salpingita cronica atrofo-hipertrofica, endocervicita papilara si hiperplazie endocervicala laminara difuza, chiste la ambele ovare.Am trecut si eu dupa operatie prin toate starile de care spuneati.Bufeuri puternice, frisoane, o durere mare in partea stanga, unde a fost ovarul, durere in spate la noada, durere la vezica dupa urinat, durere la colon.Incet, incet, dupa o luna si jumatate, durerile s-au mai diminuat, bufeurile mai rare, nu ma mai trezesc asa des noaptea, in partea stanga, nu ma mai doare.Din cand in cand ma mai doare noada de nu pot sta prea mult pe scaun, mai simt dureri, rare, la firele cu care am fost cusuta in interior.Cateodata simt un gol in zona ovarelor si mi-e foarte rece, asa ca ma protejez cu un brau.Dar de la o luna si jumatate, alta belea pe capul meu...au inceput sa ma doara articulatiile de la calcai, palme, genunchi, zona lombago.Si sunt foarte obosita.Am tot sperat ca vor trece, pentru ca aceste dureri le-am mai avut, ca nu sunt urmarile operatiei, dar deocamdata, dupa o luna, inca le am.Dupa Paste ma duc la controlul de 3 luni, sa vad ce spune doamna doctor si sa-mi spuna ce sa fac in continuare.numai bine va doresc!
0
06-04-2017, ora 20:00
Carmen Mery
Nu este medic/terapeut
Carmen Mery
Buna Maria. Nu ma prea pricep la sfaturi dar am vrut sa scriu deoarece am văzut mesajul tău. Sunt și eu într-o situație la fel de tensionată și din păcate am scris și mai sus cred ca nu scap de o histerectomie. Aștept rezultatul la testul papanicolau pe 20.iti doresc sănătate multa și să treci în continuare cu bine peste toate.
0
07-04-2017, ora 07:32
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Pe mine durerile de oase si muschi m-au apucat cam la un an de la operatie si le am si acum. Cred ca este greseala mea deoarece am devenit si sedentara odata cu durerile si parca se tot agraveaza.
Dupa operatie si vindecare am fost foarte activa, dar din toamna trecuta parca m-am lenevit.
Cred ca miscarea si exercitiile fizice pot reduce aceste dureri. Vinerea sunt f obosita dupa o saptamana de munca, daca lenevesc in weekend lunea sunt de-a dreptul intepenita.
0
25-04-2017, ora 14:18
Lumaria
Nu este medic/terapeut
Lumaria
Hristos a inviat!
Azi am 6 saptamani de la operatie, histrerectomie totala cu anexectomie bilaterala in urma diagnosticului de uter polifibromatos voluminos, endometrioza ovariana si sindrom aderential extins. Am fost la medic sa vad daca pot primi inca o prelungire a concediului medical dar mi-a spus ca nu mai are posibilitatea legala sa-mi mai dea. La fel mi-a spus si asistenta cand am vorbit cu dansa dimineata, cu nu mai au sub ce cod sa ma incadreze. Sunt franta si parca ma rup de mijloc si ma mai doare prin burta. Am plecat la ora 7 de acasa si am ajuns putin inainte de ora 13.00. Adica 5 ore de stat in picioare si pe scaun, de mers cu masina cu burta incordata, deh, gropile, basca drumul pe jos de la masina pana acasa, destul de lung pentru nimic. Cica nici medicul de familie nu prea are cum sa-mi mai dea concediu pe acest diagnostic.
Chiar nu sunt in stare sa merg la serviciu - cam 30 min mers pe jos - acum poate mai mult, ca merg ca melcul si inca mai am si piciorul drept usor amortit in zona genunchiului - plus stat jumatate de zi in picioare, urcat scari intre etaje, o fericire!
Asa ca eu sunt nedumerita cum de multe dintre fetele cu histerectomie spun ca au obtinut pana la trei luni de concediu? (Fara sa iau in calcul cazurile mai grave unde e clara situatia).
Am sau nu am dreptul la mai mult CM?
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 186187188 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •