histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 180181182 ..... 196 197 Înainte ›
0
18-01-2016, ora 08:27
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, fetelor. Ma întristeaza sa vad ca problemele nu s-au terminat si ca fiecare din noi suferă. Ylla îţi doresc mult curaj si răbdare si nu -ti pierde speranţa ca totul va fi bine si ca a meritat chinul prin care treci.Imi pare răuElla ca a trebuit sa înduri atâta durere ca in final sa ajungi la operatie dar nu e numai vina ta. Asa suntem, cred, toate femeile. Vinovaţi sunt doctorii care nu stiu sa-ti pună un diagnostic bun de la început, vinovaţi sunt cei care fac analizele in bătaie de joc fara sa se gândească la faptul ca de rezultat depinde viaţa unui om. Am mers 1an de zile in fiecare luna la doctor, plăteam consultatia, testul papa Nicolau, ea imi spunea ca asa sunt unele femei au dureri mai mari la ciclu si dupa 5 ani de umblat pe la alţi doctori, am ajuns sa ma operez. Asa ca te rog nu te invinovati numai tu.Daca măcar unul din medicii la care am fost ar fi ştiut sa-mi pună corect diagnosticul nu as fi ajuns aici. Dar asta e, ma bucur ca nu am ajuns mai tarziu. Imi pare rău Cristina ca trebuie să îţi urez bine ai venit in aceste condiţii dar vei vedea ca aici vei găsi suportul moral de care ai nevoie. Operatia nu e atât de grea, dar cum spunea si
0
18-01-2016, ora 08:52
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Imi cer scuze ca nu am terminat de scris dar din greşeală am dat trimite.Cristina, dupa cum vezi avem acelaşi nume doar ca eu anul acesta împlinesc 40 de ani. Asa cum spunea si Ella operatia nu este grea dar pentru perioada postoperatorie trebuie sa te înarmezi
cu multa răbdare si credinţa ca totul va fi bine.Gandirea pozitivă ajuta mult si nu are rost sa te consumi pentru ca nu te ajuta si oricum mai ai pana la operatie. Ocupa-ti timpul si mintea cu ceea ce-ti place sa faci si timpul va trece mai repede.Stiu ca e greu dar trebuie sa te mobilizezi si sa crezi ca totul va fi bine. Va pup pe toate si sa auzim numai de bine.
0
18-01-2016, ora 10:49
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ella eu m am resemnat sau mai bine zis m am impacat cu situatia, stiam unde am gresit, dar am si o varsta.
Ma apasa pe suflet cand descopar fete tinere bolnave, mintea mea refuza sa creada si totusi este adevarat...
Sper ca Dumnezeu sa va ajute si pe voi, sa imbatraniti frumos, sa stiti ca exista viata si dupa histerectomie..am o sora care a fost operata in 1987, stadiul 2A, este bine si acum, are 65 de ani.
0
18-01-2016, ora 18:02
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Din cate citesc aici vad ca, din pacate la majoritatea dintre noi neglijenta noastra s-a impletit cu superficialitatea medicilor in a da un diagnostic corect. La mine medicul a sustinut ca e vorba de sarcina. O! Cat mi-as fi dorit sa fi fost asa. Nu l-am putut c
0
18-01-2016, ora 19:22
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Vio, imi dai mari sperante!
Sora ta dupa ce s-a operat a urmat ceva tratamente, regimuri?
Poti detalia putin daca nu cer prea mult.
0
18-01-2016, ora 20:06
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Acum vad ca am trimis comentariul incomplet.
Cristina, bafta cu operatia. Daca ai trecut cu bine peste radioterapie si chimio, operatia nu va fi mai urata. Ziua dinaintea operatiei e putin stresanta, cu clisma, igiena. In ziua operatiei mai urmeaza o clisma, apoi depinde a cata esti pt operatie. Inainte cu jumatate de ora vine anestezistul si stati de vorba. Apoi, am inteles ca dupa operatie la cateva ore te aduce in salon daca totul e bine. Iarasi mai e o chestie cu hainele. Acolo toate fetele aveau camasute nu pijamale. Nu stiu daca e o regula, eu aveam doar colanti. Dupa operatie vei avea perfuzie si calmante. Probabil e bine sa fie cineva cu tine sa te ajute macar prima zi. Vei avea sonda si un tub de dren. Primele zile sunt mai grele dar vei vedea, deja a doua zi dupa operatie incepi sa te plimbi. Apoi iti scot sonda si vei merge la baie singura, apoi incetul cu incetul te pui in miscare. Eu la o saptamana eram acasa si a doua zi deja plimbam cainele. E mai greu cu iesitul acum pt tine pt ca e ger si o vreme trebuie sa te ferestu de raceli. Oricum, vei vedea, trece repede. Durerile nu sunt de nesuportat. Bafta multa si Doamne ajuta!
0
18-01-2016, ora 23:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Pentru Gabitza...n -a facut nici un tratament, chiar as zice ca s a si neglijat...a fumat, a muncit...
Tu trebuie sa mergi periodic la control, sa ti faci analizele, sa te protejezi si inca ceva...tu sa fi prioritara, dupa, ceilalti membrii ai faqmiliei.
0
21-01-2016, ora 10:03
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Multumesc mult pt mine CE ati scris inseamna foarte mult, nu am intrat pe forum pt ca am fost LA Cluj pt utima tura de chimio care a fost in pic mai tare fata de cele care le faceam inpreuna cu radiotrapia dar a trecut a mai ramas doar analizele pt operatie si temuta opeatie.
0
21-01-2016, ora 10:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cristina mergi linistita la operatie, important este c ai suportat cu bine chimio si radio, ca tumora a regresat(parca asa am inteles)...
Despre recuperare, vazand si facand, fiecare organism reactioneaza in alt mod.
In plus trebuie sa fi optimista, sa sti ca suntem ce gandim, suntem ce mancam, sigur ca nu este usor, dar tu trebuie singurica sa iesi din starea rea.toate am avut momente de cadere, unele ne am ridicat mai repede, altele mai greu, important este sa te ridici.
Multa bafta, Dumnezeu sa fie cu tine.
0
21-01-2016, ora 17:42
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Cristina, nu-ti fa griji. O sa fie bine. Dupa mine ai trecut de partea cea mai grea. Curaj!
0
21-01-2016, ora 19:05
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, Cristina ! Ce a fost mai greu, a trecut! Nu dureaza foarte mult timp si e mai usor de suportat perioada de dupa, decât chimioterapia si radioterapia. Gândeşte pozitiv si ocupa-ti timpul cu ceea ce îţi place sa faci. Curaj ! Ne gasesti aici sa te susţinem oricând ai nevoie de un sfat, o vorba buna.
0
22-01-2016, ora 13:57
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Sunteti niste persoane minunate si speciale, ati fost asa saritoare si raspunsurile care le-am primit sunt puternice pt mine. Nici un pshiolog nu ar reusi sa faca CE faceti voi aici, va multumesc din suflet si sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire!
0
22-01-2016, ora 15:48
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina, ti-am trimis un mesaj in privat.Ca sa intri trebuie sa mergi in dreapta la logare pe Modificati profilul dvs.(in caz ca nu stiai.)
0
22-01-2016, ora 18:08
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Mimi am incercat dar nu am gasit
0
22-01-2016, ora 18:35
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Cristina, Mikaella ti-ar fi scris sa ne impartasesti povestea ta. Daca si cand te simti in stare, te rog eu de data asta sa o faci. Poate te va ajuta sa impartasesti cu cineva prin ce ai trecut. Te pup.
0
22-01-2016, ora 20:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cristina 80, IN dreapta este o iconita vernil, scrie UTILIZATOR SI NUMELE TAU..
Mai jos scrie..Modificati profilul dvs., dai clik si se deschide o alta pagina...deasupra srie..Comentarii, MESAJE..da clik pe mesaje si se deschide mesajul scris de MIMI.
0
22-01-2016, ora 22:05
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Pana sa ne scrie Cristina, am eu o problema.
Trebuie sa fac RMN, am sunat la toate clinicile care lucreaza cu CAS si nimeni nu are fonduri, unii dintre ei mi-au zis ca au liste de asteptare cu mii de oameni inscrisi :(
Poate ca fondurile astea ar trebui suplimentate, chiar daca sunt spre privat.
0
23-01-2016, ora 07:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Gabita, eu am vrut sa fac o ecografie abdominala, am sunat la Sanador, lucreaza cu casa, la fel mi au zis, ca au 5000 de programari...
Cred ca asa procedeaza toti, ca sa platesti investigatia, traim intr o tara de KK.
Nu stiu ce sfat as putea sa ti dau.
Cand m am imbolnavit mi am facut o asigurare la Medlife, prin fata mea care era asigurata la ei, plateam 80 lei lunar, era ok, ulterior am renuntat si mi pare rau.Era f. bine nu plateam nimic, platea casa.
0
23-01-2016, ora 13:30
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Povestea mea incepe la sf luni iulie imediat dupa ziua mea eu fiind din 16, am inceput de o vreme sa am dureri de spate in continu pe care le ignoram crezand ca este de LA statul pe scaun si efort, EU lucrez LA o firma de asamblari piese electronice pt vase due croaziera, avioane etc.Am inceput sa sangerez sa am dureri de spate mai mari si am decis de capul meu sa merg LA urolog fiind sigura ca am ceva LA rinichi. Eu nu am fost bolnava niciodata poate cate o race ala LA 3 ani so aveam o problema cu medicii pot sa spun o fobie si nu prea mergeam doar LA medicul de familie pt adeverinte so analizele anuale. Nu am avut mimic la rinchii, am facut film si urocultura. Am tot ezitat as merg LA ginecolog avand un sterilet care l-am pus in 2007 unde dr a spus ca 10 ani este ok dar fals.urologul ma sfatuit as I'll dau jos pt ca nu se tine mai mult de 5 ani am mers cu inima in dinti sa fac testele de secretie pap, ecografie vag' etc.Ecografia LA ovare a iesit bine dar cand sa imi scoata steriletul a spus ca nu poate pt ca am o rana urata si mai bine il las, a luat o proba pt biopsie si am asteptat 2 sapt rez. Rez fiind carcicom scaumos necheratizat de col uterin cu celule mari moderat differentiate G2 stadiul 1B.A doua zi eram LA Cluj unde chirurgul a dat alt verdict stadiul fiind 2pe3 fara a putea fi operat, am facut Ct tumoarea avea 5cm norocul meu este ca e restransa toata intr-un loc si fara adenopatii so infiltrari.A inceput chimioterapia 3 sed de carboplatin cu taxol de LA care am facut o toxicitate LA ficat a treb sa schimb schema de tratament si inclusiv oncologul cu care am avut o intelegere grea.A iesit in calea mea un oncolog minunat si devotat acestei meseri si omenos a reusit in 5 zile sa imi refaca ficatul si am putut continua chimioterapia6 sed cu cisplatin inpreuna cu radoterapia.Tratamentul a dat rez tumoarea a scazut LA jum si am primit vestea ca pot fi operata! Am incercat sa scriu pe scurt si cred ca am scris mult, nu sunt o povestitoare tare buna in sensul ca incep o idee si termin alta.
0
23-01-2016, ora 13:34
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Imi cer scuze acum vad cate greseli de scris am facut, eu intru de pe tableta si una scriu si alceva ramane scris.
0
23-01-2016, ora 16:35
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Cristina cine te va opera? Oncologul e tot de la institut? Eu am ajuns la o doamna oncolog acolo si nu prea mi-a placut.
Oricum, sa stii ca operatia chiar nuu e asa greu de suportat.
0
23-01-2016, ora 20:10
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Da ocologul este tot acolo, oare pot sa dau nume?
0
23-01-2016, ora 20:11
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Inainte si eu am avut tot o domna tot oncolog acolo cred ca este aceasi pers.
0
23-01-2016, ora 20:21
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Pt. Cristina. Nu cred ca sunt probleme daca dam nume. Imi scapa numele dr. oncolog dar dr care trebuia sa ma opereze e dr. Lisencu. Am o colega care s-a operat la dr. Traila, parca asa ii spune. Sunt dr buni acolo. Insa oncoloaga cu mine cel putin a fost foarte acra.
0
23-01-2016, ora 21:29
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Asa am patit si eu o cheama Nody Viorica, nu cared ca am scris correct iar chirurgul care ma va o opera este Traila Alexandru un om deosebit care are multa rabdare si finete iar oncologul pe care il am acum si a reusit sa ajung LA operatie este Calin Cainap
0
23-01-2016, ora 21:38
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Da. Dr Traila e un superdoctor. Colega mea avea un prognostic mai mult decat rezervat. Are mai bine de 5 ani de la operatie si e foarte bine. Asa ca...ai toata increderea.
0
23-01-2016, ora 21:51
cristina 80
Nu este medic/terapeut
cristina 80
Sper sa fie asa, multumesc aici cu voi simnt ca am pris mult curaj si sunt pregatita pt operatie.
0
24-01-2016, ora 14:34
CameliaS
Nu este medic/terapeut
CameliaS
Buna tuturor,

Imi pare rau sa va cunosc in circumstanta asta, va citesc de o saptamana - nu mergea sa activez contul si nici nu gaseam starea sa va scriu.
Eu ma numesc Camelia si am 28 de ani, mama mea a fost diagnosticata cu cancer ovarian.
A avut senzatia de balonare minora de mult timp dar o punea pe seama alimentatiei iar de 2 saptamani balonarea era deja mai mult decat stiam noi.
Suntem din Galati dar eu locuiesc in Bucuresti.
Eram in Galati vinerea trecuta cand acea "balonarea" era mai mare decat ar fi normal sa fie si se simtea rau.
Am internat-o la Spitalul de Urgenta Galati, la sectia interne. Acolo au spus ascita si au facut 2 zile investigatii pentru a afla cauza.
Analizele de la interne au identificat o anemie dar nu majora si a fost tinuta cu perfuzii. Ia revenit pofta de mancare si nu a mai avut dureri.
La ecografie de la interne organele cu forme normale, cardio in regula, plamani ok dar au observat chisturile ovariene.
A fost mutata luni la Ginecologie unde au facut consult clinic si au trimit punctia la anatomie patologica.
Pana sa iasa rezultatul i-au dat supliment de fier si furosemit pentru a elimina din ascita.
Dupa rezultatul de la anatomie patologica care este: celule epiteliale maligne, au oprit furosemitul.
Deasemenea au verificat glanda tiroida si au gasit o Hipotiroida pentru care iau dat care 2 pastile de 2 ori pe zi (dr. ginecolog a zis ca vede o legatura intre accelerarea starii de anemie si tiroida)

Dupa ce a fost mutata la ginecologie nici o alta analiza nu a mai fost efectuata.
Eu am luat-o pe mama la Bucuresti si avem programare luni dimineata la ora 8 la dr. Suzana Craciun
Dr. de la Galati m-a chemat ca fata a pacientului pentru a vorbi cu mine cand i-am cerut externarea si sunt dezamagita ca discursul ei a fost atat de putin delicat: "ma simt usuarata ca o luati pentru ca e un caz grav, are cancer ovarian"

Poate intradevar nu exista capacitate operatorie in Galati insa discursul medical cred ca trebuie sa fie altfel, macar cu un sfat, o recomandare. Eu stiam de la mama tot ce gasise si pusesem deja diagnosticul de aia v-am si citit atatea zile.

Marker CA 125 nu s-a facut iar la CT era programata pe data de 29 ianuarie.
Azi se simte un pic mai rau mama din cauza ca nu a mai aliminat lichid si burta ii da o stare de discomfort dar starea generala e buna, a mancat, dormit, vorbit mult.

Mai urmeaza o perioada de emotii da v-am scris sa mai pot schimba o vorba cu voi pentru ca am vazut ca sfaturile de aici sunt naturale si clare (cautand pe internet am gasit si discursuri derutamente)

Pe foaia de externare sunt analizele de la interne cu valori normale si putin scazute cele care indicau anemia.
Diagnosticul: neoplasm ovarian ST III

Care sunt pasii pe care i-ati urmat cele care ati fost in situatia asta?
Care e importanta CA 125 inainte de inceperea tratamentului (am vazut ca in curele de citostatice este urmarita pentru a vedea evolutia)
Cum alegem corect medicul?
Oncologul e contactat de dr. ginecolog sau mergem tot noi?
Am lamele de la ascita - care e procedura sa merg cu ele la analiza din nou?

Cat de putin imi puteti zice imi va fi de ajutor.
Am citit si eu tot ce am gasit si am incercat sa iau informatia eliminand informatiile neajutatoare.
0
24-01-2016, ora 15:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua Camelia,
Pas cu pas...linisteste te, aduna te si nu dispera...
Ar trebui sa mergi la Fundeni, s o internezi si sa i faca analizele toate...ia si un bilet de internare.
CA 125 creste, mai ales ca are si lichid...trebuia facut, este un marker tumoral care se face in orice suspiciune de cancer de ovar.
Trebuie facut si un RMN sau CT..de aceea optez pentru internare.
Lamele le poti duce la Babes, ar fi cel mai indicat, sau la Polizu..
ESti din Bucuresti???cati ani are mama??
Cat de mare ti au zis ca este tumora, este pe ambele ovare???
0
24-01-2016, ora 15:13
CameliaS
Nu este medic/terapeut
CameliaS
Am ales controlul maine de dr. Suzana pentru ca o cunoaste o prietena foarte bine si a zis ca poate sa ne indrume tinand cont ca nu am primit nici cea mai mica blandete sau recomandare din Galati.
Am primit recomandare pentru Dr. Panaite Bogdan de la Sp. Militar pentru operatie de la o cunostinta operata la san.
Eu muncesc in Bucuresti, chiar daca erau conditii bunicele la Galati alegeam sa vina aici sa poti fi si eu aproape.
Cu biletul de externare am luat trimitere de la medicul de familie, bilet de internare ce e exact? Se da de catre dr. ginecolog?
Am sa cer maine o trimitere pentru CA 125 ca citisem si eu ca e bine sa il ai sa poti analiza evolutia. Am vazut ca se face la Sinevo si e rapid.
Pentru CT era programata si la Galati, o sa urmaresc sa il faca aici - la privat daca sunt aglomerate aici locurile.
Nu am bani sa o internez la o clinica privata dar ca sa grabim cu niste investigatii private m-as descurca.
La Fundeni pentru internare cum functioneaza? Stiu de la o prietena care a mers cu bunica la Fundeni gastro ca a luat bon la 5 dimineata, a intrat la control la 6 jumate si in 2 ore o internase. La fel functioneaza si pe gineco? A fost cineva?
Mama are 61 de ani iar tumora e la ambele ovare 5 si 13 cm daca nu ma insel ca sunt acasa hartiile si eu sunt la munca.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 180181182 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •