histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 178179180 ..... 196 197 Înainte ›
0
28-11-2015, ora 00:16
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor. Mikaella este foarte frumos cum incerci sa ne aduni pe toate. Eu am o perioada foarte incarcata. O sa intru maine sa-i scriu Cristinei, sper sa-i mai fie de folos.
O noapte cat mai frumoasa tuturor!
0
28-11-2015, ora 10:36
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Dragele mele, buna ziua!!!
Pentru mine voi sunteti prietenele mele, in mintea mea voi aveti un chip, in sufletul meu suferinta voastra a devenit suferinta mea.Daca nu as vorbi cu voi, nu mi-ar ramane decat sa vorbesc cu mine insami.Celorlalti nu le spun decat ca sunt bine si atat, zbuciumul sufletului meu nu il cunoasteti decat voi pentru ca voi intelegi, pentru ca pe noi aceasta boala ne-a unit cum nimic altceva nu ar fi reusit sa o faca.
Ma rog pentru tine Ylla, sa gasesti puterea sa depasesti si acest hop, ma rog pentru voi toate la fel cum ma rog si pentru mine sa ne gasim echilibrul de a merge mai departe.
Draga Mihaela, sunt convinsa ca rezultatele vor fi bune, amanarea lor nu cred ca inseamna decat ca au f mult de munca si astfel se intarzie cu citirea lamelor.Sa ne dai de veste cand vor fi gata.Iti multumesc pt ca intrebi ce fac, in general sunt bine, din punct de vedere fizic, ma mai sacaie bufeurile care sunt mai evidente seara si noaptea dar trec repede, dar datorita lor imi aduc aminte ca am trecut printr-o operatie radicala.Mai simt intepaturi in zonele laterale ale sanilor, dar pt ca sunt discrete nu am luat nimic(oncoloaga mi-a recomandat cate ceva daca devin suparatoare).
Psihic vorbind am tot felul de stari, eu de felul meu sunt mai introvertita, mai inclinata spre analiza asa ca si starile actuale sunt diverse.Imi face placere sa discut cu voi, ma simt bine.
Ma bucur ca ai hotarat sa mergi la serviciu, daca fizic te simti bine, acest lucru te va ajuta pentru ca iti ocupa mintea si cu alte ganduri.
Ella ma bucur sa aud ca te simti bine, e bine ca ai gasit un psiholog cu care sa discuti si un grup de suport.Nu trebuie sa iti fie jena sa glumesti, daca simti asta fa-o poate asa vor reusi si ele sa uite pentru putin timp de gandurile negre.Viata trece si daca radem si daca plangem.Pe mine singurul gand care ma distruge sufleteste este faptul ca fiul meu cel mic are abia 6 ani si daca ar fi sa mor el ar suferi cel mai mult.Intotdeauna i s-a parut cel mai cumplit lucru ca un copil sa ramana fara mama.Asta e punctul meu slab...
Va pup si va imbratisez cu drag si va astept sa mai scrieti cate ceva daca asta simtiti binenteles.Un weekend linistit!!!
0
28-11-2015, ora 16:20
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Cristina. Scuze ca iti scriu atat de tarziu, dar acum imi permite timpul.
Conform medicinei naturiste in general bolile apar in organismul uman in 2 situatii:
-cand glandele sunt hiperactive sau cand glandele sunt hipoactive
Principalele analize pentru glande sunt :
Estradiol, Progesteron, Testosteron(hormon masculin care este produs si in organismul femeilor in cantitati mici). Aceste analize se fac pentru a vedea cat de bine a fost preluata productia hormonala a organismului de unele glande producatoare si de hormoni. (suprarenale-pricipalele producatoare, ficat(produce cantitati mici de estrogen), tesutul adipos(produce estrogen si se comporta ca o glanda endocrina), creier, etc.Am inteles ca tu te-ai confruntat cu hiperestrogenism.Este unul din cazurile de boala, care in opinia mea, face chiar necesara aceasta operatie.(sunt multe cazuri in care operatia se face pentru bugetul medicului, eu fiid unul dintre acestea).
La varsta fertila, in mod normal, nivelul estrogenului este dupa laboratoarele Synevo,
intre 320-1800(la ovulatie)
La menopauza estrogenul este intre 18, 4-200
In alta ordine de idei, organismul, care este inteligent, produce cantitatea de hormoni necesara lui la o anumita varsta.Cu alte cuvunte, daca tie tis-au scos ovarele, desi ar trebui sa fii cu estrogenul in primul interval (intre 320-1800) tu acum vei fi intre 18-200. Daca cantitatea va fi mai mare de 200 (datorita unei eventuale hiperactivitati a suprarenalelor) s-ar putea ca acest lucru, la varsta ta sa nu fie un dezavantaj, ci dimpotriva. Singura problema potentiala care ar putea aparea ar fi un nivel foarte scazut de progesteron. (nivelele de estrogen si progesteron ar trebui poate sa fie in echilibru).Pentru asta trebuie sa vorbesti cu un medic bun si sa-l intrebi.
O glanda foarte importanta in economia organismului ar fi tiroida.
Analizele care se fac pentru tiroida sunt urmatoarele:
TSH, T3, T4, Anti-TPO.
TSH-Este un hormon care stimuleaza tiroida sa produca proprii hormoni.Un nivel crescut sau scazut al TSH-ului indica hipotiroidie sau hipertiroidie.TSH este produs de hipofiza.
T4-indica nivelul hormonului tiroxina, secretat de tiroida, in sange
T3-este mai putin indicata de medici(analiza), si indica globulina liant la tiroida
Anti-TPO -Pentru tiroida autoimuna
Pentru a vedea cum functioneaza paratiroidele(glande care baga calciu in oase, o proasta functionare a acestora este una din cauzele osteoporozei), se face PTH(parathormonul intact). Romanii nu stiu cum sa echilibreze paratiroidele, deci, la noi analiza ar putea fi inutila.
Ar mai fi, dar, in lipsa unor simptome concrete de boala, nu stiu ce sa-ti mai spun.
Foarte importante mie mi se par:estradiolul si osteodensitometria(care este o investigatie si nu o analiza).Si poate tsh-ul si t4.Eu am gasit solutii naturiste de echilibrare a acestora. Medicul o sa-ti dea niste chimicale care pe termen scurt, o sa rezolve problemele, iar pe termen lung, o sa-ti creeze alte dezechilibre. (reactii secundare). De exemplu trebuie sa stii, ca daca iei hormoni, de exemplu pentru echilibrarea tiroidei o sa-i iei toata viata.(in caz de hipotiroidie, iei hormoni, si dupa ce nu-i mai iei, tiroida va produce si mai putini hormoni-ca inainte de tratament).Aceste analize sunt scumpe.Poate ca este mai bine ca medicul sa hotarasca care ar fi cele mai importanta pentru tine.(daca te duci cu ele se va enerva).
Cam acestea ar fi informatiile, verifica-le si filtreaza-le, (eu le-am scris din memorie)si singura hotaraste ce este mai bine pentru tine.
0
28-11-2015, ora 16:27
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
O mare parte din cazurile de hipotiroidie sau hipotiroidie sunt subdiagnosticate. Naturistii folosesc metoda temperaturii bazale pentru aceasta.(Analiza o putem face singure deci este gratuita).
0
29-11-2015, ora 09:56
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, fetelor. Cum va mai simtiti ? Denisa, îţi multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi răspunzi. Analizele o sa le fac singura si in funcţie de rezultat o sa vad ce voi face mai departe.La un control de rutina acum câţiva ani in urma dr a descoperit ca am noduli pe glanda asa ca acum cu atât mai mult ar trebui sa vad care e situaţia.Dureri de oase aveam si înainta de operaţie dar acum au început sa se accentueze însă m-am obişnuit.Din câte am înţeles voi nu luaţi niciuna tratament de substitutie hormonală.Eu iau Remifemin dar as renunţa pentru ca iau in greutate si in plus am impresia ca a început sa imi crească par peste tot.Stii sa/mi spui daca se ia doar pentru a atenua simptomele menopauzei sau are si alt rol. Poate exista al medicament fără reacţii adverse.Ati avut vreuna dintre voi dureri rectale dupa operaţie. De câteva zile am observat ca daca stau mai mult in sezut am o senzaţie de disconfort. Daca stau in picioare e ok. Va pup pe toate, va doresc multa sănătate, răbdare si putere sa treceti cu bine peste aceasta încercare.
0
29-11-2015, ora 21:49
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Cristina. In ceea ce priveste parul de pe fata, din cate stiu eu, ar putea fi de la un exces de progesteron sau testosteron. In cazul asta, estrogenul se gaseste in organism in cantitate mica, in raport cu progesteronul. Remifemin contine Black Cohosh, cu efect estrogenizant, si ar terbui sa te protejeze de hirsutism(cresterea parului pe fata). Ar putea fi o coincidenta remifeminul, si adevarata cauza sa fie de fapt caderea estrogenului data de operatie.Remifeminul ar trebui sa atenueze neplacerile date de menopauza, si sa previna osteoporoza.(asta e mai mult teorie, caci orice terapie pe baza de plante, daca nu este insotita si de schimbarea stilului de viata, are efecte foarte diminuate). Un inlocuitor al Remifeminului, ar putea fi Klimactoplant.Daca nu te simti bine cu Remifeminul, dupa parerea mea nu merita sa te chinui. Schimba-l sau renunta.Eu am invatat sa-mi ascult corpul si sa fac ceea ce imi spune, pentru ca nu exista boli, exista bolnavi. Ca sa stii ce plante ti s-ar potrivi trebuie sa stii care sunt nivelele tale hormonale actuale.
In ceea ce priveste durerea rectala, da, si eu am avut. (diagnosticul meu a fost tot de endometrioza, dar de gradul 1 intraoperator).La mine cauza a fost o infectie intestinala, despre care se crede ca este si una din cauzele potentiale ale endometriozei.Daca stiam de ea, si as fi tratat-o nu as mai fi avut nevoie de operatie.Normal ar fi fost sa stie medicii dar nu a fost asa. Sunt mai multe bacterii care dau dureri rectale.Eu sper ca la tine sa treaca asa cum a venit. Daca nu iti voi scrie mai multe. Eu stau cam prost cu timpul asa ca nu pot sa-ti promit raspunsuri rapide.Multa sanatate iti doresc.
0
30-11-2015, ora 10:19
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa cum ati descoperit infectia intestinala? Eu am fost la doctori, din 2013 incoace doar asta fac si din mana lor am ajuns in cele din urma la cutit. Tot ascult la tv de inconstienta oamenilor care merg la dr in ultima clipa. Eu am o viata echilibrata si un organism care-mi semnaleaza imediat ce apare o problema. Am fost la doctori imediat tocmai ca sa nu se agraveze si degeaba. Am ajuns sa cred ca doar Dumnezeu ma mai poate salva. Nici acum dupa aceasta a doua operatie nu simt ca au detectat problema si mi se spune in continuare sa stau lunistita. Poate am un banal microb care creaza problemele astea. Ce sanse am sa gasesc uun doctor destupat la minte macar de-o fi sa mor sa stiu si eu de la ce mi s-a tras sau macar sa ma bucur de timpul ramas in loc sa-i las sa mai taie cate o bucata din mine, sa mai scoata uun organ si sa fie satisfacuti de treaba facuta iar eu sa raman cu mai multe dureri si aceleasi probleme dupa fiecare interventie.
0
30-11-2015, ora 10:57
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, fetelor. Pentru Denisa. Îţi multumesc pentru informaţiile oferite care imi vor fi de folos. Sper doar sa găsesc un endocrinolog bun care sa ştie ce e de facut. Nu vreau sa va plictisesc insa aici imi pot spune durerile. Nu am fost o persoana bolnavicioasa si nu imi plac doctorii, iar durerile de burta le-am avut de la primul ciclu dar s-au agravat dupa ce am născut băiatul insa le-am suportat asa. Daca am devenit paranoica acum la orice durere care apare e de frica. Fetele care au luat tratament hormonal nu aţi luat in greutate? Eu am pus aproape 3 kg în numai 2 luni de la operatie si nu stiu de ce pentru ca nu mănânc mai mult de 3 felii de pâine pe zi ( neagră sau integrala), nu beau sucuri acidulate, cafea, alcool, mănânc legume si fructe, carne putina si oricât de puţin as mânca ma baloanez si am Senzaţia ca nu pot sa respir. Nu mănânc dupa ora 7 iar dulce foarte rar, nu sunt fan. Va doresc multa sănătate tuturor Ylla, Gabitza, Mikaella, Ella, Mimi, D-na Vio, Mihaela, răbdare si putere sa treceti peste toate.
0
30-11-2015, ora 11:16
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Cristina, daca gasesti endocrinologul sa mi-l recomanzi si mie. Apoi, cred ca boala asta e intai un razboi al nervilor, risca sa ne transforme in paranoice. Cu luatul in greutate, nu stiu. Doctorul ti-a zis ca e musai sa iei pastilele? Astea nu se dau dupa o evaluare hormonala? Mie dr nu mi-a dat nimic si-mi convine asa. Beau ceai de salvie si branca uursului si iau capsule cu extract dde primula. Nu stiu daca ajuta la ceva dar sunt pt moralul meu.
0
30-11-2015, ora 14:36
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt.Mihaella. Infectia intestinala am descoperit-o dupa ce m-am apucat de medicina. Singura. Am citit carti de medicina infectioasa. Apoi m-am dus si mi-am facut analize.
Sunt analize specifice de anticorpi, si asta era. Cu rezultatul am fost la un medic infectionist. La mine era, si este borelia care este foarte greu curabila, dar este curabila.Am povestit mai multe in postarile anterioare.Ideea este ca trebuie sa gasiti un medic infectionist bun. In Bucuresti ar fi Tatiana Rosca la Sfantu Pantelimon(trateaza Lyme, si alte infectii, desi este medoc ORL). Ea a constatat la unii pacienti care erau sa orbeasca, ca ei de fapt au niste infectii, i-a tratat si le-a revenit vederea.Am cunoscut astfel de oameni pe holul spitalului, ca si multe alte cazuri.Ar mai fi, tot in Bucuresti, la Eco Para DIAGNOSTIC, Doctorita Carmen Cretu. La Constanta este doctorul Ion, de la centrul de medicina hiperbara, care consulta si in Germania.Doctorul Ion este un tip destept care insa de lasa fara bani, pentru ca, probabil, are contract cu laboratorul de analize si iti da tone de analize, unele utile, altele inutile.In ceea ce priveste infectiile trebuie sa stiti urmatorele:
se trateaza cu antibiotice si tratamentul dureaza luni sau uneori, ani
antibioticele au efecte secundare
unii oameni scapa, altii nu, desi au aceeasi infectie
analizele de anticorpi sunt scumpe costa 100ron bucata.
Cu toate aceste dezavantaje, eu cred ca trebuie incercat pentru ca este mai bine decat sa-ti scoti organe.
Exista si tratament naturist care este foarte frustrant, pentru ca implica proceduri complexe si diete restrictive.Cinecva spunea ca asta nu este viata, cu atatea retrictii alimentare.Dar o viata in care esti mai mult pe la doctori, si ai tot timpul dureri este mai buna?
Fiecare hotaraste ce este mai bine pentru el.Am scris aiurea, dar nu mai modific ca nu-mi permite timpul.
0
30-11-2015, ora 16:55
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna seara fetelor!!!
Cristina si eu am noduli pe tiroida de cel putin 13 ani, dar sunt micronoduli si pentru ca analizele specifice(cele pe care le-a mentionat Denisa)sunt in limite nu iau nici un tratament doar supraveghez evolutia nodulilor prin echografie.Am consultat si eu un medic endocrinolog dupa operatie(am mai povestit cred)dar am trait o mare dezamagire.Din punctul lui de vedere nu am nici o problema(nu ca mi-as dori sa am inca una in plus), iar cand am pomenit de osteoporoza mi-a scris imediat o reteta cu Estradiol zicandu-mi ca oricum nu mai am uter deci nu mai pot face cancer(ca doar ce scapasem de adenocarcinomul provocat tocmai de acest dezechilibru hormoni).Mie ocoloaga la care am fost ulterior mi-a interzis categoric hormoni, mi-a zis sa iau in caz de bufeuri suparatoare Klimactoplant si doar pana dispar bufeurile suparatoare.Dar cum la mine bufeurile sunt suportabile nu am luat nimic.Iti doresc succes in gasirea unui doctor care sa iti rezolve problemele.Pe mine cautarea doctorilor m-a obosit mai tare decat operatia in sine.Te epuizeaza psihic aceasta cautare.
Denisa iti multumesc pentru posturile tale pe care eu le apreciez si le gasesc foarte interesante.
Va pup si va imbratisez pe toate!!!
0
01-12-2015, ora 07:39
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna dimineata si La multi ani, romancute dragi! Cristina, si eu m-am confruntat putin cu dureri rectale dupa operatie. Pentru ca nu am mancat nimic multe zile, colonul si-a reluat mai greu activitatea si a durat mai mult timp pana am inceput cu gazele, si apoi scaunele. Din cauza mi-au facut probleme hemoroizii produsi de radiatii. De aici si durerea. Sa aveti o zi fantastica!
0
02-12-2015, ora 14:33
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Ella, multumesc!
A trecut cu bine prima zi de serviciu. Obositoare dar excelenta pt psihic.
D-na Denisa, am citit postarile dv din august incoace. Eu nu am dureri de oase. Durerile mele sunt concentrate in zona pieptului, spate, umeri, coaste, gat. Sunt dureri care apar sub forma de arsuri si junghiuri. Noaptea le simt cel mai tare, trebuie sa ma intorc mereu de pe o parte pe alta. Ziua apar junghiurile la respiratie sau la anumite miscari. Oricum, iau in calcul si cauza infectioasa. Probabil ca ar trebui sa o iau pas cu pas, intai cu o evaluare horminala apoi cu cea microbiana. Reumatism nu am. Am facut analize si au iesit bune. Inainte de operatia la plamani am avut stafilococul auriu prezent. Dupa operatie scapasem de el.
. Offff. Daca as sti ca se opresc problemele aici as alege sa ma relaxez, sa inchei vizitele la doctori si sa ma bucur de viata.
0
02-12-2015, ora 19:09
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Mihaella.Spune-mi Denisa ca aici suntem intre prietene.Ce anume te doare in zona pieptului, ca acolo sunt oase multe.In prinul rand vreau sa-ti spun ca eu nu cred ca ai borellia pentru ca, in cazul acestei boli, glandele sunt hipoactive.Tu ai avut hiperestrogenism, deci nu cred ca este borellia.
In cazul meu a fost asa:la 9 zile de la operatie, au inceput sa ma doara oasele pieptului, coastele, tibiile.Oasele pieptului nu ma dureau, ma usturau si era o senzatie de arsura. Aparea si o senzatie pulsatila, in acea zona.Noaptea ma dureau cel mai rau si nu puteam dormi. Adormeam si durerea ma trezea. Am hipoestrogenism si hipotiroidie.Parerea mea este ca este destul de dificil ca aceste glande sa se deregleze
daca nu le ajuta un parazit.Tu spui ca traiesti sanatos si atunci, de unde?Poate nu am dreptate ca eu nu sunt medic.In alta ordine de idei, avand in vedere ca ceea ce ai scris tu, seamana in mare parte si cu ce am trait eu, imi permit sa-ti sugerez sa ai mare grija cu medicii, si sa privesti relatia cu ei ca pe o colaborare. Trebuie verificat tot ceea ce spun, pentru ca interesul este sa fii cat mai des pe la ei.Nu aberez, pentru ca nmama mea este medic si i-am auzit de multe ori cum vorbesc. Pentru vei mai multi suntem o afacere, deci ai grija.Ar putea fi si la tine o infectie, alta decat borellia.
Cristina sa stii ca si eu ma balonam si mi se umfla burta, indiferent de ceea ce mancam. Retineam toate paharele de apa pe care le beam, si ma ingrasam imediat.Daca vrei sa nu te ingrasi insa nu te ingrasi. O sa incepi sa te misti, si o sa se mai regleze. Balonarea poate indica o suferinta a pancreasului si o flora intestinala nu tocmai sanatoasa.
Eu am fost pe la mai multi medici si toti m-au dezamagit. Daca nu va simtiti rau, poate e mai bine sa stati linistite, ca se mai regleza lucrurile.Incercati sa va scoateti din cap gandul ca sunteti bolnave si poate va fi mai bine.
Iarasi am scris aiurea dar important e sa comunicam.
Sanatate multa la toata lumea!
0
02-12-2015, ora 20:48
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa, durerile in piept, in forma de acum le-am avut si in vara dupa histeroscopie. Atunci am facut si febra si ajunsa in urgenta mi-au spus ca am apa la plamani. Mi-au dat sa fac un antibiotic perfuzabil si m-au trimis la Iasi. Acolo am facut tomograf la plamani si surpriza, nu aveam nimuc. Doctorul mi-a zis ca e din cauza unui proces de calcifiere a pleurelor care se produce din cauza operatiei. Cumnatul meu care e urolog a zis ca a fost probabil din cauza intubatiei din timpul procedurii. Acum durerile au inceput dupa vreo 3 saptamani de la operatie si devin tot mai greu de suportat. Ma trezesc noaptea din cauza lor, mi-e greu sa stau pe spate si am probleme cu respiratia din cauza lor. Stiu ca histerectomia si efectele ei ar trebui sa ma deranjeze dar durerile de plamani sunt mai deranjante decat durerile operatiei sau bufeurile. Aveti dreptate cu doctorii. M-as duce sa consult un pneumolog dar stiu ca merg degeaba. Sotul meu ma trimite sa fac analize hormonale doar ca nu stiu ce analize sa fac. Daca merg intai la endocrinolog ma tem ca nu va intelege de ce-i cer sa fac o evaluare a glandelor. Si tot aman si stau cu durerile astea si nu stiu ce sa fac si nu vreau sa mai vad doctor in fata ochilor si mintea mea o ia razna ca cine stie ce grozavie mai am de nu mai scap de durerile astea si ma iintreb ce mai urmeaza si nu fac nimic pt ca nu stiu incotro s-o apuc si ce sa fac mmai intai.
0
02-12-2015, ora 20:59
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa. Ma intrebati de forma durerilor. Am senzatia ca mi se pietrifica cosul pieptului si apar junghiuri, unele tin mai mult, altele mai putin, in diverse zone: sub sani in zona coastelor, la sub brat, in umeri, in spate, in gat, sub coaste. Uneori am senzatie de arsura sau impresia ca-mi crapa ceva in piept. Noaptea ma trezesc des din cauza durerii. Am avut odata un diagnostic de glanda nodulara toxica. Nu ma deranjeaza tiroida. La ultimul ecograf mi-a iesit un nodul foarte mic. Plamanii la tomograf arata in regula. De aceea ma tot gandesc ca poate am vreun microb care se tot activeaza. Cand iau antibiotic durerile se mai calmeaza apoi o iau de la capat.
0
03-12-2015, ora 09:19
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, fetelor. Mihaella, dureri de oase am început sa am si eu la o săptămana de la operatie. Iar in partea dreapta aveam ca un junghi care nu ma lăsa sa respir dar acum cad ca a mai cedat, in schimb ma dor mana si pciorul drept dar încerc sa nu le bag in seama. Denisa m-am documentat un pic si am gasit câteva plante care cred eu mi-ar fi mai de folos decât Remifemin. ( Salvia, trifoi roşu, maca, laptele de soia ) doar ca trebuie sa vad cum le combin pentru ca am înţeles ca trebuie o schema de tratament ca sa ajute.O sa vorbesc si cu ginecologul sa vad ce părere are el. De altfel am 3 nepotele scumpe foc si un baiat si mai scump care ma fac sa înţeleg ca viaţa e prea frumoasa si prea scurta si trebuie sa ma bucur de fiecare clipa.Va doresc multa, multa sănătate tuturor si fruntea sus !
0
03-12-2015, ora 16:26
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Bravo, Cristina! Ma bucur ca ai gasit resursele care sa te faca sa treci mai usor peste aceasta experienta dificila. Este ceva care te va ajuta si pe mai departe. Cand iti este greu sa te gandesti la cei pe care ii iubesti si care te iubesc, si asta iti va da putere sa te ridici. Tine-o tot asa!
0
03-12-2015, ora 23:03
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Mihaella. Iti scriu ce as face eu in locul tau.As incepe cu un medic infectionist, pentru ca, eu cred ca este o infectie. Dupa ce este descoperita si tratata aceasta infectie, se vor rezolva si celelalte probleme. De exemplu, in Lyme, bolnavii au hipotiroidie. Dupa 6 luni de antibioterapie eficienta, activitatea tiroidei se normalizeaza si bolnavii nu mai au nevoie de medicatie.(daca nu luau antibiotic, ar fi trebuit sa ia medicatie pentru tiroida, toata viata). Destul de convenabil pentru medici si marile trusturi farmaceutice. Foarte multi din membrii guvernelor lumii sunt detinatorii unor trusturi farmaceutice uriase. Si datorita lor, medicina in ultimii ani a progresat foarte putin. Mai exact, medicii nu prea invata ce trebuie la scoala, ci invata sa trateze doar simptomele.As putea scrie multe pe tema asta dar nu-mi permite timpul.Daca toti am fi sanatosi, si am trai 120 de ani, asa cum suntem programati genetic, guvernele ar trebui sa plateasca pensii, si atuncui cu ce bani ar mai construi firmele lor terenuri de sport in panta etc.Pare nebunie ce spun dar nu este.Pe holurile spitalului Sfantu Pantelimon am intalnit oameni pensionati din cauza diagnosticelor de boli incurabile, puse de medici(bolile erau :scleroza multipla-cand ti se distruge creierul, poliartrita reumatoida-cand se distrug oasele orbi partial, carora le-a revenit vederea etc). UNII OAMENI S-AU RIDICAT DIN SCAUNUL CU ROTILE UNDE TREBUIAU SA RAMANA PE VIATA.Am cunoscut personal astfel de oameni.Din bolnavi incurabili sunt astazi sanatoSI. Din pacate antibioterapia nu merge la toata lumea.Eu m-am ales cu stomacul zob dupa prima cura de antibiotice. Altii, desi reusesc sa ia antibioticele, totusi, nu se vindeca (cu cat boala este mai cronica, respectiv infectia, cu atat te vindeci mai greu).Totusi, unii se vindeca. Atunci, de ce nu circula informatia in mediile medicale.? Eram in cabinetul doctoritei Rosca cand a primit o adresa, de la Ministerul Sanatatii prin care i se interzicea categoric sa mai trateze infectii pe motiv ca este orl-ist.Da eram acolo si am vazut circulara.Au mai fost medici care se ocupau cu asa ceva, adica sa vindece oameni si au fost obligati sa se pensioneze. Interesul este sa fim consumatori de servicii medicale si nu vindecati.Daca ti se pare verosimil ceea ce spun, o sa-ti scriu in continuare. O sa revin cu o lista a medicilor "penali" din Romania care trateaza infectiile.In cazul tau, ghinionul ar fi, ca germenul respectiv sa nu fie cunoscut, si atunci va trebui sa mergi pe la ceilalti medici.O alta varianta ar fi sa-ti schimbi radical stilul de viata.Asta ce parerea mea si nu este obligatoriu sa am dreptate.In cazul meu si al multora asa a fost(initial mama, auzindu-mi ideile a crezut ca am inebunit, acum insa ma sustine in tot ceea ce fac).Mama pentru ca a fost medic, a crezut o viata anumite lucruri, si a fost socul vietii ei sa conmstate ca nu sunt adevarate.
Cristina salut initiativa ta de autotratament cu plante. Pe langa plantele mentionate de tine, estrogenizante ar mai fi si semintele de marar, hameiul, radacina de lemn dulce. Poti cumpara plantele de la plafar, iei 2, 3, le rasnesti cu masina de cafea, le treci printr-o sita fina si pastrezi pulberea intr-un borcan. (nu mai mult de 3 zile, pentru ca se oxideaza).Poti lua 3 lingurite rase pe zi, timp de 3 luni, apoi schimbi plantele si tot asa. Vezi cum te simti, si de exemplu, daca ti se intaresc sanii, inseamna ca este prea mult estrogen, si faci o pauza.E bine sa discuti si cu un medic, dar, in lipsa lui, cred ca te poti descurca si singura, daca inveti sa-ti asculti corpul.Medicului s-ar putea sa nu-i convina ca esti tu la volan.
O noapte cat mai frumoasa tuturor!
0
04-12-2015, ora 22:05
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Am scris cu majuscule din repezeala ieri seara si, citesc astazi si nu arata bine de loc.
0
04-12-2015, ora 22:47
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa nu va faceti griji din cauza mesajului. Cred ca v-ati facut inteleasa. Totusi e descurajant sa credem aceasta teorie. E ca si cum am crede ca suntem condamnati la moarte noi cei care avem ghinionul sa ajungem la doctori. Cu toate astea am simtit din plin efectele a tot ceea ce spuneti din plin pe pielea mea in ultimii 3 ani. De aceea sunt si asa descurajata di mi-e teama de viitor. Totusi, vorba Cristinei, avem cu siguranta langa noi persoane dragi pt care sii langa care merita sa ne bucuram de viata, asa cum e.
0
05-12-2015, ora 17:46
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Mihaella. Ma bucur ca ai revenit cu precizari. Ceea ce am mai vrut sa spun, este faptul ca, pentru fiecare dintre noi mai exista o sansa, si ca intotdeauna mai este ceva de facut. In cazul meu, sansa a fost infectionistul, apoi naturismul. Chiar daca nu mi-a iesit cu primul, am avut si a doua varianta, si acum sunt mai bine. Daca exista oameni foarte bolnavi, incurabili, ani de zile, si apoi gasesc calea si se fac bine, eu cred ca oricare dintre noi putem gasi calea.
Eu acum ma pregatesc de vacanta si nu voi mai intra pe forum. Vreau sa va urez tuturor sarbatori fericite, si multa sanatate!
Mikaella (din Tulcea) ti-am trimis mesaj privat.
0
05-12-2015, ora 21:47
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Draga Denisa, si eu îţi urez sărbători fericite, multa sănătate si un concediu plin de surprize!
0
07-12-2015, ora 15:10
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
A venit rezultatul la biopsie. Nu l-am ridicat inca dar am vorbit ccu doctorul si nu trebuie sa fac radioterapie. Nu au gasit alte tumori. Ai avut dreptate Mikkaela.
0
07-12-2015, ora 19:25
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna seara!!
Ma bucur Mihaela ca rezultatul a fost unul bun, inseamna ca stadiul a fost 1a si nu mai trebuie sa faci radioterapie asa cum ti-a zis si doctorul.Asta e un lucru foarte bun pt ca asa cum am aflat din experienta altor fete radioterapia are si ea o multime de consecinte negative.Ma bucur mult pentru tine, cum te mai simti acum ca ai inceput si serviciul?
Va imbratisez pe toate!!
0
25-12-2015, ora 13:11
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
CRACIUN FERICIT ! Va doresc din suflet muuuuuuuuuuuulta sanatate si liniste sufleteasca.
Am tot intrat aici, de ceva vreme nu avem deloc activitate si nici colege noi.ceea ce nu poate decat sa ma bucure sperand ca toate fetele sunt bine.
Va imbratisez cu mare drag si va doresc petrecere frumoasa alaturi de familie.
0
25-12-2015, ora 15:28
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Să găsim puterea de a ierta, să trecem peste cele grele, să ne deschidem sufletul şi inima pentru a intra iubirea, speranţa şi credinţa. Crăciun magic, plin de bucurii, alături de cei dragi si multa, multa, sănătate pentru ca asta ne dorim cel mai mult !!!!!!! Va pup pe toate si deoarece nu aţi mai intrat niciuna pe forum presupun ca sunteţi bine ceea ce e formidabil.Sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta alaturi de cei dragi.
0
28-12-2015, ora 08:05
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
La multi ani, doamnelor!
Va doresc un sfarsit de an cu multe bucurii si liniste sufleteasca!
Scuze pentru intarziere dar imi pierdusem datele de logare.
Sper ca sunteti bine si zilele astea ati petrecut asa cum ati vrut. Eu una asa am facut.
Va imbratisez si va doresc numai bine!
0
29-12-2015, ora 13:58
Ralia
Nu este medic/terapeut
Ralia
Buna fetelor1Nu am mai intrat de foarte multa vreme.Sa stiti ca oricat de greu v-ar fi si oricat de negru se vede orizontul...cumva exista o cale care ne dirijeaza vrem nu vrem...mai greu sau mai usor cumva veti gasi fiecare dintre voi calea si veti reusi sa traiti si dupa operatie.Va doresc multa sanatate iar anul care vine sa va aduca putere, incredere in voi si cat mai multe bucurii sa puteti trece mai usor peste probleme.
0
31-12-2015, ora 20:48
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Anul in care intram sa va aduca multe binecuvantari, sanatate, pace si fericire., , La Multi Ani " ! Va pup si va îmbrăţişez pe toate si sa auzim numai de bine în anul care vine.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 178179180 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •