histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 176177178 ..... 196 197 Înainte ›
0
05-11-2015, ora 22:24
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Multumesc. Asemenea. Am avut si eu prima zi agitata. Am trecut peste teama de a iesi din casa, asa ca am umblat toata ziua. Saptamana viitoare primesc rezultatul la biopsie. Mikaella, tu nu ai facut radioterapie? Daca e un stadiu incipient si la mine, oare sunt sanse sa scap si eu doar cu operatia?
0
05-11-2015, ora 23:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara fetelor..
Mihaela mica, 77, eu cred ca daca va fi stadiu incipient...0-1, nu vei face tratament, vei fi tinuta sub observatie...
Fi mai optimista, invata incet, incet sa traiesti si asa...esti o luptatoare, ca toate celelalte caprite, asa cum le spun eu...sigur va fi bine.
Nu face prea mare efort fizic, ai grija, refacerea in interior este mai incetinita.
Seara buna tuturor.
0
05-11-2015, ora 23:12
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaela, mie medicul oncolog mi-a zis ca radioterapie se face la stadiul 1b.Eu dupa biopsie am avut stadiul 1a, iar dupa IHC medicul oncolog mi-a scris stadiul 0 si mi-a recomandat supraveghere clinica, RMN, markeri tumorali si alte analize.Daca te intereseaza exact cum se numesc iti voi scrie.Toate trebuie sa le fac la 3 luni.
Fii optimista, cu siguranta va fi bine!
0
06-11-2015, ora 08:36
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna dimineata!
Mihaela, capul sus! Viata iti poate oferi multe alte lucruri frumoase, normalitatea celor din jur poate nu este nici normalitatea mea si nici a ta.
Mikkaela ce markeri tumorali faci ? Mie dr mi-a zis ca nu exista markeri specifici cancerului de col asa ca nu e nevoie sa fac astfel de investigatii.
0
06-11-2015, ora 10:23
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna dimineata fetelor!!!!O zi frumoasa si linistita va doresc tuturor!!!
Pt Gabitza.Eu am avut cancer de endometru(cancer uterin)iar medicul oncolog(cel de-al doilea pe care l-am consultat)mi-a recomandat:RMN pelvis, markeri tumorali:CEA si CA125, precum si urmatoarele analize de sange:VSH, HLG, TGO, TGP, fosfataza alcalina, GAMA GT, CALCIU SERIC, glicemie, creatinina.Marcarii tumorali te pot orienta in privinta recidivelor si in general se refera la mai multe organe nu numai la unul singur, poti citi despre ei cu o cautare pe google(laboratorul Synevo ofera informatii detaliate pentru fiecare marker).Nici unul din markerii de mai sus nu face referire(din ce-mi auc aminte)la cancerul de col uterin, dar cunosc o fata care pt cancerul de col facea markerul tumoral SCC, dar din ce am citit se refera doar la cel cu un anumit tip de celule.Daca doctorul tau asa a zis, ma gandesc ca stie el ce zice, tu poti eventual sa citesti despre fiecare si sa vezi, eventual sa il intrebi, la urmatoarea consultatie.Nu ne-ai zis cum te mai simti si ce mai faci?!Te imbratisez cu drag!!!
0
06-11-2015, ora 11:17
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Pentru Denisa:Buna Denisa!Iti multumesc pentru mesaj si pentru sfaturi
!O sa povestesc cate ceva, ca raspuns la mesajul tau.Pot spune despre mine ca nu am fost niciodata o mancacioasa, nu ma omor dupa carne, nu sunt genul care sa poftesc diverse mancaruri, in schimb am mancat muuulte dulciuri, erau practic felurile mele principale de mancare, erau zile cand mancare nu mancam deloc, doar dulciuri.
Cu cateva luni bune inainte de a afla diagnosticul, am ajuns sa ma simt fff obosita, in ciuda faptului ca imi schimbasem si locul de munca(nu mai lucram de noapte, nu mai aveam parte de atata stres)eu eram obosita imediat dupa trezire, desi noaptea chiar ma odihneam bine.Am inceput sa iau vitamine si minerale(Supradyn)si-mi era mai bine.Am o fosta colega care are aparat de biorezonanta si la testare mi-au iesit modificari la aminoacizi(lizina), oligoelemente(cupru, potasiu, fier, zinc), vitamine(vit B2), metale grele(plumb).
Dupa operatie, pentru ca am pierdut mult sange(am iesit cu Hb-8, 9)am incercat sa fac cate ceva pt a ma pune pe picioare, de mancat mancam fff putin, dar am incercat sa o fac cat mai corect.Am renuntat la dulciuri, am mancat multe salate, fructe, legume, am inceput sa iau miere amestecata cu propolis, apoi am luat polen.Cand am luat polenul m-am simtit fff bine, oboseala disparu-se.Am consumat si catina proaspata pe care am pus-o in borcane peste care am turnat miere.In fiecare zi mancam cate o ceasca cu fructe de padure(le-am cumparat congelate).La doua luni de la operatie Hb era 12, 6 iar sideremia-36, 4.Am inceput sa iau fier chiar daca stiu ca o mare parte se elimina.
Beau ceva mai multa apa decat inainte, dar inca nu suficient, de dormit sa zicem ca ma incadrez in programul corect, am introdus sarea de mare in locul celei iodate, dar nu am reusit sa renunt la cafea(e mai mult obisnuinta facutului decat placerea gustului)dar o sa incerc sa beau orz in locul ei.Si la capitolul miscare sunt cam deficitara, dar ma mint singura ca am doar 3 luni de la operatie si de aceea...
Am incercat sa iau tinctura de propolis, mai demult, dar nu prea reusesc, ma frige stomacul(o amestecam cu putina apa).
Acum, cum am mai zis iau Noni organic de la Calivita, am citit ca are si proprietati antitumorale.
Sucuri beau dar nu zilnic si in general amestec ceva fructe cu morcov si sfecla(beau cand cer copiii sa le fac lor), pentru ca fiind sezonul am tot mancat salate si multe fructe, dar am sa incerc si cum ai zis tu Denisa.Dimineata mananc in fiecare zi cereale cu lapte de soia(iau musli cu fructe si alune in care mai adaug cereale pt tranzit si apoi cate ceva din cele ce urmeaza(nu toate odata):canepa decorticata, germeni de grau, seminte de floarea soarelui si intotdeauna:susan si in.Asa am reusit sa imi reglez tranzitul.
Am scris cam mult, sper ca nu v-am plictisit, dar m-am gandit ca poate cuiva ai va folosi.Nu am pretentia ca ce fac eu este corect, spun doar ca eu ma simt bine asa.
Denisa atunci cand ai timp si vrei, te rog sa ne mai scrii.
Te imbratisez cu drag!!!
0
06-11-2015, ora 19:46
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Mikaella, daca nu as fi amanat operatia in iunie la Cluj, am fi fost operate cam in aceeasi perioada. Inteleg ca la 3 luni de la operatie inca va simtiti obosita? Eu sunt putin nelinistita ca nu mi-am recapatat energia. Cred ca e prea repede. Ati inceeput serviciul? Eu am fost azi la oncologie si am primit prelungire. Tot azi am primit telefon de la dr. care mi-a preluat dosarul pt testele genetice si mi-a spus ca saptamana viitoare primesc raspuns daca ma incadrez sa fac testele gratuit. Ati facut vreo evaluare endocrina generala? Eu as vrea s-o fac sa fiu sigura ca celelalte glande functioneaza corect.
Ieri si azi chiar m-am simtit ca o caprita. Am topait de colo, colo.Nu mai am stare sa stau intr-un loc. Totusi, energia e inca extrem de limitata.
0
06-11-2015, ora 22:32
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaella.Dupa operatie datorita anemiei, oboseam foarte repede, efectiv mi se lua respiratia, parca alergasem la maraton.Si apoi starea de slabiciune e ceva normal si fara sa ai anemie, avand in vedere amploarea operatiei.In acea perioada nici nu prea dormeam bine avand in vedere ca ma trezeam de cel putin 4 ori pe noapte ca sa merg la toaleta(beiam foarte multa apa si ziua dar si noaptea, simteam nevoia)dar nu ma simteam deloc obosita peste zi(oboseala cronica disparuse).Pentru ca atunci incepusem sa iau polen, am zis ca el are acest merit.
Serviciul l-am inceput cand aproape implinisem 2 luni, eu am servici usor, mai mult munca de birou, dar cu toate astea te sfatuiesc sa stai minim trei luni pentru ca si la birou cand stau, avand in vedere ca este frig si trebuie sa port pantaloni, nu ai suport decat pe cei tip colant pt ca altfel dupa un timp incepe sa ma doara cate ceva pe interior, unde preseaza marginea pantalonului si nasturele.
Am fost si eu la un endocrinolog, dar am trait o mare dezamagire.Pt ca am ridicat problema osteoporozei mi-a recomandat estrogeni, in conditiile in care cancerul meu tocmai datorita estrogenilor s-a produs.Oncologul mi-a interzis categoric, a zis daca am bufeuri mari care imi creeaza mari probleme sa iau Klimaktoplant si doar pana imi rezolv problemele.Pe tiroida am de multi ani noduli, dar sunt microscopici, iar analizele aferente imi ies bine.Altceva doctorul endocrinolog nu a binevoit sa imi zica, de fapt el nu imi zicea nimic, eu am ridicat probleme.Probabil nu am nimerit eu persoana potrivita.Cand voi ajunge la Bucuresti o sa incerc sa consult alt medic dar asta probabil tocmai la primavara ca am obosit tot cautand medici dispusi sa te priveasca si ca pe un om nu numai ca pe un pacient.
Sper din tot sufletul sa poti face acele teste gratuit si sa fie totul bine.
Ma bucur ca ai inceput sa prinzi curaj si sa te misti, asa e la inceput energia e limitata, dar cu trecerea timpului o sa fie tot mai bine, insa ai grija sa nu ridici nimic.Astept vesti de la tine.Te imbratisez cu drag!
0
07-11-2015, ora 12:11
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt.Vio. Draga Vio ma bucur mult ca ai postat din nou.Sa stii ca iti admir tenacitatea si perseverenta cu care ajuti fetele de pe forum de ani.Daca nu e prea greu (ma gandesc ca uneori te si incarci negativ, vazand atata suferinta)eu spun sa continui pentru ca este nevoie de tine.
Pt.Mikaella. Mikaella cred ca este ok ceea ce faci pentru cresterea imunitatii, cu o singura exceptie :germenii de grau. Germenii de grau ca si toate cerealele incoltite contin factori de crestere. In organismul pacientului bolnav de cancer pot exista tumori latente. Acesti factori de crestere, incurajeaza dezvoltarea acestora. Dr. Gerson a introdus graul incoltit in dieta pacientilor sai, grav bolnavi, si ia pierdut. (nu te speria ca e nevoie de ceva timp ca sa creasca tumorile). Mai poti adauga pulbere de carob peste musli-ul de dimineata, care contine o cantitate mare de antioxidanti. si scortisoara (de asemenea contine multi antioxidanti).Incepe cu cantitati mici de carob si scortisoara. Carobul este protector gastric, scortisoara in schimb irita mucoasa stomacului. In cancer nevoile de antioxidanti ale organismului sunt crescute, deci trebuie sa-i introduci prin alimentatie.Globulele albe au nevoie de antioxidanti, deoarece varsa asupra agresorilor acesti antioxidanti (agresori inseamna virusi, bactererii, ciupeci, celule canceroase etc.)pentru a-i inghiti.(fagogitoza-cred ca asa se numeste).Unul din motivele pentru care zaharul rafinat nu este bun in cancer, este faptul ca, aceste globule albe, daca au de ales intre zahar si
invadatori(celule canceroase, virusi...etc). aleg ca si noi zaharul.Si se pun pe mancat zahar, in loc sa manance ceea ce ar trebui(celule canceroase).Fenomenul se numeste tradarea globulelor albe si exista multe studii in acest sens.
Cafeau pe care o bei dimineata este acida si scoate calciul din oase. Mai exact schimba aciditatea sangelui.Organismul este bazic si pentru a modifica ph-ul sangelui
isi ia mineralele necesare din oase. Mai sunt si alte efecte negative. O poti inlocui cu ceai verde, in care pui lamaie(foarte putina ca in cancer si ea este acida, ghimbir(daca iti place gustul), si putina miere.Ghimbirul este foarte eficient in cancer si are multi antioxidanti. Incepe cu o cantitate mica (suc prospat stors) ca poate fi acid pe stomac.Si mierea este acida de aceea cantitatea trebuie sa fie limitata(max. 3 linguri de supa pe zi, eu as spune si mult mai putin). Mierea trebuie sa fie cruda si nefalsificata. Incalzita la peste 40 de grade isi pierde mineralele si devine toxica.Hipocrate spunea ca alimentele trebuie sa nefie medicamente, si eu asta incerc sa fac.(bineinteles ca mergem si pe la doctor, in paralel).Daca simti nevoia de cafea o poti inlocui cu inka, cafea de cereale cu lapte condensat si miere, sau si
mai bine cu putin lapte de soia. Poti sa-i pui putina pulbere de vanilie pt. gust si
cardamon.Poti folosi propolis glicolic care nu are alcool.
Pt. osteoporoza ai facut o osteodensitometrie? Se face un test dexa care este foarte bun.Am vazut ca te ingrijoreaza nivelul mare de estrogeni din organismul tau. Dupa ovarectomie pricipalele glande producatoare de hormoni sunt suprarenalele.Estrogeni se mai produc si in straturile de grasime, in ficat si in creier.Exista o analiza pe care o face Synevo si se numeste estradiol. Ar fi bine sa stim care este valoarea acestuia acum.Eu ma astept sa fie buna, pentru ca, daca ovarele sunt hiperactive, si suprarenalele in general, sunt hiperactive. Daca nu le poti face e ok, ne descurcam si fara ele. Filtreaza informatia si sper sa-ti fie de folos. Mai am foarte multe sa-ti spun, si o voi face, cand imi va permite timpul.Te pup si ai grija de tine!
Sanatate multa la toate fetele!
0
07-11-2015, ora 14:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Denisa...asa este, sufar atunci cand vad suferinta si sunt neputincioasa...dar uneori am mai reusit cu unele, un pas in fata, mic, dar m am bucurat...Vezi eu nu m am confruntat cu tot felul de probleme, dat fiind varsta..menopauza indusa atrage multe neajunsuri...dar trebuie sa lupti, viata merita s o traiesti asa cum este...fericirea este o notiune abstracta...
Cel mai greu a fost cand am pierdut definitiv persoane dragi, te aduni f. greu.
Cu ajutorul lui Dumnezeu trecem peste toate, dar uneori ma revolt...nu stiu pe cine...pentru unii prea multa suferita si fizica si psihica...daca psihic te mai ameliorezi, fizic, greu scapi de una, dai peste alta.
Fetelor va doresc tot ce va doriti sa se implineasca...va pup si Dumnezeu sa fie cu voi.
0
07-11-2015, ora 19:09
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Si eu cred ca e laudabil ce face d-na Vio si toate fetele de aici care arata ca le pasa si sunt dispuse sa se imprime de durerea celulalt si sa-i fie suport. Conteaza atat de mult. Cand am postat aici nu credeam ca-i va pasa cuiva dar aveam sufletul atat de incarcat si durerea atat de mare incat a trebuit sa povestesc.Am simtit imediat cum sunt luata in brate si inconjurata de multa atentie si caldura. Stiu ca problemele nu vor disparea dar stiu ca aici va fi mereu un loc in care sa pot ofta fara sa ma ascund sau sa ma simt vinovata. Sa va dea Dumnezeu sanatate si bucurii tuturor!
. Mikaella, aceeasi senzatie o am si eu cu dr la care ajung. Am senzatia ca eu le spun niste lucruri care trec pe langa ei. Singurii cu care am fost compatibila pana acum au fost chirurgii. Sotul meu rade si zice: Astia de la IRO te vor pacient cu norma intreaga. Si mie mi-e teama ca voi merge degeaba la endocrinolog. Cancerul meu a fost provocat tot de excesul de estrogeni si de aceea as fi vrut sa verific si celelalte glande. Am citit cu atentie mesajul d
0
07-11-2015, ora 19:58
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Am trimis mesajul nefinalizat. Imi cer scuze.
0
07-11-2015, ora 22:31
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna seara tuturor!!!
Ai dreptate Denisa, dna.Vio este un om special, pentru mine este ca o mama care mereu m-a inconjoarat cu grija, caldura, m-a sfatuit si m-a incurajat cand am avut ce mai mult nevoie.Are mereu o vorba buna pentru fiecare din noi.
Am intalnit aici numai persoane cu suflet mare carora le doresc tot binele din lume.Datorita lor am depasit momentele dificile care au venit dupa operatie, cu ele am putut vorbi lucruri pe care numai cele ce au trecut prin aceasta operatie le pot intelege.
Draga Denisa, imi face o mare placere sa iti citesc mesajele, o parte din informatii le stiam, altele sunt noi, dar sunt binevenite pentru ca mereu avem cate ceva de invatat sau poate ne amintim ceva ce uitasem.
Stiam de testul dexa, dar speram sa imi zica si endocrinologul despre el, dar asa cum am povestit nu s-a intamplat.O sa merg sa fac si acest test dar momentan simt nevoia unei pauze si nici nu stiu daca in orasul nostru unde nu se intampla niciodata nimic(cum imi place mie sa spun)se poate face asa ceva, dar la primavara o iau de la capat.O sa studiez si problema cu estrogenul si cand voi ajunge la Constanta dupa rezultatul la IHC poate voi face si aceasta analiza.
Draga Mihaella, intra si scrie aici de cate ori simti nevoia, tot ceea ce te doare si tot ceea ce celorlalti de langa tine nu le poti spune si crede-ma ca vei fi mai bine cu fiecare zi care trece, crede-ma ca la 3 luni de la operatie pot spune ca sunt bine din toate punctele de vedere si totul este la fel ca inainte de operatie, dar amintirile ma mai rascolesc uneori.
Vreau sa iti urez tie, Gabitzei si tuturor Mihaelelor si Gabrielelor, ca ingerii al caror nume il purtati sa va calauzeasca pasii, sa fiti sanatoase, iubite, iar cei dragi sa va fie mereu alaturi!Va imbratisez cu drag!
0
08-11-2015, ora 11:48
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
La multi ani, multa sanatate, bucurii si impliniri Mikaella 74, Gabitza 2005 si tuturor Mihaelelor si Gabrielelor. Multumesc si eu pt urari. Sa ne dea tuturor Dumnezru sanatate si zile senine!
0
08-11-2015, ora 14:35
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
La multi ani ! Sanatate si zile senine tuturor sarbatoritelor. Cu drag,
0
08-11-2015, ora 17:20
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor! Multa sanatate si o seara cat mai frumoasa!
0
08-11-2015, ora 21:11
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Buna seara.La multi ani cu multa sanatate sarbatoritelor.
D-na Denisa intr-o postare din 08.10.2015.specificati ca nu sunteti doctor.Atunci ma intreb de unde postati atata informatie.Cat sa cred ca este adevarat din ceea ce spuneti.De unde stiti d-voastra de ce are nevoie organismul in cancer ? Sunt pareri care pe mine una m-au zapacit.
0
09-11-2015, ora 14:39
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna. Ma numesc Cristina si ma bucur nespus de mult ca am descoperit acest forum.Am fost operata la inceputul lunii octombrie avand diagnosticul de chist ovarian hematic bilateral sindrom aderential pelvian, operatia constand in adeziolioza urmata de anexectomie bilaterala. Totul a decurs bine, doar ca dupa operatie am ramas cu cefalee postoperatorie care a inceput sa scada in intesitate abia dupa 2saptamani.Nu a fost usor tinind cont ca trebuia sa merg sprijinindu/ma de pereti, nu puteam sa dorm, sa ma imbrac, sa ma spal, nu aveam pofta de mancare si nici chef de vorba.Mi se parea totul atat de obositor dar cu ajutorul lui Dumnezeu au trecut toate si cand vad cate probleme aveti voi ma consider o norocoasa.As vrea insa sa va rog sa/mi spuneti cum suportati bufeurile.Ziua trec mai usor dar noaptea e mai greu.Trebuie sa ma schimb de 4/5 ori pe noapte atat de tare transpir iar cu somnul am reusit sa ma reglez cat de cat.Am luat calmogen si melatonina dar nu ma ajuta deloc asa ca am renuntat la ele.Iar pentru bufeuri iau la recomandarea dr. remifemin.In privinta administrarii lui am citit pareri pro si contra.Cu toate ca a trecut 1 luna de la operatie ma simt slabita si obosesc repede.Tin sa precizez ca iau fiole de fier dar nu vad nici o schimbare.Mananc legume si fructe, ficat, lactate, peste mai putina paine deoarece mi/e frica sa nu ma ingras.Aveam 70 kg cand m/am operat iar acum am 66 si as vrea sa raman asa.Ce s/a depus pe burta e greu de dat jos.Inca ma dor muschii de pe burta si am o senzatie de greutate cand ma dau jos din pat.As avea multe de povestit si de intrebat dar nu vreau sa va plictisesc.Pe 20 trebuie sa merg la control si astept cu sufletul la gura sa vad rezultatul biopsiei si daca totul e ok.Pana acum o luna totul era perfect in viata mea iar acum caut o modalitate sa trec mai usor peste acest hop.Astept cu mare drag sfaturi de la voi si o sa mai scriu deoarece acum am foarte mult timp liber.
I
0
09-11-2015, ora 15:38
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Buna Cristina. Citeste putin de sucul proaspat de sfecla, morcov, telina la care poti afauga alternativ, putin ghimbir, sau lamaie. Din tot ce am testat pt anemie e singurul care m-a facut sa zic oau dupa o saptamana de consum. Beau maxim o cana pe zi si incerc sa iau legumele din surse cat mai naturale( nu e exprimarea cea mai grozava). Nu am inca o luna de la operatie dar am deja vreo 3 zile de cand pot face mult mai mult fara sa obosesc in exces. Bufeurile le simt si eu noaptea mai rau, in sensul ca simt fierbinteala, transpir foarte tare dar dorm in continuare. Cred ca am noroc ca nu am avut probleme cu somnul decat in primele 4 zile dupa operatie. Si eu am acum timp liber fiind in concediu asa ca, cu drag mai putem conversa.
0
09-11-2015, ora 15:58
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua Cristina!
Imi pare rau ca trebuie sa iti urez"Bine ai venit!"pe acest forum, as fi preferat sa o fac pe unul mai placut, dar asta este viata...
Eu am 3 luni de la operatie dar nu pot spune ca bufeurile sunt insuportabile, le simt dar trec repede asa ca nu iau nimic.Unele fete am citit in postari anterioare au facut substitutie hormonala, dar aici numai un doctor poate hotara impreuna cu tine.Pentru ca eu am avut un diagnostic de cancer nu pot face substitutie hormonala, dar oncologul mi-a prescris in caz de bufeuri foarte deranjante Klimaktoplant.Cred ca cel mai bine este sa discuti cu medicul tau atunci cand vei merge la control ce este de facut in acest sens.Eu am mai observat ca bufeurile apar atunci cand ceva ma supara chiar si foarte putin, dar probabil ca nu este o regula din moment ce ele apar si noaptea.
Cefaleea postoperatorie a fost probabil o reactie adversa la anestezie si dureaza pana dispare, dar e bine ca deja a cedat.Incetul cu incetul o sa te simti tot mai bine, e inca proaspata operatia si e normal sa ai dureri.
Daca nu te deranjeaza povesteste-ne ceva despre tine.
Mihaella, tu ce mai faci, cand primesti raspunsul pt testele genetice?
Va imbratisez cu drag!!!
0
09-11-2015, ora 16:47
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Mikaella, astept telefon din Iasi sa mi se spuna daca a fost aprobat sau respins dosarul. Dupa 15 primesc si rezultatul la biopsie. Am emotii, mai e putin.
0
09-11-2015, ora 20:35
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna fetelor!
Cris, sigur aici vei gasi persoane care sa te ajute si sa te sustina.
In primul rand e normal sa fii slabita dupa operatie dar usor, usor ai sa vezi ca iti vei recapata energia.
Eu am 5 luni de la operatie si inca am senzatia de oboseala.
La 3 luni am revenit la munca si am avut parte de evenimente care m-au solicitat atat fizic cat si emotional. Saptamana trecuta cu ocazia unei viroze am zis sa-mi iau o pauza mai lunga ca sa ma odihnesc si am lenevit prin casa cat am putut.
Va spun sincer ca sunt intepenita la propiu. Asa ca am hotarat ca nu mai lenevesc si de saptamana viitoare reiau vizitele la bazin ca ma simteam tare bine. Ma oboseau dar nu ma mai durea nimic.
Acum punctual:
-bufeurile sunt rarisime si din contra imi e frig si am extremitatile f reci
- sucul de sfecla se bea proaspat sau se lasa sa stea cateva minute ca sa se elimine ceva... nu stiu ce. asa am auzit la cineva ca se lasa sa stea un pic?

Va pup si va doresc sanatate.
La multi ani, Gabriele si Mihaele!
Scuzati intarzierea dar l-am avut in grija pe puiul meu care a facut o alergie/urticarie si m-a deprimat teribil zilele trecute.
Eu ca eu, dar daca il vad pe el bolnavior o iau razna.
0
09-11-2015, ora 20:51
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Sanatate puiutului Gabitza 2005! Parerile sunt impartite. Unii zic ca se mai lasa, altii ca se bea pe loc pt ca se oxideaxa. Eu il beau imediat. Jumatate de cana, maxim o cana. Incerc sa beau cate 10 zile apoi fac o pauza. Am o prietena care a baut in special pe parcursul radioterapiei si dupa operatie si cu sucul asta s-a pus pe picioare. Ea a baut 2 ani fara intrupere. Eu nu rezist atat dar vazand ce bine ma simt de la el ma straduiesc sa beau macar 10 zile pe luna. Cred ca merita sa mai faceti sapaturi in privinta lui. E singurul remediu caruia i-am simtit efectele si stiu multe persoane care mi-au spus cat de bine le-a facut.
0
09-11-2015, ora 23:51
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt. Ylla. Raspunsul la intrebarile tale il vei gasi in postarile mele anterioare. Ca sa sintetizez am obtinut aceste informatii din carti, studii stiintifice pe care le-am citit, si nu in ultimul rand de la oamenii pe care i-am intalnit de-a lungul timpului. Unii dintre ei sunt fosti pacienti ai mamei mele (care este medic si mai vin sa discute cu ea pt.o a doua parere).Pe altii pur si simplu i-am intalnit in calatoriile mele. Eu sunt "gretos de sociabila", iubesc oamenii si imi place sa vorbesc cu ei.O mare parte din cartile pe care le-am citit sunt scrise de medici, care au ceva in comun.Au fost foarte bolnavi.Si si-au dat seama ca nu se pot vindeca cu ceea ce au invatat ei la scoala.Au cautat alta solutie, au gasit-o, s-au vindecat pe ei, iar apoi, pentru ca au invatat ce inseamna suferinta i-au vindecat si pe altii.(nu pe toti, bineinteles, pentru ca nimic nu este 100%).In principiu, medicina naturista, nu are tratamente individualizate pe boli, ci in bolile grave, tratamentele seamana intre ele (nu sunt identice) pentru ca ele se bazeaza pe dezintoxicarea organismului, care este privit ca un tot unitar. Se urmareste totodata si cresterea imunitatii.Pentru mai multe informatii de acest gen poti intra pe siteul lui Silvian Guranda, un fost bolnav de lyme care s-a vindecat cu o combinatie de cele 2 tratamente, alopat si naturist.Mai este si siteul Numai un alt blog, un alt caz de lyme, vindecat cu cele doua tratamente. Intre noi fie vorba, dupa ce au terminat tratamentul alopat, s-au simtit mizerabil, vindecarea venind dupa tratamentul naturist. Chestia asta in opinia mea se poate aplica si in cancer, in sensul ca, dupa ce ai terminat-o cu doctorii, care nu te mai pot ajuta sa alegi calea naturista pentru crestera imunitatii si prevenirea recidivei.(uneori, daca organismul este prea intoxicat, calea naturista esueaza).Ceea ce nu inteleg eu, este de ce sa nu incerci. Ce ai de pierdut?
Ma mai intrebi ce sa crezi si ce nu din ceea ce am scris. In ceea ce ma priveste, este valabil 100% ceea ce am scris.In ceea ce te priveste va trebui sa afli singura, testandu-ti organismul, sa filtrezi informatia si sa alegi doar cei bun pentru tine.Avand in vedere ca nu am venit cu solutii extreme, ceea ce m-a ajutat pe mine ar trebui sa mearga si la tine. O exceptie ar fi laptisorul de matca care este estrogenizant, bun pentru mine care nu am estrogen, nu la fel de bun si pentru tine care ai hiperestrogenism(desi nu ai mentionat acest lucru, cred ca ai zis ceva de o formatiune de dimensiune mare, si aceste formatiuni apar in hiperestrogenism). Diferenta intre lyme si cancer, este ca lyme-ul nu da pauze, ti-e rau si trebuie sa cauti solutii, pentru ca durerile te termina. Incerci si lucruri in care nu crezi, pentru ca nu ai de ales.(nici eu nu credeam in medicina naturista).In unele tari mai civilizate se imbina cele doua (In Japonia sotul meu a fost intr-un astfel de spital). Sanatate multa iti doresc si tot binele din lume. Sa te ajute Dumnezeu sa gasesti drumul spre vindecare, cel adevarat.
Sanatate multa tuturor fetelor si o noapte cat mai frumoasa!
0
10-11-2015, ora 00:12
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Cristina!Melatonina care pe mine m-a ajutat sa dorm este cea de la Rotta Natura(cea de la Cosmofarm ziceai ca este o alta substanta).Adauga la melatonina, pulbere de sunatoare, pe care o poti prepara astfel:iei o lingura de ceai de sunatoare si il pui in rasnita de cafea.Macini ceaiul ca pe cafea, apoi pulberea obtinuta o treci printr-o sita de ceai. Iei o lingurita din acesta pulbere, concomitent cu melatonina. Mai poti adauga si o lingurita de tinctura de paducel.(tinctura de paducel scade tensiunea, deci ai grija daca esti hipotensiva).In alta ordine de idei, melatonina este un hormon, care se activeaza la intuneric.Adica dupa ce iei melatonina si celelalte, trebuie sa stai in pat cu lumina stinsa.
Un alt produs bun in insomnie este si Bien Dormir de la Pharafarm.(e mai bun decat melatonina, probabil pentru ca este mai complex, si contine si melatonina.
Daca ti-e greu sa-ti faci pulbere de sunatoare, o poti cumpara si sub forma de pastile de la Plafar.
0
10-11-2015, ora 12:15
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt. Mikaella si Mihaela. Fetelor si eu am fost mare consumatoare de dulciuri. Mancam, cate jumatate de valiza de ciocolata in 2-3 luni(ciocolata mi-o aducea sotul). Dupa ce am renuntat ma culcam cu gandul la ciocolata si uneori mai si visam. Apoi m-am inscris in 2 grupuri pe facebook Raw vegan Romania (grup inchis, adica nu poti trimite tu nimic, dar, daca, daca dai join us, poti primi), Alimentatia vegana.Am inceput sa consum cu moderatie, ocazional dulciuri sanatoase si am rezovat problema cu dulciurile.In alta ordine de idei cam toti raw veganii au avut pb. de sanatate. Veti primi, asadar, pe langa retete, o serie de informatii utile pentru sanatate.
0
11-11-2015, ora 13:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cristina...ce varsta ai tu ? trebuie sa lupti mult...durerile vor persista, ai f. putin timp de la interventie, dar va fi bine.
Ia si tu cate un antiinflamator, gen ibuprofen,...ia cate un panadol extra...
Ai grija cu efortul fizic si un lucru pe care l am spus mereu...trebuie sa inveti sa traiesti asa, exista viata frumoasa si dupa histerectomie.
Unde te ai operat si spune daca ai primit rezultatul de la biopsie.
Peste putin timp vei spune ca ai uitat tot.
Te imbratisez si ti doresc multa sanatate si recuperare rapida.
Va pup si pe voi capritelor.
Denisa ti am trimis un mesaj privat.
0
11-11-2015, ora 14:06
crisleny
Nu este medic/terapeut
crisleny
Buna, fetelor! Va multumesc pentru sfaturile date dar si pentru faptul ca mi-aţi răspuns atât de repede. Mă bucur ca am cu cine povesti despre cum mă simt si cum pot trece mai uşor peste aceasta perioada.Despre mine ce pot sa va spun. Am 39 de ani si un baiat de 16 ani.
Sunt o persoana activa de aceea îmi este greu sa ma acomodez cu faptul ca trebuie sa mă odihnesc si sa nu fac efort.Aveam un program încărcat iar seara cand mă puneam in pat de cele mai multe ori la ora 11 adormeam in 5 min. Acum e un pic mai dificil dar am început sa ma obişnuiesc.Diagnosticul meu iniţial a fost de endometrioza pelvina dupa ani întregi de dureri care ajunseseră insuportabile. Operatia a constat în adeziolioza urmată de anexectomie bilaterala cu toate ca eu am fost de acord pentru histerectomie. Dar dupa operaţie dr. a zis ca nu a fost nevoie sa scoată. si uterul. Pentru doamna Vio am fost operata la Cluj iar rezultatul la biopsie îl am dupa 20. Am emoţii în legătura cu începerea vieţii sexuale la care încă nu am unda verde. Dar sper ca totul sa fie ok, chiar daca am citit in comentariile voastre ca apar mici, , piedici".Va multumesc pentru încurajări, va doresc multa sănătate in special mititelului Gabitza 2005 si cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi bine.Va pup si ne mai auzim. P.S. Sucul pe care mi l-ai recomandat Mihaella77 e chiar foarte bun.
0
11-11-2015, ora 15:55
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Mikaella, am fost acceptata pt testarea genetica. Dr mi-a zis ca cel mai sigur va avea loc in ianuarie si va fi pt depistarea cancerului de colon. Daca va iesi la mine ceva vor intra in program si fratii mei. Eu sper sa nu fie nimic.
Cristina, ma bucur ca-ti place sucul. Eu am inceput sa-l beau cu neincredere dar cand am vazut ca m-a pus pe picioare am inceput sa citesc despre el. Bea-l intr-o doza rezonabila, eu cred ca si ce e bun trebuie consumat cu limita. Excesele nu sunt bune.
D-na Denisa am depasit problema cu dulciurile. Am pastrat doar ciocolata amaruie. Am incercat sa gasesc pe net ce analize sunt concludente pt functionarea normala a fiecarei glande in parte. As vrea sa ma asigur ca nu mai e exces de estrogeni in organism si lucrurile se vor aseza in timp.
0
11-11-2015, ora 15:55
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Mikaella, am fost acceptata pt testarea genetica. Dr mi-a zis ca cel mai sigur va avea loc in ianuarie si va fi pt depistarea cancerului de colon. Daca va iesi la mine ceva vor intra in program si fratii mei. Eu sper sa nu fie nimic.
Cristina, ma bucur ca-ti place sucul. Eu am inceput sa-l beau cu neincredere dar cand am vazut ca m-a pus pe picioare am inceput sa citesc despre el. Bea-l intr-o doza rezonabila, eu cred ca si ce e bun trebuie consumat cu limita. Excesele nu sunt bune.
D-na Denisa am depasit problema cu dulciurile. Am pastrat doar ciocolata amaruie. Am incercat sa gasesc pe net ce analize sunt concludente pt functionarea normala a fiecarei glande in parte. As vrea sa ma asigur ca nu mai e exces de estrogeni in organism si lucrurile se vor aseza in timp.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 176177178 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •