histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 175176177 ..... 196 197 Înainte ›
0
18-10-2015, ora 21:02
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Denis sa zic ca renunt la carne si zahar alb dar daca renunt la lactate cu ce suplinesti lipsa de calciu?
0
18-10-2015, ora 21:29
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Buna seara.Cineva cerea parerea unei veterane.Tinand cont ca am zece ani de cand am inceput sa scot din organism ce a fost afectat de boala( cancer ovarian seros) pot face parte din aceasta categorie.In momentul in care ti se scoate scoate aparatul genitul nu ai cum sa mai fii ca inainte.Eu m-am simtit diferit.Prima data am scos ovarul stg cu tumora de pe el in 2005.De aici consider ca a inceput greseala.Doctorul a considerat ca sunt tanara la 39 de ani sa imi intrerupa menstruatia.Dar pt ca tumora a fost borderline am facut si un tratament oncologic dar nu f agresiv dar care m-a bagat la menopauza.Am avut perioade cu bufeuri, dureri de cap, dureri de oase.In 2009 a recidivat pe celalalt ovar si m-am operat in capitala.Atunci am facut histerectomie totala, omentectomie si anesectomie dreapta.Rezultatul a fost cancer ovarian seros stadiul 2A.Daca mi s-ar fi scos totul de la inceput nu as fi avut atatea probleme.Asa ca cele care ati facut din prima operatia cum trebuia sa nu regretati.Fiecare organism reactioneaza in felul lui la o asemenea interventie.Chiar si la chimioterapie reactiile sunt diferite la doua persoane care fac acelasi tratament.Durerile de oase sunt generate de intrarea la menopauza iar la cele cu cancer se mai adauga efectul advers al citostaticului sau razelor.Eu am facut chimioterapie in 2005, 2009, 2011(recidiva pelvina) si anul acesta pt determinari secundare ganglionare retroperitoneale.Am avut dureri de oase dar care dupa tratament se atenuau.La scintigrafie osoasa din 2013 mi-a iesit poliartropatie iar Dexa a fost in limite normale.Sfatul meu este sa va obisnuiti cu noua stare, sa nu o bagati prea mult in seama pt ca asta duce la accentuarea disconfortului.Trebuie sa va canalizati atentia pe activitatile voastre, pe familie, sa cautati sa aveti un moment al vostru daca se poate cat mai des in care sa faceti ce va place si sa va relaxati.Totul pleaca din subconstient, trebuie sa exersati ca sa va dominati si controlati starea neplacuta.O sa observati ca in timp se vor rari si scade in intensitate.Dimineata inainte de a va ridica din pat spuneti-va in gand: "Eu azi voi fi mai bine".In privinta alimentatiei parerile sunt impartite.Eu in 2009 am avut o discutie cu doctora de la IOB.Ea m-a sfatuit sa am o alimentatie echilibrata si cat mai sanatoada posibil.Organismului trebuie sa ii dai din toate mai putin din proteina animala dar sa nu fie exclusa.Un alt sfat al meu este sa incercati sa evitati supararile, sa nu va consumati prea mult.Este un factor care ajuta boala canceroasa.Mai trebuie sa aveti multa credinta si sa va rugati pt a primi ajutor divin.Eu am fost sceptica in a cere ajutor dar acum pot spune ca am primit si ca mi s-a acordat o noua sansa la viata.In luna iunie dupa 4 sedinte de chimio ficatul nu mi-a mai permis sa continui tratamentul iar in plus imi aparuse o tumora in abdomen care imi penetrase muschiul abdominal si crescuse mult deasupra lui.Chirurgul care m-a operat in Bucuresti mi-a explicat ca in aceasta situatie nu se mai poate opera doar sa continui tratamentul oncologic.La IOB mi s-a spus ca nu pot face tratament din cauza transaminazelor mari.Facand analize pt ficat la mine in oras am descopetit ca am hepatita cu virus C iau unul din gastroenterologi mi - a spus ca nu este indicatie terapeutica pt cazul meu.Nu puteam crede ce mi se intampla, nu puteam accepta asa ceva.Cum sa astept sfarsitul.Nu se putea.Eram disperata si intr-o noapte am avut un vis care m-a marcat f tare.Am inceput sa caut o rezolvare.Am gasit doctorul care mi-a normalizat transaminazele, am gasit chirurgul care sa ma opereze si am gasit si banii pt operatie pt ca interventia a fost facuta intr-un spital privat.Am avut sansa ca nu a fost asa cum se descria in RMN si CT.Tumora a fost f mare si in interior ca si in exterior plus alti noduli tumorali.S-a scos tot inclusiv peretele abdominal pe dreapta.A fost inlocuit cu o plasa.Norocul ca ganglioni au fost mici iar tumora nu invadase intestinele doar le comprimase.Eu deja aveam dureri si nu mai puteam manca.Am deja trei saptamani de la operatie.Burta mea arata rau dar important e ca am mai avut o sansa.Astept rezultatul ca sa reincep chimioterapia.Asa ca suferinta e multa.Nu va lasati afectate de bufeuri, usturimi, dureri de oase sau de cap.Se pot atenua daca va doriti.Bucurati-va de viata.Fetele cu cancer, atentie mie ginecologa si oncologa mi-au explicat ca nu e indicat tratament hormonal in cazul nostru.Pareri sunt multe, nu va lasati influentate, mergeti la doctor ca acolo puteti primi ajutor si multa credinta.O seara placuta si multa sanatate.
0
18-10-2015, ora 22:13
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Ylla, sa iti dea Dumnezeu putere sa treci cu bine peste toate cate vor veni.Iti multumesc ca ai impartesit cu noi povestea ta, din care fiecare are cate ceva de invatat.
O noapte linistita!!!
0
18-10-2015, ora 22:50
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna seara, tuturor! Multumim, Ylla, pentru povestea ta si pentru increderea pe care ne-o insufli. Tu esti dovada ca se poate trece peste asta daca vrei si gandesti pozitiv. Iti doresc multa sanatate si putere de lupta!
Si eu am auzit ca ar fi contraindicat tratamentul hormonal la femeile cu cancer, dar asta din auzite. Oncoloaga de la IOB a zis ca nu e nici o problema. Medicii de la Parhon, dupa socul initial, ca ai scapat de cancer, la ce iti mai trebuie si hormoni? traiesti, de ce vrei sa traiesti confortabil? au fost de acord ca nu exista nici o contraindicatie, nu mai mult decat in cazurile necanceroase.
Gabitza, eu m-am internat pentru 3 zile la Parhon pentru ca nu sunt din Bucuresti. Tu poti sa faci foaie de internare de zi, nu e nevoie sa stai acolo. Dar trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare, se sta mult la rand pentru fiecare investigatie (de exemplu, pentru cardiologie, chestie care a durat fix 1 minut, am asteptat 3 ore). Din pacate, nu pun mare baza pe ecografistul lor, care nu a gasit nodulul de 1 cm pe care il am la san. Sau poate, cine stie prin ce mare bafta, o data cu menopauza o fi disparut in 3 luni. Cine stie?!
Cu parul am facut maaare prostie. Il aveam lung, si m-am speriat cand am vazut in ce hal cadea. Asa ca l-am tuns foarte scurt. Daca inainte il tineam prins mereu in coc, si cadea doar la pieptanat si la baie, acum scurt fiind cade peste tot si tot timpul. Parca ninge cu parul meu! Imi cade in mancare, in cana cu cafea, imi cade in ochi, peste tot! Ma tem ca in 2 saptamani scap de el de tot, ca nu mai suport situatia. Gabitza, si tu ai parul lung, nu-l taia, ca va fi mai rau!
Si am gasit in oras un program gratuit, initiat de niste psihologi, dedicat bolnavilor de cancer si familiilor lor. Abia astept sa merg sa vad despre ce este vorba. Pentru ca daca eu va am pe voi, pentru ca ne avem una pe cealalta aici, sotul meu insa ar avea nevoie de putin suport. Chiar daca nu spune, gesturile lui marunte ma fac sa realizez cat este de ingrijorat. Poate se gasesc asemenea programe sau fundatii care ajuta si pe plan psihologic si in alte orase.
Va pup, fete dragi! Noapte buna!
0
19-10-2015, ora 11:54
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor!Ylla si eu iti multumesc pentru povestea ta si sa te ajute D-zeu sa fie bine in continuare. Sincera sa fiu mi-as dori sa te pot ajuta si eu.Daca esti genul care accepta si terapiile complementare, ar fi bine sa citesti cartea dnului doctor Robert Morse Sa traim sanatos fara toxine. Este poate cea mai buna carte naturista pe care am citit-o eu.In alta ordine de idei Ylla desi nu vreau sa te supar (te rog mult sa nu te superi ca nu e cu rautate) mi-as permite sa fac o remarca.Am vazut ca ai mare incredere in medicii oncologi. Este bine.Eu nu vreau sa spun ca oncologul trebuie ocolit. Intrebarea pe care ar trebui sa o punem unui astfel de medic este daca are o adresa sau mai multe si niste numere de telefon ale unor pacienti pe care ei i-au vindecat de cancer si a caror cancer nu a recidivat. Spun asta pentru ca exista naturisti (doctori specializati in medicina naturista) care ne pot dea 10, 20, 30 sau poate sute de adrese ale unor astfel de oameni vindecati. Oncologii o pot face? Daca nu poate ar trebui mers in paralel cu aceste doua variante. Bineinteles ca si naturisti au o rata a esecului asa ca decizia trebuie sa fie individuala si sa ne-o asumam fiecare. Ylla, daca nu gasesti cartea si vrei sa o citesti, pot sa ti-o trimit eu prin posta. Inca o data imi cer scuze ca am indraznit, dar azi dimineata m-am trazit cu tine in minte si poate informatiile mele te-ar putea ajuta.
Pentru vindecarea spirituala audiati conferintele video ale dnei Niculina Gheorghita.
Gabita sunt multe surse de calciu in vegetale. Una dintre ele ar fi susanul.Oricum nu-ti recomand sa devii vegana fara o documentare ampla in prealabil. Risti sa-ti creezi multe dezechilibre in organism.Poti audia conferintele doctorului Calin Marginean
mai exact despre produsele lactate -Produsele lactate, un mit desfiintat de realitate.
Ella, in cancer organismul este mult mai intoxicat decat in alte boli. Doctorul Max Gerson spune ca intr-un organism in care ficatul si pancreasul ar functiona normal nu exista cancer.Ai putea citi cartea Terapia Gerson.Avand organismul mai intoxicat, parerea mea este ca risti mai mult facand tratament hormonal decat cineva care nu are acest diagnostic.Ceea ce trebuie sa intelegeti fetelor este ca pentru multi dintre mrdici(nu pentru toti)meseria este o afacere. Ei recomanda ceea ce au ei de vanzare.
Chiar daca par prietenosi si foarte umani uneori nu sunt chiar asa.Acest adevar mi-a fost confirmat si de doctorita mea de familie.
Sanatate multa la toata lumea si o zi cat mai frumoasa!
0
19-10-2015, ora 21:39
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Eu nu am avut ocazia sa aud despre cineva bolnav de cancer care s-a vindecat cu tratament naturist.Daca ar fii asa de ce mor atatia oameni.Ma gandesc la presedintele Venezuelei, la Steve Jobs si multi altii cu putere financiara, de ce au murit daca totul se poate trata naturist.Pt ca alta optiune nu am, fac tratamentul oncologic.Oare va inchipuiti cata suferinta induri din cauza lui d-na Denisa ? Am intalnit persoane care au murit din cauza efectelor secundare ale chimioterapiei si nu din cauza bolii.Fiecare cu destinul lui.
0
20-10-2015, ora 18:26
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna seara fetelor! Eu nu am mai scris de mult, , , dar citesc mereu comentariile voastre! Te felicit Mihaele pentru curajul tau si pentru ca ai impartasit povestea ta noua! Te imbratisez cu mare drag si ma rog pentru tine sa invingi si de data asta! Denisa ma bucur ca crezi asa mult in medicina naturista! Sanatate va doresc!
0
20-10-2015, ora 18:37
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor. Ylla chiar daca nu am facut chimio terapie stiu cate ceva despre.As putea sa-ti spun ca imi pare rau pentru tine. E poate prea putin si nu cred ca de asa ceva ai nevoie.Chiar daca am pierdut concursul, , Cine e mai bolnav" (Gluma!) pot sa-ti spun ca sunt un om care stie ce inseamna suferinta. Poate de aceea sunt atat de reactiva si uneori exagerez cu parerile mele.Problemele mele de sanatate au inceput la 20 de ani, iar de la 32 am dureri. O durere poate fi ignorata doar daca are o anumita intensitate.
In momentul in care nu poti dormi, merge (te ridici in picioare si transpiri de durere)
etc. este greu de ignorat sau poate imposibil.In alta ordine de idei, sunt doua ingrediente care asigura succesul unui tratament in opinia mea :51% este dat de increderea in Dumnezeu si in acel tratament, restul de 49% este tratamentul propriu zis.
Deci daca nu ai incredere in acel tratament, sau in ideea de tratament nu-l face.
Despre Steve Jobs am povestit si eu in una din postarile mele anterioare. Am decis sa scriu pentru ca senzatia mea este ca naturistii au o rata mai buna a succesului si atat.Chiar daca este asa eu nu am cum sa anticipez, daca un potential pacient al tratamentului naturist va avea succes sau nu cu acel tratament.Deci fiecare hotaraste pentru el.
In ceeace priveste destinul, se spune ca poate fi schimbat prin ridicarea frecventei vibrationale.(aici eu sunt corigenta). Pe tine te simt insa foarte puternica si poate te-ai descurca mult mai bine. Sunt niste conferinte video ale Niculinei Gheorghita care poate te-ar ajuta. Te pup si ai grija de tine. Sa speram ca aceasta incercare va fi ultima si pe viitor totul va fi bine.
0
30-10-2015, ora 09:14
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor, azi fiid libera...am fost un pic mai nostalgica si am recitit muuuuuuuuulte postari din urma, mi s-a facut dor de voi...D-na Vio, Anda, Flory, Luciana, Cristinele, Any, Ella...si multe altele... sper din tot sufletul ca sunteti bine si linistea de pe acest forum inseamna ca pentru fiecare viata a intrat in normal, dar cred ca la fel ca si mine nu puteti rezista si cand si cand aveti nevoie sa intrati aici...sa ajutati daca este nevoie sau doar sa recititi... M-au impresionat postarile noastre.sustinerea, sfaturile, incurajarile, gandurile bune ale unor persoane total straine...dar care stiau cel mai bine ce se intampla cu noi si ce este in sufletul nostru.eu inca o data va multumesc pentru tot, catre voi mi-am deschis cel mai bine sufletul si de la voi am primit cele mai bune sfaturi si ganduri...
Stiu ca intrati si cititi si am simtit nevoia sa va multumesc tuturor din nou...multumesc lui Dumnezeu sunt bine si asta si datorita voua.cu drag,
0
30-10-2015, ora 11:36
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Salutare tuturor! Mimi, e bine ca atunci cand esti nostalgica, te gandesti la lucruri frumoase, de exemplu la... noi :-) Am observat si eu linistea de pe forum, si am presupus acelasi lucru ca si tine. Nici eu n-am mai postat de mult timp, dar nu pentru ca ar fi totul in regula. Dimpotriva. Probabil ca mai sunt colege de suferinta care se lovesc de problemele cu care ma confrunt in prezent, si indraznesc sa cer niste sfaturi.
Nici inainte de a ma imbolnavi nu aveam o imunitate stralucita, dar acum am deja o luna de cand o duc tot intr-o raceala. Iau tratament, trece, dupa cateva zile revine si ma pune la pat. Pe langa asta, ma lupt cu o cistita, ii zic eu, desi cred ca este o inflamare a uretrei. Stiu ca se poate datora radioterapiei, operatiei care a deranjat cel mai mult vezica, sondei urinare pe durata lunga, dar ma scoate din minti. Daca initial am presupus ca este doar o raceala locala, dupa 2 ture de antibiotice din ce in ce mai puternice, azi a revenit in forta. Iau tratament, cedeaza, dupa cateva zile revine, cu dureri de vezica, de mijloc, inclusiv muschii fesieri dor cumplit. Iar uretra nu ustura ca la cistitele pe care le faceam inainte de a ma imbolnavi, ci doare pe toata lungimea ei. Si uneori urinez cu sange. Nu mai stiu ce sa fac. E normal ce se intampla in situatia mea? Ce ar trebui sa fac?
0
30-10-2015, ora 14:33
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Buna fetelor.Ella cu aceeasi problema m-am confruntat si eu acum dupa operatie.Din cauza sondei urinare mi s-a iritat uretra.Durere si sangerare la urinat.Am luat cum am ajuns acasa 5 zile nolicin(nu am reusit sa iau 7 zile ca imi provoca greata). Dupa trei zile au reaparut durerile si sangerarea asa ca dr de familie mi-a dat zinnat. Am luat 7 zile. Au trecut 2 zile de cand am terminat si sper sa nu reapara.Am mai patit cu ani in urma tot asa.Greu am scapat. Sistemul imunitar fiind slabit contribuie la intretinerea acestor probleme.Eu cu dr de familie si oncologa ma consult pt tratament.Multa sanatate si un weekend placut.
0
30-10-2015, ora 14:50
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Offfffffff Ella...chiar speram sa aud de bine...probabil pentru ca azi noapte am dormit si eu mai bine, m-am trezit mai odihnita cum de mult nu s-a intamplat...speram ca toate fetele sa fie bine...imi pare tare rau sa aud cat iti este de greu...din pacate nu te pot ajuta decat cu incurajari asa cum si tu ai avut pentru mine...azi este poate putin mai "innorat" dar maine...maine sigur va fi mai bine...Nu iti pot da nici un sfat pentru problemele tale pentru ca eu multumesc domnului...nu am avut nici un fel de probleme dupa operatie in afara bufeurilor...care au fost cu adevarat cumplite, epuizante...dar acum mie mai bine...
Nu cred ca este normal ce ti se intampla de aceea parerea mea este ca trebuie sa schimbi medicul...vezi tu, eu tot timpul am spus ca la noi operatia are aceiasi denumire pentru noi toate dar...fiecare raspundem altfel, a lucrat alt medic, s-a taiat mai mult sau mai putin...numai ei stiu...sincer imi pare tare rau si ma simt asa neputincioasa ca nu te pot ajuta..mie mi-a fost cumplit de frica de aceasta operatie...de urmari, tocmai de aceea am dorit sa fie laparoscopic... Te imbratisez cu mare drag si sper din tot sufletul sa gasesti ceea ce ai nevoie...cineva sa auda strigatul tau de ajutor.
0
02-11-2015, ora 11:59
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Ella, imi pare rau sa aud ca tu nu te simti bine.Eu citesc tot ce se posteaza, si chiar am vazut ca nimeni nu a mai scris nimic si am presupus ca toata lumea e bine si ca viata fiecareia intra pe un fagas cat de cat normal.M-am gandit de multe ori la tine si la Gabitza pentra ca voi ati fost mai greu incercate si am sperat ca sunteti bine.
Chiar daca diagnosticul meu a fost tot unul de cancer, la mine(datorita stadiului incipient)operatia a rezolvat problema, eu ramanand doar sub supraveghere clinica, asa incat, cu parere de rau, nu stiu ce sa te sfatuiesc, nici macar nu indraznesc sa-mi dau cu parerea pentru ca uneori in incercarea de a face bine fara sa vrei faci rau.Pot doar sa te incurajez, sa iti zic sa nu te dai batuta, sa ma rog pentru tine si sa iti spun sa incerci sa discuti cu medicul tau oncolog, radiolog sa te indrume cumva.Ma gandesc ca tu deja ai vorbit cu ei, dar sa mai insisti, stiu ca suna depasit ce spun, dar cred ca tot un medic te poate indruma cel mai bine.Pe la inceputul forumului era o doamna Corangel care s-a tot confruntat cu reactii post radioterapie, nu stiu daca ai citit acele postari, ma gandesc ca poate vei gasi acolo ceva care te-ar putea ajuta.
Eu va citesc mereu si chiar daca nu postez, sunt cu sufletul alaturi de voi cele care m-ati sprijinit, direct sau indirect, pe acest nou drum al vietii mele.
Multa sanatate tuturor!!!!
Denisa ce mai faci, sper ca esti bine??!!!
0
03-11-2015, ora 05:59
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna dimineata, fetelor! eu iau acum antiinflamatoare, Uractiv, Vimovo si Nospa, oricum antibioticele nu dadeau decat rezultate pe durata tratamentului. M-a mai lasat, durerea e suportabila. Ma ingrijoreaza insa ca doare si vezica si iar am inceput sa am dificultati in golirea ei. In dimineata aceasta plec la IOB sa vorbesc cu chirurgul si oncoloaga. Anticipez explicatia lor: radioterapia si stresul la care a fost supusa vezica in timpul operatiei. Perfect logic, asa ca am avut rabdare. Dar daca tot ajung in Bucuresti cu alte treburi, le fac si lor o vizita, ca sa nu ma uite.Vazand ca au mai patit si alte fete ceva asemanator, m-am mai linistit, ca deja imi trecea prin cap ca a ramas vreun rest de tumora care a atacat vezica. Oricum, tot e bine ca acum sunt functionala, saptamana trecuta am facut curatenie generala acasa, si acum ma mut si la apartamentul fratelui meu din Bucuresti pentru inca o runda. Cu geanta burdusita de medicamente.
Mikaella si Mimi, va multumesc pentru rugaciuni. Toate trecem prin momente dificile, si totusi ne facem timp sa ne gandim nu numai la noi. Va imbratisez pe toate! Sa auzim de bine!
0
03-11-2015, ora 10:32
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna dimineata, fetelor! Mikaella, multumesc de intrebare si grija.Eu sunt..binisor.Incerc cu mare incapatanare sa scap total de dureri de oase dar sunt constienta ca va mai dura.
Ella imi pare rau ca nu te simti bine. Sa stii ca si eu ma rog sa gasesti solutia. Intotdeauna exista una, in opinia mea, dar, trebuie sa avem sansa sa dam de ea.
Ella, cand spunei ca nu este infectie, pe ce analize te bazezi? Ai facut sumar de urina si urocultura? Uita-te in sumar si spune-mi daca nu cumva au aparut leucocite. Turcii de la Acibadem abordeaza total diferit infectiile urinare fata de romani.Deci daca aveti leucocite in sumar va povestesc.Daca nu, eu cred ca trebuie oricum crescuta imunitatea.
Sanatate multa la toata lumea!
0
03-11-2015, ora 11:27
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Buna ziua. Ma numesc Mihaela. Am 38 de ani si pe 13 octombrie am avut o histerectomie radicala cu anexectomie bilaterala pt cancer de endometru. Ovarele erau in regula dar pt ca sunt suspecta de un Sindrom Lynch dr a preferat sa scoata tot. Fizic ma simt binisor, am dureri la urinare si crampe groaznice in burta cand ies cu scaun. Durerea cea mai mare e cea sufleteasca pt ca incercam sa raman insarcinata cand am primit diagnosticul. Simt ca nu mai am niciun rost pe lume.
0
03-11-2015, ora 16:58
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Pt Ella. Am avut si eu probleme de imunitate. Dupa operatia de plamani am facut pneumonii interstitiale lunar timp de vreun an si jumatate. Asta pana anul acesta in ianuuarie cand au incetat. Ca sa fac haz de necaz, au incetat cand s-au instalat simptomele de cancer, adica dureri pelvine groaznice, sangerari intre cicluri si hemoragii in timpul ciclului. Eu nu prea cred in naturiste dar satula de atatea pneumonii am inceput niste retete pt imunitate: Apa, lamaie, bicarbonat si patrunjel, coenzima Q10,
suc de sfecla, morcov, telina. Urmeaza sa fac si reteta cu laptisor de matca, miere, propolis. Ideea e ca din ianuarie incoace n-am mai avut nici macar o raceala usoara si am rezolvat cumva si problema anemiei. Cat priveste faptul ca urinezi cu sange, cred ca e mai sigur si intelept sa consulti un medic.
0
03-11-2015, ora 16:58
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Pt Ella. Am avut si eu probleme de imunitate. Dupa operatia de plamani am facut pneumonii interstitiale lunar timp de vreun an si jumatate. Asta pana anul acesta in ianuuarie cand au incetat. Ca sa fac haz de necaz, au incetat cand s-au instalat simptomele de cancer, adica dureri pelvine groaznice, sangerari intre cicluri si hemoragii in timpul ciclului. Eu nu prea cred in naturiste dar satula de atatea pneumonii am inceput niste retete pt imunitate: Apa, lamaie, bicarbonat si patrunjel, coenzima Q10,
suc de sfecla, morcov, telina. Urmeaza sa fac si reteta cu laptisor de matca, miere, propolis. Ideea e ca din ianuarie incoace n-am mai avut nici macar o raceala usoara si am rezolvat cumva si problema
0
03-11-2015, ora 18:34
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaella, mesajul tau mi-a umplut ochii de lacrimi din mai multe motive.In primul rand si eu port acelasi nume si am fost operata in data de 4 august tot de cancer de endometru, diagnosticul exact a fost:adenocarcinom endometrial de tip endometroid bine diferentiat-G1.Eu am 41 de ani, dar tu draga mea ai exact varsta fratelui meu.M-a intristat sa vad se mai afla cineva in aceeasi situatie, pe mine m-a marcat aceasta experinta, iar primirea vestii a fost un soc pentru ca ma simteam bine, in afara de un polip care uneori producea fff mici sangerari nu aveam nimic, dar tu esti mult mai tanara si zici ca nici copilasi nu ai.Ai urmat tratamente hormonale?
Daca vrei spune-ne povestea ta, unde te-ai operat, care a fost diagnosticul exact, banuiesc ca biopsia inca nu a iesit.
Si eu m-am confruntat cu balonare si durerile aferente unui tranzit ingreunat, dar am scapat cu triferment tablete.Acum ma simt bine fizic, psihic inca asimilez aceasta experienta.
Pt Denisa.Iti admir perseverenta si incapatanarea cu care lupti impotriva bolii, esti o luptatoare.As vrea sa te intreb, dupa parerea ta, ce as putea sa mai iau pentru intarirea sistemului imunitar.Am luat polen uscat iar in prezent iau Noni organic.
O seara asa cum v-o doriti sa aveti!!!
0
03-11-2015, ora 18:47
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaella, sa nu spui ca nu ai nici un rost pe lume, totul se intampla cu un scop, in primul rand cauta sa vezi partea buna chiar si in cel mai groaznic lucru, ea exista.Poate ceea ce spun ti se pare fara sens, dar am trecut si eu prin clipe groaznice, nu imi era frica ca as putea muri, ma gandeam doar ca daca se va intampla copii mei(de 13 si 5 ani)vor ramane singuri iar gandul acesta imi sfasia inima, gandul acesta era mai cumplit decat diagnosticul de cancer.Cand cei din jur imi spuneau sa fiu puternica pentru copii, innebuneam pentru ca tocmai datorita lor ma simteam slaba.Dar nu mi-am pierdut credinta in Dumnezeu, si am depasit si acest hop.Povestesc toate acestea tocmai pentru ca nu stiu ce sa mai scriu ca sa te incurajez.Sa stii ca nu esti singura, am gasit aici fete minunate care m-au incurajat, m-au sfatuit atunci cand nu gaseam raspunsuri, care m-au ascultat atunci cand nu aveam cui ma plange.Daca iti face bine, striga-ti aici toata durerea.Te imbratisez draga mea, fii puternica caci maine va fi mai bine decat azi!!!!!
0
03-11-2015, ora 18:56
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Draga Mikaella. Sunt din Botosani. Diagnosticul l-am primit aici dupa o biopsie a unor polipi chiuretati la maternitatea din oras. Nu parea nimic dar la biopsie a iesit adenocarcinom endometroid bine diferentiat. M-am internat la Institutul oncologic din Cluj pt operatie dar cu cateva minute inainte de operatie m-am razgandit si am plecat din spital pt a incerca un tratament hormonal. Am revenit la Cluj in iunie pt o histeroscopie si pt a primi tratament hormonal pe baza rezultatului. Doar ca la biopsie s-a confirmat diagnosticul si am fost trimisa din nou la operatie. Am refuzat si am incercat un tratament naturist combinat cu suc de sfecla, morcov, telina doar ca, in septembrie au revenit sangerarile. Asa ca am facut o programare la IRO Iasi pt o alta parere. Dr a fost categoric. Sunt suspecta de sindrom Lynch, in plus exista un istoric de decese in familia din partea mamei de cancere genitale si colon, asa ca dr m-a convins sa ma operez. Eu am insistat mult ca vreau un copil intai dar mi s-a spus ca cu diagnosticele pe care le am, adica hiperplazie complexa cu atipii si focare de adenocarcinom nu sunt sanse de sarcina. Oricum, am cedat si m-am operat. Dupa operatie am facut un dosar si l-am trimis la comisia de oncogenetica din Iasi pt a face analize genetice sa confirm sau sa infirme Lynch-ul. Stiu ca nimic nu mai e sigur dupa un diagnostic de cancer. Eu speram ca ma pun pe picioare si poate adoptam un copil dar cum mai pot face planuri? Nu am curaj.
0
03-11-2015, ora 19:01
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Nici pe mine nu ma sperie diagnosticul de cancer. Mi se rupe sufletul de durere ca nu voi avea copii.
0
03-11-2015, ora 19:47
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaella, inca e devreme sa dezarmezi, bucura-te ca te-ai operat si acum esti bine, sa inteleg ca nu ti s-a recomandat radioterapie dupa operatie, adica stadiul era unul incipient si operatia a rezolvat totul.Sunt convinsa ca in familia ta sunt copilasi(ai rudelor)asupra carora vei putea sa iti reversi dragostea, apoi cu timpul cand te vei simti bine si boala asta urata va fi inchisa undeva intr-un ungher al mintii, cine stie poate vei putea infia un copil, stiu ca nu sunt lucrurile chiar atat de simple, dar din aproape in aproape vei intelege ce pasi trebuie sa urmezi.Important este sa nu-ti pierzi credinta, sa ramai optimista caci numai gandind pozitiv vei invinge.Eu dupa biopsie am facut si imunohistachimie(la ce au scos in operatie)si mi-a iesit doar hiperplazie atipica si neoplazie intraepiteliala.M-am bucurat pt ca e un diagnostic mai bun si am trimis si lamele de la polip pt IHC sa vad daca iese la fel sau adenocarcinom.
Ma incurajez singura ca va fi bine pt ca copiii mei au nevoie de mine.Sunt sigura ca si tu esti importanta in viata cuiva, ca sunt persoane care sunt fericite ca existi, si nu in ultimul rad, un lucru care l-am invatat cu ocazia acestei boli si cu ajutorul fetelor de pe forum, ca cea mai importanta persoana din viata ta esti TU.
Te imbratisez cu drag!!!
0
03-11-2015, ora 20:52
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
Am facut IHC la prima biopsie si a iesit adenocarcinom, focare microscopice. Doctorul spune ca e posibil ca cancerul sa fie doar pe polipi si la biopsia pe ce s-a scos acum sa iasa doar hiperplazia. Rezultatul il voi avea dupa 15. Chiar daca va fi asa si voi scapa de radioterapie, viitorul e incert. Daca am Lynch-ul, urmatoarea tinta a cancerului va fi colonul. De asta doctorul a insistat cu testele genetice. Ca sa le platesc ar costa in jur de 20000 de lei. Sa le fac si sa iasa ca am Lynch ar insemna sa traiesc cu frica si sa renunt la a mai face vreun plan de viitor. Dupa operatia de plamani din 2013, care a fost cu mult mai grea decat aceasta m-am mobilizat altfel. Am ramas cu dureri de plamani care sunt extrem de chinuitoare dar nu mi-am pierdut speranta. Acum, nu stiu. Nu am avut o viata cu prea multe bucurii dar am avut in suflet speranta ca, candva va fi ceva si pt mine. Am strans mereu din dinti, am zambit si am mers mai departe. M-am rugat doar sa nu ma inraiesc, orice ar fi, sa-mi pastrez sufletul. Dar din mai incoace tot ce traiesc este un cosmar.
0
04-11-2015, ora 00:06
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Draga Mihaella, pe tine viata te-a incercat foarte mult, e trist sa vezi atata suferinta la o singura persoana, dar esti un om deosebit daca in ciuda tuturor incercarilor ai ramas acelasi om cu sufletul curat.Ai spus ca te-ai operat la plamani, ce problema ai avut?Doctorii te suspecteaza de sindrom Lynch pe baza istoricului medical din familie?Testele genetice nu se pot deconta nici macar partial?Ti-am pus mai multe intrebari, poate nu iti face bine sa vorbesti despre asta, tu decizi ce vrei sa ne povestesti.
Fii puternica Mihaela!!!Te imbratisez cu drag!!!
0
04-11-2015, ora 09:07
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
In 2012 am inceput anul scolar foarte obosita. Mi se umflasera sanii si erau durerosi, am inceput sa slabesc, de la 59 am ajuns la 50 de kg si eram continuu racita. Am facut un ecograf general si mi s-a spus ca totul e in regula. In ciuda tratamentelor am inceput sa fac pneumonii care nu mai cedau la niciun tratament.Ma simteam tot mai rau pana in martie 2013 cand au cedat pleurele. Doctorii s-au conrrazis pe diagnostic, ba aveam pleurezie, be pneumonie. Nu m-au internat pt ca spitalele erau aglomerate si situatia mea nu parea prea grava. Apoi am avut junghiuri puternice in zona plamanilor care-mi ingreunau respiratia. Atunci unul din medici m-a trimis la CT si pe baza rezultatului direct la operatie. Am fost tot la IRO pt ca, desi parea doar un abces pulmonar nu se stia cauza. Acolo mi-au scos abcesul, pana la urma chiar asta a fost, dar cu tot cu un lob din plaman. Recuperarea a fost insa foarte grea si, desi la controale plamanii erau in regula eu ma simteam rau: obosita, dureri foarte mari, anemie si raceli la plamani lunar. Am fost din nou la control ginecologic si dr mi-a spus ca sunt insarcinata dar ca totul e in regula. In doua zile mi-a venit ciclul. Nu am mers inapoi sa vad ce sarcina vazuse pt ca mama cazuse la pat si au urmat doua luni cumplite in care am ingrijit-o cu fratii mei. Dupa ce s-a stins toata lumea imi spunea sa am rabdare ca s-au adunat prea multe. Si m-am linistit. Nu m-am mai plans de nimic pt ca riscam sa par nebuna. Apoi au inceput durerile de burta si hemoragiile. Am mers la dr. Mi-a dat Duphaston 3 luni si fier pt anemie. Dupa 3 luni mi-a scos polipii si am primit vestea. Imi cer scuze ca am lungit atat povestea. Ce vreau sa spun e ca eu cred ca dr trateaza problema individual. Niciunul nu se uita mai departe de locul unde apare, nu cauta cauza.
. Multumesc mult pentru incurajari si sustinere.
0
04-11-2015, ora 23:48
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt.Mikaella. Buna Mikaella. Avand in vedere ca esti oarecum pe aceeasi lungime de unda cu mine mi-as dori sa-ti spun foarte multe. Timpul nu-mi permite acum dar voi reveni.
Eu pentru crestera imunitatii am luat gel de aloe de la Alevia, tinctura de propolis, polen(contine toti aminoacizii esentiali), ulei de catina pentru eliminarea metalelor grele(toti locuitorii oraselor le au, iar in tulcea este aluminiu), tinctura de marul lupului(eu iau 10 picaturi de 2 ori pe zi.Marul lupului este o planta toxica in doze mari, dar are proprietati imunostimulatoare f. bune(nu stiu daca este ok in cancer).Vatrebui sa ai o viata ordonata.Ora de culcare este importanta.Ora 10 ar fi ok, cel mai tarziu 11.(eu nu reusesc). Este foarte important deoarece anumite organe se ocupa cu eliminarea toxinelor seara. Multe dintre ele lucreaza cel mai bine in pozitie orizontala si cand dormim. Ultima masa ar trebui sa o iei la ora 19. Pana la ora 22 este de dorit ca digestia sa se fi terminat si organismul sa se ocupe cu eliminarea toxinelor. Miscarea este de asemenea foarte importanta pentru descongestionarea sistemului limfatic, prevenirea osteoporozei etc. Din pacate trebuie sa facem cam multa(60 minute pe zi, 5 zile pe saptamana).Eu cand ajung la sala fac si sauna pentru eliminarea toxinelor.(se poate face de 3 ori pe saptamana, dar, atentie se elimina si unele minerale, deci nu stiu daca este ok la diagnosticul tau).Consumul de lichide este de asemenea f. important pentru eliminarea toxinelor(3 litri pe zi, apa si ceaiuri de plante :musetel, galbenele, salvie(Atentie regleaza activitatea glandelor dar este si estrogenizant).Mesele este bine sa se ia la ore regulate si fara gustari intre mese (tot pentru a se elimina toxinele).Zilnic sa se consume un suc de legume (din legume de sezon), si un suc de fructe.(la distanta de mese pe stomacul gol, se beau lent cu un pai-pentru ca vitaminele si mineralele sa ajunga in sange).Max Gerson spunea ca la baza cancerului stau doi factori:toxinele si carentele. Toxinele din alimentatie, aer, apa etc si carentele datorate faptului ca alimentele nu mai sunt ce au fost, si in plus le si prelucram necorespunzator. Gerson dadea cam 10 sucuri pe zi (utopic, cei drept dar oamenii si-au revenit). Consumul de sare trebuie sa fie redus la minim.(toate alimentele naturale au sare). Cea mai buna este sarea roz de Hymalaia, sarea de mare (neiodata). Aceste 2 tipuri de sare, contin si minerale, deci corpul nu-si va lua mineralele din oase, pentru a metaboliza sarea. Sunt convinsa ca multe din aceste lucruri le stiai si tu, eu ti le-am scris ca sa fiu sigura ca au ajuns toate la tine. Ma bucur sa aud ca te simti bine. Faptul ca boala s-a declansat ca urmare a excesului de estrogeni ar putea fi un avantaj, acum cand nu mai sunt ovarele. Glandele suprarenale continua sa produca estrogeni care te ajuta.Estrogenii fac parte din mijloacele de aparare ale organismului-nu sunt buni cand sunt in cantitati foarte mari).Cam atat pentru astazi dar ar mai fi multe de spus. Filtreaza informatia si sper ca macar o parte sa-ti fie de folos. Te pup si sa ai grija de tine. Ai toate premisele ca sa fie bine dar, trebuie sa ai si tu putina grija.
0
05-11-2015, ora 00:08
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Pt. Mihaella 77. Buna Mihaella. Imi pare rau sa aud o poveste atat de trista.Cu ajutorul lui Dzeu, aceasta ar putea fi doar o perioada, care va trece.Important este ca tu sa fii sanatoasa.Uneori copiii adoptati sunt mai sanatosi, mai iubitori si mai atasati de parinti decat cei naturali(am cunoscut personal un astfel de caz)Undeva, un astfel de copil poate te asteapta.Cancer de colon eu nu cred ca vei face, daca ai grija de tine, iti dezintoxici organismul, te lupti sa-ti creasca imunitatea, gandesti pozitiv, te rogi, iubesti.Sanatate multa si numai bine iti doresc!
0
05-11-2015, ora 13:40
Mihaella77
Nu este medic/terapeut
Mihaella77
D-na Denisa multumesc. Simt deja ca nu mai sunt atat de singura. In jurul meu e un aer de normalitate, lumea are copii, sunt sanatosi, pot lucra, problemele pe care le au tin mai mult de alergatura asta dintr-o parte-n alta, de notele copiilor si materiile care sunt prea incarcate ca parintii sa-i mai poata ajuta. Asa ca am trait senzatia ca eu stric echilibrul in lumea asta asa normala cu boala mea, cu faptul ca nu pot face copii. Aici pe forum am vazut ca e multa suferinta si exista oarecum un limbaj comun. Altfel te simti cand suferinta ta e inteleasa si nu judecata.
. Tratamente pentru imunizare fac de o vreme incoace si din toate cel mai bine simt efectele sucului de sfecla, morcov, telina. Ma cam baloneaza, in schimb deja sunt mai vioaie si mintea mea parca alunga mai usor gandurile negre. Mancacioasa nu sunt, daca as putea as trai cu aer dar ma cam incearca niste pofte de dulciuri carora cu greu le rezist.Am 3 ani de cand am scos zaharul din alimentatie. Acum as tot manca ceva dulce.
. Cu rugaciunea incerc dar merge mai greu. In suflet am un repros continuu ca mi s-a luat dreptul de a fi si eu mamica cu toate ca stiu si cred ca nimic nu e intamplator si exista un motiv pt asta.
. Imi doresc mult sa pot infia cu sotul un copil. Sper sa fie totul bine cu sanatatea si sa ne implinim visul de a avea un copil. Pana atunci nepotica e nelipsita.
multa sanatate tuturor
0
05-11-2015, ora 20:06
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna fetelor!!!
Denisa iti multumesc fff mult pt sfaturi, am fost plecata si abia acum am putut citi.Si acum sunt in criza de timp dar voi reveni.Multumesc inca o data!!!!
Mihaella draga mea te imbratisez in fuga si pe tine si sa stii ca nu esti singura!!!!
O seara linistita!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 175176177 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •