histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 174175176 ..... 196 197 Înainte ›
0
01-10-2015, ora 23:27
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Mikaella.Iti multumesc foarte mult pentru interventia ta. Sa stii ca si eu sunt
nascuta in Tulcea si am trait aici primii 19 ani de viata. Mai ajung si acum sa-mi vad mama.O problema potentiala pe care s-ar putea sa o avem noi tulcenii sunt metalele grele.
Mai exact aluminiu.Poate mai tii minte ca in vremea copilariei noastre, vara erau ninsori de aluminiu.Eu am avut un nivel mare de aluminiu in sange si am facut o detoxifiere cu ulei de catina, chlorella si zeolit.In ceea ce priveste tutuitul mi se pare normal sa ne adresam asa una alteia pentru ca aici suntem intre prietene.(imi cer scuze si eu daca doamnele mai in varsta s-au simtit lezate).Eu in viata reala ma adresez cu domnisoara si fetelor de 20 de ani si vorbesc cu dumneavoastra.Parerea mea este ca politetea nu trebuie sa tina cont de varsta.
In alta ordine de idei, desi chiar ma hotarasem sa nu mai vorbesc neintrebata pentru ca am reusit sa ma abat de la scopul initial, si, in loc sa ajut, deranjez oamenii, d postarea ta m-a facut sa ma razgandesc.Am sa ma mai explic putin.Inteleg perfect indignarea fetelor care nu sunt de acord cu dieta vegana, pentru ca si eu am fost la fel.Problemele mele de sanatate au inceput la 20 de ani. Desi ma simteam rau, nu aveam dureri. In conditiile acestea nu aveam cum sa fiu de acord cu tot felul de' prostii'
scrise de unul si altul. Imi placea stilul meu de viata si nu eram deschisa la nici o schimbare.Situatia s-a schimbat radical cand au inceput durerile.Erau destul de mari si nu puteam face mai nimic.(sa merg prea mult sau sa ma odihnesc).Si atunci mi-am spus :Hai sa incerc si 'prostiile" naturistilor astora ca oricum nu mai am ce pierde.(mie medicii nu mi-au oferit nici o solutie, desi am consultat n).
Pe langa dureri mai avem si un frig cronic care ma facea ca la 30 de grade sa port 3 perechi de pantaloni. Iarna purtam 5. Dupa ce mi-am schimbat alimentatia am scapat de frig si durerile au devenit mult mai suportabile.Apoi a fost si fiul meu, vesnic bolnav, caruia dupa o meningita au inceput sa-i creasca dioptriile. Dioptriile cresteau galopant. Dupa ce i-am schimbat alimentatia nu a mai schimbat ochelarii si nu s-a mai imbolnavit.(ia antibiotic odata pe an iar inainte lua lunar).Cand mergem in vacante si mancam prin restaurante raceste(asta pe la sfarsit, noi stam destul de mult plecati.As vrea sa le intreb pe cele care am reusit sa le supar, daca ele in cazul meu ar fi procedat altfel.Le rog sa se gandeasca bine.Eu cred ca trebuie sa empatizam unele cu altele. Asa cum am mai spus parerea mea se refera la experieta mea
SI NU ESTE UN ADEVAR STIINTIFIC.Totodata vreau sa va spun ca vor urma postari legate de vindecarea energetica si prin credinta si o biografie care sa ne ajute sa ne vindecam trupul, sufletul si spiritul.(omul este cetateanul a trei lumi-trup suflet si spirit si vindecare nu este totala daca nu lucram cu toate).Am si o mare rugaminte la fetele care nu sunt de acord cu mine.Sentimele negative, care ne produc iritarea, ne acidifiaza sangele, si intretin bolile.(asta o spun si medicii, mai exact sa fim cat mai linistite).Anumite trairi negative, datorate unei surse (Asta sunt eu), vor ajunge si in campul energetic al sursei respective si vor face rau(conform principiului rezonantei).Cu alte cuvinte ne facem rau una alteia(la o scara mica). Asa ca eu va rog (nu vrea sa fiu malitioasa)sa nu mai cititi. Tot ce va face rau dati la o parte.
Va pup si va iubesc pe toate pentru ca desi uneori nu gandim la fel, ne leaga aceasta experieta destul de traumatizanta.(cel putin pentru mine asa a fost).
0
02-10-2015, ora 10:29
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna Denisa!
Ma bucur ca scrii si nu cred ca trebuie sa te justifici.Eu gandesc ca fiecare om are povestea lui si ca fiecare duce cu el amprenta evenimentelor care I-au marcat viata.Eu iau oamenii asa cum sunt cu bune si cu rele, caut sa nu mai judec pe nimeni pt ca asa cum am mai spus fiecare are povestea lui.Da, este adevarat ca sunt persoane care ne incarca negative, dar caut sa stau cat mai departe de ele.Nu cred ca cineva a fost suparat pt cele ce ai postat, fiecare ne putem impartasi experienta, nu inseamna ca toti vor fi de acord cu noi, nici nu ar fi normal.
Iti impartasesc parerea conform carei numai vindecarea corpului nu este suficienta, dar aici discutiile sunt lungi, eu oricum sunt deschisa unui astfel de subiect.
Mie operatia mi-a schimbat total viata si e abia inceputul, inca invat sa traiesc asa si nu imi este usor.Incerc sa imi pastrez echilibrul fizic si psihic dar e un drum nou si pentru lectia asta nu m-a pregatit nimeni, invat din mers, de aceea orice experienta impartasita din partea voastra a tuturor este ca o lectie predata.Va pup pe toate!!!
0
02-10-2015, ora 11:07
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Tare frumos gandesti, Mikaella! Ma bucur ca esti mai optimista decat erai inainte de operatie. Ai dreptate, fiecare trece prin aceasta experienta in felul lui, dar e bine ca ne putem impartasi gandurile cu cei care trec prin experiente similare. Familiile si prietenii sunt alaturi de noi si ne sprijina, dar nu stiu ce presupune operatia si, mai ales, viata de dupa.
Denisa, continua sa scrii, pentru ca avem nevoie de cunostintele tale medicale. Vindecarea spirituala este reala, sunt cazuri confirmate. Parerea mea este ca ar trebui mers in paralel, tratamentul clasic cu medicina holistica. Nu sunt de acord insa cu cei care sustin ca te poti vindeca numai holistic, sau cu diverse tratamente minune. Chiar circula in primavara un articol cu o planta minune care vindeca cancerul in 16 ore. Seriooooos?! Cum de mai exista atatia bolnavi? Nu cred in teoria conspiratiei, ca marile companii farmaceutice, cu sprijinul oncologilor, vor ca noi sa continuam tratamentul clasic pentru a avea ele profit. Si am mai auzit de un nene din SUA care vindeca cancerul cu ulei de cannabis. Adica ar trebui sa scapi de boala, dar sa fii drogat non-stop, ca are aceleasi efecte ca si marijuana. Ne vom intalni pe holuri la oncologie razand prosteste. Sau nu, ca acest om sustine ca NU trebuie sa faci chimio sau radio. Si se foloseste de disperarea celor bolnavi, care nu mai au sperante, pentru a face avere. Cu asta nu sunt de acord! O terapie spirituala, preot pentru cei care sunt credinciosi, etc, poate fi un ajutor important in orice moment al vietii, nu numai in situatii grave. Asa ca, Denisa, pe unii ne intereseaza ce ai de spus. Capul sus, pieptul inainte!
0
02-10-2015, ora 16:21
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor! Mikaella si Ella multumesc.Ella sunt foarte de acord cu tine ca sunt multi
smecheri care fac bani pe seama disperarii oamenilor vanzand tratamente minune. Nici eu nu cred in ele. Un tratament naturist bun, inseamna in viziunea mea, ceva asemanator cu tratamentele domnului Petre Anca (nu ii fac reclama ca oricum nu mai primeste pacienti noi, iar cand primea nu avea tarif la consultatie, mai exact avea un cont, in care puteai sa depui bani, orice suma iti doreai sau iti permiteai). Un astfel de tratament include multe proceduri, mai exact dimineata se incepe cu o clisma, care este urmata apoi de o spalatura vaginala, mai sunt 2 litri de ceai dintr-un amestec de plante la care se adauga biter suedez, pus in fiecare cana(se beau). Prima masa este formata din 4 linguri de orez nedecorticat + 500 ml. de apa distilata. La ora 12 se mananca grau incoltit si o salata din anumite legume care au rol vindecator. Legumele se aleg in functie de afectiune si compatibilitate energetica. Mai sunt foarte multe comprese in zonele in care toxinele sunt stagnate in special in zona canalelor limfatice si pe zonele dureroase, impachetari cu argila si casca cu argila. Procedurile sunt foarte multe si pot fi epuizante daca bolnavul nu este ajutat. Totodata se recomanda si multa miscare(5 km pe zi cu scopul de detoxifiere a limfei). Bai 2 pe zi etc. Masa trebuie sa se ia la ore regulate, iar somnul trebuie sa fie de buna calitate. Este necesar sa ne culcam la ora 22 si sa nu mancam dupa ora 7 seara (eu nu respect lucrurile aceste si rau fac).Necesitatea de a dormi la ora 22 se explica prin faptul ca atunci incepe detoxifierea ficatului si el lucreaza cel mai bine cand suntem in pozitie orizontala si dormim. Totodata acum isi incep activitatea si alte organe de excretie. Daca mancam la ore tarzii, energia organismului va fi folosita pentru digestie si va rezulta un stoc de toxine care se acumuleaza in timp.Domnul Petre ANCA are o rata a sucesului de 80% in cancere si alte boli degenerative grave. Tratamentul la cancer dureaza 7ani, inceputul este mai greu, in primele 6 luni se mananca doar cruditati, doar anumite legume si anumite fructe bazice. Acesta este tratamentul naturist in care eu cred si mai exista si alte scheme de tratament la fel de complexe care pot ajuta. Este absurd sa credem ca intr-un organism cu multiple sisteme dereglate pana la nivel celular lucrurile se rezolva printr-o pastiluta sau un ceic minune. Asta este excrocherie pura si nu trebuie sa fim naive chiar daca uneori suntem speriate. Pentru mai multe in aceasta directie va invit sa intrati pe blogul oficial al doctorului Calin Marginean, care ofera absolut gratuit informatii valoroase.Se spune ca in aceasta lume nu rezista cei mai puternici, ci, cei mai informati. Totodata mai vreau sa mentionez ca, medicina naturista nu este un panaceu universal, si au fost si cazuri cand un tratament naturist bine gandit, care a functionat perfect la unii pacienti nu a dat rezultate la altii. Aici este cazul lui Steve Jobs care a refuzat ajutorul medicilor, care i-au spus ca are un cancer vindecabil din punctul lor de vedere, el a ales sa mearga pe naturiste si a murit. In alta ordine de idei eu am cunoscut si oameni cu cancere de grad 3 si 4, in metastaze, vindecati de domnul Petre Anca fara operatie. Doamnele aveau si uter si ovare, norocoasele, fusesera diagnosticate cu 20 de ani in urma si acum erau bine merci.Si da, le-am cunoscut personal la ziua fundatiei de la Valeni unde era o mare de oameni care venisera sa multumeasca. Eu cred ca fiecare trebuie sa-si foloseaca intuitia si sa alega cei mai bine pentru el.Pentru asta trebuie sa ne rugam mult, zilnic, si nu sporadic si sa incercam sa intram in armonie cu sursa divina.In acest sens eu cred ca ar merita citite cartile d-nui Mihaita Toma :Sistemul imunitar -cheia sanatatii, Vindecarea prin iubire si iertare.Totodata este bine sa se mearga la Maslu si sa se mearga la biserica atunci cand se citesc Moliftele Sfantului Vasile(pe 1 ianuarie ar fi o zi). Eu din pacate in afara de faptul ca ma rog nu fac nimic din toate acestea. Cam atat pentru astazi dar mai am multe sa va spun.
Sanatate multa la toata lumea!
0
02-10-2015, ora 17:22
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua dragele mele!
Ella iti multumesc pt apreciere, da asa este am trecut peste perioada confuza de dinaintea operatiei cand simplul gand la fiul meu cel mic ma facea sa izbucnesc in plans.Eu am incercat sa imi feresc familia de trairile mele, asa ca atunci cand nu mai puteam plangeam in hohote si ma rugam cand eram singura acasa sau mai scriam cate un mesaj pe acest forum.Discutiile cu persoanele din afara familiei capatasera doua aspecte:cei care aflasera(eu am tot evitat sa spun dar unii au aflat totusi)dar nu aveau nici o legatura cu boala ma priveau cu mila iar lucrul asta ma enerva teribil, uneori mai faceau si remarci pe care am preferat sa le pun pe seama lipsei de informatie(ca sa ma exprim elegant)asa ca preferam sa ai evit, in schimb cei care avusesera contact cu boala m-au ajutat mult, de la ei mi-am luat o parte din puterea de a gandi pozitiv.
Nu m-am intrebat niciodata"de ce eu?" pt ca in minte aveam mereu raspunsul:"de ce nu?nu sunt cu nimic mai speciala decat ceilalti oameni", in schimb m-am tot intrebat"ce am facut gresit?"gandind ca sunt o persoana cumpatata, nu am facut excese de nici un fel, nici macar nu fumez, sunt un om bun(cei din jur o sustin)nu ma cert, nu jignesc, prefer sa cedez, sa las de la mine si totusi un dezechilibru s-a produs iar o parte a corpului meu a cedat.
Apoi am inceput sa ma intreb ce trebuie sa invat din aceasta lectie, si am invatat ca viata nu este o cursa in care"alergam"asteptand:weekend-ul, ziua de salariu, concediul, sarbatorile, lucruri care ne aduc o oarece placere, viata este frumoasa in orice moment, trebuie doar sa ne luam ragazul de a ne opri si de a privi in jur, de a trai.Am realizat acest lucru doar cand m-am gandit ca am o boala de la care as putea muri, si am realizat ca am trait cu adevarat atat de putin.De atunci nu am mai putut sa imi fac planuri, pentru mine nu exista decat ziua de azi si traiesc si ma bucur de fiecare minut.
Eu cred in Dumnezeu, in acea forta de dincolo de noi care ne calauzeste si ne ajuta daca o cerem, nu am incetat sa ma rog si sa cred in acea forta si in instinctul meu, am invat de-a lungul timpului sa imi ascult acel simt care ne indeamna sau nu, sa facem anumite lucruri.
Cred in alimentatia cat mai naturala.Prea multa carne, prea multe alimente procesate nu fac decat sa sporeasca toxinele din organism.Am sa ma documentez mai mult, iar aici iti multumesc tie Denisa pt sfaturile si sugestiile date.De cand m-am imbolnavit am o agenda in care imi notez tot ceea ce consider ca trebuie stiut sau mi-ar putea folosi pe viitor.
Ella tu cum te mai simti, ce urmeaza sa mai faci?Esti oricum o luptatoare iar atata timp cat vei gandi pozitiv vei fi si o invingatoate.
Multa sanatate si putere, noua tuturor!!!Va pup si ma bucur ca pot impartasi cu voi gandurile mele pe care nu le pot spune nimanui.
0
06-10-2015, ora 12:29
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Mikaella, am mult timp de cand nu am mai intrat aici.dar va citesc si oftez de fiecare data.Draga mea ai mare dreptate, trebuie sa fii tare, sa zambesti in fata copiilor si a sotului tau...a familiei...si cand nu mai poti scrie cat vrei aici, descarcate si urla prin scris...asa am facut toate...si astfel am trecut cu capul sus peste aceasta grea incercare...Nu trebuie sa intrebam de ce noi...pentru ca noi am fost alese din motivele enumerate de tine mai sus...Dumnezeu ne iubeste pentru ceea ce suntem si tocmai de aceea ne mai incearca cand si cand.m-am regasit in caracterizarea ta...tocmai de aceea iti scriu...Dumnezeu ne iubeste si cu siguranta aceasta perioada va deveni o amintire...dar trebuie muulta rabdare draga mea si intelepciune.
Cu drag,
0
06-10-2015, ora 16:26
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua fetelor!!!
Buna ziua Mimi68!!!Citindu-ti mesajul mi-au dat lacrimile, m-a emotionat sa constat ca trairile mele nu sunt doar ale mele, ca exista cineva care te intelege, care simte ce simti tu.
Asa cum am mai spus incerc sa merg mai departe ca si cum nimic nu s-a intamplat, spun incerc, pentru ca nu imi iese mereu.Am inceput munca la aproape 2 luni de la operatie, pe 4 oct am facut 2 luni (nu am un serviciu greu si ma simteam si bine, fizic vorbind)pentru ca trebuia sa intru in ritmul obisnuit, sa imi ocup mintea si cu alte lucruri, dar uneori este obositor pt ca activitatea casnica tot mie imi revine.Am avut si doua incercari de reluare a activitatii sexuale(prima un esec, a doua un semiesec).Cu toate ca doctorul meu si-a dat acordul de la 6 saptamani, acum la 2 luni de la operatie cred ca este totusi prea devreme, cicatricea din interior inca doare.
Probabil nimic nu va mai fi cum a fost, dar cu incredere in mine si in Dumnezeu o sa razbesc si pe acest drum.Am mai invatat ceva din aceasta experienta:ca in ciuda sensibilitatii mele sunt o persoana puternica si da, ai spus foarte bine Mimi, ne trebuie multa rabdare si intelepciune.
Joi am programare la o consultatie oncologica, asa ca sa stau eu linistita.
Va imbratisez cu drag si sa ne auzim sanatoase!
0
07-10-2015, ora 21:53
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor!
Pt. Mikaella. Mikaella capul sus.In ceea ce priveste viata sexuala dupa histerectomia totala, chiar daca nu am o experienta proprie, nu stiu daca dracul este chiar atat de negru. Stiu doamne care au facut acesta operatie si sotii lor nu au aflat nici peste 20 de ani. Ele au ales sa nu le spuna. Cunosc personal 2 astfel de persoane. Exista niste postari mai vechi ale unei doamne Rasarit de Soare, ea a avut niste nemultumiri pe care le-a remediat cu exercitii Kegel si mai multe. Cred ca ai putea sa-i citesti postarile.
In ceea ce ma priveste eu am avut probleme cu uscaciunea vaginala. Avand estrogen spre deloc, actul sexual la inceput a fost foarte dureros. De fapt a fost imposibil.M-am panicat foarte tare. Problema s-a rezovat cu ovulele Viviflor, tincturi estrogenizante, si apa alcalina. Apa alcalina a fost foarte importanta pentru eliminarea oricarui disconfort sexual.(toate sunt importante).Eu folosesc Hydrogen Peroxide, picaturi care se adauga in apa si schimba ph-ul apei, sangele se alcalinizeaza si microorganismele care, incurajate de lipsa estrogenului vaginal prospera, cu acest alcalinizant probabil ca se inchisteaza sau mor(desi nu cred ca mor ele asa de usor).Cu aceste ajutoare eu va spun sincer ca viata mea sexuala nu a suferit schimbari. Daca nu ar fi durerile de oase(care nu mai sunt ca la inceput, pentru ca de asemenea am grija, dar sunt )in viata mea nu ar fi nimic schimbat.Pentru mai multe detalii despre alcalinizare puteti citi sau macar rasfoi cartea DIETA YOUNG-MIRACOLUL PH PENTRU O SANATATE PERFECTA.Autori R. O.YOUNG si S. R. YOUNG.
Concluzionand eu vreau sa va spun fetelor ca sigur maine ne va fi mai bine, trebuie doar sa avem rabdare, dupa cum toata lumea a remarcat.
Va pup pe toate si o noapte cat mai frumoasa!
0
07-10-2015, ora 23:07
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor! Am uitat sa fac o precizare importanta:apa alcalina cu ph:9, 5 bauta in cantitate mare de la 2 litri la 4 litri pe zi (eu beau 2 ) te energizeaza foarte mult, iti da o senzatie de claritate mintala. Trebuie bauta pana in ora 15 pentru ca altfel poti avea insomnii.Pe langa picaturile ph pe care le puteti gasi la magazinele naturiste, mai puteti folosi si apa de la ionizatoare. Un exemplu ar fi Kangenul, dar sunt si alte ionizatoare mai ieftine.Sa nu se inteleaga ca recomand achizitionarea unui ionizator.Cel mai bine este sa testati acea apa o perioada de cel putin 30 de zile si apoi, daca sunteti multumite sa faceti o astfel de achizitie. De exemplu in Constanta se poate cumpara apa Kangen de la Curtea Brancoveneasca la un pret de 1leu /litru. Eu am ales sa cumpar asa.Totodata vreau sa mai precizez ca sunt persoane care nu s-au simtit bine cu apa alcalina, asa ca mare grija!
Sanatate multa la toata lumea!
0
08-10-2015, ora 06:44
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor, desi sunt tare prinsa cu serviciul, casa si vreau cu toata fiinta mea sa revin la viata mea normala nu ma pot abtine si cand si cand mai intru si citesc aici postarile tuturor, desi imi face mult rau cand vad ca aceasta suferinta continua in viata altor femei.
Mikaella atept vesti de la tine...
Pentru Denisa, draga mea nu vreau sa intru in polemici cu tine, esti clar o persoana informata, poate prea informata, am citit cateva din postarile tale si intradevar ai avut parte de experiente urate din partea medicilor si a trebuit sa te ajuti singura...dar, parerea mea personala este ca noi ca fiinte umane suntem individuali, ce merge bine la mine tie iti poate face mult rau...deci nu putem da sfaturi.doar sa ne sustinem si eventual sa ne recomandam un medic de exceptie daca am avut nororcul sa il gasim.despre tratamente naturiste...la fel pot face muuult rau luate dupa ureche sau fara sa iti dai seama in combinatie cu alte medicamente.alimentele fara zahar, draga mea, curmalele, smochinele si ce mai spuneai tu acolo nu sunt fructe uscate sunt fructe confiate...adica fierte in muuuult zahar, fructele uscate nu bubuie de dulce ca cele enumerate de tine si nici nu sunt atat de aspectuase, nu au cum, daca sunt naturale... eu nu sunt o mare mancatoare de carne, asa sunt eu, imi plac mult legumele, fructele si pestele, dar mananc si carne destul de des... noi ca fiinte umane asa am fost construite, este in ADN-ul nostru, de acord poti face o perioada o dezintoxicare dar nu este OK sa renuntam de tot.privezi organnismul de ceva vital care s-a transmis in gena noastra de mii de ani, si apoi ce viata mai este si asta plina numai de renuntari...draga mea ce am vrut eu sa iti transmit este sa pui punct perioadei grele prin care ai trecut si sa traiesti din nou, viata este frumoasa...sigur asa cum recomanda medicul dar fara sa iti mai pui si in plus oprelisti drastice...unde este calitatea vietii atunci, de ce atatea constrangeri. Iarta-ma, nu am vrut sa te supar, poate doar sa te ajut sa vezi altfel lucrurile, sa pui punct perioadei dramatice prin care ai trecut si sa traiesti viata cu intensitate si sa te bucuri de tot ce ne ofera ea.
Te imbratizes cu mare grad si sper sa imi intelegi intentia.va doresc din tot sufletul fetelor sa aveti rabdarea si intelepciunea de care are nevoie operatia noastra ca sa puteti reveni la viata normala cat mai curand. Cu drag,
0
08-10-2015, ora 09:43
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua fetelor!!!
Eu inca urmaresc atent acest forum, si il voi urmari cel putin ceva vreme de acum inainte pentru ca datorita persoanelor pe care le-am cunoscut aici, am trecut mai usor peste ce a fost mai greu, si gasesc binevenita fiecare experienta impartasita.
Denisa, eu apreciez mult postarile tale, asa cum am mai spus le consider experiente impartasite, nu sfaturi, nu e nimeni obligat sa faca ce ai facut tu, fiecare are liberul arbitru si hotaraste ce este mai bine pentru el.Eu gasesc interesant sa citesc ce au facut alte persoane, in situatii diverse, nu inseamna ca voi face la fel, stiu sa filtrez informatiile, iar acolo unde nu ma descurc, ma informez, cer pareri persoanelor avizate.
De exemplu:cunosc ovulele Viviflor, dar in cazul meu nu le pot folosi fara indicatia unui medic deoarece contin estriol, iar afectiunea mea a aparut tocmai excesului de estrogeni, dar o sa citesc mai multe despre apa alcalina.
Sustin ceea ce ai spus despre consumul de zahar/dulciuri, si aici vorbesc din experienta.Am fost o mare consumatoare de dulciuri, erau practic principala mea mancare si eram vesnic obosita(indiferent cat dormeam, si dormeam destul)balonata si cu un tranzit intestinal lent.Imediat dupa operatie mi-am schimbat dieta, pt ca ma balonam f tare(am scapat de balonarile postoperatorii cu Triferment) si apoi pt ca citisem despre efectele negative ale zaharului rafinat.Efectele s-au vazut imediat, am scapat de balonare si de problemele de tranzit, si ce este cel mai important:starea de oboseala a disparut cu toate ca somnul nu mai este asa calitativ ca inainte.
Cat despre consumul de carne, eu nu cred ca ne face rau renuntarea la ea(din partea mea ar putea sa nici nu existe, n-am fost niciodata o mare consumatoare)daca ne gandim bine, inainte oamenii(in special la tara-am crescut acolo si stiu cum e)la sfarsit de saptamana taiau o pasare din care faceau mancare, nu se manca carne in fiecare zi, ideea e ca nu mancau mancare procesata, mancarea era simpla, din ce aveau in curte, in gradina.La cati de multi hormoni si antibiotice se gaseste in carnea din magazine, serios ca ar trebui sa ne gandim de doua ori inainte de a o cumpara.
In alta ordine de idei, atunci cand ti se spune ca ai o boala de la care poti muri, esti in stare sa faci si sa renunti la orice numai sa iti fie bine(cel putin la mine asa a fost)de aceea draga Mimi eu o inteleg pe Denisa, si sa stii ca exista si fructe uscate care nu sunt confiate, fructele cu continut ridicat de fructoza rezista si fara a fi fierte in zahar, se gasesc la magazinele naturiste, in general.
Asa este fetelor, viata este frumoasa oricum si trebuie sa ne bucuram de ea in orice clipa, dar sa nu uitam ca mereu avem cate ceva de invatat, de la oricare dintre noi.
Am scris cam mult, si nu imi place, prefer sa citesc decat sa scriu...
O zi buna sa avem si sa ne auzim sanatoase!!!
0
08-10-2015, ora 09:43
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
din greseala am postat de doua ori si ma chinui sa sterg...sper sa reusesc
0
08-10-2015, ora 11:49
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Mikaella draga mea nu am vrut sa atac pe nimeni, imi pare tare rau ca asta ai inteles, am vrut doar sa subliniez ca sunt printre noi persoane mai slabe, mai fricoase si foarte speriate de diagnostic si atunci in disperare incearca tot ce aud si isi fac muuuult rau, am subliniat faptul ca doar medicul este in masura sa ne spuna ce anume ne face bine, din pacate cateodata si ei gresesc...dar noi simpli oameni...doar atat...referitor la alimentatie...imi pare rau...fiecare face ce crede cu corpul sau.
Sustin si eu tot ce a scris Denisa...doar atat...ca din disperare putem sa ne facem si mai mult rau.
In perioada cand eu scriam pe forum, D-na Vio draga de ea, care este mai in varsta si care este de profesie asistent medical, ne sfatuia, ne asculta, ne incuraja se ruga pentru noi...dar mereu spunea mergeti la medic...pentru mine a fost de un real sprijin in cele mai grele momente si toata viata mea va avea un loc special in sufletul meu chiar daca doar ne-am scris si am vorbit la telefon de cateva ori...Va pup D-na Vio si va doresc din tot sufletul sanatate si viata frumoasa.
Mikaella, Denisa...eu doresc multa sanatate si zile senine. Cu drag,
0
08-10-2015, ora 16:09
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua fetelor!!!!
In primul rand vreau sa spun ca toate imi sunteti dragi, si tuturor va sunt recunoscatoare pentru ca ati ales sa va spuneti povestea aici astfel incat si noi cele noi sa invatam din experienta voastra.
Nu sunt in masura sa judec sau sa contest pe cineva, va apreciez pe toate in egala masura, daca am suparat pe cineva imi cer scuze.
Da Mimi, dna Vio este o persoana deosebita, care mereu a avut o vorba buna pentru fiecare din noi, eu sunt si in grupul de pe facebook, astfel incat ne intalnim mai des...virtual.
Va imbratisez pe toate!!!
0
08-10-2015, ora 16:49
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Mikaella multumesc. Mimi sa stii ca nu sunt suparata ci, iti inteleg punctul de vedere si il respect.Daca o sa citesti cu atentie toate postarile mele, vei vedea ca si eu am spus acelasi lucru pe care il sustii si tu, si anume ca fiecare trebuie sa isi foloseasca intuitia si sa aleaga ce este mai bine pentru el.Sunt de acord cu punctul tau de vedere si anume ca fiecare dintre noi suntem individuali si ceea ce mie imi face bine, tie iti poate face rau. In alta ordine de idei, eu chiar imi traiesc viata. In pofida diagnosticului meu, care nu este totusi chiar atat de cumsecade, reusesc sa ma bucur de viata.Lyme nu omoara usor.LYME-UL este in schimb o boala foarte dureroasa care te obliga sa faci ceva. Dupa cum am mai spus, pentru ca pe mine medicii nu au reusit sa ma ajute, am fost nevoita sa ma ajut singura. Ceea ce vreau sa mai spun este faptul ca, dincolo de problemele mele de sanatate, pentru mine, medicina naturista e un hobby.Deci eu citesc cu placere acele carti, este unul din lucrurile care hai sa zicem ca ma distreaza cel mai tare.Mi-am cumparat o biblioteca noua ca sa-mi pun acele carti, si sunt unul din cel mai de pret lucru al meu.Multe carti sunt proaste, in multe veti gasi multe aberatii. In ceea ce ma priveste, eu am reusit sa filtrez informatia, am strans-o si am dat-o mai departe.Ca informatie, dupa cum am mai spus-o, si nu ca si conduita terapeutica, deoarece EU NU SUNT MEDIC.Totodata vreau sa mai adaug ca renuntarea brusca la anumite dependente (de exemplu la carne)poate face mai mult rau decat bine. La carne se renunta treptat(parerea mea este ca in multe cazuri, carnea face rau).Totodata eu am oferit si niste numele unor terapeuti naturisti specializati in cancer. Mi-am permis sa o fac deoarece am cunoscut oameni vindecati de acesti terapeuti.Nu cunosc pe nimeni in schimb care s-a vindecat de Lyme, la naturopatul X.
Fetelor daca stiti pe cineva care s-a vindecat, va rog sa-mi spune-ti si mie. Cu un singur lucru nu sunt de acord Mimi:fructele uscate. Exista multe fructe uscate care nu contin zahar. Cele care totusi contin zahar, contin zahar invertit. Zaharul invertit nu are nevoie de mineralele din oasele noastre ca sa se metabolizeze.
In alta ordine de idei, o sa adaug, cu ricul de a ma lauda, ca eu am o viata foarte frumoasa.Calatoresc mult, am un sot care ma adora, si un copil minunat. As putea spune ca este contrastant norocul meu in viata cu norocul la sanatate.
In ceea ce ma priveste, referitor la boli si conduite terapeutice (spun lucrul acesta cu riscul de a ma repeta), parerea mea personala (eu nu sunt medic), este ca ordinea tratarii bolilor grave ar trebui sa fie urmatoarea:
-medicul (operat, tratamente etc.)
-naturopatul (pentru prevenirea recidivei si cresterea imunitatii)
Sanatate multa la toata lumea si o zi cat mai frumoasa !
0
09-10-2015, ora 06:38
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Denisa, vreau sa stii ca ma bucur foarte mult ca ai o viata atat de frumoasa...de-acolo si puterea ta de a te documenta singura... Dar te poti gandi ca exista fete printre noi care nu sunt la fel de norocoase...care sunt singure, fara familie, cu copii multi, fara sustinatori sau fara venituri din care sa isi permita vacante in care sa se relaxeze so sa uite pentru moment macar prin ce calvar trec sau magazine naturiste...eu pentru ele vorbeam...nu sunt in cauza multumesc lui Dumnezeu dar am cunoscut de cand am descoperit problema mea...n.situatii care te infioara...draga mea eu vorbeam de fructe la care are acces orice muritor...nu toata lumea isi permite sa manance din magazine naturiste...
Oricum...imi pare tare rau ca am intrat intr-o astfel de polemica...nu am vrut sa atac pe nimeni ci sa trag un semnal pentru fetele disperate care ar incerca orice si ar putea sa isi faca mai mult rau. Apreciez mult cat esti de luptatoare si iti doresc din suflet sa iti gasesti leacul, sa ai o viaata frumoasa si muuuuulta sanatate, Cu mare drag si apreciere,
0
09-10-2015, ora 13:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua fete dragi,
Nu citesc postarile cap coada, dar punctul meu de vedere ramane medicina alopata in cazurile de cancer...nici un tratament naturist nu distruge acesta canalie de cancer, altfel n ar mai muri oameni importanti ai omenirii...
Va doresc un sfarsit de saptamana linistit.
0
09-10-2015, ora 15:04
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In cancer o alimentatie cat mai sanatoasa ajuta organismul dar nu vindeca boala.Pt a trai cat mai mult in aceasta situatie efortul este foarte mare.Un psihic tare, o hranire cat mai naturala si sansa de a fi urmarit de un medic competent contribuie la prelungirea vietii.Cancerul este boala de care nu poti scapa.O spun din proprie experienta.Nu vreau sa va sperii.Urmariti-va organismul si orice semn care va deranjeaza sa va duca la doctor.Cu cat recidiva e descoperita cat mai timpuriu cu atat sansa de supravietuire e mai mare.
0
14-10-2015, ora 12:59
Caterina_ro
Nu este medic/terapeut
Caterina_ro
Buna fetelor!saptamana viitoare sunt programata pentru ovarectomie unilaterala...imi puteti spune cam cat trebuie sa dau la doctor si anestezist?mentionez k operatia se face la iasi.va multumesc
0
14-10-2015, ora 18:52
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Pretul o sa-l afli in spital de pe la colege de salon.
0
15-10-2015, ora 10:21
Caterina_ro
Nu este medic/terapeut
Caterina_ro
Mersi mult gabitza2005, vroiam sa imi fac o idee cam cat as avea nevoie:)
0
15-10-2015, ora 14:50
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Cati, este regretabil faptul ca ne intrebi de spaga si nu de un medic competent, cu rezultate excelente...in care sa ai incredere deplina ca totul va decurge foarte bine, operatia este f.f.f grea, recuperarea si mai grea...deci ultima ta grija ar trebui sa fie cat trebuie sa dai spaga...sa stii ca se poate foarte bine si fara spaga daca stii sa cauti un medic si un spital de exceptie la care nici nu incape discutie despre...spaga... cu preturi mai mult decat rezonabile si conditii excelente...
Nu stiu ce probleme ai...dar iti doresc multa bafta cu operatia si recuperare usoara. Sanatate multa !!!
0
15-10-2015, ora 15:30
Caterina_ro
Nu este medic/terapeut
Caterina_ro
Mersi de gandurile bune mimi68! Problemele mele au inceput anul trecut in octombrie cand in urma unui control ginecologic am aflat ca am un chist de 11cm pe ovarul stang.am fost operată laparoscopic si dr a reusit sa imi salveze ovarul.apoi in iunie am facut o anexita macrolezionala si am avut totul inflamat(uter, ovare si trompe)si bineinteles am ramas cu lichid in burta care nici acum nu mi s-a reabsorbit.la indicatia unui medic chirurg din iasi am facut un rmn pelvin cu substanta de contrast si rezultatul a fost ca un dus cu gheata... Mi s-a refacut chistul pe ovarul stang plus multe altele pana in 2cm pe langa el deci trebuie sa-l scoata complet, am un fibrom langa ovarul stang de 2cm care trebuie scos, plus ca am chistulete pana in 3cm si pe ovarul drept, pe care mi-l curata.despre dr care ma va opera nu am intrebat pentru ca am auzit doar lucruri bune despre el, dar sunt constienta ca orice medic asteapta sa ii dai ceva si vroiam sa imi fac o idee. :)
0
15-10-2015, ora 17:05
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cati imi pare rau sa aud de problemele tale, deci nu va fi operatie de histerectomie totala, doar curatire...ceea ce este foarte bine...cati ani ai ?
Foarte important sa ai referinte bune de la persoane operate de medicul tau...nu despre nasteri... Despre atentii nu stiu ce sa iti spun, eu am preferat sa ma operez intr-un spital privat, sa fiu sigura de capacitatea medicului si de conditii stiind cat de grea este operatia, deci am platit la casierie...din pacate stiu prea bine ca se practica spaga...asta vei afla de la paciente si asistente (sigur) inainte de operatie...
Bafta multa...o sa fie bine.
0
15-10-2015, ora 18:40
Caterina_ro
Nu este medic/terapeut
Caterina_ro
Am 29 de ani, iar medicul meu este profesor doctor chirurg, nu se ocupa cu nasteri.Imi cer scuze ca nu am citit discutiile de pe forum de la inceput, dar vroiam sa te intreb mimi ce ai patit?ti s-a facut histerectomie totala?cum te simti? Iti urez o seara frumoasa
0
15-10-2015, ora 19:34
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna Caterina. Varsta ta ma provoaca la comentarii.
In primul rand, dupa prima operatie, doctorul ti-a prescris anticonceptionale pentru prevenirea recidivei? Daca nu ai contraindicatii la ele ar fi trebuit sa o faca.
In al doilea rand, exista anumite bacterii care sunt raspunzatoare de aceste probleme ginecologice Chlamidya psitacci este una dintre ele. Poate ca ar fi bine sa intrebi si un infectonist bun. Un argument in acest sens ne aduce si acea anexita. Organele genitale nu se inflameaza singure fara existenta unui agent patogen.Patogenii apar la analize de anticorpi, deci trebuie sa fie un medic infectionist care stie ce face. Aceasta este parerea mea vizavi de situatia ta si nu este obligatoriu sa am dreptate.
Sanatate multa si multa bafta!
0
17-10-2015, ora 18:47
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor.ce liniste, sper sa fie de bine, inseamna ca nimeni nu mai are probleme si ma bucur tare mult.
As avea o intrebare la fetele mai vechi.cu experienta...in toate.
Referitor la bufeuri, la mine au fost cumplite.si nu exagerez deloc, am luat Klimactoplant cateva luni...parea sa mai amelioreze si nu prea.acum medicul meu mi-a dat Oestrogel...parca sau mai redus...dar nu de tot, azi mi-a spus la telefon ca pot incerca si Climara, daca gasesc...
Ati folosit careva, exista ceva care sa te ajute astfel incat sa uiti ca ai astfel de probeleme, sau trebuie sa ma multumesc cu ameliorarile si sa astept sa treaca timpul si corpul meu sa se obisnuiasca la noua situatie.
Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc zile senine.
0
17-10-2015, ora 22:11
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna seara, fetelor! Buna, Mimi! Si eu am avut problemele acestea de la 2 luni dupa operatie. Bufeuri, dureri de cap, stare de agitatie, dureri articulare etc. Am fost luna aceasta la Parhon, unde am facut mai multe investigatii, analize de sange, ekg si ecograf la san, abia apoi mi s-a recomandat tratamentul hormonal. Din ce am citit, acest tratament creste riscul de cancer la san, uter, sau probleme cardiace. De aceea este nevoie de o evaluare anterior prescrierii terapiei hormonale. Ii recomand cu toata caldura pe medicii de la Parhon, sunt de admirat atat pentru profesionalism, cat si pentru faptul ca te fac sa te simti ca un om, nu doar un pacient. Si conditiile de internare sunt chiar bune. Si mie mi s-a recomandat tot Climara, ca este mai usor de administrat, un plasture pe saptamana, insa nu l-am gasit in farmaciile din orasul meu, asa ca iau Oestrogel. Se recomanda tratamentul acesta extern, pentru ca se evita astfel afectarea ficatului. Sfatul meu este, daca ti-a fost recomandat in urma unor investigatii, ia tratamentul, am inteles ca se simt efectele imediat. Si orice lucru ne poate face viata mai usoara sau placuta, merita incercat. Din pacate, la intoarcerea mea de la spital, am facut o cistita urata, care ma impiedica sa incep tratamentul. Medicul mi-a spus sa urmaresc cu atentie tot ce se intampla in organism, macar la inceput, ca la cel mai mic simptom neplacut sa il anunt pentru a vedea ce facem mai departe. Iar raceala da ea insasi niste manifestari pe care nu le-as putea deosebi de cele ale hormonilor. Mai astept pana trece.
Acum vin si eu cu o problema. S-a intamplat cuiva care a facut Cisplatin sa ii cada parul? La 6 luni de la terminarea citostaticului? Oncologul zice ca sunt cazuri foarte rare in care acesta sa provoace alopecia, si da vina pe menopauza. Endocrinologul mi-a explicat ca menopauza naturala poate duce la alopecie din cauza secretiei de testosteron de catre ovare, doar ca eu nu mai am ovare. Si ca foarte rare cazuri nu inseamna deloc. Si totusi a trecut atata timp de la chimioterapie si eu chelesc infiorator.
0
18-10-2015, ora 09:41
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna dimineata!
Ella pentru investigatii tu te-ai internat la Parhon?
Fara sa merg la medic am concluzionat ca sunt racita deoarece starile de tip bufeu s-au intensificat dar toti din jurul meu sunt raciti.
Eu ma simt ca si cum as fi racita dar fara simptomele clasice.
Am zis ca mai stau luna asta si daca nu-mi revin discut cu medicul dar nu as vrea sa ma internez
Ella de 2 saptamani a inceput sa-mi cada parul ingrozitor si eu nu am facut chimioterapie.
Am pus totul pe baza stresului dar acum ca ai zis si tu inseamna ca altele sunt cauzele
Astept si parerea "veteranelor"
Va pup si sanatate va doresc!
0
18-10-2015, ora 19:05
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor. Nu cred ca aveti motive de ingrijorare pentru caderea parului.Mie mi-a cazut foarte rau in primele luni dupa operatie. Apoi a fost o perioada in care nu a mai cazut deloc. Apoi iarasi a inceput sa cada, dar nu la fel de mult. Acum la 2 ani dupa operatie, daca ma uit in oglinda cred ca mai am par pentru 2 dusuri. (Gluma! Gluma!).Deci la 2 ani dupa operatie, eu nu consider ca am parul mai rar decat inainte.
Adevarul este ca o astfel de operatie provoaca o cadere a multiplelor sisteme hormonale din organism. (tiroida va produce de exemplu mai putini hormoni, etc). Organismul incearca sa isi stabileasca un nou echilibru, si se lupta din greu pentru asta.
In ceea ce priveste bufeurile eu nu am experimentat nici macar unul.(cauza bufeurilor in medicina naturista ar fi toxinele generate de o alimentatie bogata in carne si lactate, zahar alb rafinat).
Ella daca accepti tratamentul hormonal sa-mi spui si mie daca sunt schimbari la nivelul durerilor de articulatii.
Sanatate multa si o seara frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 174175176 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •