histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 171172173 ..... 196 197 Înainte ›
0
10-08-2015, ora 21:21
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Este normal Nona...nici eu n am avut scurgeri si bufeuri.
0
11-08-2015, ora 10:18
ala89
Nu este medic/terapeut
ala89
bna doamnelor !va multumesc, pentru raspuns pentru acele scurgeri in general ma simt binisor dar am momente cand am o usturime in partea stanga a plagi de nu imi da voie nici sa merg nici sa ma intind doar sa stau aplecata im fata nu stiu ce sa iau acum ma dau cu crema de galbenele cu propolis pe 13 fac 3 saptamani de la interventie si ma cam sperie usturimile, medicul este in concediu vine in septembrie va rog daca vi sa intamplat si voua la fel spunetim si mie ce ati luat, va rog.
0
11-08-2015, ora 10:54
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Ala nu stiu ce sa zic de usturimi de ce sunt asa intense. Si eu am simtit cateodata ustiri mancarimi durere la atingere dar foarte usoare.
Eu ma dau pe plaga cu crema Contractubex la recomandarea medicului. Plaga arata f bine dar cred ca medicul putea sa o faca mai mica:(
0
11-08-2015, ora 10:55
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Ala nu stiu ce sa zic de usturimi de ce sunt asa intense. Si eu am simtit cateodata ustiri mancarimi durere la atingere dar foarte usoare.
Eu ma dau pe plaga cu crema Contractubex la recomandarea medicului. Plaga arata f bine dar cred ca medicul putea sa o faca mai mica:(
0
11-08-2015, ora 11:03
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Legat de crema de galbenele eu nu as avea incredere ca este buna, e plin peste tot de aceasta crema miraculoasa asa ca eu cred ca sunt si foarte multe falsuri.
In timpul radioterapiei trebuie sa te dai cu o crema si ai de ales intre galbenele si Bepantene pentru copii. Am vazut niste arsuri f urate la doamnele date cu galbenele.
0
11-08-2015, ora 12:45
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
Doanma Vio va multumesc pentru raspuns
0
11-08-2015, ora 14:20
ala89
Nu este medic/terapeut
ala89
va multumesc pentru tot dar nu stiu ce sa ma fac cu acele usturimi acum iau cate un ketorol cand nu mai supert usturimea doctora mia zis sa ma spal doar la dus cu sapun sper sa treaca cu suport moral de la voi si cu voia bunului dummnezeu.
0
11-08-2015, ora 15:53
vivi br
Nu este medic/terapeut
vivi br
Totul este trecător!eu am 7sapt de la operatie, nu am dat cu nimic pe taietura şi arata f bine, doar cicatricea îmi mai aminteşte ca am trecut printr-o intervenţie de ampliare;în rest mă simt ca înainte adică f bine.Nu mai staţi cu gândul la orice mica durere, ganditi-va ca în interior ţesutul se reface mai greu
0
12-08-2015, ora 16:58
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
buna seara fetelor!in primul rand vreau sa va multumesc pt ca v-ati gandit la mine.
cu toate ca am in antecedente 2 operatii de cezariana, aceasta operatie a fost foarte traumatizanta, mie mi s-a facut histerectomie totala cu anexetomie bilaterala si adenectomie.m-am operat la sp.p sarbu(fosta maternitate giulesti)de catre prof marinescu.am avut sansa de a intra pe mainile unui om deosebit, un medic foarte competent, am intalnit oameni minunati care m-au ajutat sa depasesc aceasta trauma.aseara am ajuns acasa, ma simt relativ bine, o data pe zi iau 1 tableta ketonal.inca am probleme cu tranzitul intestinal si cu starea de disconfort pe care o am uneori la urinare.mai am un mic serom a nivelul cicatricei pe care il pansez zilnic.in rest merg destul de drept dar cam in reluare.astept cu nerabdare si teama biopia.pe externare mi-au scris ca uterul era marit de volum, iar anexele si ganglionii fara modificari macroscopice.sunt abia la inceput de drum, un drum nu tocmai placut pe care cu ajutorul lui Dumnezeu si acelor din jur il voi parcurge de dragul copiilor si al familiei mele.aceste au fost primele mele ganduri, va urmaresc cu mare interes, experientele voastre sunt de mare ajutor.va imbratisez cu drag
0
12-08-2015, ora 20:26
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Mikaella cu incredere si curaj vei trece peste toate si poate totul se va opri aici cu aceasta operatie si nu vei mai avea nevoie de alte tratamente.
0
14-08-2015, ora 11:05
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
buna ziua fetelor!am nevoie de un sfat, de experienta voastra.dupa operatie(au trecut 10 zile)ma confrunt cu gaze intestinale pe care nu reusesc sa le elimin.mananc doar supe, gratar, legume la gratar, cereale integrale cu iaurt.fara dulciuri, cruditati sau ceva ce ar putea fermenta.cu toate acestea ma balonez imediat si doar cu supozitor cu glicerina reusesc sa elimin gazele si sa am scaun, binenteles cu durerile aferente.voi ati patit la fel?cat a tinut?cum ati scapat?aveam probleme de tranzit si inainte de operatie dar evitam ce mi facea rau si era ok.va mutumesc!o zi minunata!
0
14-08-2015, ora 15:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua fete dragi...
Pentru Mihaela...cumpara espumisan, te ajuta sa elimini gazele...o capsula are 40 mg, din cate mi amintesc, poti lua su 2 o data...sa citesti prospectul...poti face si masaj usor abdominal...ai grija sa nu devi dependenta de supozitoare...
Dupa cum ti au scris medicii se pare ca esti ok, asteptam rezultatul biopsiei.
Iti trebuie multa rabdare si toate trec...exista viata normala si dupa histerectomie.
Va pup, weekend linistit si sanatate.
0
14-08-2015, ora 15:56
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Pentru imbunatatirea tranzitului trebuie multa apa, peste 2l pe zi si multa plimbare.
Cu timpul se va imbunatati si tranzitul si vei scapa si de dureri
0
14-08-2015, ora 16:28
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Mikaella am aproape 6 luni de la operatie, pentru problemele intestinale iti recomand cu caldura ceai de slabit de la naturavit.pentru mine o cana bauta seara face minuni, am incercat cu de toate...si toate mergeau odata, maxim de doua ori dupa care nu mai avea nimic efect...cu ceiaul asta simt ca mi se golesc intestinele si ma simt usoara.sper sa iti fie de folos...in rest multa rabdare, operatia asta aduce multe modificari in organism si trebuie sa le facem fata la toate, alta cale nu exista, cei de-acasa au nevoie de mame si sotii zambitoare si sanatoase... Si eu dupa atata timp ma confrunt cu de toate...bufeuri, transpiratii, nopti nedormite, maini umflate...dar trebuie sa ne acordam timp si sa mergem inainte, alta cale nu exista...operatia nu este o fericire dar pentru noi toate a fost o necesitate...deci trebuie sa invatam sa traim cu toate cele ce vin dupa ea.
Salut toate fetele noi sau vechi si ma bucur de solidaritatea noastra. Cu drag.
0
14-08-2015, ora 16:28
vivi br
Nu este medic/terapeut
vivi br
Apa multa, mişcare multa adică mers nu alergat, fibre în alimentaţie şi eventual espumisan sau debridat. În curând tranzitul va fi ca înainte. Nu vei deveni dependenta de supozitoare stai linistita !!!Multă sănătate tuturor!
0
15-08-2015, ora 13:33
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua fetelor!In primul rand "LA MULTI ANI cu sanatate si liniste sufletesca tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor"!
In al doilea rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi(am citit si recitit fiecare mesaj in parte)in ele si in solidaritatea voastra gasesc o parte din forta care imi trebuie sa depasesc si aceasta incercare.Am trait si traiesc cu convingerea ca in viata nimic nu este intamplator si ca daca ceva trebuie sa se intample, cu siguranta se va intampla.Faptul ca v-am intalnit chiar cand aveam mai multa nevoie, este unul din semnele ca cineva acolo sus ma iubeste.Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a fost alaturi mereu si voua pentru ca existati.
Am reusit sa rezolv si problema balonarii cu Triferment(am incercat si Espumisan dar de data asta nu a mai avut efect).Am luat si cate o lingurita de miere pe stomacul gol + un pahar cu apa apoi am continuat cu obiceiul meu de ani de zile:cafeaua pe care o beau pe nemancate.Asa mi-am reglat eu tranzitul.Am scris in detaliu poate va fi si altora de ajutor.ieri am mancat chiar si pepene galben(eu in general mananc multe fructe, inainte de operatie nu aveam nici o problema, nu ma balonam de la ele).Inca ceva vreau sa va impartasesc si voua:am fost sfatuita sa mananc cate o ceasca pe zi cu fructe de padure prospete sau congelate(am gasit congelate)pentru beneficiile lor impotriva cancerului(cu o cautare pe google ve_ti afla mai multe).
As mai vrea sa va intreb la voi cam la cat timp dupa operatie s-au instalat bufeurile pentru ca eu deocamdata se pare ca nu am.?
Am scris cam mult(semn ca ma simt bine fizic si psihic)sper ca nu v-am plictisit.
Va imbratisez cu drag si va urez un weekend minunat!!!!
0
15-08-2015, ora 14:38
vivi br
Nu este medic/terapeut
vivi br
După 3 săptămâni de la operaţie au apărut bufeurile, le suport relativ bine, când se va mai răcori afară cred ca vor fi mai uşor de suportat.Da, mikaella, nimic pe lumea asta nu este întâmplător, şi trebuie sa privim şi partea buna a lucrurilor pt ca mereu exista una.Nu eşti singura în aceasta lupta!
0
18-08-2015, ora 21:09
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor.Postarea mea se adreseaza tuturor celor care urmeaza sa faca aceasta operatie.Eu am fost operata in 2013 si in perioada de dupa am urmarit forumul cu mult interes.
Eu, spre deosebire de marea majoritate de pe acest forum am fost mai putin norocoasa.Problemele aparute post histerectomie subtotala cu anaxectomie bilaterala sunt:osteopenie(inca) si degradarea articulatiilor (toate). Mai concret am dureri destul de mari si continue de oase si articulatii.Tin sa precizez ca am facut aceasta operatie la 42 de ani si niciodata inainte nu am avut aceste probleme.Informandu-ma despre riscurile operatiei si afland despre o oarecare afectare osoasa generata de absenta hormonilor, m-am gandit ca nu va fi cazul meu, eu neavand probleme cu oasele.Si am gresit.Desigur, as fi avut poate aceleasi pb., dar durerile osoase nu s-ar fi manifestat cu aceeasi intesitatesi frecventa. In pofida faptului ca incearca sa ni se induca de catre unii medici, ca exista o echivalenta intre cele doua tipuri de menopauza adevarul este altul.In menopauza naturala, desi ovarele nu mai produc estrogen si progesteron ele continua sa produca in cantitate mai mare aldotestosteron, care este transformat de catre organism in estrogen.Odata inlaturate ovarele glandele care ar trebui sa preia functia acestora in totalitate sunt glandele suprarenale.(ele preiau functia ovarelor si in menopauza naturala dar nu in totalitate).Daca exista o disfuctie a acestora organismul ramane practic fara hormoni sexuali si pot apare pb. grave la nivel osos si la nivelul altor organe.Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca in menopauza naturala daca suprarenalele nu fuctioneaza bine pb. nu se manifesta cu aceeasi intensitate.
Un alt aspect la care as vrea sa ma refer este faptul ca, la anumite spitale particulare costul operatiei creste odata cu numarul organelor pe care le scoate medicul.Eu am intrat in operatie cu un diagnostic de endometrioza de grad 4 pus de mai multi medici in decurs de multi ani.Intraoperator s-au constatat doar niste puncte de endometrioza si totusi(uterul era cel care facea pb.)si totusi ovarele au fost inlaturate.In aceste conditii, medicul care nu este intotdeauna si om este avantajat material.El va ramane cu banii si tu cu pb.Mie mi s-a intamplat la un spital din Bucuresti care este apreciat pe acest site.
Concluziile mele sunt urmatoarele:
-gasiti un bun medic si un om in acelasi timp
-incercati sa pastrati macar un ovar
-incercati sa pastrati colul uterin(mentine elasticitatea vaginului)
Pentru pb. cu uscaciunea vaginala aparute postoperator ca si pentru usturimi eu am folosit ovulele Viviflor care contin pe langa estrogen si lactobacili care refac flora vaginala. Ideal ar fi ca dieta sa fie vegana cu multe cruditati.(ajuta si la ameliorarea durerilor osoase).
-verificati tiroida si suprarenalele inainte de operatie. In cazul unei difunctii a tiroidei este foarte probabil ca si suprarenalele sa functioneze deficitar.
0
18-08-2015, ora 22:40
ala89
Nu este medic/terapeut
ala89
buna fetelor! la mine au trecut 3 saptamani de la operatie, si am inceput sa ma simt mai bine.au fost 3 zile care am uitat de operatie, dar ieri si astazi am avut ninte usturimi pe jumatate de plaga. o fi ca am mers cam mult pe jos sa-u ce? nu pot merge la doctora pentru ca este plecata in concediu, ma cam sperie sa-u mam bucurat eu prea devreme, am reusit sa rezolv problema si cu tranzitu cu ceai curatarea colonului o cana dimineata si una seara, va pup mult!
0
19-08-2015, ora 10:11
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Ala si pe mine ma deranjeaza operatia atunci cand fac efort prelungit.

Denisa sunt cazuri clare in care se recomanda inlaturarea ovarelor. De exemplu daca ai un pui de cancer nu cred ca iti doresti sa repeti operatia ca s-a extins la ovare.
Apoi vezi cazul lui Angelina J. De s-a dus de bunavoie si si-a scos ovarele.
Am intalnit femei tratate de cancer la san care au optat pentru indepartarra ovarelor. Inainte nu le intelegeam dar acum cand am vazut cat de dura este lupta cu cancerul tind sa le dau dreptate.
0
19-08-2015, ora 10:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dimineata fetelor.
Denisa Popovici in teorie asa este cum descri tu...dar practica nu mereu este asa...ce te faci daca ai cancer pe un ovar, poti sa ti permiti sa mai pastrezi vreun alt organ genital???cu siguranta NU
In alta ordine de idei, in strainatate, chiar este o uzanta, dupa 40 de ani femeile opteaza pe3ntru extirparea organelor genitale, tocmai pentru a preintampina cancerul.
Durerile articulare, osoase au si alte cauze...de exp.osteoporoxa nu este neaparat legata de de aceasta interventie..
In sfarsit, bine ar fi sa fiti sanatoase si sa mergeti inainte cu fruntea sus.
O zi frumoasa va doresc.
0
19-08-2015, ora 13:49
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
Buna ziua dragelor!!!
Cand am ales medicul care ma va opera l-am ales tocmai pt ca stiam ca practicase o operatie extrem de conservatoare pe o alta pacienta care avea acelasi diagnostic(Adenocarcinom endometrial) ca si mine(este ruda prin alianta cu mine).Dar dragele mele, atunci cand hotarasc tipul operatiei, medicii tin cont de istoricul fiecareia, de varsta, etc.Persoana care s-a operat la acelasi medic si careia i-a scos o mica bucatica din uter are 20 si ceva de ani, era in pragul casatoriei si nu avea copii.A facut mai intai niste analize destul de costisitoare ca sa vada exact raspandirea celulelor, apoi a fost operata laparoscopic, iar de atunci face controale la fiecare 7 sapt.Intre timp a devenit mamica si merge periodic la control.
In situatia mea:41 ani, doi copii prin cezariana, trompe legate(deci nu mai faceam copii oricum)ce rost avea sa mai conserve ceva.A incercat sa elimine toate riscurile posibile, am 2 sapt si 2 zile de la operatie, nu zic ca este usor dar nici imposibil, sunt persoane mult mai lovite de soarta.Sunt neplacute urmarile hiterectoiei, pt cele care nu stiu, am histerectomie totala cu anexetomie bilaterala si adenectomie.astept rezultatul biopsiei, apoi voi consulta un oncolog, un endocrinolog(eu am de ani buni tiroida cu noduli)si voi invata sa traiesc si asa pentru ca trebuie sa traiesc sa-mi cresc copiii mari.
Nu caut sa iau apararea nici unui medic dar e in puterea noastra sa alegem.
Va doresc tuturor sanatate si putere sa depasim incercarile de acum si cele care vor veni!
0
19-08-2015, ora 16:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Sunt printre voi fete care cunosc povestea unei colege de suferinta...avea 40 de ani, se intampla acum 10 ani si a fost depistata cu cancer de ovar incipient...s a scos pe fragmente, a mai suferit in acesti ani de inca ceva interventii, lucrurile s au complicat si azi este grav...raman la parerea mea...trebuie scos tot.
Decizia apartine fiecareia...
V am pupat...
0
19-08-2015, ora 19:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Kris...lapte si produse lactate, legume verzi..ca tratament ar trebui calciu cu vit.D...dar ai facut testul DEXA, cum ti au stabilit diagnosticul???
0
20-08-2015, ora 08:10
s.lory1
Nu este medic/terapeut
s.lory1
Buna dimineata la toate fetele,
Kris, am asteptat sa-mi mai scrii in particular despre problema ta.
Sa stii ca dupa cum ti-a spus si d-na Vio sau Vasi ( pe care o salut cu simpatie)ai putea face o cura cu lapte si lactate, calciu cu vit. D si as mai adauga si multa miscare care ajuta la dezmortirea articulatiilor.
Eu cand am simtit aceste simptome la cateva luni de la operatie, am luat hotararea de una singura ca trebuie sa fac cat mai multa miscare: si vreau sa spun ca am simtit ca sunt mult mai vioaie. Sincer iti spun ca ma batea si pe mine gandul sa ma duc la medic, dar am renuntat momentan si am vrut sa vad pe pielea mea ca organismul ma mai ajuta.Fac de cate ori simt nevoia genoflexiuni( maxim 10)si cateva miscari usoare ale abdomenului. Eu sunt multumita de hotararea mea si chiar tin si o dieta ( recomandata de mine) de a manca cat mai putina paine si daca este cazul chiar deloc ( deoarece exista clar posibilitatea de ingrasare ).
Vreau sa-ti dau curaj pentru ca suntem in aceeasi comunitate, atat tie cat si celorlalte fete, dar... totusi suntem diferite prin structuta fiecareia si nu toate raspundem la acelasi tip de stimuli.
As dori si eu pareri la opiniile mele din partea persoanelor care au o vechime de cel putin 1 an de la operatie ( eu am 2 ani si 5 luni).
Cu simpatie,
Lory
0
21-08-2015, ora 00:41
Denisa Popovici
Nu este medic/terapeut
Denisa Popovici
Buna fetelor
ptr. vio si gabitza. Eu nu m-am referit la cazurile grave de cancer cand operatia este salvatoare ptr. ca ea salveaza viata si da din punctul acesta de vedere aveti dreptate. Eu m-am referit la celelalte cazuri nu putine cand decizia operatiei se ia cu prea multa usurinta neluand in calcul toate riscurile pentru ca nici un medic nu-ti explica care sunt acestea.Referitor la doamnele din Germania care la 40 de ani neavand nici un fel de problema se duc si se opereaza numai pentru a preveni cancerul eu am o rezerva. Deci ele se simt bine si asa intr-o buna zi se trezesc sa se supuna unei interventii riscante(orice operatie este riscanta)cu dureri mari si o recuperare anevoioasa numai ca sa previna cancerul? Interventia modifica de asemenea tot sistemul hormonal si se accelereaza procesul de imbatranire. In locul lor voi asa ati face? Ma bucur pentru voi ca sunteti sanatoase si nu aveti dureri.Sanatate multa va doresc.
Un alt aspect pe care vreau sa-l subliniez este ca in acest moment eu nu mai sunt convinsa ca fac parte dintr-o minoritate. Citind acest forum ramai cu senzatia ca va fi bine. Si stiti de ce? Pentru ca cele care se simt rau nu scriu pentru ca se simt prea rau ca sa o faca. Este totodata si umilitor ca ti se intampla tie. Chiar tie.Eu am avut nevoie de doi ani ca sa imi revin psihic si fizic(pentru ca am gasit cauza pb. dar nu si solutia pt. rezolvarea lor in totalitate.Si vreau ca ce mi s-a intamplat mie sa nu li se intample si altora.
0
21-08-2015, ora 09:34
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Denisa multe persoane care se opereaza nu cred ca au acces la internet.
Eu am fost una cu oarece probleme imediat dupa operatie si am scris despre ele fara retineri.
Bineinteles ca raspunsuri gen : daca te operai la privat nu pateai asta sau doctorul tau nu e bun nu mi-au facut bine. Cred ca asa a fost sa fie, am fost mai putin norocoasa.
Acum ca a trecut am cam inceput sa uit si durerile si temerile si disperarea de atunci.
Eu am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca postul tau ar putea influenta si persoane care chiar trebuie sa indeparteze tot.
As vrea sa stiu, inainte de a lua suplimente cu calciu, vitamina D si estrogeni ar trebui facute niste investigatii si care ar fi acelea?
0
21-08-2015, ora 10:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dimineata...
Pentru Gabriela...bine ar fi sa faci testul DEXA, sa sti sigur daca lucrurile se indreapta spre osteoporoza...nu este obligatoriu ca toate femeile histerectomizate sa faca osteoporoza..eu nu ti am citit istoricul bolii...
Va imbratisez si va doresc un sfarsit de saptamana linistit.hai la treaba.
0
22-08-2015, ora 21:23
ala89
Nu este medic/terapeut
ala89
buna seara! doamnelor maine fac 1 luna de la operatie si ma simt mai bine nu mai am acele usturimi, sper sa fie bine pana merg la comtrol la doctora in septembrie, ce vreau eu sa va intreb daca voi ati purtat burtiera? eu de 3 zile miam pus si ma simt ff bine dar nu stiu daca am facut bine. eu va pup si noapte buna.
0
22-08-2015, ora 22:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ala...poti sa porti burtiera daca iti este bine, dar nu permanent...sa dormi fara...
Parerile sunt impartite si n recomandarea medicilor, unii zic da, altii ba.
Eu am purta si sunt multe fete stiute de mine, care au purtat.
Iti doresc sanatate, ai grija sa nu face efort prea mare.
Noapte buna.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 171172173 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •