histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 169170171 ..... 196 197 Înainte ›
0
11-07-2015, ora 14:36
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor...din pacate noul meu serviciu ma oboseste mult...asa ca nu am mai intrat de mult...ma bucur ca va aveti una pe alta...va incurajati si sunteti bine...atat cat putem fi noi de bine...
V-am dus dorul pentru ca in viata de zi cu zi cine nua trecut prin operatia noastra habar nu are ce inseamna...pe voi va simt aproape...
Va pup ...toate cele bune, saluytai fetelor noi si curaj.
0
12-07-2015, ora 15:16
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna!
Si eu intru aproape zilnic dar chiar nu am mai vrut sa ma plang. De la ultimul post am mai fost o saptamana la spital din cauza stomacului. De joi sunt acasa fara drena dar cu un regim strict de alimentatie. Am facut endoscopie si au concluzionat ca am gastrita si reflux gastric asa ca o perioada voi tine regim.
In rest sunt fara energie ( cred ca m slabit 10kg luna asta) dar ma chinui si fac 2 plimbari pe zi.
Ca sa-mi creasca moralul am fost la coafor sa ma spal pe cap ca singura nu pot
0
12-07-2015, ora 22:06
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna seara fetele! Ma bucur ca sunteti bine, Gabita tine regimul asa cum spune dr, lasa kg ca au timp sa se puna la loc! Va imbratisez, si aveti grija de voi!
0
14-07-2015, ora 10:21
tony2015
Nu este medic/terapeut
tony2015
Buna ziua, urmaresc de cateva zile postarile voastre. Ma bucura enorm aceasta solidaritate. Am fost operata luna trecuta si inca astept acea zi care sa fie cea mai buna din toate numai ca mereu mai intervine ceva. Am o intrebare pt gabitza, care este regimul alimentar pe care il urmezi? functioneaza?
Sa fim increzatoare dragelor si puternice, numai asa cum o femeie poate fi!
0
14-07-2015, ora 13:56
s.lory1
Nu este medic/terapeut
s.lory1
pentru tony2015
Iti admir curajul de a intra pe forum si de a fi optimista.
Mie mi-au trebuit 2, 4 ani sa intru, desi citeam zilnic toate postarile.
Ma comportam de parca facusem o prostie si nu ma mai simteam 100% femeie, dar incet incet vazand in primul rand ca ma simteam foarte bine si totul revenea la normal, mi-a revenit starea de spirit de dinaninte.
In ceea ce priveste regimul alimentar, te sfatuiesc chiar sa il tii, pentru ca este benefic atat pentru tine ca persoana cat si pentru operatie.
Sunt alaturi de tine si de toate celelalte.
Va doresc sa fiti optimiste si increzatoare in voi.
0
14-07-2015, ora 15:00
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna!
Am tinut pana ieri regim de gastrita. Ca sa zic asa nu prea aveam voie nimic.
Mananci putin si des. Eu personal iau 5 mese pe zi.
Dimineata am mancat : branza proaspata, cas nesarat, unt, iaurt, ou ochi romanesc.
La celelalte mese: supa de legume, gratar, sau carne rasol cu legume fierte, piure sau pilaf.
Ca fructe doar banana ( eu am mancat maxim jumatate de banana) si mere coapte. Mai aveam voie si compot dar nu am apucat sa fac.
Am mai mancat si ecler cu vanilie si frisca.
Se evita condimentele, mancarea prea rece sau prea calda. Fara cafea ciocolata ceapa usturoi.
De ieri am inceput sa mananc piersici coapte decojite si vad ca sunt bine.
Maine ma gandesc sa incerc o salata de legume.
I-am spus doctorului ca am probleme cu digestia de la regim si a zis sa incerc treptat legume si fructe.
Tony in general secretul cred ca este sa mananci putin si des si sa te hidratezi cat de mult poti.
Cu operatia sunt OK s-au inchis toate pe acolo asa ca mi-am luat contractubex sa-mi dau pe plaga ca sa se vindece mai frumos.
Luni ma duc iar la control si abia pe 27 iulie primesc rezultatul la anatomopatologic. Ufff. Alte emotii..
0
14-07-2015, ora 20:32
tony2015
Nu este medic/terapeut
tony2015
Buna seara doamnelor.
Eu am voie sa mananc doar fiert, copt si gratar. Chiar si asa s-a intamplat sa nu imi fie bine si am suspectat ceva pe la stomac. Acum e totul ok.
Multumesc mult Gabitza pentru raspuns.Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji in privinta rezultatului, sunt sigura ca e totul fff bine.
Deasemenea iti multumesc Lory pentru cuvintele frumoase. Nu putem sa fim altfel decat optimiste si curajoase. Avem atatea lucruri de facut, nu?
Sanatate multa tuturor!
0
16-07-2015, ora 17:28
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Eu azi fac 5 saptamani de la interventie si luni doctorul mi-a zis sa incep sa mananc legume si fructe cu tot cu gastrita mea. Tony tu de ce nu ai voie crud??
0
16-07-2015, ora 21:35
tony2015
Nu este medic/terapeut
tony2015
Buna seara.
Gabitza noi ne-am operat in aceeasi perioada. Pentru mine operatia HTAB a fost al2lea pas dupa radio-chimio terapie. Doctorul a mentionat acest regim de alimentatie datorita radiatiilor care au afectat intestinele, am facut o rectita radica plus o hernie ombilicala.
Sper ca aceasta liniste, , pe aici, , este una pozitiva.
Multa sanatate!
0
16-07-2015, ora 22:03
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna seara, fetelor! Cand m-am externat, doctorul mi-a zis ca am voie sa mananc orice. Dar acasa am avut zile cand eram constipata si balonata rau. Doua seri m-am luptat cu o durere cumplita, pe care am crezut-o ca vine de la stomac. Apoi am descoperit ca intestinul meu era plin pana la refuz si ca intestinul gros trece pe sub stomac. Deci am luat degeaba Omez. Acum mi-am impus singura limite in alimentatie. Nu mai vreau durerile acelea. Dar plang dupa fructe. Se pare ca toate am ramas cu sechele pe aceasta zona. Oare cand vom reveni la normal?
0
16-07-2015, ora 22:50
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Ellabunea.Nu te gandi ca ai luat Omez degeaba.Nu ti-a facut rau, e doar pansament gastric.Gabitza, tu iei pansament gastric?Eu am probleme de vreo 3 ani si iau in fiecare dimineata Zencopan, e tot un pansament gastric si nu mai am nici o problema.Pot sa mananc orice.Daca uit sa-l iau si de la apa ma arde pe gat.Va pup pe toate si aveti grija de voi.Eu maine merg sa fac analize.S-a implinit un an de la operatie.Multa sanatate va doresc.
0
16-07-2015, ora 23:18
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Multa bafta, Any!
0
17-07-2015, ora 10:25
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Da, iau in fiecare dimineata o pastila de Controloc 40mg. Dupa ce termin cutia asta dr. A zis sa mai iau o cutie de 20mg.
Nu inteleg de unde aceasta sensibilizare a sistemului digestiv dupa operatie.
Am inteles ca se reaseaza totul dar nu vad de ce organele nu si-ar face treaba.
Dupa radioterapie eu nu am mai avut probleme cu stomacul si am crezut ca totul a revenit la normal.
Pot sa-mi interzica orice dar sa renunt la fructe si legume vara mi se pare groaznic
0
17-07-2015, ora 10:58
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Te inteleg perfect, Gabitza. Dar cand mananci fructe si apoi te chircesti de durere, faci orice aa eviti chinul. Macar fructele de toamna sa le putem manca.
0
17-07-2015, ora 12:57
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Eu am ani de zile de cand nu mai beau acidulat dar de cand e " fructul interzis" m-as cam repezi intr-o sticla de cola :(.

Am uitat sa va intreb daca folositi crema sau va fost recomandat ceva pentru uscaciunea din vagin ca eu una am cam inceput sa o simt.
O sa vorbesc luni cu doctorul dar as vrea sa stiu ce sa-l intreb.
0
19-07-2015, ora 23:05
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Feminella ovule.Eu n-am avut probleme, dar dupa operatie medicul mi-a zis ca-n caz de uscaciune vaginala sa imi cumpar aceste ovule.Am auzit si de la alte prietene ca le-au folosit.Intreaba si tu medicul.Va pup si o saptamana frumoasa va doresc.
0
20-07-2015, ora 10:22
Ralia
Nu este medic/terapeut
Ralia
Buna fetelor.pentru cele cu atrofie vaginala...Feminelle Hyalosoft sau Cicatridina ovule vaginale.Daca atrofia este mai acuta eu va recomand sa mergeti la doctor.Eu ma chinui cu asta de 2 ani si jumatate si inca nu am reusit sa stabilizez problema.La mine se pare ca este afectat si ureterul sau vezica(de atrofie).

Eu am ainceput cu plasturii hormonali dupa care am primit ovule hormonale...iar acum de 2 luni iau deja pastile hormonale, folosesc ovule hormonale pentru intretinere tot hormonale.bineinteles la recomandarea medicului si tot nu pot spune ca sunt bine.
Va doresc sanatate maxima si o zi excelenta.
0
21-07-2015, ora 10:10
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna dimineata! Ma lupt in prezent cu doua probleme. Prima este ca mi s-a zdentuit pielea de care era cusut tubul de dren si acesta a iesit cam un centimentru. Era de asteptat dupa o luna si jumatate de la operatie. Dar inca mai curge zeama in punga, cam 150 ml in 24 ore. Voua cam cat mai curgea cand v-au scos drenurile? Ca mi-e teama sa nu iasa de tot si atunci ce se va intampla cu lichidul acesta din burta?
Si a doua pe ordinea de zi. Dupa ce am stat o luna cu sonda urinara, am avut niscaiva dificultati de urinare, dar ma descurcam onorabil, chiar daca mai greu. De vreo saptamana insa am inceput sa urinez foarte des, chiar si noaptea. Iar in ultimele nopti, pentru ca am adormit prea adanc si n-am mai mers la toaleta din ora in ora (mi-aduc aminte, Gabitza, ca te plangeai in spital ca ti-au micsorat vezica), m-am scapat pe mine, chiar si de doua ori intr-o noapte. Dupa o criza de plans din cauza umilintei acesteia, ieri mi-am cumparat niste absorbante pentru incontinenta si am dormit mai linistita. Presupun ca e din cauza unei raceli (curent, picioare goale pe gresie etc), dar am mai avut si inainte cistite urate, dar nu mi s-a intamplat asa o rusine. Sunt ingrijorata si foarte speriata sa nu fie ceva neurologic la vezica. Asa se intampla cand ti-e teama sa dormi si cauti pe net explicatii, dai de vezica hiperactiva si altele. I s-a mai intamplat cuiva ceva asemanator? E o situatie normala dupa aceasta operatie?
0
21-07-2015, ora 13:19
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna fetelor!
Ella in legatura cu drenul nu cred sa fie vreo problema daca iese. Mie dr mi l-a scos chiar daca se strangeau intre 1000 si 1500 ml in 24 ore si asta cam la o luna de la operatie.
Am avut mari emotii legat de lichid, ma intrebam unde o sa se duca atat de mult lichid dat dr a zis ca va fi preluat de perineu.
Nu m-am umflat deloc si locul unde a fost drena s-a inchis foarte bine.
In ceea ce priveste vezica eu atat timp cat am avut drena ma duceam din ora in ora noaptea la baie. Fara jena iti zic ca de cateva ori a trebuit sa ma schimb de pijamale deoarece din cauza oboselii ajungeam cam tarziu la baie.
De cand mi-a scos drena au inceput sa se rareasca vizitele la baie acum merg de 2 ori pe noapte.
In timpul zilei simt o presiune in vezica dar doctorul mi-a zis ca e perfect normal.
Ella tu ai primit rezultatul de la histopatologic??
In ceea ce priveste uscaciunea dr a zis ca nu vrea sa-mi dea nimic pe baza de estrogeni si momentan sa incerc lubrifiant normal.
0
21-07-2015, ora 15:28
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Salut, Gabitza! Ma bucur ca macar partea asta a decurs bine la tine. M-ai linistit acum. Se pare ca imi faceam griji degeaba. Zilele astea sunt cam paranoica. Am luat rezultatul la inceputul lunii. A iesit foarte bun, un singur ganglion era usor inflamat, nu invadat. Am luat legatura si cu un doctor oncolog dw la Fundeni care a zis ca nu mai trebuie sa o iau de la capat cu chimio si radio. Si am trimis lamelele la Victor Babes pentru inca o analiza, parca histoimunochimie. Peste putin timp voi merge la control si iau si acest rezultat de care sunt sigura ca va fi bine. Tu cand il iei?
0
27-07-2015, ora 12:45
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna fetelor!
Astazi am intrat in posesia rezultatelor si din fericire sunt in regula. Totul a fost localizat la nivelul colului.
Peste 6 luni am inteles ca voi mai face niste investigatii.
Va multumesc pentru sfaturi si sustinere.
0
27-07-2015, ora 20:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara fete dragi,
N am intrat de multisor pe aici, dar azi am avut asa o chemare sa recitesc comenturile anului 2011 si inceputul lui 2012.
M am reintalnit cu fete virtuale, tare dragi mie si nu numai, mi au fost alaturi in momente de cumpana, m au sustinut si m au ajutat sa nu devin o depresiva.
Imi este dor de Corangel, Mabel, Rasarit de soare, Ama, Maria Anton, Griguta si altele...
M am intalnit si cu fete pe care Dumnezeu mi le a adus alaturi de mine in viata reala..ILEN, COTI...
Imi este dor de voi...
Acum as vrea sa intreb fetele noi daca stiu ceva de LUCIANA..
Va doresc o seara linistita, multa sanatate si multa putere sa treceti peste toate incercarile.
0
27-07-2015, ora 20:59
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Fete dragi noi..Ella, Gabita, Tony, Nona...cum va laudati??
Postati, numai asa va descatusati de energiile negative, numai asa gasiti raspunsurile pe care le asteptati..
0
28-07-2015, ora 07:47
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Buna dimineata, dragelor! Gabitza, ma bucur nespus pentru rezultatul bun. Ce ti-a zis doctorul, mai e nevoie de radioterapie?
Mai am si eu o belea pe cap, daca ma mai poate ajuta cineva cu un sfat. Am descoperit ca nu am incontinenta urinara, ci este un lichid care se scurge prin vagin. Am facut niste experimente, am blocat cu vata intrarea in vagin noaptea, si absorbantul a ramas curat. Deci nu e urina, oricum nu avea culoarea si mirosul de urina. Dar ce poate fi, vreo fistula? Abia vineri merg la control si pana atunci imi fac mii de gamduri. Ce e? Cum scap si de asta? De ce se intampla? Se poate sa se fi deafacut partial cusatura de la vagin si pe acolo sa se scurga lichid de care venea si pe dren? Ca vorbesc de dren: sunt fericita ca am scapat si de ultimul, desi inca mai caut cu mana tubul sa-l plimb dupa mine.
0
28-07-2015, ora 09:34
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna!
Ella doctorul a zis ca nu mai am nevoie de nimic. Nu m-a trimis nici la alt doctor nici nu mi-a zis sa duc probele la alt examen.
Mi-a transmis sa-mi vad de viata si sa ma duc la controalele stabilite la 3 luni.
In legatura cu luchidul puerdut prin vagin eu am pierdut putin in primele zile de dupa operatie si au zis ca e normal dar apoi nu am mai avut aceasta problema.
Au zis atunci ca se pierde prin cusatura care nu este inca etanse.
0
28-07-2015, ora 14:36
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Dragele mele va salut pe toate, D-na Vio va imbratisez cu multt drag... desi am tot citit...nu am mai scris nimic...m-am bucurat de solidaritaea voasta...ocupata cu noul meu job si obosita pentru ca de.organismul nostru se remimte mult timp dupa o astfel de interventie...dar mutumesc lui Dumnezeu sunt bine, viata mea incet, incet si cu muuuuulta rabdare a intrat pe fagasul normal.mai greu...mai usor.Deci curaj pentru fetele noi...veti fi bine curand...pentru cele care au diverse probleme dupa operatie.mi se rupe sufletul cand citesc despre problemele voastre...nu sunt deloc normele...deci cel mai sigur discutati cu medicul vostru...eu "jos" am fost perfect curata tot timpul.acum dupa 5 luni sunt bine...intr-o saptamana ma pregatesc sa plec la Balcik in vacanta...abea astept sa simt ca las totul in urma.
Va imbratisez cu mare drag si le multumesc celor care au fost alaturi de mine in cele mai dificile clipe...si m-au inteles si m-au ajutat sa depasesc situatia...acest forun este o binecuvantare pentru noi toate in acele momente.cu maare grad si speranta de bine pentru voi toate.
0
28-07-2015, ora 19:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Draga mea, MIMI, vacanta placuta si multa odihna.
Ma bucur nespus ca esti bine, bravoooo.
Pupici si imbratisari multe.
0
28-07-2015, ora 20:13
ellabunea
Nu este medic/terapeut
ellabunea
Vacanta placuta, Mimi! Deci se poate dupa un timp si plaja. Atat de inconstienta am fost ca am vrut si eu sa stau la plaja in week-end. Doar stau pe malul Dunarii. Mi-am sunat totusi doctorul inainte, ca sa cer aprobarea. Mi-a retezat-o oripilat ca, atat timp cat nu s-a inchis rana de la dren, nici nu se pune problema, chiar daca stau la umbra imbracata. Si mai zicea ceva si de imunitatea mea :) Maine fac un tomograf sa vad ce se intampla inauntru.
0
29-07-2015, ora 08:42
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Eu inca nu am intrebat doctorul de plaja dar am vorbit cu o prietena si mi-a spus ca odata ce ai fost diagnosticat cu cancer nu mai ai voie sa faci plaja sau sa stai la soare toata viata. Mai zicea ceva de vitamina B12 ca e interzisa
0
30-07-2015, ora 23:57
mikaella74
Nu este medic/terapeut
mikaella74
buna seara.sunt noua si mi-am facut curaj sa scriu.peste 4 zile voi face histerectomie totala cu anexetomie bilaterala pt ca in urma extirparii unui polip endometrial si a biopsiei mi s-a pus diagnosticul:adenocarcinom endometrial de tip endometroid bine diferentiat-G1.am idee despre ce va urma pt ca am trecut prin 2 cezariene si sunt si cadru medical.voi fi operata la maternitatea giulesti de dr bogdan marinescu si orice sfat, parere sau experienta impartasita mi-ar fi de mare ajutor.va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 169170171 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •