histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 167168169 ..... 196 197 Înainte ›
0
11-06-2015, ora 14:15
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Gabita, si eu ma gandesc la tine si ma rog sa iasa totul bine. Doamne ajuta! Asteptam vesti cand poti.
0
11-06-2015, ora 16:42
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Bravo fetele mele dragi...va pup..
0
12-06-2015, ora 01:27
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Gabitza, si eu am avut cancer de col st.2b, iar pe 9iulie se implineste un an de la operatie.A fost greu dupa operatie, dar sunt OK.Mai simt durere inauntru si acum, dar n-o bag in seama.Curaj, o sa fie bine.N-am intrat de mult pe forum, am fost foarte ocupata, dar am citit toate postarile voastre.Va pup si va doresc sanatate si o vara frumoasa, chiar si fara plaja.Apropo, intrebase cineva de ce nu avem voie sa facem plaja.Medicul oncolog mi-a zis ca nu mai am voie sa fac plaja.Medicii care m-au operat mi-au spus ca pot face plaja, doar sa nu expun prea mult la soare operatia.Nu stiu cine are dreptate.Dar o retinere tot am.Eu mergeam in Grecia de doua ori pe vara, in iunie si la sfarsitul lui august.Iubesc marea, plaja, dar daca nu e voie, nu vreau sa risc.Va sarut pe toate si fiti curajoase.Viata e frumoasa si fara uter.S-auzim numai de bine.
0
12-06-2015, ora 11:07
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dimineata fetelor...
Oare ce face Gabita???
Va doresc un sfarsit de saptamana linistit.
Any...parerile sunt impartite, privind expunerea la soare, dar cum razele de soare pot aduce si alte rele, e bine sa nu ti expui abdomenul.asa si cu burtiera...unii zic..poarta, altii..nu...cert este ca ajuta cand faci treaba.
ASA ESTE VIATA MERGE INAINTE SI DUPA HISTERECTOMIE.
Mimisor ce faci???ai promis o intalnire pe FB...
Va imbratisez pe toate...
0
12-06-2015, ora 11:14
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele, sper sa avem curand vesti de la Gabita. Va pup si va doresc weekend frumos
0
12-06-2015, ora 14:48
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna fetele! Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai linistit! Astept cu nerabdare vesti de la Gabitza.. Sper sa fie foarte bine... Inca ne rugam pentru ea!! Va imbratisez pe toate!
0
13-06-2015, ora 00:26
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Eu m-am referit la cele care au facut sedinte de radioterapie.Mie asa mi s-a explicat.Mai intrebati si voi, cele care ati fostca mine, cu neoplasm de col.Chiar sunt curioasa.Va sarut pe toate si un week-end placut va doresc.
0
15-06-2015, ora 10:33
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele, aveti vreo veste de la Gabita? Sper sa fie bine...Mimi, si eu ma gandesc sa schimb firma, sa vedem, zilele astea ma decid. Peste tot sunt lucruri mai putin bune dar ne luptam cat se poate. Important e sa nu pui la suflet prea mult, daca poti...Eu nu prea pot, am si nopti nedormite dar trebuie sa mergem inainte. Suntem luptatoare, nu Mimi? Va imbratisez pe toate cu drag
0
15-06-2015, ora 21:34
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor, la fel ca si voi sper ca Gabita sa fi trecut cu bine, la fel si Cristina Sabau sa fie bine...si Luciana...mi-as dori sa mai intre si ele...ne-au transmis ingrijorarea lor, ne-am rugat pentru ele...eu una m-as bucura sa aflu ca au trecut hopul cel mare si se recupereaza incet, incet.
Cristina2021 imi este foarte greu in aceste zile pentru ca din pacate sunt o persoana care muncesc cu pasiune, chiar imi place ce fac si pun mult suflet, sunt o persoana foarte organizata, meticuloasa, atenta la detalii, ma implic mult...dar in acelasi timp sunt si ca pasarea Pheonix...am momentele mele cand "cad", nopti in care nu dorm...dar si cand ma ridic prind aripi...asa sunt eu contruita...problema este ca in Craiova la varsta mea c-am greu sa gasesc un job cel putin la fel ca nivel salarial...si atunci este foarte greu...dar gasim solutii, exact...nu numai ca suntem luptatoare, noi suntem niste invingatoare !!! ce nu ne doboara ne intareste... Dar tu parca spuneai ca esti sefa a nu stiu ce departament...ce s-a intamplat ??? iar in Bucuresti latele sunt ofertele...deci nu merita sa stai daca sunt probeleme.
Iti doresc sanatate in primul rand si sa treci peste zilele astea cu bine. Va imbratisez cu mare drag si ma bucur ca sunteti bine.
0
17-06-2015, ora 17:15
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Buna!
M-am operat joi, trezirea a fost dificila ca aveam dureri si m-au sedat toata noaptea.
Abia azi am reusit sa intru pe forum deoarece inca am dureri, sunt epuizata si dorm aproape tot timpul.
Noroc cu mama, tata si sot care vin si ma plimba pe rand dar ma epuizeaza f tare.
De astazi am voie si ceva alimente solide, pana acum am fost pe regim hidric.
Va pup si va multumesc pentru sustinere.
Au fost momente f grele dar sper ca de acum sa fie mai bine
0
17-06-2015, ora 22:45
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Buna!
Gabita, si eu ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie; acum urmeaza recuperarea; este greu, intr-adevar, si trebuie multa rabdare, dar cu fiecare zi care trece, o sa te simti mai bine.
Despre Cristina Sabau nu mai stiu nimic, parca am vazut ca era ieri pe facebook, deci presupun ca e bine.In ceea ce o priveste pe Luciana, cred ca nimeni nu mai stie nimic despre ea; sa speram ca e bine...
Mimi, imi pare rau ca ai probleme la serviciu; da, este foarte greu sa-ti gasesti un alt loc de munca in orasele mici.Vorbeam astazi cu o colega la serviciu ca nu ne deranjeaza atat de mult salariile mici cat faptul ca nimeni nu apreciaza faptul ca muncesti cu daruire...asta este...n-avem alternative.Cu bufeurile cum mai stai?Mie mi-a recomandat doctorita Klimaktoplant, dar nu am de gand sa iau(i-am spus inca de a 2-a zi dupa operatie ca am inceput sa am bufeuri si n-a zis nimic, iar acum, dupa 3 luni, insista sa iau minunile astea pe baza de plante; i-am zis ca incerc sa rezist fara, dar m-a uimit ca a insistat si mi-a dat si reteta).
Va doresc numai bine si putere de a birui greutatile de tot felul!Se zice ca 'o nenorocire nu vine niciodata singura' dar, in acelasi timp se spune ca : 'si bucuriile vin in stoluri'... eu astept stolul de bucurii...
0
17-06-2015, ora 23:10
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna seara fetele! Gabita ma bucur pentru tine ca ai depasit momentul cel mai greu! De acum ai sa vezi : in fiecare zi mai bine si tot asa o sa treaca timpul.. eu am 8 luni de la opreratie si nu pot spune ca uit ca sunt operata, , , dar ma descurc, , muncesc mult, , alerg mult, , si sper la mai bine! Va pup
0
17-06-2015, ora 23:21
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Gabita...multa putere, multa vointa si multa ambitie...toate trec, greu, dar trec...
Orice sut este un pas inainte...
Asteptam rezultatele...
Imbratisari si bucura te ca ai o familie iubitoare..ii felicit si nici nu stiu ce bine fac.
0
18-06-2015, ora 11:19
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Gabita, subscriu la tot ce au scris fetele...greul cel amre a trecut...de acum iti trebuie doar multa rabdare si sa stai cuminte...sa ai mare grija de tine. Curaj curand va fi bine. Am 3 luuni si ceva de la operatie, am perioade cand uit ca sunt operata si seri cand ma mai doare putin...depinde ce fac ziua... Suntem aici, oricand poti intreba daca ai vreo nelamurire...
Anda draga mea, azi la ora 8, 00 am fost la un interviu...si sper ca va fi bine...dupa amiaza la ora 14, 00 am un speaking la engleza pentru un alt post... si eu astept acel " stol "...si va veni curand cu siguranta...
Dragelor va doresc zile senine si liniste...sanatate multa.
0
18-06-2015, ora 12:18
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele! Gabita, ai rabdare si fii optimista, in fiecare zi te vei simti mai bine si mai bine. Mimi, succes maxim, sa te ajute Dumnezeu. Eu sunt bine la firma dar intotdeauna se poate si mai bine nu? Va imbratisez pe toate si va doresc multa sanatate
0
19-06-2015, ora 20:47
gabitza2005
Nu este medic/terapeut
gabitza2005
Va multumesc pentru gandurile bune.
Inca sunt in spital si stau pana luni.
Au aparut ceva probleme, nu mari, ca drenez f mult lichid. Au verificat ca nu cumva pe langa limfa sa mai elimin si altceva.
Astazi m-am simtit rau si principalele prpbleme sunt durerile, balonarea si mai nou durerile de spate.
Doc ma cearta ca nu ma misc suficient dar nu pot din cauza balonarii.
0
19-06-2015, ora 23:52
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Curaj Gabitza.Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci.Eu m-am operat la Regina Maria si aveam conditii bune, pat bun, asistentele veneau din 5 in 5 minute, eram singura in salon, daca aveam nevoie sa merg la toaleta apasam pe buton si veneau si ma ajutau si tot a fost groaznic.Cand ma ridicam din pat simteam ca ma rup in mii de bucati.De doua ori am lesinat, pe wc, ce sa zic, a fost groaznic, dar a trecut.La asta sa te gandesti in fiecare secunda.Eu am afacerea mea, dar vreau sa spun ca pe 9 iulie am fost operata, pe 16 iulie am iesit din spital, iar in ziua urmatoare am inceput munca.Bineinteles, mai mult pe scaun, plimbari scurte prin curte, mai stateam intinsa in pat cand nu mai puteam, luam calmante cam 4 pe zi, apoi din ce in ce mai rar.A fost greu, dar nici nu-mi vine sa cred ca se apropie un an de la operatie.Gandeste pozitiv si-o sa vezi ca o sa fie bine.Cand o sa-ti mai revii un pic o sa-ti spun prin ce am trecut eu de un an incoace, dar nu m-am lasat, am invins toate greutatile.Va sarut pe toate si aveti grija de voi.
0
20-06-2015, ora 14:40
Ren30
Nu este medic/terapeut
Ren30
Buna fetelor!..va urmăresc de ceva timp dar nu am indraznit sa scriu povestea mea.fac 31 de ani peste 10 zile si in urma cu 2luni, chiar in ziua de Înviere am fost operata de histerectomie cu anexectomie bilaterale.in urma unei sarcini de 5 luni s a produs o hemoragie f mare...a trebuit sa mi scoată ingerasul ca eu sa fiu salvată...dar in zadar, la 2 ore dupa mica cezariana am intrat in a doua oerstie, Operatia de histerectomie...doar aşa s a oprit hemoragia.. Am fost la 10 minute de moarte...ce sa va spun, e crunt..poate multe dintre voi aveti copii, insa eu nu am apucat a fiu mămică iar şansa mi a fost luată pt tot restul vieţii...din punct de vedere fizic mă simt f bine, urmez un tratament cu climara si doar atât...se pare ca mă ajuta, nu simt nimic aiurea, doar ca ştiu ca nu mai sunt la fel ca inainte..asta a fost povestea mea pe scurt...va pup si va doresc o zi frumoasa!!!
0
20-06-2015, ora 15:06
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Ren...draga mea...desi am un baiat de 22 de ani iti inteleg mai bine decat crezi suferinta...si eu am pierdut un ingeras...sarcina de 5 luni...si ai dreptate parca lumea statuse in loc...este foarte greu dar gandestete-te ca asa a fost sa fie, ca ingerasul tau este la doamne, doamne...si tu este musai sa te pui pe picioare...pentru ca trebuie sa traiesti...familia ta, parintii tai, sotul tau au mare nevoie de tine, eu am reusit sa am un copil dupa aceasta intamplare dar si tu poti avea...poti adopta un suflet care are nevoie de dragostea ta, de un camin frumos si sa puna mama si tata...nasii fiului meu am adoptat un baietei de la 2 zile de nastre...si este fiul lor...frumos, destept, chiar seamana cu ei...seamana cu nasul si poarta ochelari ca nasa... asa a fost sortit sa vina el in familia lor...poate si la tine este la fel...trebuie sa fii optimista... Draga mea...esti exact ca inainte...nu este nicio diferenta...traieste-ti viata, nu cadea in depresie...pentru ca este greu dupa, fii tare...te pup, i-a viata in piept si bjcurate ca traiesti...vine si bebele...dar pe alta cale... cu mare drag,
0
20-06-2015, ora 15:25
Ren30
Nu este medic/terapeut
Ren30
Va multumesc doamna Mimi pt cuvintele frumoase...aveti dreptate, in fiecare zi ii multumesc Lui Dumnezeu ca sunt in viata si Il rog sa aibe grija de ingerasul meu...marele meu noroc este ca am un sot minunat care a fost langa mine in momentele cele mai grele din viata noastră...familia mea si familia lui m au susţinut enorm, au fost cu mine in tot acest timp.nu am căzut in depresie, sunt destul de echilibrata tinand cont prin ce am trecut..încerc sa trec peste tot pentru soţul meu...nu vreau sa l indepratez prin lamentarile mele.Sper ca Bunul Dumnezeu sa ne faca părinţi intr o buna zi...nu ştiu cum, dar vreau sa fiu strigata "mama"..va multumesc si va doresc o zi linistita!!
0
21-06-2015, ora 00:56
Ren30
Nu este medic/terapeut
Ren30
Important este sa putem trece peste toate greutatile.si asta doar cu ajutorul Domnului.am o întrebare:eu fac tratament cu plasturi climara, ştie cineva daca trebuie sa fac pauza sau ii pun continuu??si mai am una :D avem voie sa stam la soare??
0
21-06-2015, ora 14:50
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Ren draga mea, parerea mea ca raspuns la intrebarea ta despre mare...eu zic sa intrebi un medic...eu stiu ca la mare nu au voie cele operate pentru cancer...ori la noi nu este cazul...multumim lui Dumnezeu...
Eu am 3 luni de la operatie si voi merge la 1 august...sigur nu voi sta mult la soare...si nici in apa prea mult...dar voi suna ginecologul sigur si atunci voi sti cel mai bine...dar, iubesc marea, plimbarile seara pe faleza...deci nu are ce sa imi faca rau...poate cu mici restrictii... Cat timp ai de la operatie ? oricum ar fi...musai pleaca intr-o vacanta cu sotul tau...aveti mare nevoie...sunteti foarte tineri si trebuie sa va bucurati de viata...si o sa vina si bebele dar nu acum...si pe o alta cale, vei vedea cum lucrurile se aseaza...Eu aproape murisem cand am pierdut acea sarcina...a fost socul tineretii noastre, dar dragostea noastra ne-a ajutat sa mergem inainte...mergeti si bucurati-va de viata si demarati actiunea adoptie...atunci te vei linisti... Te imbratisez cu mare drag,
0
23-06-2015, ora 05:44
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
Buna ziua, mama mea 64 de ani a suferit o astfel de operatie acum 14 zile, la ea e adenomcarcinom endometrial, este diabetica, cardiaca, gusa si supraponderala. Intrebarea mea se refera la burtica umflata, la lipsa gazelor si a scaunelor rare. V-ati confruntat cu asa ceva? Daca da cum ati procedat? Legume crude e ok sa consume(vreau sa ii fac sucuri/pireuri de legume, fructe pentru anemie si imunitate)?Multumesc pentru raspunsuri. Sanatate tuturor
0
23-06-2015, ora 09:30
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
Si inca o intrebare este normala o stare permanenta de somnolenta dupa 2 sapramani? Doarme si ziua si noapte. Multumesc. va rog ajutati-ma cu un raspuns
0
23-06-2015, ora 11:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua fete dragi,
Pentru Nona:
Recuperarea este mai greoaie avand in vedere starea de sanatate, varsta.iti trebuie multa rabdare si multa putere.
Lipsa de miscare este una din cauzele somnolentei si poate unele medicamente pe care le ia.
Indiferent de stare, trebuie sa faca putina miscare, incet, prin casa, macar.
Este balonata, mai ales daca este si constipata...da i espumisan si ai grija, macar un scaun la doua zile sa aibe.
Sa nu intrerupi tratamentul bolilor pe care le are.
Nu exista un anume regim alimentar, doar sa ai grija sa manance usor dietetic, fara prajeli si sa urmaresti ce alimente ii fac rau...ai grija sa se hidrateze, apa, ceaiuri, supe, dar nu strecurate.
Ce stadiu a fost si unde s a operat???
Eu am 4 ani de la operatie, aveam 61 de ani...adenocarcinom ovarian.
FACE CHIMIOTERAPIE MAMA????
Va pup pe toate si va doresc sanatate multa.
0
23-06-2015, ora 21:24
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
Vio inca nu face chimio astazi am luat rezultatul la biopsie Adenomcarcinom endometrial gradul 1, urmeaza zilele astea sa mergem la oncolog.Ati facut chimio? tratamentul pentru celelalte boli nu il intrerupeA fost operata in Iasi la sp. Cuza Voda
t.. Miscare face sar e ca leul in cusca nu am dus-o acasa la ea si
0
23-06-2015, ora 22:13
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
Scuzati scrierea ciudata am un pui de 2 ani care ma ajuta.Vio puteti sa imi spuneti daca ati facut chimioterapie unde? ati luat ceva suplimente pentru intarirea sis imunitar? Ms
0
23-06-2015, ora 23:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Nona n am facut chimioterapie, am consultat 3 oncologi, nu prea au fost fermi in decizii si atunci am decis singura sa nu fac...
N am luat nici un supliment, am mancat ce mi am dorit, am luat ceva in greutate, dar am fost si stresata in perioada aceea, mancam pe stres...stresul n avea legatura cu boala...
Sa se hidrateze bine, evita grasimile, poate mai scade in greutate, am inteles ca este supraponderala si nu prea este ok pentru tensiune.
Burta se va dezumfla in timp, dai espumisan sa elimine gazele si ai grija de scaun...
In rest va fi bine, s ar putea sa nu faca chimio..
Si eu am tensiune de 15 ani, acum iau coprenessa si rosucard, sunt si diabetica, iai siofor..., merg la analize de sange anual si mai fac cate un CT.RMN n am facut, am avut o incercare, dar am facut atac de panica.
Hai ca va fi bine, a fost depistata in stadiu incipient, sa vedem biopsia ce stadiu ii da...
Sa ti traiasca bebelusul si sa te bucuri de el.
Sanatate si toate cele bune.
0
24-06-2015, ora 00:06
nona76
Nu este medic/terapeut
nona76
vio in urma biopsiei este indicat gradul 1, dar la CT au iesit pe plamanul stang 3 nodul de origine necunoscuta{in cadrul existei unei tumori primare...}- radiologul scrie aeste expresii.Pneumologul sare.. matastaze tr sa faca operatie toracica cu extirpare jum din plaman; oncologul in prima faza wwoww poate fi un alt tip de tumora primara, dupa 2-3 sedinta de chimio o sa avem certitudine ce este. In momentul asta suntem in deriva. Si sincer nu stiu daca putem consulta mai multi oncologi cu prostia asta de card de sanatate aveti idee? Multumesc pentru urari si d-voastra sa va traiasca nepoteiii daca aveti si sa se bucure cat mai mult de Bunica
0
24-06-2015, ora 12:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Offf.
De fapt cum a debutat, a avut sangerari, dureri abdominale???cum ai ajuns la ginecolog???
Sti... daca ai putea sa repeti Ct...acei noduli pulmonari nu sunt un semn bun, dar exista posibilitatea sa fie si de alta natura, nu neaparat o metastaza...
Cand ti am spus sa consulti ma refeream la chimioterapie, poate nu facea, dar lucrurile se complica...va trebui sa faca, sa vedem daca acele, , tumorete"se micsoreaza...
Nona eu zic sa te linistesti si sa mergi inainte, poate dumnezeu va fi cu voi...
Te imbratisez si ti doresc multa putere...
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 167168169 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •