histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 163164165 ..... 196 197 Înainte ›
0
05-05-2015, ora 07:57
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna fetelor, Anda draga mea nu sunt nici pe departe o persoana care se plange mereu, dovada ca pana la operatie nu a stiut nimeni prin ce trec, la serviciu am spus sefului exact cu o saptamana inainte ca sa am timp sa predau sarcinile de serviciu altei persoane pentru ca stian ca nu este o operatie dupa care sa revin intr-o saptamana - doua si nu am vrut sa incurc lucrurile, lucrez intr-o multinationala si avem proceduri de urmat. Si eu am colege care s-au intors de frica prierderii jobului dupa 1 - 2 luni si ma intreaba pe mine de ce stau atat acasa mai ales ca am fost operata laparoscopic, in mintea lor nu vad decat taietura abdominala, suferinta din interior se uita, fac pe martirele...pana la urma este alegerea fiecareia dintre noi ce face cu sanatatea ei. Fetelor din 25 februarie eu vad cu totul si cu totul altfel viata, eu nu numar zilele de la operatie ci numarul zilelor de viata...in 25 februrie am trecut pe langa moarte de 3 ori, dimineata in drum spre spital am avut accident cu masina, la ora 15, 20 am intrat in operatie si am facut shok anafilactic, dupa operatie medicul mia spus ca a scos fibromul mare cat o minge...dar nu el a fost marea mea problema, bine ca am venit la timp, nici macar nu am indraznit sa il intreb ce am mai avut pentru ca era oricum prea mult, mi-a fost foarte rau dupa operatie si nu intelegeam de ce m-au tinut 3 zile la ATI cand ar fi trebuit cateva ore...asa ca jobul meu a devenit ultima mea grija, iar managerii mei daca au inteles bine daca nu...exista un contract de munca, nu au cum sa ma de-a afara pe motiv de boala, altfel sunt o persoana apreciata... Anda daca am intrebat de bufeuri am facut-o aici pentru a afla cum pot sa le combat de la persoane care au trecut prin asta...crede-ma nu ai cum sa nu le iei in seama...ma fac grena la fata, arde carnea cu flacari pe mine si transpir dupa care imi este foarte frig, nu la toate femeile au aceiasi intensitate...si daca noi femeile nu ne intelegem una pe alta ce pretentii avem de la barbati !!!! Va pup fetelor...haideti macar aici sa lasam un loc unde ne putem spune offul, sa ne intelegem suferintele si sa ne ajutam daca putem.
0
05-05-2015, ora 14:43
lucyyana
Nu este medic/terapeut
lucyyana
Buna fetelor, ma bucur ca va ti gindit la mine, insa nu va m putut raspunde pt ca am fost internata la spital.Azi am terminat sedintele de radioterapie cam greut asa pt ca mia scazut putin imunitatea acum astept sa le pot face si pe celelalte insa sa treaca putin timp si depinde de programare In rest este foarte greu sa astepti sa treaca timpul si te gindesti numai la boala Sper sa treaca totul si sa fie bn Sanatate multa si voua, va pup.
0
05-05-2015, ora 15:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Luciana, ce ma bucur de vesti, chiar am fost putin ingrijorata...ai grija de tine, respecta toate instructiunile medicului...unde ai facut radioterapia???gandeste te numai la bine, numai asa vei atrage binele asupra ta, asupra copiilor tai.
Mimisor, daca bufeurile nu ti dau pace, cere parerea medicului tau...asa prea te chinui...cunosc fete care au folosit plasturi si le a fost ok...
Va imbratisez cu mare drag.
0
05-05-2015, ora 16:28
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetelor, Luciana ma bucur sa aud ca esti bine, o sa vezi ca totul va fi si mai bine daca esti optimista. Totul trece, eu sunt in ziua 8 de la operatie si uite ca am trecut cu bine. Nu credeam ca voi avea taria de a ajunge aici si am avut un uter cat o minge de fotbal de 5-6 kg. Te rog sa gandesti pozitiv, este foarte important. Astept si eu rezultatul de la anatomo patologic in 2 saptamani dar, orice ar fi, ne luptam sa mergem inainte. Va pup pe toate si va imbratisez
0
05-05-2015, ora 16:51
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Mimi, imi pare foarte rau daca ceva din cele spuse de mine te-a deranjat!Nu am avut nici o intentie in acest sens.Eu ma bucur foarte mult ca am gasit forumul si sfaturile voastre mi-au fost foarte utile.
Stiu ca sanatatea este mai presus decat orice, iar cineva care a trecut prin momente foarte grele ajunge sa o aprecieze si mai mult.
Legat de bufeuri sa stii ca incercam sa te incurajez spunandu-ti ca ar fi bine sa le tratezi cu indiferenta (daca poti;eu asa incerc sa fac).Si mie imi este foarte greu cu ele, de cele mai multe ori ma trezesc noaptea si simt ca nu se mai termina perioada de caldura dupa care urmeaza cea cand inghet.Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva...
0
05-05-2015, ora 16:54
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Luciana, ma bucur ca ai revenit!
0
05-05-2015, ora 18:12
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Luciana ma bucur ca esti din nou printre noi cu vesti...daca te ajuta sa vorbesti cu noi fa-o...asa te descarci si poti zambi in fata copiilor tai, va trece si perioada asta cu siguranta, dar...cere multa rabdare si incredere.
D-na Vio ieri medicul mi-a dat niste pastile homeopate, voi incerca pentru ca este cumplit de greu noaptea si nu ma vad cum as putea merge la serviciu dupa o noapte de flacari, transpiratii si frig, palpitatii...
Cristina ma bucur ca esti bine, pastrarea ovarelor sper sa iti ajute in lupta cu bufeurile...
Anda draga mea, nu m-ai suparat cu nimic, eu doar sustin ca trebuie sa avem grija de noi si ca macar aici sa gasim intelegere si ajutor, printre surorile noastre de suferinta, nu trebuie sa ne judecam, oricum ne judeca altii...
Referitor la bufeuri ziua reusesc sa fac fata dar dupa cateva nopti albe...cu calduri insuportabile, transpiratii, palpitatii si frig este firesc sa nu le mai pot ignora...ma epuizeaza, dar le vin eu de hac in vreun fel... Va pup si va doresc sanatate multa.
0
05-05-2015, ora 20:18
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Departe de mine gandul de a judeca pe cineva!Intr-o postare anterioara va spuneam ca nu stiu cat obosesc si cat cred ca obosesc...In cautarile mele de a ma motiva (nu numai acum cu operatia ci si cu faptul ca acum 3 ani am divortat si mi-a venit foarte greu sa trec peste)am gasit tot felul de citate si sfaturi de genul "suntem ceea ce gandim";asta incercam sa spun ca, daca ne gandim ca"raul "nu exista, dispare intr-adevar(oare?);altfel spus, sa gandim pozitiv, nu zicem toti(oamenii, in general) asa?
Nu stiu cat de bine m-am facut inteleasa...
Eu ma bucur foarte mult ca v-am gasit aici, atunci cand aveam cea mai mare nevoie.Sunt sigura Mimi ca o sa le vii de hac bufeurilor, am citit printre primele pagini ale forumului ca, dupa reinceperea vietii sexuale mai scad in intensitate, asa o fi?
0
05-05-2015, ora 20:31
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Cristina, te-ai plimbat? Cum a fost afara?
Da, Luciana, este foarte greu sa astepti sa treaca timpul gandindu-te la boala, dar asa cum spune toata lumea, trebuie sa gandim pozitiv.Eu nu m-am lasat prada autocompatimirii pentru ca eram constienta ca, daca o fac, acolo raman si nu mai puteam lupta.N-as vrea sa ma intelegi gresit, si eu, ca si celelalte, sunt alaturi de tine.Cred ca fiecare dintre noi foloseste exemplul personal pentru a-l ajuta pe celalat, ca si cum ar spune:"uite, mi s-a intamplat si mie, sunt tot om si am reusit sa depasesc momentul, poti si tu!".
Va doresc numai bine, tuturor !
0
06-05-2015, ora 07:17
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Dragele mele daca va amintiti prima mea postare din pag. 159 - c-am lunga cei drept - am inceput prin a va multumi ca existati pe acest forum si ro.medicului ca ne da aceasta sansa...Nu este usor deloc sa primesti vestea operatiei, sa treci prin ea, sa inveti sa traiesti dupa ea...dar toate suntem niste luptatoare, optimiste si pana la urma vom trece mai greu mai usor...dar nu singure, si asta este foarte important pentru psihicul nostru. Va spuneam in una din postarile mele despre prietena mea, am protejat-o i-am spus dupa ce fel de operatie am facut, a fost socata...si se comporta foarte ciudat, aseara ma sunat sa vada cum m-am simtit la munte, cand i-am spus ca dupa 2 luni am avut si eu 2 nopti in care nu m-am dat noaptea jos din pat nu intelegea nimic, ma intreba de ce ma dau noaptea jos din pat...si ea este mai mare decat mine cu 6 ani, este la menopauza...asta pentru ca eu nu m-am plans si tot timpul spuneam "sunt bine" dar nu imi vine sa cred ca femeie sa nu stii, sa nu citesti, are fata studenta la medicina...nu pot sa cred cat este de aeriana, cateodata imi vine sa ii zic "mai ce este cu tine "...dar..trebuie sa lupt si sa fiu optimista sa depasesc situatia asta...oricum eu nu as fi reactionat asa...iar la sfasit mi-a mai si zis ca barbatul ei a pus-o sa mai imi dea telefon, mai bine tacea...V-am spus toate astea ca sa apreciem cu atat mai mult faptul ca ne avem aici, putem vorbi deschis, de bune, de rele, ne sprijinim si ne ajutam cu ce putem...numai cine trece printr-o astfel de experienta poate intelege ce este in sufletul unei femei ca noi. Va pup dragele mele, aveti grija de voi.
0
06-05-2015, ora 07:28
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna dimineata fetelor, cum sunteti azi? Eu am baut un ness si am facut snitele lui fiu-meu ( un rasfatat dar e baiat tare bun). Ieri am iesit pentru prima oara dupa operatie, am mers ca o gheisa dar a fost ok. N-am iesit cu cainele, desi e mic cam trage si mi-e sa nu ma traga dupa el. As vrea sa vad daca pot sa conduc, poate la sf saptamanii. Mimi, nu trebuie sa pui la suflet, si eu o prietena care a venit si la spital a 2a zi dupa operatie, curioasa sa vada taietura... Cum aveam pansament, a venit duminica si n-am scapat de ea pana nu i-am aratat. Asta e lumea... Anda, la cat timp dupa operatie te -ai dus la servici? Daca voi putea conduce, m-as duce lunea viitoare, stau numai la calculator si nu e departe de casa. E prea devreme la 2 saptamani? Burta o am amortita jos dar nu mai simt durere. Nici nu-mi vine sa cred ca am scapat... Luciana, incredere si curaj, o sa fie bine, fii optimista. Dna Vio, va imbratisez ca si pe voi toate si va doresc o zi buna, cu sanatate multa
0
06-05-2015, ora 08:19
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina draga mea si eu am un baiat de 22 de ani...il alint icoana mea...si ii multumesc lui Dumnezeu pentru el in fie ce clipa...asa ca de ce sa nu ii rasfatam ????? In legatura cu mersul la serviciu...uite eu la 1 iunie voi face 90 de zile de CM, mi-am propus ca decizia sa o ia medicul in locul meu chiar daca eu ma simt bine...el stie cel mai bine de ce avem nevoie de atata timp, si D-na Vio care este de profesie asistenta ne sfatuieste sa stam cat mai mult... si eu tot la birou lucrez dar am hotarat sa fac ce spune medicul, nu vreau complicatii de care sa trag toata viata...acum tu stii ce este mai bine pentru tine, daca vrei un sfat, sfatul meu este sa iti asculti medicul. La tine au aparut bufeurile ?
0
06-05-2015, ora 08:23
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Nu Mimi, nici un semn de bufeuri. Dr mi-a spus ca e ok sa pastrez ovarele daca sunt sanatoase, el zice ca nu intru prea curand la menopauza, dupa cum se arata. Am o prietena -asta cu curiozitatea ref la operatie -care e in premenopauza si a avut bufeuri cateva luni, destul de rau dar i-a trecut acum, a luat ceva din plante, o intreb exact ce si iti zic
0
06-05-2015, ora 08:36
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Te-am intrebat pentru ca am o colega care ea zice ca nu s-a operat de histerectomie desi eu o banui ca nu vrea sa spuna...i-a scos sau i-a curatat un chis pe ovar si spune ca are bufeuri la fel ca mine dar face pe martira pe la serviciu, s-a dus dupa o luna si se plange la toata lumea cat ii este de rau, o doare burta...si toate cele... (asta imi spun colegii care ma suna, penibil...)eu asta nu vreau sa fac...spectacol...voi merge cand sunt bine si atat, nu suport sa imi planga de mila, sa fiu subiect de barfa...ma deprima, am trecut prin asta...si gata. Multa lume crede ca operatia asta se face numai pentru cancer...problema lor. Te pup.
0
06-05-2015, ora 09:10
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Da, unele persoane asa fac. Am si eu o fata la mine, operata laparoscopic de chist pe ovar care a venit la firma dupa 1 luna si de atunci vaicareala maxima. Eu sunt miloasa si cred pe toata lumea, sunt insa colegi care o banuiesc ca face pe victima. Fiecare isi stie situatia si durerea, nu se pune nimeni in papucii altuia. Te pup si eu
0
06-05-2015, ora 10:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna dimineata, Am intrat sa va citesc, plec repede, doar vreau s o cert putin pe Cristina...ai rabdare, nu te duce la munca, stai prea mult in sezut...sa treaca macar o luna, sa vedem si diagnosticul...
Mimi asa sunt oamenii, cel mai bine este sa fiti mai conservatoare...numai exista prieteni adevarati.
Va pup si aveti grija de voi.
0
06-05-2015, ora 11:24
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Va pup D-na Vio...tocmai asta le spun si eu fetelor... Eu am ales sa las medicul sa stabileasca cat este nevoie sa stau si de mare ajutor mi-au fost sfaturile dvs. ca femeie care ati trecut prin aceasta operatie dar si ca profesionist. In ce priveste operatia sunt bine, v-am ascultat, fara eforturi, am constatat pe propria piele ca efort este sa te si apleci dupa ceva de mai multe ori...asa ca...sunt cuminte, cand trece perioada asta vreau operatia sa devina o amintire, nu sa am dureri toata viata care sa imi aminteasca de ea.
0
06-05-2015, ora 15:37
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Buna!
Cristina, hotararea de a merge la serviciu iti apartine si am citit, aici, pe forum ca au fost persoane care au inceput dupa 3 saptamani;eu am reinceput serviciul dupa 28 de zile, dar mi-a fost foarte greu. Am facut-o din mai multe motive :nu-mi venea sa cred ca nu pot sa fac fata; nu puteam sa fac diferenta dintre cat de greu imi este sau cat de greu cred ca-mi este;simteam ca ma sufoc asteptand sa treaca timpul necesar refacerii.Recunosc ca m-am grabit si n-as sfatui pe nimeni sa faca asa, 8 ore sunt, totusi, destul de multe chiar si daca stai numai pe scaun.Simti nevoia sa te intinzi in pat, te strang toate hainele...
0
06-05-2015, ora 16:44
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele, Dna Vio aveti dreptate, mai este pana luni. Va multumesc tuturor pentru grija si sfaturi, tare bine e sa stii ca ii mai pasa cuiva de tine. Luciana, ce mai faci? Mimi, imi place maxim cum spui tu lucrurilor pe nume. Anda, tu ai avut fibrom? Va pup pe toate
0
06-05-2015, ora 17:40
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina draga mea asa sunt eu, directa, poate nu este tocmai o latura de laudat dar eu as prefera ca oamenii cu care interactionez sa fie sinceri ca mine...diplomatia isi are si ea locul ei in viata...dar nu in probleme vitale...
Fetelor acum 2 - 3 minute ma sunat o doamna cu care am stat in ATI la spital 2 nopti, ea pentru chisturi pe ovare, le-a curatat laparoscopic, dupa 25 de zile de CM s-a intors la serviciu, viteaza, lucrul in picioare, mers prin frig, nu a vrut sa asculte medicul...ca serviciul este important etc...acum este internata in spital cu dureri de burta, spate, picioare...nu stiu daca are chiar legatura cu operatia ei dar era foarte speriata si regreta ca nu a stat linistita...
Cristina decizia iti apartine bineinteles...sanatate mukta fetelor !
0
07-05-2015, ora 08:23
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Cristina, se pare ca ne bem cafeluta impreuna.
Eu sunt pe laptop pentru ca tot citesc de bufeuri...fetelor e groaznic, am nopti albe, epuizante...de azi am inceput un tratament cu Klimaktoplant, mi l-a dat medicul meu dupa ce m-a vazut in fata ei in plina criza de bufeuri...sper sa isi faca efectul cat mai repede...cele care nu aveti aceste stari atat de intense nu stiti cat sunteti de norocoase...am ajuns sa regret ca m-am operat...desi stiu ca nu aveam alta solutie, dar atat imi este de greu... Le vin eu de hac pana la urma...
0
07-05-2015, ora 09:32
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna Mimi, medicamentul asta de care zici e din plante si l-a luat si prietena mea care este in premenopauza. I-a mers bine, nu mai are bufeuri doar nervozitate dar asta e si de la scoala, ea e profesoara si se enerveaza. Sa ne spui cum ti-a mers dupa ce incepi sa-l iei. Cred ca multe fete sunt ocupate si nu au timp asa de mult de scris ca mine. Oricum, asteptam vesti -musai bune - de la ele. Eu sunt in fiecare zi mai bine, daca n-ar fi burta amortita as si uita ca m-am operat. Oricum, a scazut burtica, mi-am comandat si o burtiera, abia astept sa intru in rochite. Zi buna
0
07-05-2015, ora 09:48
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Ma bucur mult pentru tine Cristina ca esti bine, da si eu am acum ceva timp pentru ca inca sunt in CM si stau la bloc...ce sa fac toata ziua, efort nu avem voie, ca sa mai uit mai invat la engleza...de, sa nu uit...Am luat deja primele 2 pastile din Klimaktoplant si beau nelipsitul ceai de salvie care pana acum este ca apa...la prietena ta dupa cat timp s-a vazut efectul la pastile, o poti intreba ? Unde ti-ai comandat burtiera, eu am pus ceva kg in 2 luni, de...statul in pat...de luni mi-am propus sa incep o cura cu orez care zice ca poti slabi vreo 13 in 30 de zile...dar parca vad ca ma ia al meu sot la rost, zice ca nu este momentul acum dar mie greu si nu imi place de mine asa... Tu cati ani ai ?
0
07-05-2015, ora 11:26
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Am vb cu prietena mea, dupa vreo saptamana la ea s-au terminat cat de cat bufeurile dar a ramas starea de nervozitate, posibil si de la copiii de la scoala. Sper sa functioneze si la tine. Am luat burtiera de pe intimosecret.ro, mi s-a parut ok si pretul si cum arata. Eu am 47 ani, impliniti luna trecuta. Tu? Cred totusi ca voi da pe la birou luni, daca simt ca obosesc vin acasa. Si oricum, lucrez si de acasa, stau tot timpul cu tel langa mine sa vad email-ul. Tu mai ai burtica amortita?
0
07-05-2015, ora 11:51
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina si eu tot 47 de ani am impliniti in februarie. Nu am probleme cu nervozitatea, sunt o persoana calma si rationala, sper sa nu fie altfel mai tarziu...Eu sunt operata laparoscopic nu am avut burta amortita, doar usor inghinal partea dreapta care ma speriase cei drept, dar a trecut. Eu insist ca este mult prea devreme pentru serviciu, ti-am scris mai sus, am primit telefon de la d-na care mi-a fost colega de suferinta in ATI, nu-i bine deloc, nu vreau sa te sperii dar ai mare grija de tine...nu este vorba doar de oboseala pe care o resimti, stii voi care ati fost operate clasic este mai greu, puteti face eventratii si este tare greu dupa...Nu degeaba dau medicii 3 luni CM, ca sa poti evita problemele care pot duce la compicatii, te rog nu te supara pe mine, asta este doar parerea medicilor pe care eu am ales sa o respect, tu faci cum crezi tu...ai avut parte de o consiliere buna, ti s-a explicat ce urmeaza si ce trebuie sa faci sau sa nu faci? Daca job-ul iti permite sa lucrezi de-acasa ar fi altceva... Te pup, tu stii cel mai bine cei bie pentru tne.
0
07-05-2015, ora 12:02
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Stiu Mimi. Dr m-a intrebat cat concediu vreau, maxim era 21 zile pt mine dar eu am zis ca 14 e destul. Job-ul meu nu e greu, sunt sefa departamentului business si am libertate de miscare maxima. Mai vad pana luni dar cred ca pot merge cateva ore. E aproape de casa dar merg oricum cu masina. Merci pentru sfaturi si sustinere, te pup
0
07-05-2015, ora 12:52
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Uite vezi ce inseamna sa vorbesti in necunostinta de cauza...trebuia sa ne spui ca ai vorbit cu medicul tau, m-ai lasat atata sa vorbesc...crezand ca te ajut...nu aveam de unde sa stiu statutul tau social iar aici noi incercam sa ne ajutam neconditionat...sunt si persoane mai putin informate care cer ajutor cu adevarat, chiar ma simt prost, nu am stiut ca la o histerectomie totala fara anexectomie sunt doar 21 de zile...21 au fost si la mine la externare dar cu prelungire la clinica pana la 90 de zile, 21 de zile am avut la apendicita, inseamna ca este mult mai usoara operatia ta si asta e foarte bine. Am vrut doar sa fii bine... Scuze daca am fost prea directa dar spune-ai ca asta iti place la mine, sinceritatea. Te pup si eu
0
07-05-2015, ora 13:50
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Merci mult Mimi, nici eu nu mi-am dat seama pana azi ca exista o diferenta de zile de concediu la operatii. Adevarul e ca n-am mai avut medical decat cand am nascut si nici atunci n-am stat decat 2 luni, ca ardea firma fara mine si era mama care se ocupa de bebe. Te pup
0
07-05-2015, ora 13:59
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cel mai important este ca esti bine si ca ai o operatie mai usoara !!! Am intrat pe site sa ma uit de burtiera, desi medicul nu mi-a zis nimic D-na Vio insista si ne-o recomanda, are experienta deci merg pe mana dansei.Acum ma gandesc care ar fi mai buna, vad eu... Ma bucur mult pentru tine desi ai fost asa speriata se pare ca operatia ta este mai usoara. O zi buna.
0
07-05-2015, ora 14:18
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina draga mea odata am vrut si eu sa fiu "diplomata" si sa las lucrurile asa...si uite ca ne-a taxat , asa este cum iti explica ea...eu nu am vrut sa te mai sucesc considerand ca stii ce faci...Deci alegerea iti partine, poate ai inteles gresit cum ca la operatia ta se dau doar 21 de zile iar daca asa ti-a spus medicul este un...de-acolo ti-a scos uterul si colul, celelalte organe cer timp sa se reaseze de aceea nu avem voie sa facem efort si nici sa stam pe scaun cu orele...dar tu stii mai bine, Te pup.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 163164165 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •