histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 161162163 ..... 196 197 Înainte ›
0
14-04-2015, ora 11:44
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Mimi draga, dr mi-a spus ca va face histerectomie cu conservarea anexelor, deci cred ca nu voi avea renumitele bufeuri deocamdata. Sper sa ma refac repede, firma are nevoie de mine si oricum voi lucra de acasa. Am o verisoara care s-a operat acum 2 ani (tot histero cu conservarea anexelor) la Sanador si la 6 saptamani s-a intors la birou (lucreaza la o banca), chiar zicea ca s-ar fi intors mai repede dar are naveta de facut Ploiesti-Bucuresti zilnic si asta a mai tinut-o acasa mai mult. In sfarsit, vom vedea...Din pacate, la mine nu mai mergea sa incerc embolizarea, la marimea fibroamelor mele. toti dr la care am fost (inclusiv prof universitari) mi-au spus ca aceasta e solutia, dar cu conservarea anexelor deoarece nu se intrevede menopauza la mine decat peste 3-4 ani si apoi ovarele, zic ei, ca arata bine. Cred ca fiecare organism e diferit si apoi psihicul conteaza mult. Te pup Mimi si sanatate multa la toata lumea
0
14-04-2015, ora 13:37
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina ma bucur mult pentru tine ca ai posibilitatea sa amani renumitele bufeuri...pana la menopauza fiziologica, vad ca esti documentata bine, ai un psihic bun deci nu ai nevoie de noi...Curaj si sper sa fie asa cum iti doresti. Sanatate multa.
0
14-04-2015, ora 14:03
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Mimi draga, sigur ca am nevoie de voi, ma incurajeaza sa vad cum ati trecut peste incercari. Imi fac si eu curaj, ce sa fac? Va pup
0
14-04-2015, ora 14:32
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina, eu am 47 de ani medicul meu din Craiova imi spunea ca am un col superb si ovare de domnisoara...mai am mult si bine pana la menopauza...ei cand am ajuns la medicul care m-a operat avem chisturi pe ovare si trompe...si nici colul care fusese deja operat prin conizatie in septembrie 2014 nu arata deloc superb, asa ca pentru mine a fost clar...afara tot... dar fiecare dintre noi suntem individuale asa ca din nou iti spun ca ma bucur pentru tine...esti o norocoasa...atunci si operatia normal ca va fi mult mai usoara...deci nu ai de ce te teme. Si eu te pup draga mea si iti doresc sa treci cu bine peste aceasta incercare. Cu drag,
0
14-04-2015, ora 15:11
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Da Mimi draga, orice se poate intampla. As vrea doar sa trec cu bine de operatie si daca e sa scoata tot, sa scoata. Daca n-as avea problema cu rinichii (hidronefroza grad II-III) si o hernie ombilicala pe care am facut-o tot de la fibrom, nici nu m-as opera. Am avut insa in ultime luni si de vreo 2 ori sangerari mai abundente, credeam ca nu se mai opreste. Banuiesc ca tot de la asta. Am amanat operatia de 1 an, am facut si tratament naturist, fara efect. Sper sa nu ma descurajez pana pe 22 si sa aman iar... Te pup si eu, sanatate multa
0
14-04-2015, ora 19:31
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina cati ani ai ? imi pare tare rau ca ai astfel de probleme, eu nu am vrut sa te descurajez...dimpotriva...ti-am recomandat un drum batatorit de mine...eu nu am avut sansa sa-mi recomande cineva un medic cu competente si experienta in chirurgie laparoscopica sau un spital decent. Tu ai ales, ai incredere in medicul tau, este esential sa il privesti in ochi si sa stii ca este cel mai bun in ceea ce face, asa a fost pentru mine.Stii si eu m-am hotarat greu... dar conteaza si calitatea vietii...asa ca...curaj...nu da inapoi, va trece si perioada asta grea...
0
14-04-2015, ora 23:24
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Aveti grija mai fetelor.Daca medicul spune CM, multa odihna si sa nu faceti efort, asa sa faceti.Bineinteles ca trebuie sa va plimbati, sa faceti un pic de miscare, dar nu exagerati.Aveti grija de voi ca nimeni nu va ridica statuie.Va pup pe toate si sanatate.
0
15-04-2015, ora 08:03
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina sper ca ai vazut ca am sarit toate ca arse, mergi inainte, da ?????
Draga mea c-am la fel sunt si eu...mai putin durerea de piele de pe burta la atingere, asta nu o am, mi-a disparut si disconfortul inghinal...in schimb, caldurile mai ales noaptea incep sa c-am imi dea de furca, inca le fac fata, nu am ajuns la ce am citit eu pe aici dar...e naspa...acum vreo 2 nopti m-am si ridicat din pat cand aveam caldurile acelea mai abitir si in hol am simtit ca ceva s-a blocat, parca nu mai puteam respira, m-am asezat pe scaun si am incercat sa ma linistesc, asa ca nu-i de joaca...menopauza la noi a venit prea brusc iar corpul nostru saracul...nu mai stie ce si cum...plus constipatia...Tu ce diagnostic ai avut, pana acum nu ai fost la nici un control de dupa operatie ? Cu serviciul draga mea...dupa 26 mai...intai sa fim bine ca sa putem face fata, eu am munca de birou dar lucrez intr-o multinationala...si stii cum e...sarcini multiple, la termen, stres cat incape...si toate cele...asa ca nu ma asteapta nimeni acolo doar asa...cu ce pot si cat pot...si cred ca la fel este si la tine...asa ca, este dreptul nostru si trebuie sa avem grije de noi... Te pup.
0
15-04-2015, ora 09:42
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Dragele mele, va multumesc pentru incurajari. Merg inainte, cu Dumnezeu, n-am ce sa mai fac. Am o prietena care e in premenopauza si se vaita rau de bufeuri, stari de nervozitate. Dr i-a dat ceva din plante dar nu ajuta deloc. Ma gandesc cu groaza, eu sunt tare rea de caldura. Va pup si va doresc multa, multa sanatate.
Dna Vio, ce mai faceti? n-ati mai scris de mult. Sper sa sunteti bine, asteptam vesti si dela Dv.
0
15-04-2015, ora 10:42
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina sa iti spun...asa ca o ironie...prietena mea cea mai buna (prietena de 19 ani), in 7 saptamani abea m-a sunat de 3 - 4 ori...la inceput a fost socata de operatia mea...dar cand aveam nevoie sa vorbesc cu ea...nu o mai recunosc...dar asta e...fiecare cu problemele lui...si stii cum e...prietenul la nevoie se cunoaste...aici am gasit femei de la care am simtit ca am primit sfatul unei mame (vezi D-na Vio) si femei pe care le-am simtt apropiate... ca surori...si femei...prietene... care parca isi puneau sufletul si experienta traita pe tava doar sa imi vina in ajutor. Durerea si experienta grea traita de fiecare dintre noi ne apropie si ne face sa fim noi adevarate si altruite...si culmea nici nu stim cum aratam...un nume, o varsta si un diagnostic al fiecareia...asta ne face sa ne descarcam sufletul si sa ne spunem tot ce ne apasa. Eu pe masa de operatie am facut shoc anafilactic, azi puteam sa nu mai fiu...asa ca am avut mare nevoie de prietena mea...dar v-am gasit pe voi si neconditionat m-ati ajutat fiecare asa cum ati putut... Curaj...nu renunta, suntem o armata de femei care au trecut prin asta...mai greu, mai usor...dar toate intr-un final suntem bine si revenim incet, incet la viata normala... Te pup si iti doresc putere si curaj...nu se termina nimic aici...mergi mai departe !
0
16-04-2015, ora 08:22
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
eu am dupa operatie am avut in a 6-a zi la incheietura piciorului drept durere/amorteala suportabile...dar c-am de cateva zile zic eu sau dus...parca tot atunci am avut si mici svacniri involuntare, aproape insesizabile, dar mi s-a parut mie de vreo 2 - 3 ori...cred, oricum nu mai am nimic...mici dureri in burta...dar acum deja ma lupt cu bufeurile care parca din ce in ce sunt mai grele, acum incep sa inteleg de ce pot apare stari de depresie, aceste bufeuri obosesc rau...dar sper sa pot lupta cu ele... In legatura cu problema ta...eu mi-as suna medicul care m-a operat, este cel mai in masura sa stie daca este normal sau nu...Oricum...la operatia noastra este clar...ne trebuie muuuulta rabdare si putere...trece una...dar vin altele...sunt schimbari majore in corpul nostru... La tine fiind operatie deschisa...cred ca sau taiat muschii burtii, nervi...care le trebuie timp mai mult sa se vindece si atunci sunt tot felul de reactii... nu stiu daca ti-am fost de folos in vreun fel...trebuie sa ave rabdare, nici eu nu ma asteptam la atatea schimbari, as fi preferat sa nu ma i-a nimic prin surprindere, dar... experimentez si incerc sa le fac fata.
0
16-04-2015, ora 09:02
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Nu vreau sa va sperii dar la menopauza indusa chirurgical intre 95% si 100% din femei au aceste bufeuri...Poate faci parte din acel minuscul 5% si m-as bucura pentru tine, poate tratamentul hormonal le mai tine in frau...important este ca nu le ai... De ce ai facut tratament hormonal ? Linisteste-te nu vei ramane cu aceste spasme, la fel eram si eu panicata cu amorteala, dar uite ca timpul si rabdarea noastra le rezolva pe toate. Acum stau pe net si caut remedii naturiste pentru bufeuri si am pus de un ceai de Paducel...sper sa aiba ceva efect... Acasa hai ma descurc dar cand voi merge la birou...ce fac, este jenant, mai ales ca biroul sefului meu este langa mine...dar pana atunci sper sa gasesc ceva leacuri.
0
16-04-2015, ora 21:07
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
Buna, ce mai faceti? Tot cu problemele noastre? (glumesc)
Ma bucur ca am cu cine "vorbi".
Nu imi dau seama ce spui despre acele contracturi musculare.La mine inca sunt amortite zonele din jurul inciziei, cred ca trebuie sa avem rabdare ca, in timp, o sa-si revina toate.
Si eu am inceput sa am bufeuri intense dupa operatie, pana atunci aveam doar usoare senzatii de caldura, in schimb, ma "omora" sangerarea.Acum ma trezesc din somn bufeurile, dar cred ca o sa le fac fata. In general, sunt o optimista, dar ma "apuca"uneori cate o stare...M-a ajutat foarte mult o carte motivationala, pe care o tot citesc.
0
17-04-2015, ora 14:43
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
O sa fie bine, vei stre si peste asteptarea rezultatului cu bine, vor trece si starile pe care le ai dar in timp. La mine acea amorteala/durere inghinala a trecut deja si credema chiar ma panicasem un pic...doar timpul le rezolva pe toate cu multa rabdare. Te pup, astept vesti de la tine.
Anda in legatura cu bufeurile...greu...de azi beau ceai de salvie si ceai special de menopauza...sper sa aiba cat de cat efect macar noaptea...pentru ca e naspa rau...mie groza cand voi incepe serviciu... iti voi spune daca au vren efect...
Deocamdata fetelor pentru 1 mai sunt in tratative sa inchiriez o cabana in creierul Parangului, cu sotul, fiul si prietena lui...am mai fost acolo, abea astept sa ajung...si asta ma incarca la maximum...
Va pup,
0
17-04-2015, ora 16:06
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Ce bine draga Mimi, asa te vei relaxa. Astazi am vorbit si eu cu dr meu, a trebuit sa amanam operatia pe 27 aprilie, astept sa treaca perioada lunara si ma duc "la taiere". Va pup pe toate si va doresc multa, multa sanatate
0
17-04-2015, ora 21:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara fete dragi,
Ce avem noi aici ???o lectie de psihoterapie prelungita...bravo, ma bucur pentru voi, pentru sustinerea voastra...
Cu multa rabdare veti tyrece peste toate neajunsurile, eu mai imi amintesc rar momentele acelea.si inca ceva, nu toate durerile vin de la operatie...
Cristina...curaj pentru ziua de 27..
Cris bafta la control pe 22, imi pare tare rau ca nu ne putem vedea, dar va veni si ziua aceea...
Mimi te pup.
Va imbratisez pe toate si aveti rabdare, multa rabdare.
0
17-04-2015, ora 22:35
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Am avut si eu spasmele acelea musculare, dar au trecut.La momentul acela, m-am gandit ca e din cauza anesteziei prelungite, la mine operatia a durat 10 ore.Sper sa devina si la tine o amintire.In legatura cu bufeurile, vreau sa spun ca si pe mine ma enerveaza, dar n-am ce face, asta e.Am incercat tot felul de ceaiuri, dar degeaba.Am luat si niste pastile naturiste cu soia si tot degeaba.Vor trece pana la urma si astea.Va doresc sanatate la toate si mult optimism.
0
18-04-2015, ora 07:40
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Va pup si eu D-na Vio...chiar ma intrebam ce mai faceti, imi sunteti foarte draga...si...da, tinem si lectii de psihoterapie, trebuie sa ne sprijinim si sa ne ajutam...asa cum si dvs. ati facut cu noi si cum numai femei care au trecut prin asta stiu sa o faca, d-na Vio au sosit si bufeurile...grele...deja noaptea este un chin, fierbinteala, transpir si ma trezesc de nenumarate ori iar dimineata sunt foarte obosita, nu stiu cum va fi cand voi incepe serviciu, acum inteleg de ce toata lumea spune stai acasa in CM cat ti se da... de ieri beau niste ceaiuri, sper incet, incet corpul meu sa se obisnuiasca...dar, ieri fetelor am facut rezervarea la cabana mea de suflet din Parang si asta imi da aripi, am acolo un caine (fetita) ciobanesc, mare si latos, negru, superb de care mi-e dor si abea astept sa ma joc cu ea, voi uita de toate...visez deja la ziua plecarii...
Cristina draga mea...mergi intr-un spital bun...deci cu toata increderea...eu sunt langa tine cu tot sufletul, te pup
Va imbratisez pe toate si va multumesc ca v-am gasit aici...in aceasta perioada grea din viata fiecareia dintre noi...
0
20-04-2015, ora 15:51
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna Mimi, dna Vio si toate fetele! De azi, mai am o saptamana si abia astept sa scap...aveti idee daca trebuie sa fac analize inainte sau imi fac la Medlife? Voi ce mai faceti? sper ca sunteti bine, sanatoase si voioase. Va imbratisez si va multumesc
0
20-04-2015, ora 16:13
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Cristina, eu m-am internat la 8 dimineata, analize mi-au facut ei (sange, plamani si EKG) iar la 15, 30 intram in operatie...te rog debaraseaza-te de orice grija, daca nu ai alta varianta trebuie sa pleci la drum cu gandul ca faci ceea ce trebuie si ca esti pe maini bune, sa stii ca primele 3 zile iti va fi rau dar ca treptat cu fiecare zi va fi mai bine...faptul ca scapi de operatie este doar un pas, dupa trebuie sa fii constienta de toate cele ce vin ca sa nu te sperii si sa stii ca fac parte din convalescenta si din viata de zi cu zi cu care trebuie sa ne obisnuim...eu acum sunt bine, am 2 luni, cu bufeurile incerc sa ma descurc...probabil in timp le voi birui si pe-astea...astept acea minivacanta la munte...si incet, incet va trece si aceasta perioada. Te pup,
0
21-04-2015, ora 12:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Va imbratisez fete dragi..
Cristina nu trebuie sa faci analize...stai linistita, medicul trebuia sa ti spuna...trebuie sa scapi de corvoada asta, asa ca mergi cu incredere in Dumnezeu, va fi bine...vei avea putere, de nici nu sti de unde vine si vei trece peste toate.
Mimisor, iubita mea, esti o persoana draga, foarte sociabila, foarte saritoare si ma bucur mult...numai asa sustinem emotional..
Cris, bafta maine..
Gata, la treaba...va pup si sa aveti o zi buna.
0
21-04-2015, ora 12:26
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Va imbratisez cu mult drag D-na Vio, mie acest forum mi-a facut mult bine, dupa cum v-am spus nu imi place sa imi planga nimeni de mila, imi rezolv singura problemele, surorii si prietenei mele le-am spus abea dupa operatie ce fel de operatie am facut...nu avea rost sa sufere si sa isi faca griji...am luptat doar alaturi de sotul meu, acum ma vad ca sunt bine si asta e... aici am gasit intelegerea si sfaturile de care aveam nevoie de la femei care stiu ce este in sufletul meu...De aceea acum incerc sa ajut si sa sustin noile noastre prietene asa cum pot. Iar de la dvs. sfaturile desi nu va cunosteam varsta le simteam ca alinarea unei mame...eu nu o mai am pe mama, dar o regasesc in fiecare persoana altruita cu ceva special in suflet. Va pup cu mult drag,
0
21-04-2015, ora 13:09
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetelor dragi si multumesc tuturor pentru incurajari. Joi ma duc la controlul pre-anestezic si cu Dumnezeu inainte. Dna Vio, sunteti o scumpa si va multumesc pentru tot. Mimi, esti o draguta ca si voi toate de altfel. E tare bine sa simti lumea alaturi in incercari asa grele. Va pup
0
21-04-2015, ora 19:47
lucyyana
Nu este medic/terapeut
lucyyana
Buna seara Am 39 ani si in urma unui control ginecologic si biopsie am primit urm rez Coluterin acoperit de epiteliu scuamos cu zone intinse CIN3si multiple zone de carcinom microinvaziv Am primit rez dupa 30 zile si Dn doctor mi a recomandat sa repetam biopsia din nou la care am primit urmatorul raspuns Structura microscopica de carcinom scuamos slab diferentiat invaziv in structurile endo si exocervicale
I mi poate raspunde cineva mai detaliat sunt foarte speriata
Am inceput radioterapia nu stiu ce va mai urma Va rog astept raspuns
0
22-04-2015, ora 06:29
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Luciana, imi pare rau sa te vad atat de speriata, ma vad pe mine in urma cu cateva luni, ce te pot sfatui este sa fii tare, sa iti pastrezi cumpatul si sa fii rationala, eu dupa rezultat CIN I si CIN II imi venea sa urlu, mergeam pe strada ca o drogata, nu stiam cum sa le spun alor mei...asa ca te inteleg foate bine, ca noi toate de aici. Treci peste partea asta, spuneti intruna ca esti o persoana puternica si ca este doar o incercare a vietii peste care trebuie sa treci, cautati medicul care sa fie cel mai bun in problema ta si cu care tu sa poti comunica si atunci lasate pe mana lui si mai greu, mai usor intr-un final va fi bine, dar trebuie sa iti impui sa fii tare. Eu am ales sa nu spun nimanui despre problema mea, am luptat doar cu sotul meu alaturi pentru ca nu as fi suportat sa-i vad cum ma privesc...a mila... Nu ai nevoie de mila nimanui, ai nevoie de un medic foarte capabil. Eu l-am gasit greu, dar l-am gasit greu, dupa luni de cautari, m-am lasat pe mainile lui pricepute si azi sunt opeata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala = operatie laparoscopica asistata vaginal. Nu a fost usor dar acum dupa 2 luni draga mea sunt foarte bine si ii multumesc lui Dumnezeu si doctorului meu in fiecare zi. Rezultatul histopatologic a fost bun...deci viata mea reintra pe un fagas normal. Din ce stiu eu la tine dupa aceasta radioterapei te pregatesc de operatie, dar nu sunt medic, asa ca din nou iti spun si te rog, daca nu ai cauta sau iti pot recomanda medicul meu, un medic capabil in care sa ai incredere 100 % si atunci grijile tale trec in spatele lui. Curaj...fii tare, nu te lasa prada deznadejdi, trenbuie sa fii rationala si foarte optimista si vei trece cu bine, este doar o perioada grea peste care am trecut intr-un fel sau altul toate fetele de pe acest forum. Te pup, multa rabdare si curaj.
0
22-04-2015, ora 22:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara Luciana,
E normal sa fi speriata, impactul este devastator pentru fiecare, asa a fost si la noi.
Dar cred ca trebuie sa te aduni, sa nu ti irosesti puterea de a lupta.
Este o forma de cancer de col uterin, nu ti a dat si un stadiu???
In functie de reactia tumorii dupa radioterapie se va hotara urmatorul pas, probabil interventia chirurgicala.
De unde esti si unde faci radioterapia???in ce oras??
Hai, curaj si multa putere, suntem alaturi de tine.
0
22-04-2015, ora 22:35
anda 64
Nu este medic/terapeut
anda 64
M-au impresionat foarte mult postarile voastre, Mimi si Vio;va doresc sa aveti parte in viata numai de lucruri pe masura sufletelor voastre frumoase!
Lucyyana, e normal sa fii speriata, dar dupa ce trece stare in care ne speriem foarte tare si simtim ca totul se darama, urmeaza partea in care ne informam si aflam cum stam si ce putem face. Iti doresc numai bine si sa treci cu curaj peste toate!
Toate cele care suntem pe aici am avut probleme mai mult sau mai putin grave. Ma bucur ca exista oameni ca cei pe care i-am gasit aici, suferinta ne uneste si e bine ca cel putin am invatat ceva din aceasta "experienta"prin care am trecut.
Christina, curaj si succes!
0
23-04-2015, ora 05:17
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Multumesc Anda pentru gandurile tale frumoase, dupa aceasta experienta mi-as dori sa nu mai treaca nimeni prin acele stari...grele.
Va pup D-na Vio, duoa atatia ani de la operatia dvs. inca sunteti aici si ne ajutati cu sfaturile dvs...multumim, as avea o nedumerire, daca medicul meu a spus ca nu trebuie sa iau nimic pentru bufeuri oare este ok sa beau aceste ceaiuri, or fi ele naturiste dar pana la urma contin niste hormoni, nu ??? Va imbratisez cu drag,
0
23-04-2015, ora 10:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Va imbratisez pe toate si va multumesc pentru aprecieri, pentru urari.
Eu nu fac decat sa rasplatesc prin comportarea mea pe cele pe umarul carora am plans, atunci cand eram speriata, asa cum spune Luciana...da am fost si eu speriata, desi eram familiarizata cu tot, prin natura profesiei.
Sa aveti o zi linistita.
0
23-04-2015, ora 16:28
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele, va vad asa optimiste si tare bine imi prinde. Am fost azi la Medlife, am facut controlul preanestezic si am platit, luni la 7.30 suntem acolo si la 8.30 ma opereaza. Imi va face si anestezie peridurala, mi-a spus dr anestezist ca e mai bine. A mai facut cineva? Va imbratisez si va pup cu drag
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 161162163 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •