histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 159160161 ..... 196 197 Înainte ›
0
03-04-2015, ora 09:06
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Vio, multumesc pentru incurajari, se pare ca voi sta in CM mai mult decat am crezut, doctorita de la care i-au acum medical zice sa nu ma gandesc sa nu stau 3 luni acasa...chiar daca sunt operata laparoscopic. Problema cu amorteala/durerile, in repaus nu se mai simte...doar cand merg se accentueaza, am vorbit din nou cu medicul care m-a operat se pare ca la intepatura din dreapta pentru laparoscop s-a atins ceva...dar in timp vor ceda simptomele...c-am asta este...am fugit de infectiile de la operatia clasica dar cu ceva...tot m-am ales. Incet, incet se diminueaza si vor dispare curand. Am inceput sa fac cate ceva prin casa...dar obosesc repede si ma doare burta in interior si acele mici incizii...aseara chiar cred ca am exagerat, am spalat cateva vase si am pregatit ceva de mancare si nu a fost deloc bine... si eu te imbratisez cu mult drag si-ti doresc sanatate multa !
0
03-04-2015, ora 13:40
vyovyo68
Nu este medic/terapeut
vyovyo68
Buna fetelor, sunt noua pe aici dar am tot citit ce ati postat si va felicit pe toate ca ati impartasit din experienta voastra.Ce pot sa va spun este ca acum cateva zile am aflat de la medicul meu ginecolog (eu sunt din Brasov)ca trebuie sa fac aceasta operatie de histerectomie totala.Am 47 ani Sunt speriata dar sper sa fie bine.
Intrebarea mea era urmatoarea :credeti ca daca ma oprez in 20-25 aprilie (dupa Paste) pot merge in 20 iunie intr-un concediu programat din ianuarie ? (nu vreau sa fiu ipocrita, dar chiar mi-am dorit acest concediu )As avea posibilitatea sa aman aceasta operatie pana in iulie dar de cand am aflat stau cu gandul numai acolo si...e groaznic
Imi puteti recomanda un medic bun in Brasov?
Va multumesc si va doresc Sarbatori fericite si multa sanatate!!!!
0
03-04-2015, ora 14:07
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Important e sa nu faci efort adica sa ridici ceva greu in rest dupa doua saptamani poti merge asta daca nu sunt complicatii pt vyo68 iti doresc curaj
0
03-04-2015, ora 15:49
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Vyovyo68...sa incep cu La Multi ani de Florii cu multa sanatate si incredere ca totul va fi bine. Eu am postat in pag.159 prima data tocmai pentru persoanele care urmeaza sa faca aceasta operatie, desi am scris c-am mult...de... frustrarea evenimentelor...iti recomand cu tot sufletul sa citesti...sper ca iti va fi de folos. Nu amana pentru nimic in lume, in vacanta poti merge cu siguranta, daca mergi la mare cum si eu voi face...trebuie doar sa ne abtinem sa intram in apa daca apa nu este tocmai calda...si cam atat. Sunt la 5 sapt. dupa operatie...si sunt OK. CURAJ !!!
0
03-04-2015, ora 16:13
vyovyo68
Nu este medic/terapeut
vyovyo68
Pentru mimi68:
Multumesc de urari si incurajari si pe aceasta cale le urez sanatate si La multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc ziua de nume
am citit ce ai scris, imi pare rau ca ai trecut prin probleme si de sanatate si pierderea mamei.dar Dumnezeu are grija de noi toti si de fiecare in parte
Din cate inteleg ai facut operatia la Sibiu si ca esti bine
Eu am hotarat sa ma operez in Brasov (la Maternitatea din Brasov)si sunt optimista ca va fi bine.Sper sa ma refac destul de repede ca sa pot sa imi reiau activitatea de zi cu zi
Tu cat ai stat in CM?(sper ca nu te superi ca iti spun tu, dar suntem de-o seama)
Imi este teama si de perioada aceea a bufeurilor si tot ce implica aceasta menopauza impusa.Doamne ajuta!
Poate ne putem auzi mai in detaliu.Un Paste Fericit! cu sanatate si impliniri!
0
03-04-2015, ora 16:41
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Vyo daca deja te-ai hotarat inseamna ca ti-ai gasit si medicul, ai stabilit si abordul operatiei ? sa stii ca este mult mai usoara laparoscopic asistat vaginal, nu mai ai durerile de la taietura pe burta, grija sa nu se infecteze...Am 5 saptamani de la operatie si voi sta in CM pana aproape de 1 iunie...asa mi-a zis doctorita care m-a preluat in oras dupa operatie. Am munca de birou, dar sa stau 8 ore pe scaun...cel putin acum nu pot...obosesc si incepe sa ma doara burta. Care este diagnosticul tau ? Despre bufeuri..c-am dupa vreo 4 saptamani am inceput sa simt usoare valuri de caldura si c-am atat, doctorul si doctorita de acum mi-au spus ca pentru varsta mea nu recomanda substitutie hormonala, oricum ma apropiam de menopauza. In rest..depresii si alte probleme NU, sunt o persoana puternica si rationala, am toata convingerea ca am facut ce a fost mai bine pentru mine ca sa raman linistita langa baietii mei. Probabil ca si mine ai intrebari despre viata intima langa sotul tau...si eu am avut multe griji...dar am crezut in persoanele rationale de pe acest site si desi inca nu am verde de la medic...simt si stiu ca am ramas tot eu, poate mai linistita fara grija unei sarcini... Ne-am scos niste organe...nu creierul si sufletul...iar sexul vorba unei doamne de pe aici...se face in vagin nu in uter si ovare...cu asta m-a convins. Te pup mergi inainte si fii curajoasa, 2-3 zile dupa operatie mai greu...1-2 luni dupa operatie ne mai resimtim cu una cu alta...de...operatia nu este tocmai usoara, dupa care suntem ca noi...dar fara sa facem efort...mai ca doamnele asa. CURAj !!!!!
0
03-04-2015, ora 17:29
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetele, si eu m-am hotarat pentru operatie, va fi pe 22 aprilie la Medlife. Va fi histerectomie cu conservarea anexelor. S-a mai operat cineva acolo? Cum este? Dr este Marian Iliescu. Sanatate tuturor
0
03-04-2015, ora 21:41
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna fetele! Curaj Cristina!!Mimi cat ai dela operatie??? Vyovyo nu ai de ce sa ti reprogramezi concediul... totul merge inainte cu ajutorul lui D-zeu si al medicilor vei fi bine ! Va imbratisez cu mare drag!
0
03-04-2015, ora 23:56
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna Elena, am 5 saptamani de la operatie si multumesc lui Dumnezeu sunt bine. Incet, incet vad ca trece si amorteala pe care o resimteam, psihic nu am probleme, bufeurile.usoare stari de cald...si cam atat. Dar trebuie sa stau cuminte...fara efort ca altfel doare normal. Tu esti bine ? Sanatete multa. Cu drag.
0
04-04-2015, ora 00:27
vyovyo68
Nu este medic/terapeut
vyovyo68
Mulţumesc şi Elenei Angel pentru încurajări. Sănătate tuturor Marţi stabilesc detalii cu dr.şi va ţin la curent.O seara frumoasa ☺
0
04-04-2015, ora 11:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua...
Vai cate tinerele pe aici, mergeti inainte, fara teama si fara intrebari, numai asa nu veti risca sa vi se intample ceva rau.
Se zice ca maseaua care nu te lasa sa dormi trebuie scoasa, asa si cu aceste organe.
Nu este usor, dar nu este imposibila viata fara ele.
Veti invata sa traiti si fara, exista viata, chiar mai frumoasa si dupa.
Eu m am operat la Medlife, dr.Parfene si profesorul Pelinescu...m am simtit excelent, comportament cum nu mi am inchipuit al intregului personal.
Nu sunt pentru substitutie hormonala, daca veti reusi sa treceti va fi bine, daca nu va trebui sa consultati un endocrinolog...au fost fete care au facut si fac, le a fost bine...
Va doresc multa sanatate, recuperare rapida si nu uitati sa va protejati si de efort fizic si de tot ce simtiti ca v ar face rau.
0
04-04-2015, ora 12:02
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Va pup D-na Vio...chiar ma intrebam ce mai faceti ? Eu sunt bine.usor...usor trece si amorteala mea...deja in repaus nu o mai simt. Desi sunt operata laparoscopic si sunt foarte bine cand stau cuminte...altfel mai doare normal...doctrita care m-a preluat la mine in oras mi-a zis sa nu ma gandesc la serviciu decat dupa 90 de zile de CM...chiar daca am munca de birou, mama ei a fost operata asa...asa ca nici nu sta la discutii cu mine...Asta e...multumesc lui dumnezeu ca am scapat cu bine, analizele au fost bune si stau intr-o vacanta de 3 luni.
La multi ani cu ocazia zilei de Florii, sanatate multa !!!!!! Va pup.
0
04-04-2015, ora 12:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mimi, draga mea, uite ce veste frumoasa, ma bucur f. mult, asculta ti doctorita, e bine sa stai cuminte cat se poate de mult...
Eu intru mai rar aici, mai mult stau pe facebook, am si acolo un grup cu fete ca voi, frumoase si tinere...
Te pup, multumesc de urari si sa dea Dumnezeu numai bine tuturor...sa va fereasca de toate relele din lume, ca meritati.
0
04-04-2015, ora 22:58
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Felicitari Mimi pentru rezultatele anlizelor! Chiar meriti o vacanta! Bucurate de ea fara efort si totul trece cu bine! Eu am 5 luni de la operatie si aproape am uitat ca o am:)) Curaj!!!!
0
05-04-2015, ora 08:50
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
La multi ani tuturor celor ce purtati nume de floare.
Va doresc multa sanatate, bucurii si impliniri si nu uitati ca exista viata frumoasa si dupa acest necaz.
Va imbratisez cu mare drag.
0
05-04-2015, ora 10:08
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Multumesc frumos pentru gandurile tale bune Elena.
Ma alatur si eu D-nei Vio (Va pup D-na Vio, La Multi ani, va imbratisez cu drag) si transmit tuturor Florilor de pe acest forum La Multi Ani cu multa sanatate si sa uitati cat mai repede de aceasta perioada...cu siguranta nu vom uita ca pe acest forum am gasit niste..."straine"...care ne-au fost aproape, ne-au indrumat, s-au bucurat sau s-au intristat odata cu noi...tocmai pentru ca stiau pe propria piele ce inseamna pentru o femeie aceasta experienta grea... Paste fericit ! daca avem in grupul nostru si fete catolice, va doresc tuturor o zi frumoasa, cu impliniri si bucurii alaturi de cei dragi. Cu drag Mimi
PS:Vyo, La Multi ani draga mea, numai bucurii si zile senine, da-mi un semn daca ai primit mail-urile mele. Te pup, Mimi
0
05-04-2015, ora 23:19
vyovyo68
Nu este medic/terapeut
vyovyo68
Ptr.mimi68
scuze ca nu am răspuns dar am avut musafiri şi.ştii cum e mai greu cu timpul.Au venit finii nostri care locuiesc Londra şi am tot ieşit cu ei sa le arătăm frumuseţile Brasovului.Marţi merg la medic după rezultate şi stabilim detalii ptr operaţie. Mulţumesc şi o seara minunata.
0
06-04-2015, ora 11:40
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna fetelor, sper ca sunteti toate bine. Dna care s-a operat la Medlife imi poate da ceva mai multe informatii? Se apropie data de 22 aprilie si frica devine din ce in ce mai mare. As vrea sa stiu cate zile a stat internata, daca a fost nevoie de sonda, cum au fost durerile. Va doresc multa sanatate si numai bine. Zi buna tuturor
0
06-04-2015, ora 13:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
M am operat marti si sambata am plecat acasa.
N-am simtit dureri, la fiecare 12 ore imi puneau o mica perfuzie cu antibiotic si anti durere.
Conditii excelente...nu te teme, cadre medicale de exceptie.
Eu am platit doar cazarea, in rest a platit Casa de sanatate, medicul avea contract cu casa.
Am plecat cu firele nescoase, m am dus la o saptamana sa le scot.
Te referi la sonda urinara???da mi au pus, dar au scos o dimineata, cand m au transferat la rezerva.
Am avut si 2 tuburi de dren pe care le au scos la externare.
La care Medlife te operezi, esti din Bucuresti???
Iti trimit si un mesaj privat.
0
06-04-2015, ora 13:21
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Multumesc Vio. Ma operez la Medlife Grivitei, la dr iliescu. Am amanat operatia 1 an, am facut si tratament naturist doar doar voi scapa. Fibromul e f mare, avea in vara trecuta 12 cm si apasa pe rinichi, asta e marea problema. Mi-e frica de branula, de sonda, de durere... Sper sa am curajul necesar sa nu mai aman si de data asta. Va multumesc voua, cand citesc aici ma mai incurajez nitel. Sanatate multa tuturor
0
06-04-2015, ora 13:25
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Buna, Daca ai numai fibromul de ce nu incerci o emobilizare ???
0
06-04-2015, ora 13:30
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna mimi, mi s-a spus ca nu functioneaza embolizarea, este mult prea mare fibromul. Asa ca ajung tot la operatie...
0
06-04-2015, ora 14:29
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Am vazut de curand un reportaj cu Dr.Rares Nichifor...spunea ca merge foarte bine si vorbea chiar de 12 cm, ai sunat la el la cabinet, parerea mea personala este ca numai el iti poate spune daca se poate sau nu...restul... ce nu pot ei sa faca nu se poate face si iti recomanda doar procedura pe care o stiu ei, fibromul meu a fost de 9 cm, dar eu am avut si celule precanceroase...si alte probleme...asa ca nu am avut de ales... sau daca chiar nu ai de ales sper sa ti se faca operatia laparoscopic...este mult mai usoara. Apropo cat te costa operatia la Medlife ?
0
06-04-2015, ora 14:47
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Mimi, am fost la multi doctori, chiar profesori universitari si toti au recomandat operatia. Nu va fi laparoscopic, ci normal. Costa mult, in jur de 1000 eur dar am zis ca nu o fac in fiecare zi.
0
06-04-2015, ora 15:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cristina, poate are contract cu casa doctorul iliescu...si eu tot la grivita m am operat...am platit doar cazarea, era atunci 750 lei pe zi...Nu te teme de branula, de sonda, te duce in sala si gata...iti pune sonda, branula, deja incepe enestezia...nu vei avea dureri, le tin ei sub control...sa inteleg ca esti din Bucuresti??
Tumora mea avea 15/8 cm...asa este apasa pe vezica, eu nu puteam sa urinez...
O sa fie bine, stai linistita...
te imbratisez si multa bafta.
0
06-04-2015, ora 15:24
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Cristina, eu m-am operat pe 25 februarie la Spitalul European Polisano Sibiu, au contract cu CNAS, operatia a fost suportata de CNAS eu am platit spitalizarea 300 RON/zi, in total 1200 RON, fara alte cheltuieli...doar transportul, medic de exceptie, cazare ca la o pensiune de 4*, nu am decat cuvinte de lauda la adresa tuturor inclusiv a infirmierelor...si sunt operata prin 3 intepaturi la baza chilotului, chiar mai jos, dupa 5 saptamani abea se mai vad...mie mi-a fost foarte teama de infectiile operatiei abdominale si de durerile de dupa...eu am dorit acest abord, a fost greu sa gasesc medicul care sa faca o astfel de operatie, greul cel mare l-a dus medicul, operatia a durat 4 ore dar pentru mine mult mai usor decat operatia clasica, dupa nici 2 saptamani eu dormeam pe burta...asa dorm eu, la operatia clasica stiu ca este mai greu... Eu doar ti-am spus ce am facut eu...alegerea iti apartine... Curaj oricum...va fi bine intr-un final.
0
06-04-2015, ora 15:40
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Draga Vio, sunt din Bucuresti. Si mie mi s-au parut costurile mari, totusi se mai face o reducere cu adev de salariat si trimiterea de la medicul de familie si asa ajung la suma aceea. M-am obisnuit cu gandul ca trebuie sa o fac, mi-au spus toti dr ca pot ajunge la insuficienta renala daca nu ma operez sa scot tumorile, in fapt tot uterul e plin de tumori si saracul s-a marit ca o sarcina de 5-6 luni. Va multumesc mult pentru incurajari si va imbratisez
0
08-04-2015, ora 14:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Cris...dar tu ai facut o biopsie...ca asa, eu inteleg ca ar fi un uter fibromatos...
Oricum iti va face biopsie si intraoperator si dupa, rezultatul definitiv il vei afla cam dupa 21 de zile.
Nu te teme, iti repet, totul este sub control acolo..
Iti doresc mult curaj...uite nici nu stiu ce varsta ai...
Te pup, va pup fetelor si pe voi si spor la treaba celor neoperate, iar celor operate recent...atentie la efort fizic, la ce mancati, hidratati va si iubiti va mult, pe voi, intai si dupa ceilalti.
0
08-04-2015, ora 15:13
mimi68
Nu este medic/terapeut
mimi68
Va pup D-na Vio, Pastele acesta se pare ca sotul meu va fi masterchef...azi am 6 saptamani si inca nu ma lasa sa fac mare lucru, nici la cumparaturi nu vrea sa mai ia...dar sincera sa fiu nici nu stiu daca as putea sta atata timp in picioare...inca ma resimt, obosesc repede...o problemuta tot am si vad ca nu ii dau de capat...constipatia...am incercat si cu medicatie...si naturiste...nu am mai golit intestinul de.mult...am incercat chiar sa amestec alimente aiurea...tot nimic...apa calda dimineta cu lamaie si miere, lapte cald cu miere...nimic...tarate cu lapte, iaurt...nimic.Aveti o solutie salvatoare din experienta dvs. ?
0
08-04-2015, ora 16:22
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna Vio, am 47 ani si un copil de 20. Nu am facut biopsie, se va face dupa operatie am inteles. Sper sa fie ok, ma mai incurajez cand citesc aici cum ati trecut voi pentru incercare. Multumesc, va pup si spor in toate
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 159160161 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •