histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 157158159 ..... 196 197 Înainte ›
0
01-02-2015, ora 18:24
rozuca
Nu este medic/terapeut
rozuca
BUNA SEARA! Si uite asa, printre una si alta, printre rau si bine.au trecut 2 ani de la operatie! Va pup pe toate si va multumesc pt. ca m-ati sustimut psihic, m-ati lamurit in unele probleme de care eu nu aveam cunostinta, m-ati incurajat si cu voi am reusit sa merg mai departe!! In 17 o sa ma duc la control, la dr, care ma operat sa vad ce o sa zica si el de usturimile vaginale, anale si vulvare, care le tratez - la sfatul dr. de fam. si al unor persoane de pe forum, care au aceiasi problema, cu o crema hormonala-locala...si cu ceai de trifoi. Tare as mai vrea sa renunt la crema, pt. ca are hormoni sintetici...dar tare mi-e frica...usturimile sunt acute. Va multumesc ca existati:Vio, Hera, Alia, Coti, Laura si cate ar mai fi de nominat!!!! M
Multumesc "forumului"ca ne-a dat posibilitatea de a avorbi intre noi, de a ne ajuta la nevoie. Doresc mult curaj si mult succes fetelor noi!!!
0
02-02-2015, ora 13:03
Ralia
Nu este medic/terapeut
Ralia
Multa sanatate Rozi cu rabdare, speranta si credinta ca totul merge spre bine!
Sanatate tuturor!
0
04-02-2015, ora 22:31
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Buna ziua tuturor !va urmaresc cu interes de mult timp. in urma cu doua luni am facut aceasta operatie de histeroctomie cu anesectomie bilaterala uter fibromatos, ovare polichistice acum am usturimi in vagin si intepaturi, a mai patit cineva asa?
0
04-02-2015, ora 22:37
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Astept razpunsul vostru
0
12-02-2015, ora 17:04
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Mai este cineva pe aici?
0
12-02-2015, ora 17:20
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara Flori, cauta in postarile trecute si sigur vei gasi raspuns la intrebarile tale.Deasemenea este bine sa ceri sfatul unui medic.Cand au inceput usturimile si intepaturile?imediat dupa operatie? ceva mai tarziu? poate este un fir care nu a fost absorbit si acesta iti poate da acele intepaturi, se poate ca uscaciunea vaginului sa dea aceste usturimi eu am mai spus, noi aici ne dam cu parerea dar sfatul unui medic este imperios necesar.Te imbratisez cu drag pe tine si toate fetele!
0
12-02-2015, ora 20:56
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Eu nu am avut usturimi vaginale, dar medicul mi-a spus ca daca o sa am, sa-mi cumpar de la farmacie ovule Feminella.
0
12-02-2015, ora 22:25
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Va multumesc ca mi-ati raspuns acum s-au mai diminuat am fost la ginecolog, am ovule feminela sper sa dispara este greu sa treci peste asta sper sa fiu ok
0
12-02-2015, ora 22:27
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Va doresc o seara minunata !
0
17-02-2015, ora 20:21
olivialex
Nu este medic/terapeut
olivialex
Am operatia de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala de la un endometru fibromatos.( 15 decembrie 2014). Operatia nu a supurat, este estetica, am mers la servici la o luna de la operatie; conditiile serviciului au cerut-o. De cand am inceput serviciul, operatia se inroseste pe o portiune mai mica sau mai mare, in special seara, am si o senzatie de usoara usturime, tot seara. Operatia este orizontala si acolo unde portiune de piele se asaza pe o portiune de piele( burtica, saraca.dar asa a fost intotdeauna...)Ce puteti sa-mi spuneti? Poate din cauza frigului sau sa fie o alta cauza? Maine merg la un medic chirurg sa vedem ce spune...Doctorul care m-a operat este mai departe.Dumneavoastra stiti pe cineva care a avut aceeasi situatie?
0
18-02-2015, ora 09:11
Ralia
Nu este medic/terapeut
Ralia
Buna ziua fetelor!Pentru cele care au usturimi...problema poate fi atrofia vaginala.Se folosesc ovule Feminelle Hyalosoft sau Cicatridina ovule si in functie de caz la recomandarea doctorului plasturi sau ovule locale hormonale(la recomandarea medicului)(daca usturimile nu sunt f puternice vor trece mai repede...insa daca sunt de nesuportat este de durata).
Olivialex banuiesc ca la tine este efortul sau frigul...poate fetele care s-au confruntat cu asa ceva vor intra si te vor ajuta.

Sanatate maxima fetelor!
0
20-02-2015, ora 20:39
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Olivialex, eu nu am avut probleme, operatia mea e pe verticala, dar, probabil ca e din cauza ca se pliaza burtica si nu respira pielea.Si eu am un pic de burtica si observ ca la acel pliu, aproape tot timpul sunt transpirata.Eu am si bufeuri groaznice.Nici nu stiu ce sa-ti zic, as vrea sa te ajut, dar nu stiu cum.Am o prietena care zicea si ea ceva despre pliul acela, o s-o intreb si o sa-ti spun si tie.Ok?Te pup si...sanatate, la toate va doresc.
0
21-02-2015, ora 19:06
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Pentru Olivalex este normal sa simti asa dupa un timp scade in intensitate este de la un pic de efort mai mare ca cel facut acasa nu te ingrijora !daca durerea este ascutita consulta medicul chirurg sanatate si incredere!
0
23-02-2015, ora 17:11
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna ziua fetelor,
am citit si as vrea sa fac parte din grup. Am si o problema, fibrom uterin mare cu hidronefroza si trebuie operat. Am tot amanat operatia deoarece ma simt bine, nu am dureri sau alte probleme. Am fots la dr cu care am nascut, dr Marian Stefan de la Spitalul Militar si oscilez daca sa ma operez acolo sau la Medlife. Ce parere aveti? Cum e operatia si recuperarea? Ceva pareri ar fi binevenite si va multumesc mult.
Sanatate multa tuturor
0
01-03-2015, ora 19:35
olivialex
Nu este medic/terapeut
olivialex
Am ajuns la un medic chirurg, pentru ca ginecologul care m-a operat este mai departe.
Mi-a spus ca nu este nicio problema, roseata care apare pe taietura operatiei. Poate fi din cauza vremii, sa nu dau cu nimic. Mi-a spus ca nu e cazul nici de antiinflamatoare sau antibiotice cum mi-ar fi recomandat o doctorita. Mi-a spus ca operatia se vindeca in 6 luni, ca acolo sunt mai multe straturi ale pielii si organismul reactioneaza diferit de la om la om. Nu ma mai agit, este in continuare mai rosu pentru ca este pliul pielii, operatia fiind pe orizontala. Nu ma mai ustura, poate putin din cand in cand.Ma spal in fiecare seara pe taietura cu apa si sapun, calmeaza si dimineata intotdeauna arata foarte bine.
Pentru doamna care vrea sa se opereze, cateva cuvinte.
Eu m-am operat la Ginecoland, pe langa Piata, , George Cosbuc"( Clinica Sf. Lucia) Actul medical, ireprosabil, numai cu paturile nu prea m-am impacat, daca e sa reprosez ceva, dar uiti paturile dupa3 nopti in spital. Am o colega care s-a operat la Med Life. Pe mine m-a operat cu pungi colectoare, pe ea nu. In cateva zile s-a strans destul lichid-sange, un fel de lichid-nu stiu ce era si ma intreb la operatiile fara punga de dren unde se duc acele materii? Se zice ca in limfa.Dar am mai citit pe internet depre ADITII, care pot aparea dupa operatie si una din cauze ar fi aceste materii care se produc acolo, la locul operatiei, (in locul unde sunt organele, intestinele )dupa operatie.
Daca ar fi sa dau un sfat, ar fi pentru acest spital privat- doctorul Stoian Ioan, caruia ii multumesc, cat si echipei cu care a operat.
Ideea ar fi cu sau fara punga de dren si alegerea va apartine, ca si clinica pentru ca medici buni sunt multi, dar conteaza si omul care face casa comuna cu doctorul, daca ma intelegeti...
Daca va hotarati pentru acest spital faceti un control acolo la doctorul recomandat si apoi va mai dau sfaturi, ca sa va fie bine in spital, ca actul medical e foarte bun.

Pentru doamna Griguta
V-am trimis un mesaj privat, cred ca mi-ati raspuns, dar eu nu pot citi ca nu pot sa intru in cont, voi mai incerca.
0
01-03-2015, ora 19:44
olivialex
Nu este medic/terapeut
olivialex
Multumesc doamnelor care mi-au adresat cateva cuvinte;da asa e, mai fac efort, mai stau si prin frig si reactiile se vad imediat: dureri, intepaturi, senzatie de greutate in stomac si atunci repede in pat, ca asa e recomandarea doctorului.
Multa sanatate tuturor doamnelor, , , LA MULTI ANI" CA A VENIT PRIMAVARA !
Si sa gandim pozitiv, cat se poate ; printre problemele pe care le avem zlnic sa stim sa facem slalom...
0
01-03-2015, ora 19:52
marigeo
Nu este medic/terapeut
marigeo
fetelor zilele trec..si ne invatam si cu bufeurile..de multe ori mi-am dat seama ca sunt si pe fond emotional..trebuie timp org.ca sa se invete cu noile lui lucrurii..asa ca, cu ajutorul maici domnului le vom trece pe toate, , , doamne ajuta si curaj la toata lumea..si sa sustinem pe cele mai noi..
0
03-03-2015, ora 14:29
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna ziua! Fetelor sa fim sanatoase, sa aveti o primavara frumoasa cu sanatate si bucurii! Va imbratisez cu mare drag!
0
03-03-2015, ora 16:49
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Multa sanatate va urez si eu. Si numai bucurii si impliniri fetelor!
0
03-03-2015, ora 19:55
Any66
Nu este medic/terapeut
Any66
Buna, fetelor ! Va doresc o primavara frumoasa si multa sanatate.Olivialex, eu in fiecare seara ma dadeam cu Epitelin.E o crema cu galbenele.Operatia mea arata foarte bine acum.S-a vindecat frumos pielea, e elastica, moale.Daca vrei incearca si tu.
0
05-03-2015, ora 21:26
cora24
Nu este medic/terapeut
cora24
buna seara fetelor!in primul rand va urez un sincer la multi ani de 1 si 8 martie!problema mea este mai complicata.acum doi ani am trecut printr-o interventie chirurgicala in urma careia am ramas fara trompe si un ovar.in urma biopsiei am fost diagnosticata cu tbc genital.am inceput tratamentul( care a durat 13 luni), la numai 4 luni am fost supusa unei noi interventii chirurgicale deoarece in abdomen de formase o tumoare cu puroi.de atunci dureri, diferite pareri, internari de urgenta, etc.recent mi-a fost recomandat dr stefan de la spitalul militar care mi-a spus ca 80 la suta este cancer de ovar.a zis ca nu exista tratament medicamentos si trebuie scos si ovarul ramas si o parte din uter.a zis sa ma gandesc bine si cand ma hotatasc sa il sun pentru a programa interventia.in primul rand as vrea sa va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre el ca medic, iar in al doilea rand daca imi puteti spune ceva despre aceasta interventie, cum se face operatia pe verticala sau orizontala?precizez ca am 30 de ani.va multumesc anticipat si va doresc o seara buna in continuare sperand ca nu v-am plictisit prea tare.am uitat sa va spun ca tumoarea s-a format din nou pe ovarul ramas.are 10 cm
0
05-03-2015, ora 23:40
elena anghel
Nu este medic/terapeut
elena anghel
Buna Cora!Nu trebuie sa te sperie operatia, este greu dar nu insuportabil...Singurul care iti poate spune cum o face( vertical sau orizontal) este medicul.Parerea mea este sa nu mai amani si sa ti faci programarea cat mai repede, sti cum se zice, , cu cat mai repede cu atat mai bine, , , Sanatate multa!
0
06-03-2015, ora 09:53
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna Cora24 ! Eu sunt operata la spitalul militar de doctorita Serban si Panaite, Il cunosc pe doctorul Stefan, este un medic glumet si foarte bun. Este coada la usa dansului in permanent. Sanatate multa !
0
06-03-2015, ora 10:32
Christina2021
Nu este medic/terapeut
Christina2021
Buna Maria! Am vazut ca te-ai operat la spitalul militar, cum e operatia si recuperarea? Saloanele sunt ok? Si eu tot la dr Stefan ma duc, am nascut el acum ceva ani, a fost foarte bine, imi place maxim de el. Eu am de facut histerectomie pentru un fibrom mare, dar care nu imi face probleme inca. Cand poti spune-mi cate ceva despre interventie, merci si sanatatate multa la toata lumea!
0
06-03-2015, ora 10:56
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Christina ti-am trimis mesaj privat !
0
06-03-2015, ora 17:43
cora24
Nu este medic/terapeut
cora24
multumesc mult ptr raspuns fetelor, daca mai imi puteti da ceva informatii nu ma supar, de ex. cat costa o interventie de genul asta.daca ar fi sa alegeti intre spitalul militar si filantropia ce ati alege?
0
08-03-2015, ora 16:05
flory76
Nu este medic/terapeut
flory76
Doamnele mele frumoase, , O primavara frumoasa va doresc si muuulta sanatate eu am trecut cu bine peste aceste 3 luni problema cea mai grea ramane contactul sexual nu aveti vreun sfat ?
0
08-03-2015, ora 18:21
Emy67
Nu este medic/terapeut
Emy67
Buna ziua, sa aveti o primavara frumoasa.
Vreau sa va intreb daca cineva dintre voi s-a confruntat cu urmatoarea problema: in ian 2011 am fost operata de histerectomie totala cu pastrarea anexelor. In nov 2011 am avut dureri puternice de burta si am ajuns la urgenta la Floreasca unde mi-au spus ca ovarele sunt inflamate si au vrut sa ma opereze laparoscomic dar aveam aderente de la operatia anterioara si mi-au deschis si vechea operatie.
Saptamana trecuta, la o ecografie abdominala doctora vede un chist ovarian, ii spun ca am ovarele scoase si ma trimite sa imi fac o ecografie transvaginala. Doctora ginecolog imi spune ca pe partea stanga am o portiune de ovar cu chist (deci nu mi-au scos tot ovarul). Este adevarat ca eu nu am avut bufeuri sau alte probleme legate de menopauza.
Mi-a dat sa fac scorul Roma si CT, a mai avut cineva o situatie asemanatoare?
Multumesc frumos
0
08-03-2015, ora 21:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara.
La multi ani, sa aveti o primavara frumoasa, linistita si plina de bucurii.
Eu sunt operata de cancer ovarian, am deja 4 ani...
Vreau sa va spun sa numai amanati interventia, cu cat mai devreme, cu atat mai bine.
DR.Stefan este un medic f. bun, una din fetele mele adoptive a avut 2 sarcini cu probleme, urmarita si cu cezariana de DR.Stefan...mergi fara teama Cora...poate fiind tanara iti va face incizia orizontal, dar decizia ii apartine...nu vei ramane cu cicatrice, exista geluri cu care te vei da dupa..
Nu te teme, mergi cu incredere si cu speranta, poate nici nu este cancer...20 % conteaza...vedem stadiul, daca va fi, oricum este incipient.
Va imbratisez pe toate si pe cele vechi si mai ales pe cele noi si speriate...Dumnezeu va fi si cu voi asa cum a fost cu noi.
0
08-03-2015, ora 23:38
cora24
Nu este medic/terapeut
cora24
la multi ani si multa sanatate tuturor.va multumesc din suflet pentru sfaturi si va multumesc ca m-ati acceptat alaturi de voi.va rog invatati-ma cati bani trebuie sa dau ca sa fie toata lumea multumita.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 157158159 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •