histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 151152153 ..... 196 197 Înainte ›
0
23-04-2014, ora 18:29
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Salut! Nu am mai intrat cam de 3 luni pe forum. Citind postarile lui Coti ma convinsese sa revin apoi... Pacat de informatiile cu adevarat utile care se pierd (cum spunea si Coti sau Griguta). Cititi ce ati scris, priviti-va in oglinda, amintiti-va prin ce ati trecut si intrebati-va cum ati ajuns sa vorbiti asa?!!... Pentru ca si eu vorbesc tot pe langa subiect, ma retrag si las loc altora care sa sustina cu adevarat fetele care au nevoie de o vorba buna. Succes!
0
26-04-2014, ora 23:50
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Buna seara fetelor, in urmă cu o săptămână am găsit acest forum, am vrut să intru să pun câteva întrebări legate de viata după histerectomie dar ceva m-a oprit, numărul mare de pagini cu informaţii. Deci ce m-am gândit, , ia sa citesc eu ce scrie pe aici si am citit tot ( toate cele 151 de pagini ). Am ras, am plâns, am găsit multe informaţii, dar mai ales am găsit foarte multe femei pe care eu le consider prietene.Felicitări doamnelor pentru tot ceea ce aţi făcut, pentru sfaturile şi gândurile bune.Continuaţi ce aţi început in urmă cu 5 ani, foarte multe avem nevoie de prieteni care să ne înţeleagă. Va pup, noapte buna.
0
27-04-2014, ora 20:27
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor! Vio imi era dor de tine, imi este dor si de Laura de toate fetele imi este dor! Bine ai venit Ela, asta se si vrea din acest forum ca fetele noi sa gaseasca raspunsuri la intrebarile care pe noi ne-au macinat fara sa gasim raspunsuri. Aici raspunsurile au venit din experienta noastra, durerea noastra, strigatele noastre de disperare la vremea respectiva. Imi amintesc ca in 2008 cand m-am operat eu cautam cu disperare pe net ce inseamna tumora parauterina si nu am gasit nimic. Doream sa gasesc pe cineva care a fost operat ca mine si imi doream ca acea persoana sa-mi spuna ca totul va fi bine ca si ea a trecut prin asta. Si uite asa am gasit acest forum. Daca ai intrebari fetele inclusiv eu vor raspunde. Va imbratisez cu drag pe toate!
0
27-04-2014, ora 20:58
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Bună seara, sunt un rac de 46 de ani care in urmă cu 5 săptămâni s-a operat de histerectomie totala. Până să citesc câteva pagini din ceea ce aţi scris voi nu am conştientizat ce operaţie am făcut. Cred ca eram într-o faza de negare, am fost operata de prea multe in ultimii ani si acum nu îmi dadeam seama ca se întâmplă din nou ( op hernie de disc, op colecist, op la genunchi, 2 şuruburi, maladia lyme.). Acum ce sa va spun sunt foarte depresiva...parca toate se întâmplă numai mie.
0
27-04-2014, ora 21:15
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Ela, esti o femeie puternica si eu am fost depresiva. Ai trecut prin atatea... greu foarte greu, dar iata esti tot tu, te-ai ridicat de fiecare data mai puternica.Stiu cat de greu am trecut peste depresie. Sa-i multumim Bunului Dumnezeu ca esti bine ca iata ti-a intins mana din nou si ai mai trecut peste un hop. Iesi afara plimba-te si bucura-te de primavara asta frumoasa.
0
28-04-2014, ora 16:01
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Mulţumesc Grig eşti o dulce ca de obicei, fizic ma simt binişor, dupa operaţie începuseră bufeurile dar decand iau tratamentul de substituţie e mult mai bine.va pup pe toate ♥♥♥♥
0
28-04-2014, ora 21:42
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor! Ela de-a lungul anilor (aproape 6 de la operatie)am scris pe acest forum fiecare traire fiecare simtire de dupa operatie. Am scris undeva in urma ca veselia si pofta mea de viata au ramas undeva pe un pat de spital la IOB. Acum pot spune ca odata cu trecerea timpului am inceput sa invat sa las in urma suferinta, durerea si sa traiesc frumos sa ma bucur de fiecare clipa.Tu ai suferit mult dar viata mai are bucurii de oferit, mai are viata sa ne ofere si implinisi si realizari si acea pofta nebuna de viata.Va imbratisez cu drag pe toate, toate, toate!
0
30-04-2014, ora 11:32
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Buna ziua, am citit toate aceste o grămada de pagini si am găsit si eu ca si alte persoane o grămada de raspunsuri la o grămada de necunoscute. Am aproape 3 sapt de la histerectomie cu pastrarea anexelor, încep sa ma simt puţin mai bine, durerile mai scad din intensitate. Incizia s-a închis din primele zile iar acum s-a desprins pe o porţiunie de 2 cm si curge un lichid gălben transparent. Este normal? Precizez ca am efectuat aceasta intervenţie din cauza unui carcinom.
Ma iertati pt intervenirea pe acest forum insa citind am constatat ca as putea discuta cu voi o grămada de lucruri care nu-ţi sunt spuse si ajungi acasă si ţi se întâmpla si nu ştii cum sa procedezi. Cumva va simt ca nişte prietene mai mari si deja parca am fi stat la un pahar de vorba. Vreau si eu sa fac parte din grupul histerectomiatelor. Ma primiti?
0
30-04-2014, ora 12:44
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Dana. Esti bine venita, poti pune intrebari sigur vei gasi raspunsuri la aproape toate intrebarile tale. Este bine sa consulti medicul pentru desprinderea operatiei, indiferent ce am spune noi, medicul, trebuie sa vada si sa-ti dea sfaturi competente.Te imbratisez!
0
30-04-2014, ora 15:49
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Multumesc pentru îmbrăţişare Griguta si pentru cuvintele de bun venit. De vorbit cu doctorul e mai greu am fost operata la Bucuresti, ţin legătura cât de cât cu asistenta lui de acum o săptămana cand mi s-a deschis si a început sa curgă acest lichid transparent si mi-a spus ca nu e un motiv de îngrijorare, ar fi dacă as face febra s-ar inrosi insa nu am aceste semne. Si mi-a interzis inclusiv betadina. Nu ştiu ce sa cred, mi-e teama sa nu se deschidă toată incizia. In rest sunt oarecum binisor aşteptând rezultatul la biopsie. E cam grea aşteptarea. Insa citind aceste pagini ma gândesc ca multe dintre voi aţi trecut prin aceleaşi emoţii si ca v-a fost la fel de greu. Ma gândeam ca poate aţi trecut si voi prin aceleaşi probleme cu incizia sau dacă totuşi exista cineva operata de curând si are aceeaşi probleme. Va imbratisez si eu pe toate chiar dacă încă nu ne-am salutat si va doresc sănătate multă. Totul tine de mental, in astfel de situaţii: pozitivism speranţa si multă rugăciune. Pup
0
30-04-2014, ora 19:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara..
Grig...si mie mi a fost dor de tine si fetelor de pe FACEBOOK...si ele te au felicitat, dar n ai intrat si nu inteleg de ce???fa ti timp si pentru noi...
@DANA41.eu sunt Vio, Vasi...sunt veche pe aici...cauza poate fi un fir care este respins de organism, dar de facut trebuie sa faci ceva, nu poti sta la nesfarsit fara un consult la chirurg.
Inteleg ca te ai operat la Bucuresti, unde??
De unde sti ca este carcinom???este de col, de uter??
Daca evolutia este buna, nu faci febra, nu se roseste, dupa ce trec zilele astea, mergi la un chirurg, in orasul tau.
Sti mai multe despre stadiul carcinomului, ai facut ceva tratament inainte??
Sa inteleg ca ai 41 de ani???
@ELA... salut si pe cea mai bogata in boli..., este o gluma...trebuie sa intelegi si sa fi convinsa ca totul va fi bine.Ai facut histerectomie totala, ai avut un fibrom sau ce???Am o curiozitate, cum ai depistat boala Lime, a fost la inceput, ai facut tratament ???Celelalte interventii pe oase sunt legate de aceasta boala???
Oricum, vreau sa va spun ceva, eu am fost operata de cancer, am facut 3 ani in februarie, peste cateva zile voi implini 65 de ani si...oricat de greu mi a fost, oricat de dese stari de depresie am avut, oricate intrebari imi puneam, de genul, , de ce eu"...n am incetat nici o secunda sa sper, sa ma rog si sa lupt...asa ca trebuie si voi sa procedati la fel.
Nici una dintre fetele de aici n au dansat, toate au avut diverse stari psihice, dar impreuna am reusit sa depasim si am invatat sa traim asa, cu ce ne a dat Dumnezeu.
Va imbratisez si va iubesc pe toate.
0
30-04-2014, ora 22:09
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Buna seara tuturor, da Vio, Vasi, am 41 de ani. M-am operat la Filantropia si da carcinom in situ col uterin. Iniţial conizatie in februarie, biopsie, histochimie pentru confirmarea rezultatului la biopsie si rezultat carcinom stadiu 0 spre 1. Nu am făcut niciun tratament întrucât mi s-a spus clar ca este cel mai bine histerectomie. A si hpv gena 16 foarte agresiva care pe fondul unei imunitati scăzute deja declanşa microinvazia. Nu ştiu cum am căpătat acest virus deoarece sunt căsătorită de 21 de ani, acum oricum nu mai are mare importantă. Trebuie sa ma împac cu ideea si ca mi s-a întâmplat si mie ce se întâmpla atâtor femei din păcate. La ginecologul chirurg voi merge peste 2 sapt cand voi merge sa iau rezultatul la biopsia dupa histerectomie.
Incizia nu e desfăcuta in profunzime ci doar marginea de unde îmi si curge acest lichid mai ales atunci când apas puţin pe burta in apropierea inciziei. Nu am avut dren, sunt slăbuta iar in ziua externarii chirurgul mi-a făcut o punctie scotand din jurul inciziei 3 seringi cu acest lichid care îmi curge si acum spunând ca e lichid seros fiind vorba de tesutul adipos si ca e normal. Dupa cam 6 zile de la externare cand era prinsă incizia a tasnit pur si simplu acest lichid m-am speriat, am sunat am întrebat si mi s-a spus sa stau linistita si sa nu dau cu betadina sa nu prindă cojita ca e bine sa curgă tot ce se colectează decât sa colecteze undeva in interior. Sunt foarte atenta la toate semnele si nu ma pierd aşa uşor insa sunt si momente in care o iau puţin razna si nu găsesc raspunsuri, din acest motiv am intrat pe acest forum si citind atâtea am realizat ca totuşi problema mea e minora fata de a altor femei. Tot in aceasta operaţie mi s-a îndepărtat un chist seros de pe un ovar si amnioliza unor aderente. Ovarele mi le-a păstrat in rest totul eliminat.
Ma bucur si va multumesc pentru promtitudine si va imbratisez pe toate. Multă sănătate tuturor
0
30-04-2014, ora 22:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Danaaaa...Dumnezeu a avut grija de tine, stadiul 0-1, cred ca nu vei face chimio, asteapta rezultatul la biopsie si dupa trebuie sa te ia in evidenta un oncolog...sa tragi cat poti de concediu medical, ai grija cu efortul fizic.
Faptul ca ti a conservat ovarele este bine, vei trece mai usor peste menopauza, fara bufeuri...
Cine te a operat la Filantropia??eu sunt din Bucuresti, am lucrat in sistem...
Prof. Pelinescu a participat si la operatia mea...
Vei invinge si vei invata sa traiesti si fara col...ai copii??
Te pup, sanatate si recuperare usoara, ai grija cum evoluiaza incizia...sa nu apesi acolo, sigur este de la fire.
0
30-04-2014, ora 22:38
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Vio, Vasi
Ce mult ma bucur ca ai răspuns atât de repede, multumesc din suflet ca ai avut răbdare sa citeşti si problema mea. Doctorul meu este un profesionist, e vorba de profesorul Peltecu. Mie mi-a dat atâta încredere si siguranţă ca nu l-as schimba pentru nimic in lume chiar dacă e greu sa faci drumuri din provincie.
Multumesc din suflet pt sfaturi iar cu efortul peste aprx 2 sapt ar trebui sa ma întorc la serviciu.
Da mare noroc am ca am un băiat mare si frumos in decembrie va face 20 de ani. Inteleapta decizie am luat atunci.
Te pup Vio si vorbim.
0
30-04-2014, ora 22:50
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Pup Vio!!!!! Dana increderea in medic iti da siguranta, stii ca va fi bine pentru ca el, medicul, a facut in asa fel incat tu vei fi bine. Pup toate fetele!!!!!!!
0
30-04-2014, ora 23:17
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Multumesc pentru încurajări Griguta.
Te pup si pe tine
0
01-05-2014, ora 05:07
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dimineata,
Sa stiti ca nu sunt o somnambula, dar, fiecare cu necazul lui, eu am avut o pisica, avea 20 de ani, a plecat pentru totdeauna in noaptea asta.
Ufff, nu vreau sa va incarc pe voi...Dana, Prof.Peltecu este renumit, dar greu de gasit...din ce localitate esti???ar fi bine sa nu mergi asa repede la serviciu, nu stiu, ai un serviciu, mai putin solicitant fizic???acum vei vedea in functie de evolutie.
Sa ti traiasca baiatul, sa fie sanatos si sa te bucuri de el.
Ai grija de tine...te pup.
0
01-05-2014, ora 06:48
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Buna dimineaţa Vio,
Îmi pare tare rău pentru pisica ta, cred ca era un prieten drag ţie, atatia ani practic facea parte din viaţa ta, familia ta. Uneori un animalut, pisica in cazul tau ne este un prieten mai bun decât o grămada de oameni din jurul nostru si ne asculta indiferent ce am spune fara sa ne întrerupă fara sa ne contrazică si culmea cred ca ne înţeleg mai bine decât ne putem imagina. Cred ca suferi pentru aceasta pierdere destul de mult.
Eu sunt matinală la 5.30-6.00 ma trezesc de obicei.
Intr-adevăr, prof Peltecu e greu de găsit insa atunci cand ai reuşit sa ajungi, te tratează cu multă dragoste, deschidere si profesionalism.
Momentan ţin legătura cu asistenta dumnealui si am stabilit întâlnirea in funcţie de cand e gata rezultatul la biopsie, proba a dus-o soţul meu la spital Polizu.
Concediul dat la externare se termina pe 5 mai cu posibilitatea prelungirii la medicul de familie cu încă 10 zile si nu ştiu dacă voi prelungi. Ma mai gandesc in funcţie de cum ma voi simţi.
Am un serviciu de birou in fata calculatorului ma gândesc ca va fi destul de greu sa stau 9-10 ore pe scaun dar măcar nu fac efort fizic, greutati. E cam incomod sa stai pironita pe scaun atâta timp ar fi de preferat sa stau in picioare nu ştiu de ce dar ma simt mult mai bine aşa chiar mai bine decât întinsă in pat, noaptea eu nu ma prea odihnesc pt ca ma doare tare dacă stau întinsă parca am un fier încins pe burta iar dacă atunci cand ma întorc pe o parte nu ştiu cum sa ma întorc, sa nu fac o mişcare brusca, am senzaţia ca rasuceste cineva un cuţit in rana, la încheietura dintre piciorul stâng si bazin cred ca durerea vine de la ovarul pe care am avut chistul. E greu tare, ma mai trezesc noaptea încă cu lacrimi pe obraji de durere. Doamne o sa treacă îmi spun, aşa cum rezista celelalte femei tb sa rezist si eu. Si îmi mai spun ca viaţa e frumoasa si ca tb sa o trăim cu intensitate, sa ne bucurăm de fiecare clipa si sa constientizam ca nu ne mai întâlnim cu aceste clipe care trec atât de repede. De multe ori ne complicam atât de mult viaţa
0
01-05-2014, ora 07:03
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Am apăsat din greşeală pe trimitere mesaj deşi nu terminasem de scris, da ne complicam viaţa, in loc sa luam lucrurile aşa cum vin iar oamenii din jurul nostru aşa cum sunt, ne cam place sa despicam firul in mai mult de 4 si tot nu suntem multumiţi, ne zbatem, agitam si încercam sa mutam munţii din loc si nu ne dam seama ca tot ce vine de obicei are un scop noi tb sa constientizam si ca orice lucru rău are poate si o parte buna pe care ar tb sa o descoperim. Poate spuneti ca e filosofie insa cred ca nu e chiar aşa. Ne-am cam robotizat din păcate si asta ne doboară.
Cred ca ma opresc aici, probabil veţi spune ca bat câmpii si nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu crezurile mele.
Va pup pe toate si sa avem un 1 mai mai puţin muncitoresc in special fara grătare.
Pupici tuturor
0
01-05-2014, ora 07:42
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Multumesc pentru sustinere...stai linistita nu plictisesti pe nimeni, aceasta este menirea forumului..o parte dintre fete ne mai descotorosim de energiile negative si pe Facebook...
La dureri, fie ele si de intensitate mai mica iau cate un antiinflamator, gen Nurofen sau Panadol.
Nu trebuie sa faci miscari bruste, se reaseaza organele interne, gen intestine, in locul ramas gol dupa extirparea colului, a uterului???
Rabdarea si timpul, tineretea si lupta te vor face invingatoare si bineinteles Cel de Sus..
0
01-05-2014, ora 11:57
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Buna Vio, pentru că m-am confruntat mult timp cu hemoragii puternice care ţineau între 10 - 14 zile si nu puteam să mă ţin pe picioare, după ce am terminat tratamentul pentru Lyme mi-am luat inima în dinţi şi m-am dus la control la ginecolog. Medicul după ce m-a controlat si a făcut o eco mi-a spus ca sunt o bombă cu ceas si trebuie sa-mi facă histerectomie. Am aşteptat rezultatul de la analizele pe care le-a dat si am fost la control la încă 3 medici, dar verdictul a fost acelaşi ( deşi pe nici-o eco nu se vedeau ovarele ). Am hotărât cu medicul să-mi scoată doar uterul si numai la nevoie ( dupa ce mă deschide ) sa scoată si ovarele, dar spre nenorocul meu a scos tot. Acum dupa 5 săptămâni de la operaţie fizic e ok (in afară de o răceală pe care am luat-o ieri si ma dor toate )la psihic trebuie lucrat. Maladia Lyme am descoperit-o întâmplător, 6 luni de zile am avut o durere puternica in talpa piciorului stâng ( nu mai puteam a sta în picioare, se umfla şi întărea piciorul si eram foarte obosită ), am hotărât sa fac investigaţii, rezultatul -hernie de disc. Eu fiind Toma Necredinciosul m-am dus si la neurochirurgul care m-a operat de hernie de disc, m-a consultat, s-a uitat pe analize, m-a bombardat cu întrebări si rezultatul nu e hernie e lyme. Dr Rosca mi-a dat analize pentru borellia, regim si 20 de zile de tratament pe bază de plante să-mi întărească organismul. Rezultatul analizelor - lyme si am inceput tratamentul, 6 luni cate 25 de pastile pe zi. 6 luni de durere si agonie, neurotoxinele erau depozitate in mâini si picioare. Mă scuzaţi că am scris asa mult, dar nu mai am prieteni si aşa simt că mă eliberez puţin. Vă pup pe toate, o zi frumoasă !!!♥♥♥♥
0
01-05-2014, ora 12:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ella esti un caz fericit, ai fost descoperita la timp, ai citit si tu despre aceasta maladie...ma bucur de faptul ca acum esti bine, din acest punct de vedere.
Nu sunt lamurita de rezultatul la biopsie, a fost doar un fibrom sau ???
Ce varsta ai de unde esti, esti in concediu medical??
Fereste te de raceala, poarta pantaloni, poarta bustiera, chiar daca uni medici nu sunt de acord, macar atunci cand faci treaba, sau mergi mai mult.
Dozeaza ti efortul fizic.
In rest iti doresc sanatate..
PS..cand simtiti nevoia sa vorbiti, intrati si spuneti va pasurile, aici veti fi intelese, eu va promit ca voi intra mai des...
Va pup..
0
01-05-2014, ora 13:42
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Buna Dana41, nu am mai scris fooooarte demult pe acest forum...din mai multe motive care nu mai au nici o importanta.Mie personal mi se pare ca te intorci foarte repede la munca.Stiu ca este o munca de birou, si da imi imaginez ca este greu sa stai in sezut atat de mult timp, presupun ca ti s-a extirpat si colul care era factorul determinant al problemei.Mie imi era mult mai usor sa staj in sezut decat in picioare pentru ca stand in picioare aveam impresia ca ceva se desface sau se eventreaza, dar cred ca era doar o senzatie.Da si eu am gasit in urma cu un an si jumatate acest forum minunat unde am primit raspunsuri fooarte repede la intrebarile pe care le aveam.Cred, ca esti depresiva, eu dupa operatie am fost de-a dreptul bucuroasa chiar fericita ca am scapat de problemele pe care le aveam demult timp, si da de acele probleme am scapat, dar nu mi-am imaginat ce urmeaza dupa o menopauza indusac chirurgicalbrusc, aveam atunci 40 de ani, dar ai rabdare-daca poti-totul va fi bine si gandeste-te in momentele grele ca putea fi mai rau, si de fapt e o realitate daca amanai problemele, chiar era mult mai rau.
0
01-05-2014, ora 13:50
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Am avut in uter fibroame tip conopida, un ovar necrozat celălalt cu fibrom si 2 chisturi, pe trompe erau fibroame si chisturi, pe uter noduli si chisturi.. Vio eu sunt din Bucureşti, am 46 de ani si m-am operat la Medlife ( am prins o promotie, am platit 50 % din preţul operaţiei ). Burtiera nu port, la recomandarea medicului, la 3 săptămâni de la operaţie am început sa fac abdomene, am slabit vreo 5 kg ( nu ştiu de ce ), dupa operaţie 2 săptămânii am avut dureri foarte puternice si am luat tramadol si ketonal, acum iau tratament de substituţie cu Cyclo-Progynova. Altceva ce să vă spun...Va pup, o zi minunata ♥♥♥♥♥
0
01-05-2014, ora 16:11
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Am o întrebare : de 2 săptămâni parcă ma strânge ceva de gât si obosesc mult mai repede. Ce să fie oare ???
0
01-05-2014, ora 17:40
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
si eu tot fibrom am avut, si daaa si eu obosesc incomparabil mai repede dupa operatie, eram destul de anemica inainte de operatie, si am avut destule probleme, dar nici vorba sa obosesc atat de repede ca dupa operatie.Eli daca spui ca simti ca ceva te strange de gat este posibil sa fie din cauza tiroidei, fa un control endocrinologic, zic eu.iar lichidul galbui despre care se vorbea mai sus este posibil sa se fi acumulat daca nu a existat tub de drenaj, nici eu nu am avut, iar cand am intrebat medicul de ce nu mi-a pus tub{toate celelalte paciente aveau}mi-a spus ca la cat sunt de slaba nu e nevoie, si a avut dreptate eu nu am avut nici un fel de problema de genul asta, da, si eu am slabit mai mult de 5 kg, aveam 56 si am ajuns la 51 la 1, 70 inaltime.dar eu nu mancam dupa operatie, ma simteam mai bine fara sa mananc, adica mancam foarte putin fara pic de paine si alimente care nu dadeau balonari.nu am luat nici un fel de calmant din a treia zi de operatie, nu spun ca nu am avut dureri dar erau suportabile, la trei saptamani dupa interventie mi se pare mult prea devreme pentru abdomene, eu am avut voie dupa 4, 5 luni si eram si sunt destul de slaba, burta nu am avu niciodata.ai grija nu forta in exces abdomenul, mai bine mai intreaba medicul inca o data.
0
01-05-2014, ora 18:21
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor! Dana eu am mers la serviciu la 3 saptamani de la operatie tot ca si tine stau mai mult pe scaun in perioada respectiva am evitat mersul pe teren. Inainte de a merge am intrebat medicul iar acesta a spus sa alternez statul pe scaun cu plimabari scurte (aproximativ 5 minute la jumatate de ora). Ela nu cumva faci atacuri de panica? Vasi sper sa gasesti pisicuta. Va imbratisez pe toate.
0
01-05-2014, ora 20:34
Dana41
Nu este medic/terapeut
Dana41
Buna ziua doamnelor,
Dupa o plimbare de aproape 3 ore am citit tot ce aţi scris.
Ela14: îmi pare nespus de rău pt toate cele prin care treci, sunt alături de tine si-ţi urez multă multă sănătate si capul sus, va veni si vremea cand totul va fi bine pentru tine, trebuie sa speri, sa te rogi si sa nu-ţi pierzi încrederea.
Alix 71: ma bucur nespus dacă dupa atâta timp ai început din nou sa scrii pe acest forum... pentru mine, îţi multumesc. Da, mi s-a scos tot cu excepţia ovarelor. Nu sunt deloc depresiva, dacă m-ai cunoaşte, cu siguranţă ţi-ar face plăcere sa mai schimbi o vorba din cand in cand cu mine. Sunt chiar o fire optimista, nici eu mu am stat prea mult pe gânduri cand mi s-a apas ce am si ce trebuie sa fac. Mi-am spus ca vrea sa trăiesc măcar 85 de ani???!!!!!!!! A treia zi de spital am refuzat calmantele ca ma adormeau si parca eram drogata si am suportat durerile cu stoicism si făceam mişcare, holurile spitalului cred ca le-am făcut de zeci de ori in acele zile. Îmi spusese chirurgul ca miscarea ma va vindeca mult mai repede si atunci am zis, bine hai la mişcare si cred ca aşa este. Am venit acasă din spital in săptămana mare si chiar am stat in bucătărie câte puţin de am pregătit ce am putut si eu sa simtim si noi ca familie sfânta sarbatoare a învierii. Îmi dozaj efortul astfel încât sa nu fac exces si acum la fel fac, am plecat de la 10 minute de mers iar acum merg 2-3 ore, încet cu pauze mici, nu ma las deloc bătută, viaţa se pare prea frumoasa si vreau sa trăiesc din plin. Mai sunt si momente cand ma cuprinde panica, gândeşte-te ma confrunt cu o grămada de stări, dureri, senzaţiei, modificări si toate acestea parca sunt acceptate puţin mai greu mai ales ca nu le-am dorit intenţionat.
Nu am avut tub de drenaj tot aşa ca eram mai slăbuta insa uite tot s-a strâns lichid si cred ca vorba lui Vio, sigur este vorba si de un fir chirurgical, eu mai avut probleme odată cand dupa 6 luni de zile cand o incizie nu se mai vedea mi-a străpuns prin piele un fir.
Cu serviciul încă ma mai f ândesc, oricum mult nu prea mai pot sta, in jur de 15 mai cel târziu voi fi la munca. Am un proiect si nu-l pot pierde. Oricum ma bucur ca ai reintrat si mi-ai scris, multumesc.
Griguta, si eu cred ca voi face fata, am mulţi oameni care ma aşteaptă acolo si cred ca mediul respectiv îmi va face bine. Eu sunt o persoana energica, comunicativa iar acel mediu îmi lipseste destul de mult. Poate si starea de acasă cand parca nu-mi găsesc locul ma face uneori mai sensibilă.
Dacă nu voi reuşi sa rezist mai prelungesc cu odihna. Problema mea nu mai este nici durerea nici ceea ce mi s-a întâmplat ci doar atât: sa iasă biopsia bine si incizia sa mi se închidă. Mi-e puţin teama sa nu se desprindă sau sa nu se infecteaze. Atât.
Va pup pe toate, dragi doamne, deja începeţi sa-mi fiti dragi. Mulţi pupici
0
01-05-2014, ora 21:29
Ela14
Nu este medic/terapeut
Ela14
Eu nu am avut tub de drenaj (desi sunt mai plinuta ) si nu am avut probleme cu operaţia. Acum am doar o scugere gălbuie abundenta. Multumesc de sfaturi, chiar o să-mi fac programare la endocrinolog (anul trecut aveam noduli peste tot, la tiroida, la san, pe intestin, pe col ), referitor la sport : medicul mi-a spus ca pot face orice atâta timp cat nu ma forţez si nu ridic mai mult de 2 kg. Desi am citit toate paginile de pe forum nu mai tin minte, a luat cineva tratament de substituţie ? Dupa ce timp ati facut testul pentru osteoporoza ???
0
01-05-2014, ora 22:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ela si eu tot la Medlife m am operat...Dr.Parfene si Prof.Pelinescu.
Alix, ce faci, cum te simti???ma bucur sa te reintalnesc.
Va pup si va imbratisez pe toate.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 151152153 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •