histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 150151152 ..... 196 197 Înainte ›
0
14-03-2014, ora 18:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Grig...nu cunosti inceputurile...este prezenta mai de mult pe forum...
0
14-03-2014, ora 18:47
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Vio, atunci lasati-o in pace, Daca ea considera ca nu poate face public prin ceea ce a trecut o priveste strict si personal. Nu avem dreptul sa judecam! Isus nu a certat niciodata pe nimeni ba chiar i-a inteles Te imbratisez Vio cu tot respectul pe care ti-l port!
0
14-03-2014, ora 18:55
magdaeu
Nu este medic/terapeut
magdaeu
Nu sunt de acord! Nu a marginalizat-o nimeni, s-a marginalizat singura! Am spus ca mai bine ca nu mai e in grup, daca nu a inteles ce inseamna grupul si prietenia dintre noi. Nimeni nu i-a vorbit urat si nu a ignorat-o. Cat despre răutate, nu consider ca am fost rea si nu fost nimeni rea cu ea. A fost primită ca si mine, ca si celelalte!
0
14-03-2014, ora 19:05
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Magda, te rog, intelege ca poate nu poate sa spuna prin ce a trecut, poate este traumatizata inca, noi trebuie sa le intelegem asa cum sunt si atat, stii nam citit o poezie care mi-a placut mult redau din memorie: Nu pun intrebari, nu am da ce ce-uri?Dumnezeu stie cat de disperata eram eu cat am cautat pe google sa gasesc pe cineva care sa-mi tina sufletul in mana am cautat pana am gasit acest forum. Noi nu avem voie sa fim rele, partinitoare, nu suntem noi asa fetelor stiu ca am plans una pe umarul celeilalte, virtual, va stiu bune, blande, ingaduitoare fete cu suflet mare! pe acest forum numeni nu este superioar sau inferior ne leaga doar suferinta! Cu respect si cu tot dragul! Vali te rog ia scrie puiule ce probleme ai? hai noi ne-am deschis sufletul si suferinta tu ce astepti?
0
14-03-2014, ora 19:35
magdaeu
Nu este medic/terapeut
magdaeu
Da, Griguta, ai dreptate! Chiar inteleg daca nu poate sa povestească. Eu v-am citit de cand am aflat ce am, dar am inceput sa scriu abia dupa operatie. Pt ca imi era greu. Dar pe grup nu se scriu doar maxime si se pun poze. Grupul e o FAMILIE! Asa l-am perceput eu. Acolo ne spunem si bucurii si necazuri. Le iubesc si le respect pe toate fetele din grup, si pe tine, Griguta! Grupul nu e doar pt informatii medicale, ci mai ales pt suflet. N-are nici o legatura superioritatea sau inferioritatea, nu s-a pus vreodata problema de asa ceva! Sănătate multa tuturor!
0
14-03-2014, ora 19:42
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Magda eu mi-am promis la un moment ca nu voi mai spune nimic rau despre nimeni, ca voi intinde mana celui cazut celui care caruia ii este greu sa se ridice, dintotdeauna am luat apararea celor sensibili celor care vor dar nu pot sa spuna prea multe. Eu sunt o fire deschisa, un om care spune ceea ce simte ceea ce ma doare sunt mandra de acest Forum si daca sunt persoane care nu ne inteleg este problema lor. Am mai spus-o nu suntem toti la fel.
0
14-03-2014, ora 19:44
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
si va spun din toata inima respect si Grupul dupa forum doat atat ca eu nu m-am adaptat cu formatul.
0
15-03-2014, ora 01:39
rozuca
Nu este medic/terapeut
rozuca
Buna dimineata !Am intrat, am citit, nu tot ce-i drept (spre rusinea mea).Grig iti multumesc pt. sfat.As vrea sa va spun, ca eu pt. bufeuri am luat niste pastile naturale pe baza de soia timp de 3 luni si dupa aceia nu am mai luat nimic.Doctorul de aici a zis ca e mai bine sa suport bufeurile...ca inlocuitorii hormonali fac mai mult rau decat bine.Am mai auzit (nu stiu cat e de real)ca bufeurile scad colesterolul...Nu stiu ce sa zic, in 17 iau rezultatul de la analize si am sa va zic daca a mai scazut sau nu. :) Fetelor noi, am sa le zic...ca-i greu, stiu, dar incetul cu incetul o sa depasiti si starea de durere fizica si sufleteasca care o aveti.Asa am fost si eu...asa au fost toate de pe acest forum. Va imbratisez cu drag si va spun ca dupa un an si o luna ma simt bine.Sanatate multa va doresc si sa nu uitam sa multumim cerului pt. a doua sansa care o avem.
0
15-03-2014, ora 14:06
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Wow, suze daca am provocat atatea polemici sau daca am suparat cu maximele si cugetarile ! Eu am intrat pe acest forum in noiembrie 2013 (pag 146 -atunci eram inainte de operatia de histerectomie), din dorinta de a afla mai multe despre diagnostic si nu despre operatie. Acum, rasfoind am vazut un singur caz cu diagnosticul meu. Eu nu am avut nici o depresie, am simtit aceasta boala ca un dat, ca ceva care trebuia sa se intample, poate fetele de pe forum m-au inteles gresit, eu am intrebat asta dar nu am avut nici un raspuns, chiar credeam ca cineva poate sa imi dea mai multe detalii legate de boala, nu de operatia in sine. Atunci am dedus ca nu avea nimeni boala. Sigur ca am cautat si informatii de specialitate dar ar fi fost o experienta in plus sa vorbesc cu cineva care se confrunta cu acelasi diagnostic. Deci, daca nu am participat la schimbul lor de dulcegarii, vorbe frumoase, m-au exclus. Scuze, inca o data daca am deranjat.
0
15-03-2014, ora 15:38
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Cred ca discutiile referitoare la "Grupul de pe Forum" nu isi au rostul aici. Forumul romedic este pentru a obtine o informatie medicala avizata sau neavizata la problema de sanatate pe care o ai si sa schimbi pareri legate de ea.Celalalt grup este cu totul altceva.Acolo schimbi pareri in orice problema(sanatate, familie, copii, retete culinare, etc).Maximele si cugetarile, forile si muzica postate fac parte din viata tuturor.Ar fi ciudat sa postam aici asa ceva.Asta este parerea mea.De ieri citesc aceasta sectiune.Eu am intrat mai des pe sectiunea rezervata problemelor oncologice care are legatura cu problema mea de sanatate.Eu va doresc multa sanatate si putere sa invingeti orice.Lasati disputele, viata e frumoasa si trebuie traita ca atare.
0
15-03-2014, ora 19:04
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Asa e ai dreptate, dar impotriva regulamentului exista persoane care vin aici numai din dorinta de a racola noi cazuri pentru Grupul de pe forum si tot acele persoane se supara daca nu corespunzi cerintelor.
0
15-03-2014, ora 19:56
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Cred ca ai inteles gresit.Eu sunt pe forum din 2008.Nimeni nu racoleaza pe nimeni.Persoane cu suferinte similare de aici s-au reunit in alt format pentru a dezbate si alte subiecte.Atata tot, nu trebuie sa corespunzi nici unei cerinte.Daca vrei sa participi la o discutie participi daca nu doar lecturezi.Eu intru pe ambele si particip la comentarii daca sunt interesata de ceea ce se dezbate, daca am ceva de spus, daca am nevoie de un sfat.Pentru asta sunt forumurile, pentru un schimb de opinii.Asa ca nu va mai suparati degeaba.Trebuie sa fim prietene pentru ca destul suntem lovite de boli urate.Va pup.O seara placuta.Citeste postarile Anei 2010 si vei intelege adevaratul sens al acestei reuniri virtuale de opinii.
0
16-03-2014, ora 15:12
rozuca
Nu este medic/terapeut
rozuca
Imi pare rau ca te contrazic, Vali.pe mine nu m-a 'racolat' nimeni..Aveam nevoie disperata de ajutor si am gasit persoane minunate aici.Grupul pe mine m-a sustinut si ma sustine in orice problema care o am. Eu asa simt...nu suntem toate egale nici ca si boala nici ca si caracter. Imi pare rau pt. operatia care ai avut-o si.sper sa gasesti ceia ce cauti!Cat despre celelalte fete..lasati-o in pace, se vede ca ea a fost mai puternica...nu a afectato chiar asa mult boala, ca pe mine de exemplu care am cazut in depresie si am avut nevoie de voi si de psiholog sa-mi revin.ca nu vrea sa dialogheze...asta e..e alegerea ei.
0
17-03-2014, ora 15:49
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Buna, fetelor! Sunt si eu una dintre 'racolate' :). Credeti-ma nu ma simt deloc asa. De ce trebuie sa existe oare aceste discutii contradictorii intre fetele de pe forum si cele din grup? E loc pentru toata lumea, oriunde isi doreste ( daca isi doreste). M-am simit binevenita si aici si in grup. Daca nu m-as fi simtit asa, nu as fi intrat deloc sa vorbesc cu aceste fete saritoare, intelegatoare, miloase, disponibile...as gasi mai multe adjective potrivite pentru felul lor de a fi, mi-e teama insa sa nu abuzez de 'dulcegarii'.
E adevarat ca fiecare dintre noi a gasit acest forum intr-un moment diferit. Cat mi-ar fi placut sa-l gasesc inainte de a ma opera! Ce speriata eram ! Am admirat citind paginile acestea, cum fetele au pregatit moral bolnavele nou aparute, la fel de debusolate ca si mine.s-au sunat dupa operatie, au luat legatura cu sotii lor uneori, si-au scris despre fiecare zi in care se vedea putina evolutie, iar bucuria era a tuturor. Nu vreau sa scriu despre draga lor prietena disparuta, e mult prea dureros si pentru mine, dar felul cum s-au rugat impreuna pentru ea si nu numai pentru ea, pare ceva ireal. Daca si-au scris cateva randuri in momentele cand durerile de dupa operatie le-au permis sa faca acest lucru, sprijinindu-se in cele mai critice momente din viata lor, spune mare lucru...
0
17-03-2014, ora 16:06
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Daca tot ele incearca zilnic sa imi aduca zambetul pe fata( dupa ce aceeasi si aceeasi intrebare imi da tarcoale " de ce eu?")atunci le multumesc din suflet ca m-au" racolat".
Oare am uitat ca avem a doua zi de nastere? Am uitat ca am primit a doua sansa desi poate nu am meritat-o? Am uitat...continuam sa facem aceleasi lucruri ca inainte: ne intepam, ne credem superioare, nu mai avem loc unele de altele...
Am uitat...
0
17-03-2014, ora 16:19
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Nu trebuie sa fii profesionist in a observa caracterul oamenilor. Oamenii alesi se simt, chiar daca stau cu modestie in spatele randurilor. Daca au sarit sa ofere ajutor, desi sunt sigura ca fiecare are nenumarate probleme, un "multumesc" ar fi suficient, nu? Sa nu-i numim buni, calzi, sensibili...sa-i numim " racolatori" ?
Am uitat prin ce am trecut, nu-i asa? Poate unii mult prea devreme...
0
19-03-2014, ora 08:40
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Ma bucur pentru voi ca ati gasit fericirea, echilibrul, sustinerea in Grupul de pe forum, nu uitati insa sa postati cat mai des, sa sarutati dreapta si sa nu va multumiti numai cu privitul, caci regulamentul prevede sa fiti exclusi.
0
19-03-2014, ora 10:32
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Buna ziua, fetelor!

valipopescu13, si eu ma bucur ca esti sanatoasa, linistita si impacata cu tine, altfel nu imi explic cum poti fii atat de ironica!

Iti doresc numai bine!
0
19-03-2014, ora 12:11
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Imi explicati voi de ce am fost racolata de Grup si apoi data afara ?
0
19-03-2014, ora 13:23
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@valipopescu.n-ai fost racolata, semnificatia acestui cuvant este alta.
Te am adaugat la grup cu consimtamantul tau, in urma convorbirii noastre pe chat, pastrez aceasta convorbire.
Ti-am explicat ce facem in grup...discutii de tot felul, nu stiam ca tu cauti persoane specializate in cancer uterin.
N-ai socializat cu nici o fata, n-ai cerut prietenia nici uneia.care era rostul tau in acest grup...GRUP SECRET????
Niciunul.
Nu esti prima si nici ultima exclusa din grup...asa ca ajunge cu polemica...
Si eu pot folosi ironia, dar ma lasa rece ironiile altora.
Te-am exclus din grup, este un grup secret si nu voiam sa sti ce se discuta acolo, nu stim nimic despre tine.
Cum tu te consideri, , RACOLATA", da -mi voie sa te consider o, , INTRUSA".
Sa fi sanatoasa...desfasoara-ti activitate de FB, in cele 34 de grupuri..si lasa ne in pace.
Si nu uita...ROmedic este un site de medicina nu de alta natura...
0
19-03-2014, ora 13:48
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Nu ma supar pentru ca am fost exclusa, oricum nu aveam nimic de aflat, daca aveati ceva de comunicat o faceati aici, atentie insa si la Regulamentul acestui forum:
http://www.romedic.ro/regulament-si-sfaturi-de-utilizare-a-forumului-romedic-0G1317
0
19-03-2014, ora 13:57
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Doamne, de pot sa va inteleg, fetelor gata ajunge, pentru dispute folositi mesajele private.. Va rog din suflet!
0
19-03-2014, ora 13:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Eu cunosc regulamentul acestui forum.si adminisratorii lui ne au pasuit si unele conversatii pe langa...si le multumim pe aceasta cale.
Grupul de pe forum este un grup de terapie a sufletului, imi pare rau ca nu ti ai dorit sa faci parte din el, poate te ajuta in multe alte probleme...
Sanatate si ai grija de tine.
0
24-03-2014, ora 19:06
maria.58
Nu este medic/terapeut
maria.58
Eu am postat mai demult, dar va citesc permanent si sunt interesata de postarile voastre.Cum v-am scris ma chinui cu edem limfatic la piciorul stang, daca la inceput am crezut ca a disparut de aproape un an de zile il tin sub control, dar atat.Daca ati mai gasit voi un remediu spuneti-mi si mie.Va doresc multa sanatate si D-zeu sa fie cu noi.Va imbratisez.
0
25-03-2014, ora 19:14
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua!Iti sugerez sa consulti si un medic homeopat, exista remedii care pot ameliora simptomatologia ta, ma gandesc la NATRUM SULFURICUM 9 CH- 3 granule de 3 ori pe zi, timp de 1 luna, Radium Bromatum 9 CH-3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna, raze X 9 CH - 3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna si Sepia 15 CH - 3 granule de 2 ori pe zi, 1 luna. Granulele se administreaza inainte de masa cu 30 minute, direct din tub, sublingual, nu se ating cu mana ; tratamentul se poate prelunigi peste 1 luna, daca e nevoie; foloseste o pasta de dinti fara mentol.Iti mai recomand si infasurarea piciorului intr-un bandaj elastic, in cursul zilei, sau folosirea de ciorapi pentru varice.
O alta solutie este cea chirurgicala, trebuie sa faci o limfoscintigrafie si sa consulti un chirurg plastician care opereaza limfedemul, dar aceasta sa fie ultima solutie. Numai bine
@Maria.58.noi am mai vb. pe forum...ce ti am scris este raspunsul unui medic...incearca, poate ti se rezolva problema...Multa sanatate.
PS...sa consulti intai medicul homeopat si sa i vorbesti despre acele granule, sa vada ca esti cunoscatoare..
0
26-03-2014, ora 10:08
maria.58
Nu este medic/terapeut
maria.58
Multumesc vasi pentru raspuns.Eu port un ciorap medicinal am avut un tratament homeopat in care am gasit unul din produsele date de tine si continui acum tot de la homeopat cu extract de castan, scorus.Despre pasta de dinti fara mentol nu mi-a spus nimeni, unde mai pui ca eu sug continu bomboane cu mentol si eucalipt. Spui ca nu e voie(poate asa am influentat efectul ). Am facut si masaj manual de drenaj limfatic, iar eu acum continui cu niste exercitii de gimnastica seara(gasite pe internet).
Iti doresc multa sanatate si orice mai stii, spune-mi si mie.
0
26-03-2014, ora 10:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cu tot dragul, sunt fete care au avut asa ceva, nu mi le amintesc, dar voi intreba si pe Facebook...
Multa sanatate...
0
31-03-2014, ora 12:59
Mara2012
Nu este medic/terapeut
Mara2012
Maria, vezi ca exista la plafare o pasta de dinti special pentru persoanele care iau tratamente homeopate. Sunt mai multe sortimente, de la VivaNatura. Am folosit si eu cand am luat tratament homeopat. Menta era una din lucrurile interzise in tratament si chiar si dupa, pentru ca antidoteaza remediile.
Sanatate multa!
0
10-04-2014, ora 13:58
Violeta70
Nu este medic/terapeut
Violeta70
Buna ziua.Am citit postarile voastre si as dori un sfat.Mi s-a recomandat sa fac histerectomie totala cu pastrarea ovarelor deoarece am un uter fibromatos.Intrebarea mea este daca pastrez ovarele care ar fi avantajele.Mie imi este teama sa nu apara mai tarziu probleme si sa fie nevoie sa le scot.Dr mi-a zis ca pastrandu-le ma ajuta hormonal si imi va fi mai bine cu ele decat fara.Eu am avut o sora care a decedat din cauza unui cancer ovarian si de aceea ma gandesc sa mi se scoata tot.
0
10-04-2014, ora 15:37
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua la toate fetele.Buna Violeta, ai discutat cu medicul faptul ca sora ta a decedat din cauza unui cancer ovarian? Parerea mea este sa scoti tot avand in vedere antecedentele din familie dar medicul stie mai bine discuta cu el acest aspect al problemei.Va imbratisez cu drag pe toate, toate, toate!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 150151152 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •