histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 149150151 ..... 196 197 Înainte ›
0
27-02-2014, ora 22:53
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Am reusit! :)
0
28-02-2014, ora 23:03
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Ioana55, ce scumpa esti tu. Eu am 2 luni de la operatie. Marti merg la primul control. Mi-a spus doctorita la tel ca analiza e buna. Acuma, sa vedem cum e cu atele din interior. Voi ce plasturi ati folosit pt operatie? Sau n-am inteles eu bine? E ceva care sa ajute la o cicatrizare estetica?
Va pup pe toate.
0
28-02-2014, ora 23:06
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Cati, ti-am scris mesaj privat.
0
01-03-2014, ora 09:32
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Un martie plin de speranta! Va doresc multa sanatate tuturor! Sa ne bucuram de sansa oferita si de un nou inceput.
0
01-03-2014, ora 10:23
inell
Nu este medic/terapeut
inell
O primavara minunata tuturor, cu mult soare si cer senin in inima si in suflet.
Va imbratisez cu drag, pe toate intr-un inell.
0
01-03-2014, ora 10:39
ioana55
Nu este medic/terapeut
ioana55
eu am avut un ghinion mare cu atele astea ! se intimpla foarte rar sa nu sa resoarba dar abia astept ziua cind voi fi bine. citesc comentariile voastre, parca din ce in ce mai putine, iar cind voi scapa de problema asta voi fi tare fericita!!!!pina atunci imi fac eu asa o terapie cu puterea gindului...am citit de curind cit de importanta este.cu multa concentrare si imaginatie si optimism.un martisor pt toate fetele si va pup cu drag oriunde ati fi
0
01-03-2014, ora 22:31
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna seara din nou...
Tin sa va reamintesc ca fix acum doi ani, adica pe 1 Martie 2012 m-am logat la acest forum, gasind aici o mare familie de femei incercate de aceeasi suferinta.Poate nu intamplator am dorit azi sa revin cu un comentariu si mai mult decat atat cu o mare rugaminte...Dar ca sa intelegeti mai bine ceea ce astept de la voi, o sa va povestesc mai intai, in cele ce urmeaza.ceea ce mi s-a intamplat saptamana aceasta...
Din nefericire am avut un deces in familie, sotia unui var bun, cu care am avut in ultimii ani foarte putine intrevederi, dar nu din vreun motiv anume ci pur si simplu pt ca nu ne-am vazut si atat..fiecare dintre noi stiam ca suntem bine si ca suntem fiecare ocupata cu familia si cu problemele de zi cu zi, asa cum se intampla de obicei... Desigur ca vestea aceasta a cazut ca un traznet si peste mine si peste celelalte rude, fiindca nimeni nu a stiut ca este intratat de bolnava, incat sa moara atat de tanara si de rapid.Asa cum se cuvine, am participat cu mare durere in suflet la conducerea ei pe ultimul drum...Insa, de fapt nu asta voiam sa va spun, ci ca acolo am vorbit cu fiica acestei verisoare, femeie maritata la randul ei, cu un fiu la liceu si doua gemene in clasa a 8-a, , , cu care de asemeni nu ma mai intalnisem de foarte mult timp...ani buni chiar...Ei bine, ce credeti voi ? la un moment dat, incepe sa ma intrebe ce fac, cum ma simt dupa operatie si multe altele spuse de mine pe acest forum.desigur ca eu ma intrebam in mintea mea rapid de unde stie ea despre problemele mele de sanatate pt ca nu ar fi avut de unde sa stie atatea amanunte...Sa va spun de unde ???? Cred ca v-ati dat seama ca de aici...de pe acest forum...Anul trecut a trait o experienta asemanatoare cu a noastra, o histerectomie subtotala..deci fara anexe., fara complicatii si ca foarte multe femei a intrat si a cautat sa se informeze despre acest subiect, asa cum am facut si noi la randul nostru...Astfel a dat peste acest site, a citit tot, toate postarile adica toate cele aproape 150 de pagini, sau cate erau la momentul acela, desigur mai putine, cu toate ca nu s-a mai scris asa de mult de atunci incoace..Stia tot ce a facut fiecare dintre noi, stia despre glumele noastre, stia despre cum am pierdut-o noi pe Ana si cum am plans-o impreuna aicea...stia despre suferintele noastre, despre bucuriile noastre, stia tot.Numai ca nu a avut curajul sa intre sa discute cu noi...a considerat ca problema ei a fost minora pe langa cea a unora dintre noi, in special a celor cu boala urata, al carei nume nici nu vreau sa-l amintesc acum...s-a temut chiar ca strigatul ei de ajutor ar fi fost prea usor trecut cu vederea pe langa cel al fetelor cu probleme mai grave, asa ca a preferat sa isi traiasca drama tacuta, doar din spatele monitorului, zilnic cu noi toate in gand, zilnic cu mine in gand...Zic de mine, pt ca ea, citind, a fost la randul ei surprinsa sa dea peste mine aicea, chiar activa cum eram la timpul acela, a facut imediat niste legaturi in mintea ei, si inaintand cu cititul, i s-a confirmat ca eu sunt de fapt si de drept, Coti, si ca sunt matusa ei...Mi-a recunoscut si stilul si glumele si restul.
Si acum va intreb eu pe voi...cate femei n-or fi facut la fel ???? Cate femei n-or fi citit, n-or fi plans sau n-or fi ras alaturi de noi, fara sa stim ???? Noi ne-am invitat una pe alta pe facebook, s-au creat fel de fel de grupuri, usor, usor am parasit cu buna stiinta forumul acesta, care de fapt ne-a fost mai mult decat o CASA PARINTEASCA la momentul in care eram speriate, ravasite si ratacite...la momentul la care eram toate la o rascruce de vanturi si in mintea noastra se nasteau tot felul de intrebari fara raspunsuri si tot felul de deznadejdi, mai mult sau mai putin intemeiate...In fine nu cred ca a trecut vreuna prin acest site, fara sa fi primit vreun raspuns la ceva care o macina sau care sa nu fi fost consolata, asa cu cuvinte simple in durerea ei...eu una nu cred asta...Chiar si nepoata mea, nefiind prezenta pe forum, neparticipand la nici o discutie si-a incarcat puterile de aici, si nu contenea sa ne felicite pt felul cum ne incurajam si ne sustineam, mai ales ca eram niste femei din toate colturile tarii sau chiar ale lumii, asa cum sunteti si voi de altfel.
De aceea vin in seara asta, seara de 1 MARTIE, sa va rog sa nu parasiti forumul acesta, voi fetele operate de curand,...chiar daca veti fi cu acelasi fete de aici, chiar daca veti fi invitate in vreun grup unde discutiile sunt ascunse de ochii lumii asa cum s-a intamplat si cu mine de altfel...acolo ne vedem si discutam intr-adevar in altfel de context...dar discutiile medicale, discutiile despre operatii, discutiile despre convalescenta, trairile si sentimentele pe care le aveti, trebuiesc marturisite tot AICI, pt ca si alte femei sa beneficieze de ele, sa invete si sa isi ia curajul din experientele si postarile voastre.Sunteti de acord ca fiecare dintre voi, ati citit mai mult sau mai putin din forumul asta, la fel si eu...haideti sa nu privam urmatoarele histerectomiate de aceste informatii.foarte importante.Cu cat sunt mai proaspete operatele, cu atat informatiile sunt mai de actualitate...chiar medicamentele folosite sunt mai actuale decat cele de prin 2007 -2008, cand s-a nfiintat acest site...pt ca vor fi in continuare femei operate de aceleasi probleme ca ale noastre, , , din pacate.
Poate ca pe unele dintre voi v-am plictisit, pe unele poate le-am enervat, insa postarile mele, cam de dimensiunea asta au fost aicea, in general...Sper ca totusi sa intelegeti semnalul de alarma pe care am vrut sa il trag in seara asta...Sper sa nu se supere pe mine facebook-sistele inveterate...dar asta este parerea mea, confirmata, poftim, de cazul pe care vi l-am povestit mai sus..Ma gandeam asa, ca daca tot a fost sa fie sa trecem prin operatia asta, ar fi bine sa impartasim si altora din experienta noastra, pt ca sa traverseze mai usor acest moment..CE SPUNETI DE ASTA ?????

Si pt ca azi este 1 Martie, ziua care reprezinta un nou inceput, un moment de schimbare al anotimpurilor, haideti sa schimbam si noi tot ceea ce putem sa schimbam in noi..sa lasam iubirea, speranta, increderea, dreptatea si visele sa ne inunde faptura...sa ne invingem fricile, sau macar sa ne uitam altfel catre ele, sa reusim sa ducem poverile zilnice cu demnitate si cu capul sus.. sa ne cooncentram numai pe lucrurile pozitive si sa le uitam pe cele rele..., sa ne ridicam si sa continuam sa ne rugam pt noi si pt familiile noastre.oricat de greu si de imposibil ne-ar fi...
NUMAI ASA PUTEM DEVENI MAI BUNI !!!!
Va imbratisez strans, pe fiecare dintre voi si va sarut cu drag pe amandoi obrajorii, COTI
0
02-03-2014, ora 02:05
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Am citit cu mare placere postarea ta Coti, ma bucur ca ai trecut peste toate orgoliile(daca au existat) si ti-ai mai facut aparitia si pe forum. Zi-le ca le zici bine ! ai perfecta dreptate in ceea ce spui, se simtea lipsa comentariilor tale care sunt ca un balsam pe rana. Vezi, de-aia te iubesc eu pe tine ! (si nu numai eu :) ). In afara celor spuse in comentariul tau, eu as mai avea un lucru de precizat : mi-e dor de Rasarita noastra. Rasarici, daca ne mai citesti, intra si mai da-ne de veste ce faci, cum mai esti, ce noutati mai ai. Cine te-a suparat asa de tare ? Este o vorba "nu lasa comportamentul altora sa-ti distruga pacea interioara", uite ce sfaturi ne da Coti : sa fim mai buni ! dar bunatatea o dobandim prin iubire si prin frumusetea sufletului care este mai presus de orice.
Primavara frumoasa va doresc si eu !
0
02-03-2014, ora 16:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Coti.ai avut insomnie??
Cine doreste sa posteze aici e liber s-o faca...de retras, a fost decizia voastra...a ta, a lui Adi..si sti foarte bine de ce.
Fetele noi pot citi pagina 139 a forumului si vor intelege ce s a intamplat.
In alta ordine de idei...FB a aparut prin 2012...si pana in vara anului 2013, nimic nu s a intamplat rau...se stie f. bine ce s a intamplat atunci.Inca ceva, ma repet, dar nu vreau sa supar pe nimeni, dragoste cu sila nu se poate face..asa ca fiecare decide unde sa posteze...
Daca n-as fi cunoscatoare a acestui forum mi as face o impresie destul de urata, dar, sper ca intentia ta nu a fost asta.
Cand tu ai intrat pe forum, din cate imi amintesc, eu am fost prima persoana care ti am spus un cuvant...bun, rau, l am spus, dupa, cea mai buna psihoterapie ti a facut-o Rasarita, asa cum recunosti si tu intr-o postare.
Eu ma bucur sa consiliati, fiecare cu ce puteti o fata noua, dar fara apropouri si spun asta, pentru ca pe multe dintre ele, eu le am atras in Grupul de pe forum...
Ce s a intamplat cu grupul este bine cunoscut.de ce s a scindat, de ce???, de ce???
Cred ca este bine sa ne oprim aici si sa nu incepem iar o mare polemica.eu sunt, eu fac.samd...
Iti declar aici, sa stie tot forumul, ca esti o persoana f. draga mie si nu doresc sa incepem iar aceeasi poveste lunga...cine si ce a facut...si nu sunt perversa...in fata sa te pup si la spate sa te musc de fund...
0
02-03-2014, ora 21:22
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Vio, draga mea..am citit postarea ta de cateva ori, si zau daca nu sunt intr-o ceata totala...ori eu nu am stiut sa ma exprim prea bine astfel incat sa ma fac inteleasa, (dap...am mai imbatranit si m-a mai lasat un pic scufita ) ori tu nu ai inteles scopul postarii mele in adevaratul ei sens...pe bune...Pai am zis eu pe undeva, cuiva sa nu intre in vreun grup pe facebook ????Am interzis eu cuiva sa posteze unde vrea ????Sau am zis eu sa nu posteze in Grupul de pe forum, sau in grupul Phoenix ???? Eu am sugerat in modul cel mai serios ca postarile medicale, postarile strict legate de perioada postoperatorie ar fi bine sa se faca aici, doar ca sa poata beneficia si alte femei de ele...Eu reamintesc ca am fost extraordinar de surprinsa sa aud din gura acelei fete ca stia totul despre noi din acest forum...ar fi putut foarte bine sa nu fie nepoata mea, ci oricine din tara asta sau din lumea asta...Asta voiam exact sa spun...stiti ca numarul histerectomiatelor este in crestere, din pacate...si poate macar un sfert dintre ele, nu zic mai mult, pot cauta si gasi din intamplare forumul asta...asa cum am procedat si noi ????
Despre ce apropouri spui tu acum Vio, draga mea...ca bat apropo la tine ca inviti fetele sa intre in grupul vostru ????Fii serioasa.nu cred ca fetele noi care au citit postarea, (daca o fi citit-o cineva ) au inteles asta...sunt sigura ca au inteles corect ceea ce am vrut sa spun...Ar mai lipsi sa mi se reproseze si ca am inventat toata polologhia de mai sus, ca sa imi atrag spectatori...asta ar fi chiar culmea culmilor.:((((((...
Si inca ceva.cum crezi ca pot sa uit vreodata, ca tu ai fost cea care m-ai intampinat pe acest forum...cum crezi ca pot sa uit starea pe care o aveam si frica care m-a stapanit saptamani intregi, emotia cu care asteptam rezultatul biopsiei si toate celelalte trairi postoperatorii ??? Numai cu ajutorul vostru am reusit si le-am lasat in urma, numai cu ajutorul vostru am reusit si le-am ferecat acolo, undeva, in chilia trecutului...dar asta nu inseamna ca nu au fost reale si adevarate si nu le-am trait din plin...Poate iti amintesti ca iti spuneam ca fiecare fata nou operata, face sa intoarca oarecum cheia in usa trecutului...fiecare durere, fiecare vaiet sau fiecare lacrima, ne transporta involuntar in pragul disperarii. pe care am trait-o si noi...Este dureros sa ne intoarcem in timp...este dureros sa dezgropam orgoliile si sa nu recunoastem ca aici, pe acest forum ne-am cunoscut, aici ne-am dezvaluit secretele, , am plans., am strigat sau aici ne-am varsat off-urile.fiecare asa cum s-a priceput, sau cum a simtit...dar ar fi si mai dureros sa nu o facem, atata timp cat sta in puterile noastre.atata timp cat putem sa mai dam un sfat, sa mai stergem o lacrima, sau sa mai alinam o durere...De aceea am asemanat forumul acesta cu o CASA PARINTEASCA..numai in casa parinteasca poti trai ceea ce am trait noi aici...BUCURIA REVEDERII SI TOATE CELELALTE PE CARE LE STIM TOATE...Clar ???
Ia te uita ce ma 'nervai tu acum pe mine, tocmai tu, pe care te iubesc cel mai mult din tot ce inseamna prieten pe fata pamantului asta.Ia sa nu mai vii la mine cu de-alde de-astea ??? ai inteles ???? Ca acum ma ambitionez si intru si in grupul ala al vostru, sa vad ce mai faceti si daca sunteti cuminti.eeeee...
Dupa ce ca ma straduiesc din rasputeri sa reinvii atmosfera care era odinioara aicea, si nimeni nu sare sa ma ajute, mai venirati si sa-mi dati in cap acuma..taman azi de lasatul secului :)...Macar aveti rabdare, ca tocmai incepe Postul Pastelui, si tocmai ce povesteam despre cum am putea deveni mai buni.
Ce-ar fi daca nu v-as mai imbratisa azi, si nici nu v-as mai pupa pe niciuna dintre voi, haaaa ????
0
02-03-2014, ora 21:25
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
A...pt ca tot m-ai intrebat, sa stii ca, chiar am insomnii..insomnii grave de tot, , , nu reusesc sa dorm noaptea, si din acest motiv, in fiecare zi sunt zombi, nu pot sa ma concentrez, nu dau randament si nu sunt acelasi om pe care il stiati voi...poate de la asta sa nu ma fi facut eu inteleasa ????
0
02-03-2014, ora 23:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Eu nu te acuz de nimic, dar era mai bine sa nu rascolim trecutul...sti ca este cam dureros, pentru mine chiar foarte.
Cine doreste sa posteze aici o va face, eu intru periodic si trebuie sa recunosc, am racolat cateva fete pe FB.si chiar ma mandresc, din fericire pentru mine sunt fete de caracter si sper ca nu ma voi insela.Si ma simt bine ca ele se simt ok in grup.Cine nu s-a regasit in grup l-a parasit..
A fost decizia lor
Si eu am insomnii, ma doare dantura din nou, iar antibiotic...
Nu ar fi pentru prima data cand te invit sa revi la CASA PARINTEASCA nr.2...RoOmedic este la nr.1 si Grupul de pe forum, nr.2.
ASA ca eu te voi imbratisa si te voi ruga sa meditezi in acest post.
Te inseli iar...nimeni nu ti da in cap, sunt convinsa de iubirea fetelor fata de tine...dar fiecare iubim in felul nostru...fiecare este unicat...noapte buna si te pup.
0
05-03-2014, ora 21:32
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor. Sincer nu am inteles niciodata retragerea voastra in alt grup. Ne era bine aici, eram toate eram noi la un moment dat s-a intamplat ceva, niciodata nu am inteles ce, dar m-am obisnuit de cativa ani sa iau lucrurile asa cum sunt fara sa am da de ce-uri sau pareri de rau. Fetelor noi pot sa le spun doar atat: cititi postarile noastre mai vechi si urmati indicatiile medicilor care va au sub obesrvatie.Va imbratisez cu drag pe toate.
0
06-03-2014, ora 09:30
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Eu am 7 sapt. de la operatie, 7 sapt. de cand mi-am pierdut micutul, 7 sapt de cand m-am nascut a doua oara.Dpdv. fizic ma simt bine mi-am reluat activitatile de dinainte fara prea mari schimbari. Cred ca este lesne de inteles de ce operatia pt mine a fost problema cea mai mica in aceasta perioada dar nu contest ca postarile voastre pe forum mi-au fost de mare ajutor m-ai ales ca nu stiam absolut nmk despre operatie sau urmarile ei.Eu m-am TREZIT operata, eram pregatita sa devin mama unui sufletel nu opacienta instabila psihic..(nu vreau sa par tragica sau sa starnesc mila cuiva vreau doar sa punctez ca atat pe forum cat si in grup am gasit puterea de a merge mai departe). Nu va sparati, ati trecut impreuna prin momente grele, fiecare caz e diferit, fiecare dintre voi sinteti speciale, grupul are alta perspectiva un alt fel de a trata problema (o fotografie, o gluma, o melodie, o mica bucurie impartasita, gandul ca cineva te intelege cu adevarat..) poate fi o adevarata terapie sufleteasca cum este si in cazul meu nu cred ca cineva s-a retras acolo, si daca cineva a facut asta, poate acolo s-a regasit mai bine.cum spune griguta sa nu aveti pareri de rau... si eu mai cred ca toate fetele sint binevenite si bineprimite in grup ca si aici. Se vede de departe ca sint fete care au pus suflet aici si au lasat aici pe forum toate experientele si trairile si asta este de apreciat. Eu va pupicesc pe toate chiar si pe cele care ne urmaresc din umbra
0
07-03-2014, ora 13:00
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Un martie cu soare in suflet! Am 3 luni si jumatate de la operatie. Odata cu venirea primaverii, dar si cu trecerea timpului, simt ca totul revine la normal. Va pup pe toate dorindu-va sanatate multa si PUTERE !
0
10-03-2014, ora 12:45
Mara2012
Nu este medic/terapeut
Mara2012
Buna fetelor, au trecut aproape 3 luni de cand am scris aici ultimul mesaj dar de citit am citit mereu si m-am bucurat ca am vazut fete noi, in acelasi timp m-am intristat ca suntem asa de multe in situatia asta. Forumul s-a mai animat de la momentul oct-noiembrie cand am intrat eu aici primele dati si asta ma bucura. Am citit astazi postarea lui COTI si m-am regasit in cazul fetei care tot citea dar nu a considerat vreodata ca e momentul sa scrie si ea, sa intrebe sau sa spuna despre suferinta ei. Experienta mea este similara, doar ca am trait-o pe forumul desprecopii. Eram o aspiranta la rolul de mamica si speram ca dupa operatie si alta operatie, poate dupa un fiv sau alt tratament, voi putea avea sufletelul meu, bucatica aia rupta din mine si din al meu...Si am citit ani buni forumul ala, bucurandu-ma pentru cele care reuseau, sperand sa fiu ca ele intr-o buna zi, plangand de multe ori, incurajandu-ma prin exemplele lor. Dar nu a fost sa fie, endometrioza mea a fost mai puternica si anul trecut a trebuit sa accept ca numai histerectomia ma mai poate salva. S-a intamplat acum 6 luni, a fost o lupta grea pentru ca, din cauza unui chist infectat ajunsesem la peritonita, dar acum sunt bine. Am avut probleme cu bufeuri foarte puternice si le controlez cu Soyaclean, am avut depresii puternice si le mai am inca uneori (sincer 8 martie a fost o zi destul de trista pt mine, pentru ca am senzatia ca nu mai sunt femeie, decat la exterior). Dar incerc sa accept ceea ce mi s-a intamplat, sa traiesc in continuare viata mea si sa ma bucur cand e soare, cand stau cu sotul meu si ma rasfata, cand ne facem planuri sa evadam 2 zile la munte. Am trecut oarecum si peste primele experiente sexuale mai neplacute de dupa operatie si mi-am dat seama ca 80-90% din probleme apar pentru ca ni le cream in capul nostru si ne gandim prea mult la ele. Dar cel mai important si asta vreau sa impartasesc cu voi, este ca aici, pe forum, am gasit un sfat si o vorba buna. Chiar daca ai prieteni si familie care te inteleg si incearca sa te ajute, cand vorbesti cu cineva care a trecut printr-o experienta similara, care a trecut prin acelasi lucru, te ajuta mult mai mult. Eu asta am simtit si de data asta, nu mi-a mai fost de ajuns sa citesc si atat, cum o faceam pe vechiul forum. Am avut nevoie de o vorba buna, de o mangaiere, de o incurajare...si am primit-o. Insa cu siguranta sunt si aici multe femei care citesc si care nu scriu mesaje, din diverse motive. Pentru ele dar si pentru mine, forumul asta, public pentru toata lumea, este ideal. Si il sustin si ii dau mare dreptate lui Coti ca el trebuie sa existe, dincolo de orice grupuri de prieteni si de alte retele. In momentul in care cauti histerectomie pe google, apare printre primele rezultate si daca ai rabdarea sa citesti, cu siguranta gasesti raspuns macar la o intrebare care te chinuie. Si as raspunde oricui cu placere daca mi-ar pune o intrebare. In incheiere, o sa va scriu o istorioara primita pe mail zilele astea, care mi se pare foarte elocventa pentru felul in care ma simt eu in aceasta comunitate romedic: "Un profesor de filosofie statea în fata clasei având pe catedra câteva lucruri.. Când ora a început, fara sa spuna un cuvant a luat un borcan mare gol, pe care l-a umplut cu mingi de tenis. I-a întrebat pe studenti daca borcanul este plin si acestia au convenit ca era. Profesorul a luat atunci o cutie cu pietricele pe care le-a turnat în borcan, scuturându-l usor. Pietricelele au umplut golurile dintre mingile de tenis.
I-a întrebat din nou pe studenti daca borcanul era plin, iar acestia au fost de acord ca era.
Profesorul a luat dupa aceea o cutie cu nisip pe care l-a turnat în borcan. Firesc, nisipul a umplut de tot borcanul.
I-a întrebat din nou pe studenti cum statea treaba, iar acestia au raspuns în cor "pliiin"!
Profesorul a scos de sub catedra doua cesti cu cafea pe care le-a turnat în borcan umplându-l de aceasta data definitiv. Studentii au râs.
Dupa ce hohotele s-au domolit, profesorul a spus: "Acum as dori sa întelegeti ca acest borcan reprezinta viata voastra.
Mingiile de tenis reprezinta lucrurile importante pentru voi: familie, copii, sanatate, prieteni si pasiunile voastre. Daca totul ar fi pierdut în afara de acestea, viata voastra ar fi tot plina.
Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza pentru voi: serviciul, casa, masina, iar nisipul e restul lucrurilor marunte. Daca veti începe cu nisipul, nu veti mai avea unde sa puneti mingile de tenis si pietricelele.
La fel si în viata, daca îti irosesti tot timpul si energia pentru lucrurile mici, nu vei avea niciodata timp pentru lucrurile importante pentru tine..Acordă atentie lucurilor importante pentru fericirea ta.
Joaca-te cu copiii, iesi cu sotia în oras la cina, joaca tenis, vei avea suficient timp alta data sa faci curat sau sa repari cine stie ce dispozitiv. Ai în primul rând grija de mingile de tenis, ele conteaza cu adevarat. Stabileste-ti prioritatile, restul e doar nisip ! "
Unul dintre studenti a ridicat mâna interesându-se ce reprezentau cele doua cani de cafea. Profesorul a zâmbit: "Ma bucur ca întrebi asta, ele vor doar sa arate ca, oricât de plina ar parea viata ta, e loc întotdeauna pentru doua cani de cafea, împreuna cu un prieten."
0
10-03-2014, ora 13:34
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Multumesc, Mara ! Esti un om deosebit! Istorioara ta e plina de invataminte si mi se potriveste ca o manusa. M-am angrenat atat de mult in alte lucruri incat am uitat ce era foarte important: sanatatea. Acum e cam tarziu, dar sper, nu prea tarziu.
Imi pare sincer rau ca ai trecut si tu printr-o experienta atat de grea si traumatizanta.
Nici eu nu scriu foarte mult aici, dar parca nici nu am putut ramane doar spectator vazand cat de saritoare si pline de intentii bune sunt fetele, indiferent de varsta, profesie...etc.
Iti doresc tot binele din lume, sanatate din belsug si incearca sa mai scrii. Din pacate, ca si noi, vor fi mereu alte si alte fete, care in momentele lor de disperare, inainte de operatie sau dupa, vor gasi aici un sprijin nesperat. Am plans si eu citind aceste pagini, asa m-am descarcat dar am si prins putere vazand ca si altcineva, nu numai eu, a trecut prin ceva asemanator. Fetele acestea mi-au dat din forta si curajul lor, le admir si desi sunt noua in familie, le simt aproape. Va imbratisez pe toate!
0
11-03-2014, ora 19:52
ioana55
Nu este medic/terapeut
ioana55
mara, minunat comentariul tau !
0
12-03-2014, ora 09:57
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Buna fetelor,
Am rascolit si eu forumul acesta, am vazut ca lia nadia a avut acelasi diagnostic cu mine, vroiam sa impartasesc cu ea din experienta, dar nu o mai vad activa.
0
12-03-2014, ora 11:18
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor! Vali mergi cu sagetica pe autor LIA sau autor NADIA fa clik, se deschide utilizator forum LIA sau NADIA si lasa-le un mesaj privat. Sigur fetele citesc postarile dar poate considera ca ce au avut de spus au spus. Eu una mai intru din cand in cand pentru ca acest forum m-a tinut pe linia de plutire atunci cand eram disperata.
Pentru ca noi cautam aici fete care au avut acelasi diagnostic ca si noi si vrem sa le stim evolutia in timp pentru a reinvia in noi speranta. Fetelor imi este dor de voi toate, va imbratisez cu drag!
0
12-03-2014, ora 14:37
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Multumesc pentru idee si pentru ajutor, i-am dat deja un mesaj ! Am facut mai multe apeluri pentru a gasi pe cineva cu acelasi diagnostic, dar fetele au alte probleme.
0
12-03-2014, ora 20:33
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor! ai rabdare, Vali, in cateva zile vei primi un raspuns.Mai exista un adevar, multe fete vor sa uite perioada prin care au trecut si poate au sters alerta, sa speram ca vei primi un raspuns.Va pupacesc pe toate!
0
13-03-2014, ora 12:57
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Da ai dreptate si eu sunt de parere ca aici sunt mai multe informatii medicale, caci am avut si eu o experienta cu Grupul de pe forum, in afara de salutari, flori, maxime si cugetari virtuale nu am avut nici o informatie medicala. Poate intradevar fetele au uitat perioadele proaste si vor sa se relaxeze, sa se sustina psihic cu lucruri frumoase.
0
14-03-2014, ora 16:50
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@valipopescu...Grupul de pe forum nu este un site de lucrari de licenta despre cancerul genital..noi cele vechi am reusit sa depasim acea perioada neagra din viata cu ajutorul acestor, , sfaturi, maxime si cugetari virtuale, flori si..."., ca sa te parafrazez.
In alta ordine de idei, ar fi trebuit sa ceri ceva ca sa ti sa raspunda...nu aveau de unde sti fetele ce nevoi ai tu...
Eu tin foarte mult la acest grup, a luat nastere dintr-o mare suferinta a noastra...
Regret ca te am cooptat in grup si-mi cer scuze fetelor.
PS.O parte dintre noi ne am intalnit si-n viata reala, nu numai virtual.
0
14-03-2014, ora 18:02
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor, Vio te rog nu certa fata si nu uita ca nici noua la inceput nu ne ardea de maxime, cugetari sau flori eram disperate. Ea este inca speriata cauta ce cautam si noi poate este mai sensibila poate inca nu are curaj sa spuna, scrie tot., trebuie sa avem rabdare cu fetele noi inca sunt traumatizate speriate. Experienta nostra le va fi de ajutor. Sincer nici eu nu m-am acomodat cu Grupul dar va respect si imi este dor de voi.Va imbratisez cu drag pe toate.
0
14-03-2014, ora 18:05
magdaeu
Nu este medic/terapeut
magdaeu
Vali Popescu, atata intelegere, dragoste si prietenie, cum este in Grupul de pe forum, N-ai sa mai intalnesti. Daca nu ai stiut sau nu ai vrut sa spui ce vrei sa stii, nu este vina noastra. Intotdeauna cand am intrebat ceva, s-a răspuns. Fiecare ce a stiut sau ce a crezut. Ar trebui sa depasesti momentul si sa te bucuri de viata. Am avut cancer, a trecut, mergem inainte. Ce va fi, numai bunul Dumnezeu stie. Concret, daca vroiau sa stii un lucru anume, trebuia sa iîntrebi. Nu putem sta toata ziua sa ne plângem de mila. Si nu are rost. Trebuie sa privim inainte! A zis cineva aici ca nu se mai simte femeie...ba eu ma simt o SUPER FEMEIE! Iubesc, sunt iubita, sunt apreciată, ma apreciez singura si ma si iubesc. Si ma simt frumoasa si buna, chiar daca nu am uter si ovare. Sotul meu ma iubeste pe mine, nu uterul care a fost scos! Bucura-te de viata si nu mai judeca pe altii. Chiar si cand suntem la un pas de moarte, răutatea tot mai tasneste din oameni. Momentele prin care am trecut ar trebui sa ne faca mai buni decat am fost! Daca nu ne-ai inteles si nu au vrut sa ne cunosti, mai bine ca ai fost scoasă din Grup! Sănătate!
0
14-03-2014, ora 18:06
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
sa nu fiu inteleasa gresit fetele din grup imi sunt dragi, ne leaga multe deci mai bine spus cu formatul Pupacesc inca odata!
0
14-03-2014, ora 18:15
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Bravo Magda!!!!!!!!!!!!!!!!! asa ai fost intampianta tu? Primiti in grup scoateti? care sunt criteriile voastre? chiar m-ai suparat Magda fata are nevoie de noi doar atat!
0
14-03-2014, ora 18:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Te salut si eu Grig.copilul daca nu plange nu i se da tata...n-a pus nici macar o intrebare in grup, ce raspuns astepta???sti ca nu mi plac ironiile...maxime, cugetari...
Apropo de Magda...a fost altfel intampinata, a cerut sfaturi peste sfaturi, a reusit chiar sa treaca peste starea psihica nefavorabila, cum???cu ajutorul fetelor din grup...
Daca nu te regasesti intr-un grup, nu inseamna ca trebuie sa-i dai o bila neagra...
Pentru tine Grig...nu ne ardea de, , maxime', dar am cautat aici sfaturi, pe un site de medicina...ea n-a inteles diferenta, iar tu n-ai inteles ca eu nu doresc sa se vorbeasca asa despre grup...nu ti place ceva, pleci fara sa te uiti in urma.Eu i-am explicat in privat, , cu ce se mananca Grupul"...asa ca hai sa punem punct polemicilor...fetele noi au fost bine primite de tot grupul, Kass, Anita, Kristelllis si altele...au primit raspuns la framantarile lor si au inteles ca facem si terapia sufletului...
0
14-03-2014, ora 18:36
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Vio nu suntem toti la fel, in primul rand nu trebuie s-o marginalizam, doare, sunt oameni timizi, oameni care le este chiar teama sa puna intrebari ea vroia pe Lia Nadia atat Noi femei cu experienta trebuie sa asteptam pana ea poate spune ce are pe suflet. Devenim rele si nu este bine deloc. Nu mai intelegem suferinta? am uitat prin ce am trecut?Dam cu flit adica ceva de genul "daca iti convine bine daca nu iti trantesc usa in nas. Pacat!
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 149150151 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •