histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 196 197 Înainte ›
0
02-06-2009, ora 08:42
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Ce faceti, fetelor? sanatoase? voioase?
0
02-06-2009, ora 15:30
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor,
Ce face-ti, sanatoase ?
0
03-06-2009, ora 19:32
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna fetelor.Poate imi raspunde si mie cineva la intrebare:ce analize se fac in decursul anilor urmatori.Eu am mai spus ca sunt operata de 8 luni, hist.tot cu anex.bil.Sper ca si voi aveti puterea sa treceti prin toate asa ca mine si sa va simtiti excelent chiar daca stim ca ne "pandeste"osteoporaza si bolile cardiovasculare.Chiar daca am 30ani si sunt singura nu o sa ma las niciodata invinsa.Sunt o luptatoare si am credinta in DUMNEZEU ca totul va fi bine.
0
04-06-2009, ora 09:56
simoe67
Nu este medic/terapeut
simoe67
Neata,
Ma innebunesc insomniile...si putin bufeurile...Cu frica de tratamentul homonal...as incerca Mabelle. Ce ziceti?

Confort la menopauza

Mabelle® este un produs natural ce nu conţine hormoni, special conceput pentru femei şi pentru nevoile specifice pe care acestea le au la menopauză.

Pe parcursul vieţii biologice, fiecare femeie ajunge să treacă prin această etapă ce aduce o serie de probleme de sănătate cauzate de scăderea nivelului hormonilor sexuali feminini - estrogenii. Substanţele active conţinute în Mabelle® ajută la atenuarea acestor manifestări neplăcute ale menopauzei. Ele au un efect benefic asupra tulburărilor somnului, asupra oboselii şi a ameţelilor. Mabelle® ajută de asemenea la menţinerea sănătăţii sânilor şi diminuă bufeurile, transpiraţiile, iritabilitatea şi alterarea dispoziţiei afective. Extractele vegetale conţinute în Mabelle® au un efect pozitiv asupra condiţiei generale fizice şi psihice a femeilor aflate la menopauză.

O zi buna,
0
05-06-2009, ora 10:42
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor,
Astazi ma duc la control ginecologic. Am insomni, bufeuri cam unu pe noapte, pentru insomnie iar pana si xanax si deabia dorm primul somn de 2-3 ore si atat. Am o saptamana de cand iau 1/2 xanax si deobia dorm cateva ore, iar aseara am luat 1 tableta si am dormit pana la 4. LUNI imi fac analizele. Va poop pe toate, sa fim sanatoase, voioase,
0
05-06-2009, ora 18:04
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Buna, fetelor!!!... pentru bufeuri eu recomand ceaiul de salvie, seara, cu cateva ore inainte de culcare (daca preferati dulce, puneti o lingurita cu miere). Multa sanatate va doresc.
0
05-06-2009, ora 19:35
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna seara !Eu zic sa aveti mai multa rabdare cu bufeurile astea.Dupa operatie aveam insomnii, stari de neliniste si caldurile ma luau si ziua si noaptea, dar am mers inainte.Acum s-au mai diminuat bufeurile dar nu de tot.V-am mai spus ca urmez cu tinctura de salvie si nu beau cafea.Totul depinde de voi sa nu va lasati doborate si ganditi tot timpul pozitiv.Incercati si cu ceaiuri de liniste seara inainte de culcare si nu mai luati somnifere.Astept si eu un raspuns.Va doresc sanatate.
0
06-06-2009, ora 09:00
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
buna dimineate!!!
Am lipsit o vreme... acum gata pt 3 saptamini sunt in concediu de odihna.Chiar daca nu ridicam numai statul la servici 8 ore se cunoaste.Sunt mai obosita si mi s-a umflat putin si burta, cred ca de la stat in piciare dar o sa recuperez acum o sa stau mai mult in pat mai ales pe burta.in rest ma simt bine, dorm noaptea, bufeurile nu le simt.
Cornelia 38 ce mai faci?
multa sanatate tuturor!!!
0
06-06-2009, ora 23:56
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Buna, fetelor! Cum nu am somn, intrai sa vad ce mai faceti.imi facui un dus, ma parfumai, si... venii la intalnire... ei, ce ziceti???.mai am niste bufeuri, dar dau mereu cu salvie, trebuie sa le inving.
skg78, vad ca si tu folosesti salvia. iar in ce priveste gandirea pozitiva, ai dreptate.numai ca, cateodata, mai cad in borcanul cu melancolie.ce sa fac.
Gata cu sporovoaala. va pup, fetelor si aveti grija de voi
0
07-06-2009, ora 08:35
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna dimineata!!
astazi m-am tezit cu chef de plimbare, e clar la 2.luni si 2 sapt e prea devreme pt servici sper ca pina la1 iulie sa ma refac mai bine,.mai am citeva zile si am trei luni de la op.
o zi buna fetelor!!!!
0
07-06-2009, ora 10:10
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Salutare tuturor!!!
Minerva 42, daca timpul e frumos si ai cu cine, o plimbarica nu strica... pe aici, pe la mine e cam innorat. cred ca o sa ploua, asa ca... nu-mi ramane decat sa stau in casa.oricum, gasesc eu ceva de facut.
O duminica superextraorinara va doresc!!!
0
12-06-2009, ora 11:27
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna fetelor!!!
ce noutati mai aveti??
amuly ce mai faci?astept vesti bune de la tine!!!!
0
12-06-2009, ora 15:39
mi-k
Nu este medic/terapeut
mi-k
Buna! V-am gasit din intamplare tocmai cand aveam nevoie si, tocmai de aceea as vrea sa va intreb ceva. sora mea s-a operat pe 15 mai de histerectomie totala si medicul nu-i mai da concediu medical; si, totusi, nu se simte bine, nicidecum sa mearga la munca care presupune ridicare de greutati. A ramas singura varianta cu concediul de odihna si ala de o saptamana. Ce poate face? Unde sa mearga? Poate sa se pensioneze pe caz de boala? Daca stiti ceva, voi cele care treceti prin aceeasi situatie, va rog sa ma ajutati.Multumesc si sanatate multa!
0
12-06-2009, ora 23:14
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna mi-k!!
Are dreptul la 90 de zile de medical dar din pacate nu toti doctori sunt de acord cu asta unii fac cam ce vor si eu am intimpinat asa ceva. am fost la alt medic ginecolog tot asa NU SE MAI POATE am fost din nou la alt medic CHIRURG care a zimbit si a zis<<aveti dreptul la 90 de zile>>si mi-a dat 15 zile si inca 15 zile...la primul chirurg abia mi-a dat 5 zile dar m-a incurajat doct de familie care mi-a spus mereu ca e legal sa-mi dea pina la 90 de zile.Intradevar din spital mi-a dat 21 de zile dar am continuat cu policlinica.Sa nu se lase sa mearga la alt MEDIC sa stea de vorba si cu doct de familie el ce zice?
Nu inteleg de ce nu au toti aceeasi lege!!!! Culmea la cel care mi-a dat cel mai mult medical nu am dat NIMIC.sa incerce la alt doctor!!!!
1
13-06-2009, ora 21:37
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna mi-k!
Eu am stat acasa cu histerectomie totala 150 zile, nu ca m-am simtit rau ci ca era iarna, frig.
am stat octombrie cu medical pana am descoperit ce am, 6 noiembrie m-am operat, si am inceput serviciul in martie. Dupa operatie mi-a dat de la fundeni 1 luna, dupa care cauta un medic ginecolog si iti da pana la 90 zile (mai aveam zile de medical si pana m-am operat), apoi am intrat la comisie unde am continuat de la 90 zile pana la 150.
0
14-06-2009, ora 21:39
mi-k
Nu este medic/terapeut
mi-k
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre, m-au luminat, o sa incercam la alt doctor si poate va fi bine. Multumesc si va doresc numai bine.
0
15-06-2009, ora 13:34
twyty
Nu este medic/terapeut
twyty
buna, fetelor am o fffff mare problema si mor de frica.de vreo saptamana ma doare la buric in partea de jos si nu stiu dc.cineva a zis ca poate mi sa desprins operatia in interior?doamne asta imi mai trebuie acum in rest ma simt bine dar astept sa termin antic sa vada daca voi avea ciclu.offffffff ce o fi cu durerea asta?poate ma ajuta cineva.o zi buna
0
15-06-2009, ora 13:57
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna twyty, ai ridicat greutate, ai fortat muschii la burtica ?, depinde si cat timp ai de la operatie, eu zic sa consulti medicul, el este in masura sa-ti spuna despre ce este vorba, parerea mea este ca dureri sunt mai tot timpul pana pe la vreo 4 - 6 luni (mici, rare, de durata diferita). amanunte putem discuta pe mes georgica_negrila. Iti doresc multa sanatate. Va pup pe toate, mai am o saptamana si fac un an de la operatie, pot spune ca ma simt destul de bine. Pupicei.
0
15-06-2009, ora 14:01
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Twyty, ma intreb un lucru, cel putin asa stiam eu, daca nu mai ai ovare cum poti avea ciclu? intreaba medicul. Sanatate
0
17-06-2009, ora 03:18
FLORI B
Nu este medic/terapeut
FLORI B
Buna curajoaselor!!!imi place ce am citit, vad mult optimism si asta e bine...sunt operata de 4 ani si ma simt excelent...apropo de concediu medical, eu am avut 1an...cand am mers la comisie prima data m-a trimis la munca, dar nu ma puteam duce ca acolo aveam de carat. m-am plans medicului chirurg de la fundeni si mi-a dat o hartie la mana pt comisie si s-a rezolvat...
sanatate multa!!!
0
17-06-2009, ora 09:27
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
BUNA, FETELE! CE MAI FACETI? N-AM MAI INTRAT DE MULT

PENTRU mi-K:
la fel am patit si eu, dupa o luna jumate de la operatie ginecologul de la policlinica ma trimetea la munca, m-am enervat si m-am lasat de servici, dar nu-mi pare rau, trebuie sa am grija de sanatatea mea, servici mai gasesc eu.

PENTRU twyty:
eu ma simt amortita, cateodata, mai jos de buric, si daca ma ating, simt niste tepi, cred ca e normal sa te mai doara cate ceva. Cred ca ne refacem total intr-un an.

Va astept pe mess si pe forumul cel nou.
0
17-06-2009, ora 23:03
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor,
Ma bucur ca din ce in ce suntem mai sanatoase, ne simtim mai bine, suntem mai fericite.
0
18-06-2009, ora 13:39
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna fetelor!!
Pe zi ce trece viata mea intra in normalitate, la fel si viata sexuala.
Ma simt bine, in continuare bufeurile nu au facut ravagii in viata mea, mai greu cu briul pe caldurile astea dar nu ma las il port mereu.
multa sanatate si o vara plina de bucuriiii!!!
0
18-06-2009, ora 17:42
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna fetelor, sant noua pe forum si as dori sa vorbesc si eu cu voi.Am suferit o hiserectomie cu anexectomie bilaterala in urma cancerului de col uterin in nov.2007.Diagnosticul a fost CIS, deci operatia a rezolvat totul, dar n-au disparut bufeurile, am incercat o perioada Klimactoplant, nu prea m-a ajutat, acum folosesc capsule de salvie, e...mai bine, tratament hormonal n-am voie, posibilitate cancer la san(asa mi-a zis chirurgul), trebuie sa suportam singure, dar nu stiu cum, mai ales vara...viata sexuala am inceput-o la2 luni de la operatie, e ok.In afara de bufeuri, totul a intrat in normal...astept vesti de la voi si va pup.
0
18-06-2009, ora 19:23
FLORI B
Nu este medic/terapeut
FLORI B
Buna doina_70 bine ai venit printre noi!!! si eu am avut bufeuri, dar acum au cam disparut...mie mi-a priit Klimactoplant, dar fiecare organism e altfel...oricum eu imi udam mainile pana la cot si ceafa si trecea mai repede.cel mai mult m-au terminat insomniile...nici eu nu am avut voie sa fac tratament cu hormoni din aceeasi cauza...oricum am gasit un forum http://woman2009.forumgratuit.ro/your-first-forum-f1..sunt multe subiecte super exact ce ne intereseaza pe noi si mai ales si fetele sunt foarte dragute...va pup fetelor!!!
0
18-06-2009, ora 22:49
ml
Nu este medic/terapeut
ml
buna fetelor,
bufeuri mai putine dar am inceput cu insomni. Daca nu iau seara un sedativ, ma trezesc in timpul nopti si pana dimineata stau treaza., apoi la servicii, si iar incep o zi
0
19-06-2009, ora 09:12
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
neata fetelor, de-abia am asteptat sa stau de, , vorba, , cu voi.Am luat cafeluta si fuga in fata calc.Eu am stat 1 an de zile in concediul medical, l-am luat de la oncologie.Am inceput serviciul cand m-am simtit bine, din punct de vedere fizic, caci cu moralul si -acum sant la pamant...mi-e frica cu sanii, cu toate ca medicul chirurg care m-a operat(dr, Lisencu din Cluj) mi-a spus ca sanii sant protejati dupa o astfel de operatie, Trebuie sa merg la controlul de 18 luni la sfarsitul lunii.va pup si astept vesti de la voi
0
19-06-2009, ora 10:03
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna fetelor, nu am mai intrat demult pe aici, va salut pe toate si cele mai vechi si pe cele noi.
Tratamentul pentru bufeuri (sau substitutia hormonala) nu se face daca exista o cat de mica banuiala de cancer si numai medicul decide daca se poate face su nu fara probleme iar in momentul cand il incepi iti asumi un anumit risc.Eu am 4 ani si 5 luni de la operatie, am facut tratament 3 ani si jumatate, m-am simtit foarte bine, nu am avut nici un bufeu sub tratament, dar acum dupa atata timp inca mai am bufeuri, dar sunt suportabile nu sunt cu o intensitate asa mare ca la inceput. Trebuie sa ne incurajam si sa ne intarim singure si sa gandim pozitiv, este greu si eu dupa atata timp inca mai ma gandesc cum am fost si de ce tocmai eu am patit-o, dar toate sunt trecatoare.La control am mers de doua ori pe an iar ultima data am fost pe 1 iunie, mi-a facut ecoo la sani si mi-a spus Dr-ul ca sa mai merg peste 3 luni sa-mi faca testul papanicolau.Eu credeam ca daca nu mai am colul uterin nu se mai face testul, dar m-am inselat. De cate ori am mers la control mi-a spus ca sunt bine si m-a, , felicitat" ca m-am ingrijit si ca am mers la control de cate ori a fost nevoie sau cand am avut programare. Eu am considerat ca trebuie sa ma vada Dr-ul si nu sa ajung la el cu nu stiu ce problema si sa spuna ca m-am dus cam tarziu.Am scris cam mult si poate v-am plictisit.Va pup pe toate!
0
20-06-2009, ora 07:47
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
BUNA DIMINEATA!!!
doina-70 dupa cit timp ai ridicat mai mult de 2kg?Asteptam vesti bune de la tine sa ne spui ce ai facut la control.
Weeknd placut fetelor!!!!
0
20-06-2009, ora 10:20
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
'neata!

Eu am citit pe net ca cele fara ovare nu mai fac cancer la san
si daca nu mai ai col uterin nu mai e nevoie de test papanicolau.
Testul se face sa depistezi cancerul de col: pai, o intrebare simpla: daca nu mai ai col, unde sa mai faci cancer? cred ca unii medici iti iau banii degeaba.

Eu am avut noroc de un chirurg de treaba, putea sa ma cheme cat mai des, sa-i platesc 1 mil consultatia si 1 mil eco, la cabinetul lui particular, dar a fost corect, mi-a spus ca nu e nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •