histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 148149150 ..... 196 197 Înainte ›
0
18-02-2014, ora 21:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dragelor, te pup Grig, ma bucur pentru tine Anita, ma bucur si pentru puterea pe care o ai sa infiezi un suflet necajit...bravo, feliciitari, Dumnezeu te va rasplati cand nici nu te gandesti.
Inell..insist, cei ce te au lasat singura ti au fost simple cunostinte, nu te incarca cu energia negativa...tu esti...TU, trebuie sa mergi inainte, vei fi invingatoare, invata sa traiesti si fara cei care au jucat teatru pe langa tine.
De unde sunteti mai fetelor???la Bucuresti a venit primavara, iesiti la plimbare, sa va vada soarele, sa luati aer, nu stati inchise, cu gandurile voastre.
Va pup pe toate, aveti rabdare, totul va fi bine...
0
19-02-2014, ora 08:33
inell
Nu este medic/terapeut
inell
TOTUL VA FI BINE... intotdeauna in viitor. Si viitorul e viitor, iar prezentul e prezent. Noi traim in prezent, nu in viitor.
0
19-02-2014, ora 15:07
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor, traind prezentul ne cladim viitorul.Eu am purtat brau aproximativ un an, iar dupa 2 ani si jumatate abia se mai cunostea operatia. Ai rabdare invata sa te accepti asa cum esti. Esti tot tu cea dinainte dar acum mult mai puternica. Anita te imbratisez cu drag pe tine si toate fetele.
0
19-02-2014, ora 16:08
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Sinteti niste dragute GRIGUTA VIO INELL sincera sa fiu nu ma asteptam sa imi raspunda cineva cred ca am gasit aici mai mult decat cautam am scris mai mult pt ca simteam nevoia sa-mi strig durerea undeva. Eu imi iau puterea din orice vorba buna si din faptul ca m-am intors la viata si o vad altfel. ; la lovitura pe care am luat-o (de la ce asteptam si ce am primit ) chiar nu mai imi pasa ce va fi pt ca oricat de mult ne ingrijoram ceea ce trebuie sa se intample se va intampla oricum. Asa ca INELL daca tot traim in prezent sa traim frumos si sa ne bucuram de orice lucru marunt ca de murit nu-i mare lucru (iti zic eu nici nu am stiut nimic).Eu cred ca daca ma aflu astazi in viata este pt ca mai am ceva de facut.;altfel as fi fost acolo sus cu ingerasul meu
0
19-02-2014, ora 16:59
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Buna ziua, fetelor!
Nu am mai scris de ceva timp pe acest forum, dar va citesc zilnic. Insa, astazi, n-am rezistat sa nu-i transmit Anitei33 toata admiratia mea pentru puterea ei si rugamintea de a ramane la fel de optimista si increzatoare in viitor.
Va pup si va imbratisez pe toate!
0
19-02-2014, ora 17:03
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Nici eu nu prea reusesc sa port brau, am dureri dupa ce il dau jos, am bufeuri usoare aproape ca trec neobservate si transpir un pic mirositor sper sa nu se accentueze inca nu iau nimic pana la 6 sap cand voi merge la control.Am slabit mult dar nu e problema ca aveam in plus de la prima sarcina multe kg. Nu mai pot sa mananc uit.. imi aduc aminte de mancare cand am ameteli. Inainte de sarcina aveam 82kg am ajuns cu sarcina la 92kg iar acum dupa o luna am 76kg
0
19-02-2014, ora 17:37
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Nico. Multumesc pt sustinere ma ajuta mult sa stiu ca cineva ma intelege... nu imi este usor sa fiu atat de tare...dar am luat o decizie importanta (adoptia).. si pt asta trebuie sa merg mai departe.Sigur ca nu voi uita niciodata de ingerasul meu. Dar nmk nu mi-l poate aduce innapoi. Daca ar ajuta la ceva nu m-as putea opri din plans credeti-ma. Dar nu ne ajuta.
0
19-02-2014, ora 19:05
krisanelis
Nu este medic/terapeut
krisanelis
Buna seara, scumpe doamne si dragele mele prietene! Eu sunt Cristina, din Bucuresti, am 45 de ani sunt alaturi de voi toate. Si eu am pierdut un copilas cand aveam varsta de 25 de ani, iar interventia chirurgicala (histerectomie totala) m-a luat total pe nepregatite, in urma unei hemoragii puternice, cu toate ca ma programasem pentru embolizare in urma cu 2 saptamani. Cale de intoarcere nu mai exista, trebuie sa mergem inainte cu mult optimism si credinta. Luna viitoare incep demersurile pentru a infia un sufletel si vreau sa te felicit din toata inima, draga Anita pentru taria, curajul si forta de care dai dovada.Nimic nu e usor in viata, insa viata e o lupta si trebuie sa luptam pana la capat.Vreau sa va spun, dragele mele ca am facut stop cardio respirator pe masa de operatie, iar dupa aveam hemoglobina 5 si mi-am revenit foarte foarte greu, aveam dureri cumplite, ameteli si amorteli, insa incet incet a trecut si acum sunt bine, multumesc Bunului Dumnezeu! Doamna VIO, un suflet mare, m-a incurajat si m-a mangaiat cu frumoasele ei cuvinte si tin sa-i multumesc pe aceasta cale. Va doresc tuturor multa sanatate, sa fiti puternice si optimiste! Cu drag va imbratisez pe toate, Cris!
0
19-02-2014, ora 19:07
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Buna seara, fetelor. Intru in fiecare zi stiind ca voi gasi mesaje frumoase si incurajatoare. Eu am totusi o grije. Am 8 saptamani de la operatie si aziam vorbit cu doctoriul si mi-a spus ca nu de gata rezultatul de la histerectomie. Daca pana acum eram linistita din punctul asta de vedere, acum ma nelinisteste. Ce parere aveti? In rest, ce sa va mai spun? Am impresia c toata lumea maenerveaza si vreau sa ma lase in pace. Imi dau seama ca nu mai sunt o companie placuta, cu starea mea. Dar nici gandul ca as ramane singura nu ma sperie. Parca chiar imi doresc sa fiu lasata in pace. Nu stiu cat o sa ma tina asta, dacao sa-mi treaca.
Intr-o alta ordine de idei, sa stiti ca iau Baraka, Cordiceps si vitamina C si E. Si mi-am luat si crema gest-one, care azi mi-a sosit. Inca nu am folosit-o.
Va imbratisez cu drag si sa auzim ce bine.
0
19-02-2014, ora 19:19
krisanelis
Nu este medic/terapeut
krisanelis
Draga mea Inell, vreau sa iti spun ca nu trebuie sa te ingrijorezi pana nu vezi rezultatul. Eu m-am operat in octombrie si mi-a dat rezultatul abia in februarie cand am fost la control, nu dupa trei saptamani asa cum se da de obicei si rezultatul a fost bun! Te imbratisez cu mult drag si ai grija de tine, numai bine!
0
19-02-2014, ora 22:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cris te pup si tot inainte...te as mai fi sunat, dar nici nu stiu cum ai programul si nu vreau sa deranjez, vorbim la sfarsit de saptamana.
Inell, stai linistita, daca te ai operat la un spital de stat, dureaza ceva mai mult, au volum mare de lucru si n au nici cadre medicale.Si inca ceva, daca ar fi fost o suspiciune iti spuneau imediat, fiindca se face o biopsie si intraoperator.Esti bine, va fi bine totul.
Va pup fetelor pe toate si sa nu uitati ca eu va iubesc.

Cine are cont pe facebook, cautati-ma...va tin de urat, am suficient timp, sunt casnica puturoasa...
Noapte buna..
PS...sambata fac 3 ani de la operatie, nici nu stiu cum a trecut timpul...
0
19-02-2014, ora 22:37
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Fetelor in perioada de dupa operatie toata durerea, suferinta, intrebarile fara raspunsuri le-am scris intr-un jurnal asa simteam ca ma linistesc. Inell unica persoana care va fi cu tine toata viata esti TU, prietenii vin, pleaca dezamagindu-ne de cele mai multe ori. Anita esti deosebita, Vio imi este dor de tine de toate fetele dupa forum ele au incetat sa mai intre. Ce mai faci Nico?Ma bucur, Krisanelis ca vei avea un copil langa tine. Va pupacesc pe toate!
0
19-02-2014, ora 22:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Grig.sunt bine, am ceva probleme cu glicemia si cu dantura...am programare pentru 5 martie...nu este asa mare, 136, dar persista de aproape un an, n am tinut nici o dieta...
In rest totul este la fel..
Tu ce faci???ce face domnisoara ta??
Te pup si noapte buna, toate cele bune.
0
20-02-2014, ora 12:07
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Buna ideea cu jurnalul, Griguta. Si sfaturile tale de-asemenea intelepte. Tu ai ceva aparte. Bravo tie.
M-am operat la Elias de doctorul Filipescu. Inca nu am fost la control, am tot sunat sa intreb de rezultat (am zis ca ma duc dupa).
Va pup.
0
22-02-2014, ora 22:05
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Inell...ai vre o veste, esti bine ????
0
23-02-2014, ora 16:35
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Inca nu am nici un raspuns. Si asta ma ingrijoreaza un pic. In rest sunt destul de bine, Voi?
Va puuup.
0
24-02-2014, ora 19:18
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Va urmaresc cu mare interes de mai multe zile. Ma bucur mult ca v-am descoperit! Va felicit pe toate pentru modul cum va sustineti in cele mai grele momente. Ati fost prietenele mele secrete. Ma regaseam in cuvintele si durerile voastre. Griguta, Vio, inell, Gabriela61, Anita si multe alte fete incercate de suferinta, va admir puterea de a lupta pentru voi dar si pentru alte femei incercate...
La cat timp dupa operatie ati revenit la serviciu? Eu sunt acasa de 3 luni, am fost operata vertical de un chist gigant, cat o sarcina de 34 de saptamani. Acest chist a torsionat trompa si ovarul drept afectand si apendicele.Toate au fost scoase.
0
24-02-2014, ora 20:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara Kass...si tu trebuie sa fi o invingatoare...stai in concediu cat poti de mult, trage de timp...acum depinde si ce serviciu ai, daca te solicita fizic...depinde de rezistenta ta fizica, de rezistenta la stres...
Sa inteleg ca ai avut un chist gigant, au facut histerectomie totala, au scos si un ovar si o trompa???colul a ramas???
Rezultatul la biopsie este ok???, unde te ai operat??
In acest moment cum te simti???
Mai scrie- ne cate ceva despre tine.
Daca ai cont pe FACEBOOK, cauta ma...
Te pup si recuperare rapida.
0
24-02-2014, ora 22:53
COTI
Nu este medic/terapeut
COTI
Buna seara la toate fetele mai vechi si mai noi !
Nu am scris de multa vreme pe aici, din mai multe motive, dar in seara asta nu m-am putut abtine sa nu intru sa imi exprim solidaritatea fata de fetele proaspat operate !Dragelor, va doresc multa, multa sanatate si multa putere ca sa puteti depasi situatia creata in viata voastra de aceasta operatie ! Cuvintele sunt putine si sarace pt a putea defini starea pe care am traversat-o si eu si toate fetele care au trait acest moment traumatizant ! Sunt un pic derutata dar si necajita in acelasi timp ca totul nu s-a oprit doar la noi, ca sunteti si voi in aceeasi stare de frica, emotie si ingrijorare pe care fiecare am trait-o in momentul operatiei noastre ! Dar in acelasi timp, ma bucur ca si voi ati gasit acest forum, unde veti gasi in continuare prietene adevarate, sincere si gata la orice moment sa vina cu un sfat sau cu o incurajare ! De aceea, am intrat si eu acum, dupa atata timp, sa va rog sa va impacati cu ideea, sa acceptati si sa va rog sa va acordati in continuare cea mai mare atentie.Voi sunteti cele mai importante ! Capul sus..viata nu se termina aici...exista viata si dupa histerectomie si chiar viata frumoasa ! Trebuie sa aveti un pic de rabdare...
Eu am implinit 2 ani de la operatie, pe 10 februarie, cele care ati citit forumul in urma, cu siguranta ati gasit povestile noastre, ale fiecaruia...asa ca nu am prea multe de spus in legatura cu mine...decat ca ma simt foarte bine, mi-am reluat viata de zi cu zi, sunt multumita cu mine si de mine, am invatat sa accept totul asa cum este, am invatat sa ma iubesc mai mult si sa ma apreciez mai mult... in fine...sunt multe lucruri pe care nu vreau sa le repet, pt ca de fapt se regasesc in multe dintre postarile mele din urma...Va imbratisez pe fiecare dintre voi si va doresc tot binele din lume ! Aveti grija de voi, sunteti cel mai important lucru de pe acest pamant !!!! COTI,

P.S.
Poate citesc si fetele operate acum cativa ani si intra si ele sa scrie doua cuvinte despre ele.Daca vor, si daca le pasa.
Adi 10, nu a mai intrat pe acest forum, in urma unei discutii mai vechi si mai prost inteleasa..o sa-i las mesaj pe facebook, cu toate ca si acolo intra foarte rar...daca-l vede, cu siguranta nu va ezita sa dea curs invitatiei de a raspunde la mesaj..
0
24-02-2014, ora 23:00
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Multumesc pentru raspuns.
Am facut investigatii datorita unor intepaturi la rinichi. Nici vorba de rinichi, era o tumora gigant. Totul a decurs rapid: diagnosticul a doi ginecologi si un chirurg, internare, operatie. Mi s-a spus ca totul se va hotari in timpul operatiei.am fost operata de chirurg si ginecolog.dupa ce mi-am revenit din anestezie am aflat ca au fost scoase: tumora-fara a fi sparta, desi avea vreo 5 litri-, ovarul drept, trompa dreapta si apendicele. Restul a ramas.am avut si bufeuri dar suportabile. Acum au incetat.
Rezultatul biopsiilor mult asteptate mi-a scos peri albi. In fiecare saptamana am fost chemata la control, dar rezultat nu aveam. Dupa o luna si jumatate in care m-am rugat neincetat, a sosit si rezultatul. Totul era bine, spre bucuria mea si a celor dragi.
Nu are rost sa va povestesc ce chinuitor e statul in spital, neputinta de a te misca, primii pasi sub clarul neonului de la chirurgie ( ca sa si zambim putin), ceaiul amar si supa chioara care ti se par cele mai bune din lume cand nu mai ai sonde, drenuri, perfuzii
Nu stiam nimic despre toate astea, dar neacazul te invata...
Ajunsa acasa v-am gasit pe voi, fetele de pe forum. Erati prietenoase, luptatoare, calde, stiati atatea incat am inceput sa-mi sterg lacrimile, sa invat despre
0
24-02-2014, ora 23:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Ma bucur, ai depasit momentul cu brio, felicitari...cu ajutorul lui Dumnezeu totul va fi ca inainte.
Ai grija la efortul fizic, poarta o burtiera, chiar daca sunt si medici care sunt impotriva.
Te pup si noapte buna.
0
24-02-2014, ora 23:13
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Scuze!...burtiere, balonari, regim. Va multumesc!
Ma straduiesc sa ma ingrijesc, desi uneori poate mai sar calul..., dar uit ca nu mai pot face totul ca altadata.
Nu am hotarat nimic in legatura cu intoarcerea la serviciu. Ar trebui sa lucrez 9 ore pe zi, alternand statul in picioare cu cel pe scaun. Nu am de facut munca fizica. Mai vedem...
Va imbratisez si va doresc multa sanatate tuturor!
0
24-02-2014, ora 23:19
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Port burtiera. E prietena mea nedespartita. Mi s-a spus la ultimul control ca am o predispozitie spre hernie sau ceva asemanator. Sper sa nu am parte de vreo surpriza neplacuta!
Multumesc mult pentru raspunsuri. O noapte linistita!
0
24-02-2014, ora 23:31
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Ai fost tare draguta Coti. Sa speram ca totul va fi bine intr-o zi...
Pentru noi, cele operate de curand, conteaza enorm sa stim ca a mai trecut si altcineva printr-o situatie asemanatoare. Esti bulversata de tot ce ti se intampla, ai o multime de intrebari pe care nu totdeauna le poti pune medicilor.
Multumim!
0
25-02-2014, ora 23:41
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Buna, fetelor! Stie cineva, burtiera trebuie purtata tot timpul, inclusiv noaptea?
Plasturele pentru cicatrice se poate folosi si la 3 luni de la operatie, nu e prea tarziu? De unde pot face rost?
Coti, mi se pare ca am citit despre faptul ca te-ai dus la 3 luni de la operatie la serviciu. Cate ore lucrezi pe zi? Ti-a fost greu?
Va doresc tuturor multa sanatate!
Vasi, multumesc pentru interesul tau.Mi-a placut cum a sunat : invingatoare. :)
0
26-02-2014, ora 19:47
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor, Kass burtiera am purtat-o timp de un an doar ziua, eu am inceput serviciul la 3 sapatamani de la operatie dar serviciul meu nu -mi impunea stat in picioare sau ridicat greutate..Este bine sa-ti consulti medicul inainte de a incepe serviciul.Sa aveti somnic usor!
0
26-02-2014, ora 21:29
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Multumesc, Griguta. Asa deci, un an de zile voi fi " burtoasa". Daca n-am de ales, asa voi face. Ma gandesc la caldura din vara, atunci va fi mai dificil.Despre mersul la serviciu am discutat cu chirurgul, la unul dintre controale. M-ar fi trimis dupa vreo doua luni la munca, dar i-am spus ca nu cred ca pot face fata. O sa vad cum evolueaza lucrurile.Mare curaj ai avut sa mergi atat de repede la serviciu!

Vio, spuneai sa caut un cont pe Fb. As face lucrul acesta cu mare placere. Poti sa ma indrumi putin?

P.s. Am vrut sa va spun tuturor ca sunteti o familie grozava! De cand sunt im concediu, putin cate putin, zi de zi, am descoperit sensibilitatea dar si taria voastra. Am ras alaturi de voi ( rochia batuta de vant, bilele "magice"), dar am si plans ( Ana, perioadele de depresie, analizele cu rezultate nu tocmai imbucuratoare).

Noapte buna tuturor! Maine va fi putin mai bine decat azi, nu?...de la voi am invatat asta.
0
26-02-2014, ora 21:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Da cautare la vio viorica...ai cont pe FB???...daca nu spune ce ID ai tu si te caut eu..pup.
0
27-02-2014, ora 20:36
ioana55
Nu este medic/terapeut
ioana55
eu m-am operat pe 2 iulie si nu am purtat deloc burtiera, oricum nu mi-a spus nimeni, dar nu am ramas cu burta.dupa aproape 5 luni am inceput sa fac ex.fizice, dans cardio, ma simt bine dar.am alta problema :atele din interior de la vagin nu s-au resorbit, m-am intors la dr. care m-a operat si mi-a scos 3 ate m-a durut groaznic si mi-a spus ca nu o sa mai am prob.dar dupa vreo luna am simtit altele.de data asta nu le poate vedea fiind prea lateral v-a trebui sa traga de ele, pt ca e prea dureros o sa-mi faca anestezie...dar mi a spus sa mai astept poate o sa-mi apara si altele s-au sa se desprinda singure.asta e povestea mea! a mai trecut cineva prin asa ceva??viata sexuala?egal zero.dar se poate si fara asa ceva, nu?sa fiu sanatoasa ! sunt probleme mult mai mari, nu?scriu astea...dar ce imi vine sa pling ?
0
27-02-2014, ora 22:35
kass
Nu este medic/terapeut
kass
Vio, nu reusesc. Am gasit doua persoane cu numele Viorica Vio, dar nu esti tu, cu siguranta. Cum iti trimit un mesaj privat?
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 148149150 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •