histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 147148149 ..... 196 197 Înainte ›
0
05-02-2014, ora 17:27
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Buna fetelor. Am citit toate cele 147 de pagini. In 23 decembrie 2013 am fost si eu operata de histerectomie. Am 6 saptamani de la operatie si ma simt destul de bine. Inca nu am fost la control. Intrebarea mea este daca braul trebuie purtat non stop? Adica si ziua si noaptea? Si trebuie strans tare? Ca eu uneori nu-l suport. Si ce fel de brau aveti voi si cat timp rebuie purtat? Iar operatia in cat timp devine abia vizilă? Doar o liniută? Eu am incizia pe verticală. Va multumesc.
0
05-02-2014, ora 22:15
vero_b22
Nu este medic/terapeut
vero_b22
Buna din nou, desi nu scriu prea des va urmaresc indeaproape, am 26 de ani acum 2 ani la nasterea fetitei mele, doctorita a facut o mica greseala a taiat pe acolo ce a nimerit, in fine rezultatul a trebuit sa mi se faca de catre alt doctor tot atunci hishisterectomie totala pentru a ma putea salva. In mare mi-am revenit, mai ales psihic, si ii multumesc Domnului pentru minunea de copil pe care o am, insa nu reusesc deloc sa mai slabesc, am ramas cu destul de multe kg de la sarcina si mi se pare ca organismul nu ma mai asculta, inainte slabeam foarte usor, v-ati confruntat cu aceasta problema?
0
06-02-2014, ora 13:03
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Am uitat sa va spun ca am avut un fibrom uterin de 10 - 12 cm, cu hemoragii puternice si anemie severa. In fine, am vrut foarte mult sa evit aceasta interventie dar din pacate nu am reusit.
Numai bine.
0
07-02-2014, ora 00:03
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Buna Inell! Faptul ca te simti bine este un lucru imbucurator. Totul e sa nu exagerezi cu efortul, esti destul de proaspat operata. Iar in legatura cu purtarea centurii / braului, sunt pareri si pareri. Unii medici indica purtarea, altii nu. In ceea ce ma priveste eu am purtat la inceput un fel de centura-chilot, apoi am mai folosit si un brau medicinal, dar nu exagera sa strangi tare burta. Iar noaptea ai putea sa dormi fara. Eu asa am procedat. Acum, la 3 ani de la operatie il mai folosesc cand si cand, numai la anumite eforturi. Pentru vindecarea operatiei foloseste diverse alifii care sa cicatrizeze locul. CONTRACTUBEX este un gel foarte bun, cu toate ca este cam scump dar am inteles ca merita. Eu am folosit Actovegin (crema ) si Cicatrizin (unguent) si chiar crema de galbenele simpla, iar operatia e vindecata frumos. Nu stiu cati ani ai si daca te vei confrunta si cu bufeurile, eu iti doresc insanatosire si vindecare grabnica !
@ Vero, tu esti una dintre fetele tinere care ai avut ghinionul sa treci prin asa operatie, sa-ti traiasca fetita si sa reuseasca sa-ti aline aceasta durere. Majoritatea fetelor se confrunta cu luarea in greutate dupa operatie. Unele mai mult, altele mai putin si asta datorita faptului ca in organism s-au produs unele modificari. Deci nu esti singura cu aceasta problema si solutia cred ca ar fi mai multa atentie la ceea ce mananci sau chiar o dieta, acuma depinde si cat de supla vrei sa fii. Oricum la majoritatea exista burta de care nu putem scapa, dar asta sa fie tot baiul, important e sa ne simtim bine.
0
07-02-2014, ora 07:53
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Eliana, îti multumesc foarte mult pentru raspuns si evident pentru sfaturi. Anul acesta fac 48 de ani. Dacă la Tine au trecut 3 ani, cu sigurantă şti mult mai multe. Eu sunt cam în ceată. Mă gândesc dacă să încep serviciul. Văd că doamnele pe aici au stat destul de mult în CB. Eu am muncă de birou. Dar tot înseamnă să stau 8 ore în fata calculatorului. Viata sexuală încă nu am renluat-o. Şi la acest capitol am mari emotii. Apreciez faptul ca dupa 3 ani continui să postezi. Sănatate şi numai bine.
0
07-02-2014, ora 08:39
vero_b22
Nu este medic/terapeut
vero_b22
Multumesc Eliana pentru raspuns si incurajari, acum tin o dieta si pare sa dea cat de cat roade, m-ar interesa daca imi mai puteti spune ce schimbari ati mai resimtit dupa operatie, mie de exemplu mi-au lasat doar ovarele, si sunt cam tematoare daca o sa functioneze sau o sa intru la menopauza mult prea devreme, in rest eu ma simt bine si chiar nu ma pot plange, apropo de ce zicea Inell eu chiar nu am avut nici o problema legata de activitatea sexuala, mi-am reluata destul de rapid si fara probleme, aici cred ca tine mult si de psihicul tau si desigur si partener. Multa sanatate pupici
0
07-02-2014, ora 21:00
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Da, mie mie mi-a scos si colul uterin si in mintea mea e ca mi-au scurtat vaginul. Vero, dupa cat timp ai reluat viata sexuala? Si oare dupa cat timp avem voie sa facem gimnastica? Eu acum doar incerc sa fac zilnic plimbari, cu toate ca vremea nu prea tine cu mine.
Va pup. Si ma bucur ca povestim.
0
10-02-2014, ora 20:45
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Buna seara. Am recitit multe postari de pe forum. Am o rugaminte. Pentru Adi10, care nu mai posteaza. Daca intamplator mai arunci o privire, as vrea sa luam legatura. Nu stiu cum se scrie mesaj privat. Cred ca cele mai constructive informatii le-am gasit in postarile tale. Daca poate sa ma ajute cineva sa iau legatura cu Adi10, m-as bucura foarte mult.
Va multumesc si numai bine.
0
11-02-2014, ora 17:50
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Ok, rog administratorul sa ma ajute. As vrea sa-i scriu un mesaj privat lui Adi10. Sper sa ma ajutati. Multumesc.
0
12-02-2014, ora 00:58
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
@ inell : pentru mesaj intai te loghezi cum faci cand vrei sa adaugi un comentariu, apoi dai clik pe numele utilizatorului caruia vrei sa-i transmiti mesajul si o sa gasesti un chenar unde scrie 'Trimite un mesaj catre...'
p.s. intra si pe profilul tau ca ai un mes de la mine !
Sper sa te descurci !
0
13-02-2014, ora 08:21
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Esti o dragutza, Eliana. Sper sa ma descurc. Vad ca tu esti singura care mai intri pe aici. O sa-mi fac cont pe facebook numai pentru voi.
Iti multumesc din suflet.
0
13-02-2014, ora 09:04
vero_b22
Nu este medic/terapeut
vero_b22
Inell:~ Vero, dupa cat timp ai reluat viata sexuala? Si oare dupa cat timp avem voie sa facem gimnastica? Eu acum doar incerc sa fac zilnic plimbari, cu toate ca vremea nu prea tine cu mine. ~

Inell eu cam dupa 2 luni mi-am reluat viata sexuala, si dupa vreo 6 m-am apucat serios de gimnastica. Bafta si tie
0
13-02-2014, ora 16:22
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Vero, se pare ca numai noi doua mai scriem pe-aici, si-i multumim Elianei ca ne raspunde. Cat timp a trecut de la operatia ta? Eu am 7 saptamani. Si mie de-asemenea mi-au lasat ovarele, insa mi-a scos si colul uterin.
Numai bine.
0
13-02-2014, ora 17:57
vero_b22
Nu este medic/terapeut
vero_b22
Eh la mine au trecut 2 ani, si mie mi au scos si colul, era super oferta :))), facem haz de necaz, eu inca sufar f tare ca nu mai pot avea copii, imi doream doi sau chiar trei. Si sper sa nu apara si alte probleme mai devreme decat ar tb din prisma operatiei, gen menopauza etc
0
14-02-2014, ora 14:30
krisanelis
Nu este medic/terapeut
krisanelis
Buna, dragele mele! Si eu sunt operata de 3 luni. Intr-adevar e nevoie de mult optimism si credinta. Va pup si va doresc multa sanatate si numai bine! PS. Draga VIO, ti-am trimis un mesaj privat, poate reusesti sa-mi raspunzi cand iti faci putin timp liber!
0
14-02-2014, ora 15:39
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@CRIS.eu tot incerc sa te sun...nu pot sa-ti trimit mesaj, pentru ca ai bifat optiunea, , informatiile sunt private", asa ca raspunde la telef.am sunat si ieri si azi...0745..te pup.
VERO si INELL..sunt putine fete vechi, care mai poposesc pe aici, in general cele dornice de conversatii s-au mutat pe FACEBOOK...
Va pup pe toate si sanatate multa...
0
14-02-2014, ora 16:33
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Va pup doamnele mele dragi ! n-am mai scris de ceva timp, dar va citesc cu multa atentie!Eu am depasit 4 ani de la operatia de histerectomie si ma preocupa si acum mentinerea greutatii. Eu reusesc, doar numai cu dieta: cum intrec masura cum se pune! In ceea ce priveste braul, eu si acum port! Nu-l mai pot lasa. Am mai scris si alta data, am probleme cu tranzitul intestinal cand nu-l port.Consider ca cele mai bune sunt cele procurate din farmacii!Eu va doresc multa sanatate, bucurii si incercati sa ignorati gandurile negre! EXISTA VIATA SI DUPA ACEASTA OPERATIE! Sa va bucurati de multa, multa dragoste!
0
16-02-2014, ora 14:00
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Crisanelis, cum e la 3 luni de la operatie? eu am acum 8 saptamani, deci nici 2 luni. Si desi ma simt relativ bine, totusi nu indraznesc sa fac mai nimic, am ramas doar la plimbari. Mi-e greu sa ma obisnuesc cu ideea. Am impresia ca nu va mai fi nimic ca inainte. Si nu eram pregatita pentru aceste schimbari in viata mea. In ceea ce priveste braul? Si dupa 4 ani? Doamne... parca am devenit dintr-odata batrana.
Va pup si numai bine.
0
16-02-2014, ora 16:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Inell...o sa te cert putin...esti si tanara, doar 48 de ani, esti operata de fibrom, nu de cancer si esti o plangacioasa.
Sigur ca va fi bine si pentru tine, dar incet, incet, ai doar 2 luni.
In ceea ce priveste burtiera, parerile sunt impartite...uni zic, da, alti, ba...tu poart-o ziua, cand faci cate putina treaba, curat, calcat...dar totul cu masura si pauze.
Se vor reaseza intestinele, incet, incet si va fi din ce in ce mai bine, asa ca putere si rabdare.
Cand trebuie sa mergi la control???unde te ai operat??cred ca iti va da voie la contact sexual la 3 luni, dar trebuie sa fi pregatita si tu si sotul, psihic, vorbind...succesul depinde si de sotul tau si de tine...
Ai grija ce mananci sa nu te ingrasi.
Vor incepe probabil tulburarile hormonale sa si faca simtita prezenra...bufeuri, poare reusesti sa le stapanesti fara tratament hormonal.
Va trebui sa faci si un control la sani...o mamografie, ecografie...asa este bine, anual sa ne monitorizam si sani.
In rest numai bine iti doresc si recuperare rapida.
0
16-02-2014, ora 21:42
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Multumesc Vio pt incurajari. Ma bucur tare mult ca ne impartasim trairile.
Vero, o sa te caut pe facebook.
Krisanelis, esti o scumpa, de-abia astept sa vorbim.
Va imbratisez cu drag.
0
18-02-2014, ora 11:50
krisanelis
Nu este medic/terapeut
krisanelis
Inell, ti-am trimis un mesaj privat, cu drag si numai bine, Cris!
0
18-02-2014, ora 16:21
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Buna Fetelor citesc de cateva zile postarile voastre si am gasit raspunsuri la multe din intrebarile mele imi pare rau ca sinteti atat de multe cele care suferiti (Cred ca noi femeile sintem greu incercate )Eu as putea sa zic ca m-am trezit in situatia asta la propriu. Acum 4 sapt. Eram insarcinata in 36 de sapt, am simtit o ameteala ciudata mi-am sunat medicul si am plecat imediat la spital, pe drum ma simteam tot mai rau.m-am trezit a doua zi...(plina de tuburi, sonde, perfuzii, tranzfuzii etc ) si aflu ca am un inger de copil SUS IN CER, ca este o minune faptul ca sint in viata si ca am trecut si prin aceata operatie de histerectomie. Au urmat 6 zile ingrozitoare la terapie intensiva iar dupa alte 10 zile am plecat acasa. Acum sint destul de bine mai am mici dureri cand ma ridic din pat insa psihic nu stiu daca fac fata...incerc sa fiu tare si va urez si voua SA FITI TARI
0
18-02-2014, ora 17:06
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Eu sint tare bulversata nu imi dau seama de tulburarile hormonale, probabil din cauza ca lauzia si menopauza au venit deodata; asimtit cineva bufeuri imediat dupa operatie sau apar mai tarziu ??
0
18-02-2014, ora 17:16
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Anita...greu sa -mi gasesc cuvintele pentru o conversatie cu tine...iti doresc recuperare rapida si in primul rand trebuie sa duci o lupta puternica cu tine, pentru a nu cadea prada depresiei..
Bufeurile apar si devreme si mai tarziu, fiecare organism are felul lui de a le suporta.incearca sa le controlezi, poate nu ajungi la tratament hormonal.
Imi permit sa te intreb, ce s a intamplat, aveai 36 de saptamani???a fost urmarita sarcina???
Unde te ai operat, de unde esti??
Mai ai vre-un copil???
Iti doresc din tot sufletul sa iesi invingatoare, ai grija de sufletul tau, daca este sanatos, vei fi si fizic sanatoasa.
Cu mult drag, Viorica...
0
18-02-2014, ora 17:20
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Scumpa de tine, Anita, ce experienta dureroas. Imi pare foarte rau si imi dau seama ca trebuie sa--ti fie foarte greu. Din pacate in situatia noatra nu putem decat sa acceptam situatia si sa incercam sa traim cu asta cat putem noi de frumos. Din pacate si eu ma confrunt acum cu o perioada in care nu ma simt prea confortabil, am impresia ca toata lumea face pe desteapta si am tendinta de a ma izola. Imi pierd prieteni si ma gandesc ca poate eu sunt cauza. Si ma refugiez in mancare, si azi am mancat prea mult.
Eu bufeuri n-am avut, pentru ca nu mi-au scos ovarele, insa am avut o zi ingrozitoare cand trebuia sa-mi vina ciclu. Cred ca totul e dereglat acum. Ma uit uneori la corpul meu in oglinda si-i cer iertare.
0
18-02-2014, ora 18:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Draga mea Inell...cei care te parasesc acum nu ti-au fost prieteni...n ai nici o vina, tot ce se intampla este lupta organismului pentru o adaptare cat mai buna, asa ca nu ti atribui invinuiri...cine te iubeste trebuie sa te accepte asa cum esti...pune-i sa se informeze despre o asemenea interventie.
Noi suntem aici, trebuie sa invigi si inca ceva...nu te refugia in mancare...lupta cu kg. e grea.
Te pup si sanatate.
0
18-02-2014, ora 18:53
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Inell acceptarea face parte din vindecare trebuie sa acceptam ceea ce nu putem schimba, gandeste pozitiv.nu cauta sprijin la prieteni e posibil sa nu inteleaga prin ce treci.Cauta in tine puterea de a depasi situatia (asta fac si eu)
0
18-02-2014, ora 19:02
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor! Buna seara Vio! citesc zilnic postarile imi este dor de toate fetele. Anita nu sunt cuvinte pentru a -ti alina suferinta. Ma rog la Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere cuvintele raman in aer la asa suferinta.Sfaturi nu pot sa va mai dau am scris aici tot ce am simtit de-a lungul celor 5 ani de la operatie va pot spune doar atat: aveti rabdare si dati timp timpului. Va imbratisez cu drag pe toate.
0
18-02-2014, ora 19:06
anita33
Nu este medic/terapeut
anita33
Vio din fericire am un copil. Si in curand voi mai avea unul (infiat... trebuie sa imi umplu bratele goale).sigur ca am fost urmarita mai mult am facut toate analizele si testele.Ce s-a intamplat a fost un soc pt toti. Stiu insa ca histerectomia a fost ultima incercare de a-mi salva viata. Asa ca am fost operata din nou din cauza hemoragiei puternice si lipsa coagularii singelui primit
0
18-02-2014, ora 20:06
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Au insemnat mult cuvintele voastre pentru mine. Azi chiar am avut o stare neplacuta. M-am simtit singura, fara sa mai inteleg nimic. As vrea sa invat ceva din asta. Sa stiu unde am gresit. Sa stiu cum sa imi traiesc viata de acum.
Va imbratisez pe toate cu drag. Ma impresioneaza bunatatea voastra. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 147148149 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •