histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 196 197 Înainte ›
0
26-05-2009, ora 10:32
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Neata fetelor,
CE FACE-TI ?
0
26-05-2009, ora 12:16
ml
Nu este medic/terapeut
ml
va salut! nici un mesaj
0
26-05-2009, ora 15:53
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna!!!!
Am fost la servici.
Nu e chiar asa rau...m-am descurcat.
0
26-05-2009, ora 17:41
cornelia 38
Nu este medic/terapeut
cornelia 38
buna ziua la toata lumea Pt doamna Georgica..nu am avut net pina ieri sper sa vorbim maine.in ce priveste viata intima e normal ca pt prima data de la operatie sa sangerez un pic?Am fost cam crispata am usoara usturime desi sotul meu a fost foarte prudent Poate imi spune si mie dintre voi care v ati reluat viata intima cu brio va rog vreau sa stiu de cate ori face ti spalaturi intra vaginale?Trebuie sa trec si peste aceasta problema mai ales ca sotul meu a asteptat doua luni si jumatate. eu inainte de histerectomie am avut o conizatie pe col si imediat la o luna operatia vA doresc sanatate multa si Doamne ajutane!
0
26-05-2009, ora 19:40
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
buna Cornelia!
este normal sa singerezi putin dar daca vezi ca se repeta intreaba doct care te-a operat.
spalaturi vaginale trebuie cam o data pe saptamina dar f usor nu insistat pt ca inauntru avem o cusatura [o operatue] La spalaturi vag ma refer cu irigatorul.de usturimi ce sa-ti spun e cam normal la inceput trebuie sa iei un lubrifiant...eu folosesc o crema de galbenele...
Multa sanatate!!!
0
27-05-2009, ora 01:54
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna seara mona68,

Scopul major al radioterapiei este de a distruge tumoarea sau celulele tumorale pentru evitarea aparitiei metastazelor. Dilema oricarui radioterapeut o constituie abordarea dozarii:
- cu cit este mai mare doza cu atit si efectul terapeutic (distrugerea tumorii), dar si posibilitatea aparitiei unor complicatii radice
- cu cit este doza mai mica, cu atit celule sanatoase suporta mai usor radioterapia, dar si celulel canceroase, nu apar complicatii dar nici celulele tumorale nu sint distruse.

Aceste microangiopatii ce apar in urma radiatiei, care pot produce in final necroza se trateaza foarte simplu in stadiile initiale si mai complicat in stadiile avansate.

Singurul tratament existent ce permite refacerea rapida a patului capilar al unui tesut iradiat este oxigenarea hiperbara (HBO), conbatind necroza si posibilitatea aparitiei de fistulelor. Daca apar fistule acestea nu se opereaza fara pregatirea preoperatorie a pacientului cu oxigenoterapie hiperbara.

Oxigenarea hiperbara in combaterea necrozei radice se aplica de multa vreme si cu succes, in plus chiar combinarea radioterapiei cu HBO permite cresterea dozei de radiatie cu efecte mult mai puternice asupra tumorilor maligne. Dar cum stiinta evolueaza si oxigenoterapia patrunde din ce in ce mai mult in oncologie, la ora actuala se cerceteaza in Germania (studiu multicentru coordinat de prof Carl, radioterapeut si oncolog in Bremen) "efectul sincronizator al HBO" asupra celulelor tumorale. Adica tratamentul simultan HBO-radioterapie (radioterapie in camere barice) duce la un raspuns mult mai bun al tumorii la radiatie (daca se confirma stiintific observatiile noastre de pina acum atunci cu siguranta ca in mai putin de 10 ani radioterapia se va desfasura numai in camere barice si probabil va inlocui in mare parte chimioterapia).

De specificat este si faptul ca radioterapia este metoda principala de tratament antitumoral, dar tocmai din cauza complicatiilor este in anumite tari cazuta in dizgratie

Oricum in cazul aparitiei complictiilor radice si a zonelor ischemice este important pentru combaterea lor dar mai ales in cazul unor interventii chirurgicale refacerea tisulara cu ajutorul HBO. De retinut este faptul ca dupa radioterapie pot aparea complicatii si dupa zeci de ani, de aceea un control medical regulat in acest sens este imperativ, chiar si in absenta simptomaticii.

Cu Stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
0
27-05-2009, ora 13:30
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Pentru cornelia 38.
E normal sa sangerezi, sa nu te sperii.
Eu am sangerat la o luna, la controlul ginecologic, mi-a, , infipt" doctorul degetul prea brutal. mi-a zis sa nu ma sperii, viata sexuala mi-am inceput-o la o luna jumate, mai usor, bineinteles si n-am mai avut probleme. Sotul meu e, , bine educat", are rabdare cu mine si nu avem nevoie de lubrifiant artificial.
Spalaturi vaginale nu fac deloc, cum am mai zis vaginul se spala singur.

Va pup!
0
27-05-2009, ora 14:53
ml
Nu este medic/terapeut
ml
va salut!
0
27-05-2009, ora 16:34
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna!!
dr 48 nu am mai vorbit pe mesg, ce faci, ai luat calculator?
va salut pe toate!!!
0
27-05-2009, ora 16:56
cornelia 38
Nu este medic/terapeut
cornelia 38
Buna la toate.Multumesc pt raspuns Minerva si dr 48 pt raspunsuri! as vrea sa vb pe mes daca vreti Am unele intrebari care ma abtin sa le discut pe forum Eu astept sa vb.
0
27-05-2009, ora 19:01
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
cornelia38, te-am cautat pe mess
Intreaba-ma orice, ca si eu am avut o gramada de intrebari
Multumiri Griguta si marry44, care m-au, , consiliat" pe mess, dupa operatie eram disperata si eu, acum m-am linistit, sunt super ok.
0
28-05-2009, ora 18:37
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna seara fetelor!!
au trecut 3 zile de servici ma simt putin obosita dar mai e o zi si fac pauza.
Cred ca fac fata la servici nu e asa greu
Multa sanatate tuturor!
0
28-05-2009, ora 22:12
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna, fetele!
0
28-05-2009, ora 22:47
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Buna, Minerva42!!! Sunt sigura ca iti va fi bine. Eu am inceput serviciul la 6 saptamani de la operatie, iar acum ma simt excelent. Am uitat deja ca sunt operata. Doresc sanatate tuturor... si... nu va mai ganditi la boala, lasati-o in urma.inchipuiti-va ca a fost un vis urat, acum ca ne-am trezit. totul e bine.
0
29-05-2009, ora 09:59
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Tess49, ai mesaj privat
0
30-05-2009, ora 05:45
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
BunaTess49!!!
e adevarat ca trebuie sa uitam de operatie dar, cel putin acum, ma simt mai obosita, nu ma doare nimic dar parca nu am putere.Dupa ce am venit de la servici am stat cam ora in pat si dupa aceea am mai, bijbait".Totusi organismul nu s-a recuperat mai am nevoie de mai multa recuperare dar usor, usor.Cornelia38 -* daca vrei sa vorbim.
Multa sanatate tuturor!!!!!


(*modificat de administrator)
0
30-05-2009, ora 10:18
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Buna, Minerva42... cand spuneam si eu ca ma simt extraordinar,. acum ma dor picioarele, mi se umfla gleznele, genunchiul stang ma doare ingrozitor si e putin umflat, iar incep sa ma panichez.
dr48... ce ai vrut sa spui prin "ai mesaj privat" , , , ,
Va doresc numai bine tuturor!!!
0
30-05-2009, ora 15:04
twyty
Nu este medic/terapeut
twyty
buna, sunt noua pe aici am 32 de ani iar acum o luna am fost operata de chist ovarian pe care la si scos.nu mai am ovare ci doar uterul iar doctora mea a zis ca pot avea menstruatie doar cu un tratament.stie cineva despre ce e vb?
va multumesc anticipat
0
30-05-2009, ora 15:11
twyty
Nu este medic/terapeut
twyty
la o luna dupa operatie ma simt super, doar ca mai am intepaturi si usturimi in zona operatiei si niste bufeuri, am ramas doar cu niste sechele de ce am vazut in spita, cate femei sunt bolnave acum stau cu grija sa nu fac ceea ce e mai crunt.adica cancer.cu moralul sunt la pamant, nu am copii si ma simt ca o persoana buna de nimic.imi voi reveni?maine ma duc la control sincer m-am cam saturat.va pup pe toate
0
30-05-2009, ora 18:46
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna twyty!
trebuie sa fi tare, sigur trebuie sa treci cu bine sa iesi din starea asta, dupa cum spui si tu sa fim bucuroase ca nu avem cancer sunt atatea lucruri de facut. credem-a...
Multa sanatate!!! te mai asteptam pe forum!!!
0
30-05-2009, ora 19:35
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
twyty, daca nu mai ai ovare, cum, , produci " tu ovule? intreb si eu.nu putea sa-ti salveze macar unu?
0
30-05-2009, ora 19:37
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Tess49, intra la profilul tau si vezi ca ti-am scris ceva sa-l citesti numai tu, sus, in chenarul acela verde, unde scrie logare membri
modificare profil
0
30-05-2009, ora 20:31
twyty
Nu este medic/terapeut
twyty
pai nu mai produc, dar eu sunt curioasa cum voi mai avea menstruatie.maine ma duc la control.cat despre salvat nu a mai fost ce.prima operatie am avuto la 18 ani de chist ovarian a doaua la 25 sarcina extra uterina iar acum un alt chist.deci ce sa mai salveze.tot ce imi doresc este sa imi revin psihic
0
30-05-2009, ora 20:43
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
twyty, cu atit mai dine ai trecut prin multe pina acum deci fi tare nu trebuie sa cedezi pshic, sunt atitea lucruri frumoase de facut in viata...comunica, spune ce ai pe suflet cui ai incredere nu te inchide in tine si sa vezi c a o sa fie mai bine
mult curaj viata e unica si frumoasa!!!!
0
30-05-2009, ora 21:51
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Buna, fetelor!
Ptr Tess49... Si eu am probleme cu picioarele! Sunr operata de 10 luni de cancer la col si de 4 luni mi se umfla foarte rau gleznele in timpul zilei. Dimineata sunt ok.Daca vrei sa vorbim -*



(*modificat de administrator)
0
30-05-2009, ora 22:32
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Pentru nico39... ti-am trimis invitatie pe mess...
dr48... am intrat, dar nu e chip sa gasesc.
0
30-05-2009, ora 22:36
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna,
Ce face-ti ? twyty fi tare, noi suntem repet de trei ori femei - curajoase, norocoase, sanatoase - multe si-ar dorii sa aiba curajul nostru. Multumim, lui dumnezeu ca ne -a luminat pentru a ne duce la doctor la timp, ca avem rezultate bune la biopsie. Stii ca noi cu histerectomie totala TREBUIE sa ne stapanim, sa avem ridicat moralul deoarece in minim trei ani suntem predispuse saavem complicati la sani. Deci impunetii, fii tare, curaj.
0
01-06-2009, ora 08:44
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Mai fetelor!
Terminati cu prostiile, nu mai scrieti aberatii!
Nu face nimeni complicatii la san, o sa murim de moarte buna!
0
01-06-2009, ora 09:56
twyty
Nu este medic/terapeut
twyty
buna fetelor, am fost la dr ieri si mia dat sa iau logest ca sa pot avea menstruatie, nici nu ma consultat spunand ca art ffff bine, ca am voie sa merg la plaja si mai mult ca pot avea contact.acum tare sunt curioasa daca voi avea ciclu.cica dupa 21 de zile adica in pauza de o saptamana o sa am.la mine e invers cu antic acum.o sa vad ce va mai fi.sper si trebuie sa fie bine.va pupic
0
01-06-2009, ora 12:27
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Fetelor, cu uter, fara uter, ce mai conteaza! Sa fim fericite ca traim!
Azi a murit o verisoara, de cancer la san.
Nu va speriati, nu s-a tratat, s-a dus prea tarziu la medic
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •