histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 196 197 Înainte ›
0
22-05-2009, ora 11:04
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna !!
si eu vreau sa intreb cind trebuie sa fac o mamografie.
Nu am luat niciodata anticonceptionale.
va pup pe toate!!!
0
22-05-2009, ora 13:20
amuly
Nu este medic/terapeut
amuly
Buna fetelor! Scuze pentru ca nu sunt constanta, sper sa intelegeti, dar serviciul meu este solicitant.
Lucrez de dimineata pina seara fiecare zi mai putin duminica.Revenind asupra subiectului sunt oarecum
derutata: pina acum era graba mare cu operatia acum asteptam prima menstra.
Aceasi teama si neliniste.
Pentru skg 78 :de ce plamani? ce legatura au?
Va pup pe toate.
Felicitari celei ce a avut ideea acestui forum
0
22-05-2009, ora 13:21
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Va salut? Ce face-ti? Sunt la servicii. Ma plictisesc.
Am fost la dr ultima data cand am dupa trei luni de la operatie, cu eco apdominal, cu oscilometrie la picioare (pt.osteoporoza, nu am dar noi suntem mai predispune) si trebuie sa mai merg dupa 6 luni adica in august.
0
22-05-2009, ora 13:34
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna ml!!
eu inca nu am inceput serviciul si ma plictisesc acasa e si prea cald sa plec la plimbare.
0
22-05-2009, ora 13:37
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Ce ziceti cafeaua nu este recomandata???
0
22-05-2009, ora 13:41
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Pt amuly
te-ai programat pt operatie?
0
22-05-2009, ora 15:36
amuly
Nu este medic/terapeut
amuly
pentru minerva 42: am fost la medic si spune ca dupa terminarea menstrei imediat a doua zi.
Pobabil ca este mai usor daca uterul este gol. La voi nu a fost asa?
0
22-05-2009, ora 16:46
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Pentru amuly:

Eu nu mai stiam cand am ciclu, aveam nonstop de vreo 3 luni, cand mai mult, cand mai putin.
M-a internat si mi-a facut, am uitat acum cum le zice, injectii pentru oprirea sangerarii, 5 zile si perfuzii pentru anemie, pe o parte primeam sange si pe alta pierdeam.
Sa nu faci ca mine. M-a chemat medicul vineri, la urgenta sa ma interneze si sa ma bage in tratament, ca aveam hemoglobina 5 si eu, stati ca vin luni ca mai am niste treburi, ce treburi aveam?! sa-mi fac unghiile la maini si la picioare., , Fata! sa nu mori pana luni"', , Nu mor, promit" eu, de colo.
Ei! in operatie nu m-a primit cu oja pe maini, a trebuit sa-mi aduca de acasa acetona si in picioare cu sosetute.
0
22-05-2009, ora 16:49
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Cea care a deschis forumul l-a deschis in 2007, a avut o postare si n-a mai aparut.
Meritul este al nostru, ca ne-am descoperit aici si ne-am imprietenit.
Sper sa comunicam in continuare, e mare lucru sa ai cu cine vorbi ( si nu poti vorbi cu oricine, nu toata lumea ne intelege)
0
22-05-2009, ora 19:53
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Pentru amuly
Da eu m-am internt a doua zi.Mult curaj, conteaza f mult sa fi optimista.nu trebuie sa fi stresata.
Cu cit esti mai relaxata cu atit mai bine, eu nu am simtit nimic.A doua zi am facut citiva pasi iar a treia zi deja mergeam pe holul sp.
dr 48 si eu sunt de acord sa mentinem discutiile pe forum pt ca e bine si pt noi si pt cele care au nevoie de un sfat, de o parere de la cele care s-au operat.
va pup!!!
0
22-05-2009, ora 20:48
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna seara!Am facut CT la plamani la recomandarea unui dr., dar si ptr. a sta mai linistita.Eu am fost operata de cancer de col uterin, iar dr. ginecolog imi recomandase sa fac o analiza f.scumpa ptr. mine PET care costa 5100lei lla Bucuresti, si de aceea am facut RMN si CT care m-a costat 1500lei.Cu toate ca am avut gradul 1b si nici nu am copii dr. a hotarat sa-mi faca hist.tot. cu anex. bil.si sa mai fac si o gramada de alte analize ptr. siguranta mea si sa nu apara alte complicatii(recidive sau metastaze).Acum dupa 8 luni de zile ma simt f.bine cu exeptia bufeurilor si alte analize mai fac la 1an de la operatie.Va doresc la toate multa sanatate, rabdare si credinta in DUMNEZEU.
0
23-05-2009, ora 10:42
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Cuna, fetelle!


pentru amuly:
sa nu-ti fie frica! de la o anumita varsta nu te adoarme in timpul operatiei, mie, la 48 de ani mi-a facut rahie.
Sa fii pregatita pentru doctorul anestezist,
Ma gandeam ca o sa mor de frica pe masa de operatie, dar am impresia ca se face o injectie a nesimtirii, am fost atat de calma, am ascultat ce vorbeau doctorii, chiar ma bufnea risul, ca erau niste medici tineri si vorbeau despre gagici.Apoi sa-ti alegi si un medic sa-ti placa de el, al meu, pe langa faptul ca a facut treaba buna, pot sa zic ca mi-a facut operatie estetica, nu mi se mai cunoaste operatia, pot sa ma dezbrac fara probleme, vorbea cu mine asa frumos, ma mangaia pe fata, e mare lucru.
Te incurajez acum, am trecut si eu prin diferite stari, e firesc.
Te pup! Sa ne spui cand te internezi sa fim alaturi de tine.
0
23-05-2009, ora 10:43
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
emigeorgi! ce mai faci?
nelly91, nu te-am mai vazut? probleme cu calculatorul?

V-am trimis cate un mesaj privat
0
23-05-2009, ora 23:11
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Va salut,
Ce face-ti?
dr48, ai dreptate ca nu prea suntem intelese in privinta acestei operati. noi nu putem a ne consideram decat niste curajoase, puternice.
0
24-05-2009, ora 10:43
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna dimineata! ai dreptate ml suntem mai puternice, mai curajoase simai sigure pe noi dupa aceasta operatie.Conteaza foarte mult daca ai si cu cine comunica despre ce simti despre ce te doare.Eu de cind am descoperit acest forum ma simt f bine si mi-am propus sa scriu si cind o sa incep serviciul macar, seara tirziu, cite un mesaj pe saptamina daca nu mai des.
Emigeorgi ce mai faci? ai lut briu, si eu vreau sa caut unul mai subtire pt vara.
Multa sanatate tuturor!!!
0
24-05-2009, ora 10:49
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
Buna fetelor!!!!!!!!!
Am lipsit o vreme de pe forum. am fost plecata intr-o frumoasa excursie.
sanatate multa!!!!
0
24-05-2009, ora 12:29
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Hola! Ce mai faceti doamnelor?Eu sunt binisor ma mai doare operatia dar multumesc lui D-zeu ca de 2-3 zile merg dreapta si fara sa ma tin cu mana de burtica. Cojile de la op cad usor usor dar acolo unde a fost drena.e o coaja.si e mai dureros in zona aia.Brau nu am luat vreau sa vb intai cu dr mea sa vedem ce-mi spune saptamana viitoare ca ma duc sa iau rez si dupa ma duc la dansa sa vedem ce spune.Dupa o sa ma duc si la dr meu radioterapeut cu rez ca asa mi-a spus sa i-le arat cand le primesc.Acu ma doare capul ingrozitor.!Oare incepe menopauza sa-si spuna cuvantul? Va pupicesc pe toate si multa sanatate si apropos ma simt k o fetita a voastra si-mi place sa fiu rasfatata mamicilor!
0
24-05-2009, ora 16:11
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Bine ai revenit in forta EMIGEORGI, vezi ca nu te-am mintit, toate durerile sunt trecatoare, sanatate fii tare.
PT.Minerva 42 sotul meu imi zice mereu ca sunt tare curajoasa, colegile la servicii ma "invidiaza", pt.curajul pe care l-am avut, si pentru sfaturile pe care le pot da 'tuturor pacientelor" care au cat de mica problema a partii de jos pe care noi acum avem o experienta trecuta cu greu.
0
24-05-2009, ora 16:13
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Si eu sunt inebunita sa scriu si sa citesc cateva randuri de pe forum.
daca nu as face zilnic asta mi-ar lipsi ceva.
0
24-05-2009, ora 16:28
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Multumesc pentru sfat dr48. Am sa incerc cu ceaiul de paducel, in afara de bufeuri, ma simt perfect.
0
24-05-2009, ora 20:19
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Ai dreptate Emigeorgi, esti fetita noastra.Sa sti ca si pe mine m-a durut capul ingrozitor la 1 luna {cind trebuia sa-mi vina ciclu} dar la2 luni nu am mai simtit nimic.de acum incolo o sa-timearga din ce in ce mai bine.Eu am 2 luni si jumatate si ma simt din ce in ce mai bine, dar nu ridic nu fac eforturi mari.
va salut pe toate!!
0
24-05-2009, ora 20:31
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
uraaa!! am trecut de 400 de mes
0
25-05-2009, ora 11:02
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
tess49, ai mesaj privat
0
25-05-2009, ora 12:26
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor,
Asta noapte am avut bufeuri 8 ore din 8, am trait un cosmar, au fost cred ca bufeurile din ultimile 6 luni.
Rau tare, tare, fara cuvinte.
0
25-05-2009, ora 12:27
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Am venit la servicii cahuie de cap, super de obosita.
SANATATE.
0
25-05-2009, ora 13:03
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna ml si eu incep serviciul maine, sa vad cum o fi. doar pt o saptamina ca dupa aceea iau concediu odihna 3 saptamini
multa sanatate!
0
25-05-2009, ora 14:12
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Hola! Stiti cumva in cat timp se dizolva firele din interior(cele solubile) si cum se elimina? Va rog sa nu radeti de mine!Ptr minerva 42: spor la treba si multumesc k ai fost deacord cu mine.Ptr dr 48: Ce mai faceti?Nu mai stim nimic de dvs.Pupicei
0
25-05-2009, ora 15:45
ml
Nu este medic/terapeut
ml
SPOR la munca Minerva42, eu am stat acasa dupa operatie 4 luni.
0
25-05-2009, ora 16:47
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
buna!!!
emigeorgi, mie la 1 luna si 2 sapt mi-a zis ca pot sa fac si usoare spalaturi vaginale dar repet usor cred pt eliminarea firelor care se topesc dar nu am obs cred ca sau topit ele la 2 luni m-a controlat ginecologic si mia zis ca sunt f bine
multumesc, o sa am spor dar mai usurel.
0
26-05-2009, ora 10:19
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata!
Ce faceti, fetelor? cum va mai simtiti?
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 121314 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •