histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

03-09-2008
danabubulina
Nu este medic/terapeut
danabubulina
am 46 de ani si am facut aceasta operatie in urma cu 1 luna.Ma intereseaza sa aflu mai multe detalii despre simptomele de dupa operatie, complicatiile care pot aparea si ceea ce a mai ramas in interior.Va multumesc mult
11 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Ce inseamna operatia, banuiesc ca stii:ti s-a scos uterul si ambele ovare.Daca nu erai la menopauza(si banuiesc ca nu erai) o sa ai de acum toate simptomele specifice menopauzei.
0
10-09-2008, ora 00:00
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Dana, am tot 46 de ani acum doua luni si jumatate m-am operat la Institutul Oncologic Bucuresti, mi s-a facut histerectomie totala cu amexectomie bilaterala (uter fibomatos si un fibrom parauterin de 7.5 cm), La trei saptamani de la operatie am mers la serviciu, Daca ai grija de tine si nu faci efort, totul va fi bine.Dar am simptomele specifice menopauzei: simt un val de caldura care incepe din picioare si urca pana la cap, urmeza un val de transpiratie si ma inrosesc pe piept gat si fata. asta tine 2 - 3 minute, o stare de agitatie inainte de a adormi, ma trezesc de doua trei ori pe noapte tot din cauza transpiratiei si mici dureri de articulatii. Am inteles ca ceaiul de Paducel este bun, azi merg sa cumpar sa vad daca ma ajuta cumva.
Oricum, eram o fire vesela, acum sunt nervoasa. Incerc sa ma obisnuesc cu mine, cu noile mele trairi, cand sunt singura plang,
Daca vrei sa comunicam mai mult -*


(*modificat de administrator)
0
14-09-2008, ora 00:00
monyk kennyal
Nu este medic/terapeut
monyk kennyal
Acum 3 ani si eu am suferit o astfel de operatie (histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, tot din cauza unui fibrom). De atunci fac tratamentul cu implantul RISELLE si ma simt foarte bine (am 37 ani), sunt la fel de vesela cum eram si e totul OK.
0
01-04-2009, ora 23:45
cristina_6892
Nu este medic/terapeut
cristina_6892
buna la toate femeile care au trecut prin asa ceva
sunt cristina si am 3 luni de la operatie sper ca voi deveni aceeias femeie cu acelas chef de viata
nu stiu daca si voua va este la fel imi vine sa plang din orice starea mea de nervi este la maxim ma simnt inutila poate discutand cu voi imi va fi mai bine
eu fac tratyament cu colpotrophin un ovul la 2 zile cel mai greu este cu insomnia si depresiile as vrea sa stiu asa va fi de acum in colo
0
02-04-2009, ora 12:59
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Cristina, sunt Georgica, am facut 9 luni de la operatie, la inceput si eu eram trista, plangeam, imi era frica de mine, de corpul meu. Usor, usor cu ajutorul sotului meu si dorinta mea de a depasi acea perioada grea, am inceput sa am incredere in mine, in corpul meu. Cred ca ai sesizat ca nu este nici o diferenta esti aceeasi femeie dintotdeauna. Acum pot sa-ti spun ca ma simt bine, bufeurile au scazut in intensitate. Am fost la control acum doua saptamani si totul este in regula. Trebuie sa ai rabdare si vei vedea ca totul va reveni la normal. Nu trebuie sa uitam ca suntem femei. Pupicei. -*



(*modificat de administrator)
0
02-04-2009, ora 20:40
cristina_6892
Nu este medic/terapeut
cristina_6892
georgica iti mul;tesc pt incurajare sentimentul e ciudat vreau sa am incredere
in spital singura dorinta era sa raman in viata sa pot fi langa copii
eu am avut un abces ovarian care a sparty si din cauza asta mi-au scos tot dupa operatie 2 saptamani a fost groaznic te-am adaugat in lista mea de mes
le pupicesc pe toate femeile care sunt aici si au trecut prin asa ceva si cred ca trebuie sa luptam pt viata noastra pt noi sa fim aceleasi femei
0
09-04-2009, ora 21:02
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna seara.Eu am 30ani, nu am copii si am trecut prin aceasta operatie aproape singura acum 6 luni si ma simt f.bine cu ajutorul lui D-ZEU.Pe mine ma supara doar bufeurile.La inceput o sa ai stari de agitatie, nopti nedormite dar o sa treaca.Nu ai voie sa ridici si sa faci efort.Ptr. bufeuri iau tinctura de salvie.Gandeste pozitiv si totul o sa fie bine.Multa sanatate.
0
09-04-2009, ora 22:31
felix61
Nu este medic/terapeut
felix61
Salut toate doamnele si va doresc sanatate si incredere in D-zeu.Am fost operata pedata de 29-07-2009 la institutul oncologic CLUJ. Am trecut cu bine (atit cit se poate )peste toate...operatie, trauma psihologica, trauma fizica. Dar sincer va spun cel mai tare m-a afectat frica ca nu voi mai putea sa-mi iubesc sotul.Am fost si sunt o femeie indragostita de sotul meu parca intr-un fel bolnavicios.Desi avem 27 ani de casatorie, un copil reusit (viitor medic ), anii parca nu au trecut peste noi.Suntem doua suflete pereche si ne completam aproape perfect. Va spun toate astea doar ca sa intelegeti ce a fost in sufletul meu dupa o asemenea operatie.Am incercat din rasputeri sa-mi regasesc echilibrul in viata de familie si in cea sociala.As minti sa spun ca e usor.Undeva, acolo intr-un loc ascuns ramin ceva sechele.Nu m-am dat si nu ma dau batuta.Recunosc ca alaturi de mine a fost tot timpul D-zeu pe care l-am rugat, l-am implorat sa nu ma paraseasca.SI II MULTUMESC, a fost bun cu mine.M-a ajutat. Sa nu va pierdeti nadejdea si increderea, doamnelor. SANATATE SI CURAJ MAXIM.
0
09-04-2009, ora 22:33
felix61
Nu este medic/terapeut
felix61
Scuze .anul 2008
0
13-04-2009, ora 08:30
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Este saptamana luminata, va doresc multa sanatate fericire alaturi de cei dragi. Cu incredere in Bunul Dumnezeu si dorinta de a fi, noi, cele dinainte vom reusi sa fim puternice si alaturi de vei dragi. Fetelor cu rabdare si dragostea celor din jurul nostru vom reusi. Aveti gija de voi. Va pup pe toate
0
24-06-2018, ora 07:37
Vallentinna
Nu este medic/terapeut
Vallentinna
Buna ziua! In urma cu 18 zile am fost operata de histerectomie totala cu extirparea ovarelor. Medicul mi-a spus sa vin pentru scoaterea firelor si control la o luna de la operatie. Nu este prea mult pentru scoaterea firelor? Mai ales ca unde au fost drenele parca s-a si acoperit... Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •