histerectomie totala

09-05-2007
Mares Sanda
Nu este medic/terapeut
Mares Sanda
am numai 29 de ani si am suferit anul trecut o histerectomie totala. din fericire, tumora operata nu era maligna, deci nu am facut chimioterapie. intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo posibilitate de transplant de uter si ovare, asa cum se realizeaza transplantul altor organe? Unde se poate realiza o astfel de operatie?
6 comentarii
0
05-06-2007, ora 00:00
alexalbu85
Nu este medic/terapeut
alexalbu85
Din cate stiu eu nu exista...dar daca afli ceva sa ma anunti si pe mine..sunt cam in aceeasi situatie cu tine..
0
02-01-2010, ora 19:24
cristinabeve
Nu este medic/terapeut
cristinabeve
as vrea sa stiu daca ma voi ingrasa sau voi slabii (dupa histerectomie) pt ca deja am ceva kg in plus si as vrea sa stiu ce ma asteapta dupa asta... va multumesc
0
29-06-2010, ora 12:40
ema_7
Nu este medic/terapeut
ema_7
stiu ca raspunsul meu fata de data publicarii intrebarilor vine tarziu, dar poate intereseaza pe cineva. am citit un art ca faceau arabii parca incercari de transplant de ovare la capre, au incercat pe 5, au supravietuit 2. nu mai stiu nimic nou in acest domeniu de 2 ani. referitor la ingrasare din pacate raspunsul este da. mentionez ca nu sunt cadru medical, doar m-am documentat, deci puteti sa nu luati in seama parerile mele.
0
13-12-2010, ora 10:10
rodica_lungu
Nu este medic/terapeut
rodica_lungu
eu am facut histerectomie totala cu anemectomie bilaterala in urma cu 4 luni fac chimioterapie si in urma controluluiCT s-au gasit noduli in zona pelvina si retroperitoneala. A mai avut cineva asemenea diagnostic la un timp asa scurt de la operatie, si mai ales in timpul tratamentului?
0
16-06-2011, ora 16:13
anna2011
Nu este medic/terapeut
anna2011
buna ziua fetelor, acum 2 saptamani am fost diagnosticata cu uter fibromatos, hiperplazie polipoida a colului uterin si ma pregatesc de histerectomie totala, am 37 ani si imi poate spune cineva ce ma asteapta?
0
29-09-2013, ora 14:04
ioana55
Nu este medic/terapeut
ioana55
am suferit o operatie de histerectomie totala de aproape trei luni, ma simt bine cu o singura exceptie:ma ustura cind fac sex, ma doare usor si dupa ce urinez
ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •