histerectomie totala-analiza patologica

07-03-2013
nina40rosiori
Nu este medic/terapeut
nina40rosiori
Reproduc rezultatul examenului histopatologic:liomiom uterin, endometru cu glande in faza proliferativa;adenomioza.Col uterin prezentand:metaplazie scuamoasasi hiperplazie microglandulara la nivelul endocolului, eroziuni si cervicita cronica nespecificaOvar cu corpi albicans si chisturi foliculare.
367575-579 si 367569bis:formatiune chistica ovariana multiloculata(??)tapetat cu epiteliu mucinos care pe alocuri prezinta stratificari, atipii nucleare si mitoze(?)Pentru diagnosticul diferential dintre un chistadenom mucinos ovarian cu atipie minima focala si un chist adenom mucinos cu arie focala borderline se recomanda teste imunohistochimice;chisturi foliculare;corp galben in involutie.
Amintesc ca am suferit o histerectomie totala iar ganglionii nu au fost probabil prezenti.
Intrebarea mea este daca sunt strict necesare acele teste imunohistochimice si la ce mi-ar folosi ptr viitor?
Si bineinteles, cum interpretati pe intelesul meu rezultatul buletinului histopatologic?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
12-03-2013, ora 14:31
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Interventia chirurgicala la care ati fost supusa a inlaturat leziunile.
In rezultatul dat de dumneavoastra ca urmare a examenului histopatologic nu apar ganglioni deoarece in tehnica chirurgicala folosita nu se elimina ganglionii si mai ales fiindca nu era necesar sa se faca acest lucru vis-a-vis de diagnosticul prezentat.
La intrebarea dvs. despre examenele imunohistochimice care sunt solicitate din ovarele scoase, va afirmam ca acestea sunt foarte recomandate precizand corect natura leziunilor si respectiv daca mai este nevoie de un alt tratament.

O zi excelenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •