histerectomie cu anexectomie

20-10-2008
nazanin
Nu este medic/terapeut
nazanin
am 40 de ani si in urma cu doua luni in urma unei sarcini problema(placenta praevia centrala) s-a intervenit chirurgical datorita hemoragiei severe.Mi-au fost extirpat uterul si ovarele iar acum am inteles ca ar trebui inceput un tratament de substitutie.Asi dori sa aflu ce se poate administra in acest caz, ceva care sa-mi permita sa pot alapta in continuare.Va multumesc din suflet.
5 comentarii
0
20-10-2008, ora 14:39
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
duceţî-vă la endocrinolog. există tot felul de preparate, dar trebuie recomandat unul de către medic.
0
20-10-2008, ora 17:56
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna fetelor!
Mai Crina, ce sa-i faca endocrinologul? Daca fata alapteaza si are nevoie de tratament de substitutie cum sa il de-a endocrinologul? Nu inteleg ce legatura are una cu alta, sincer. Dak stii mai multe spune-ne ca intr-adevar poate fi asa dar eu nu am auzit niciodata si am destui ani.
Parerea mea e sa mearga tot la medicul ginecolog care o ingrijeste, care stie ca alapteaza, care stie ca e operata si numai el o poate ajuta cu acest tratament.
Asta e parerea mea desigur!
Dar tie, Esrin, nu ti s-a spus nimic?Totusi banuiesc ca medicii stiau situatia ta!
Poate mai vede cineva specializat aceasta postare si te poate indruma mai bine decat noi!
Te pup
Aliss
0
20-10-2008, ora 19:07
nazanin
Nu este medic/terapeut
nazanin
va multumesc amandorura pt. pareri.Cu ginecologul ma vad si am discutat despre tratament, dar el lasa totul la aprecierea mea.Am doua alternative.Am citit despre medicatie dar ambele sunt destul de riscante pentru lactatie si pentru sani.Ma gandeam ca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si poate exista ceva mai putin riscant.Sunt destul de speriata de ceea ce a trbuit sa depasesc si, in momentul de fata orice lucru care care are un risc ridicat de a-mi provoca si alte afectiuni ma ingrozeste.
0
20-10-2008, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Terapi de substitutie hormonala o poti amana pana, de ex., ajunge copilul la varsta de 1 an.Apoi, daca vei considera necesar, o initiezi.Alapteaza copilul si cauta sa ameliorezi manifestarile date de castrarea chirurgicala cu substituenti mai putin agresivi [stii ca TSH poate cauza cancer de san si probleme cardiace] cum ar fi produsele pe baza de soia.Cauta la Plafar Gydrelle phito sau Menomarin: sunt o multime de produse naturiste care nu vor dauna lactatiei.Pentru a reduce riscul de osteoporoza ia preparate Sandoz de calciu si D3.
0
21-10-2008, ora 16:27
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nu mai fi speriata si trista k ii transmiti si copilului starea ta. Linistete-te, vb cu medicul si gasiti o solutie.
Ai vazut k si atunci cand este in burta si dupa ce il nasti, starea ta o transmiti si lui, mititelul!
Ia incearca tu pe google la tratamente naturiste poate gasesti ceva care ii ajuta!
Te pup,
Aliss
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •