dupa o histerecromie totala si anexectomie bilaterala am probleme cu constipatia

11-07-2007
MIHAELA16
Nu este medic/terapeut
MIHAELA16
dupa o histerecromie totala si anexectomie bilaterala am probleme cu constipatia. este recomandat tratament pt. menopauza?
2 comentarii
0
11-07-2007, ora 00:00
dr_mitulescu
Identitate neconfirmată
dr_mitulescu
Histerectomia totala cu anexectomia bilaterala inseamna extirparea intregului uter cu colul uterin, a trompelor uterine si a ovarelor.
Aceste organe nu au nici un fel de legatura cu tractul digestiv, astfel incat aceasta operatie nu poate fi in nici un fel incriminata in constipatia de care suferiti si care are in consecinta o alta cauza.
In ceea ce priveste menopauza, nu precizati ce varsta aveti. Daca aveti peste 45 de ani nu este necesar un tratament special. Daca sunteti sub aceasta varsta, ar fi bine sa consultati un medic endocrinolog, cel mai in masura sa hotarasca ce tip de tratament este potrivit a fi urmat.
0
22-08-2007, ora 00:00
maryanna
Nu este medic/terapeut
maryanna
Am 36de ani si am histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, am bufeuri dar nu mi sa recomandat nimic, doar difrarel pentru ca am facut hemoragie dupa interventie(pentru modificarea timpilor de coagulare) as dori sa iau ceva pentru bufeuri dar nu stiu daca merge sa-l asociez cu difrarel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  •