In urma unei histerectomi, tumora maligna 3 cm

20-06-2007
annie_annie
Nu este medic/terapeut
annie_annie
mama mea si-a facut o histerectomie acum 8 luni.tumora a fost maligna (3cm) si a facut chimioterapie 3 luni.medicii i-au dat 99% sanse de refacere.cat poate trai in aceste conditii?astept raspuns, multumesc!
7 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
drstoianioan
Identitate neconfirmată
drstoianioan
tumora maligna poate fi la nivelul colului uterin sau endometrului sau miometrului, cu alte cuvinte si cancerele uterine sunt de mai multe feluri. In functie de acest tip depinde supravietuirea intimp. Daca medicul care a operat-o i-a oferit 99% sanse de supravietuire inseamna ca a fost o forma usoara de cancer uterin.Ii doresc multa sanatate si sa nu uite ca trebuie sa mearga regulat la control la medicul care a operat-o
0
06-04-2009, ora 13:56
miki_alina1987@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
miki_alina1987@yahoo.com
va rog din suflet sa ma ajutati sunt disperata mama mea avea hemorgii masive are 49 ani si a facut biopsie iar rezultatu bopsiei e cam asa SANGE, EXUDAT FLINO-PURULENT, TROMBOZE MUSCULARE ORGANIZATE CONJUCTIV.FRAGMENTE DE ENDOMETRU CARE CONTIN ELEMENTE TUBULARE PLURISTRATIFICATE CU ATIPII NUCLEARE CARE AR PUTEA FLEBA PENTRU UN ADENOCARCINOM.NU SE POATE STABILI UN DIAGNOSTIC DE CERTITUDINE INTRUCAT FRAGMENTELE NU SUNT CORESPUNZATOARE FIIND FRAGMENTATE.FRAGMENTE DE ENDOMETRU DE TIP BAZAL CAM ASA ESTE DIAGNOSTICUL SI EU SUNT ASISTENTA MEDICALA DAR NU SUNT SIGURA CE AR PUTEA SA FACA VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI
0
25-05-2009, ora 12:31
ml
Nu este medic/terapeut
ml
BUNA,
miki_alina1987,
histerectomie totala te scapa de tot stresul. Eu am 42 ani si am facut lucru acesta in noiembrie2008. Ma simt f.bine.si am avut uter fibromatos.
0
25-05-2009, ora 12:32
ml
Nu este medic/terapeut
ml
am facut operatia la Bucuresti-Fundeni
0
05-06-2009, ora 16:18
FLORI B
Nu este medic/terapeut
FLORI B
buna ziua!!!
acum 4 ani am fost operata-histerectomie totala si anul asta mi-am facut testul pentru osteoporoza...se pare ca este osteopatie si apoi ar putea sa se transforme in osteoporoza...mi s-a dat un tratament cu fosamax 70mg si calciu.imi poate spune cineva ceva de aceste pastile?
un sfat pt voi, mergeti si faceti testul pt osteoporoza !!!
0
07-02-2012, ora 19:55
CLAUDIA clau
Nu este medic/terapeut
CLAUDIA clau
Buna ! imi pare bine sa va cunosc !! Ma numesc claudia sunt din bucuresti, si urmeaza ca vineri 10 feb sa fac aceasta operatie de histerectomie la Ellias. Aveam cam de 2 ani ciclu hemoragic datorita tulburarilor hormonale. Nu a mers cu tratament si se v-a recurge la aceasta operatie. cele care ati facut operatia : cum va simtiti? nu am fibrom si nici alte complicatii !! Voi scapa de acest ciclu nenorocit si de aparitia unui eventual cancer !!
0
07-02-2012, ora 20:01
CLAUDIA clau
Nu este medic/terapeut
CLAUDIA clau
draga miki_alina ma simt bine si devin si mai optimista cand aud ca e o.k.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •