histerectomie

14-09-2008
monyk kennyal
Nu este medic/terapeut
monyk kennyal
Ce inseamna histerectomie totala cu anexectomie bilaterala?In ce consta acest tip de operatie?

Va multumesc
16 comentarii
0
15-09-2008, ora 00:00
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Asta inseamna ca-ti va scoate ovarele si uterul. Am facut acesta operatie acum 2 luni si jumatate, operatia dureaza aprox 2 ore, anestezie total, mobilizarea se face a doua zi, iar recuperarea este destul de rapida, cum spuneam mai sus eu dupa trei saptamani de la operatie am mers la serviciu. Nu trebuie sa -ti fie frica, daca vrei sa discutam in amanunt, -*
Pune-ti increderea in Bunul Dumnezeu si totul va fi bine


(*modificat de administrator)
0
20-10-2009, ora 20:56
marinan
Nu este medic/terapeut
marinan
buna. si eu urmeaza sa ma operez saptamana viitoare si imi e f. frica.
unde te-ai operat ? ce medic ai avut?
0
26-06-2012, ora 10:36
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
buna!sunt noua pe forumul ROmedic, ma bucur din suflet ca v-am gasit.am fost operata acum 4 saptamani, AZi sunt 4 saptamani de la operatie, am avut un fibrom submucos care mi-a facut zile amare, si am hotarat EU nu medicii ei vroiau chiutretaje hemostatice la nevoie, nu am fost de acord asa ca am facut histerctomie subtotala deci s-a conservat colul uterin anexele au fost extirpate, mi-era frica de chisturi ovariene asa ca am scos si ovarele.problema este ca desi am 4 saptamani de la operatie mai am din cand in cand scurgeri maronii in cantitate mica ce-i drept dar exista, medicul spune ca este normal ca se resorb firele interioare si asta e cauza, nu stiu dar am unfel de usturimi interne nu pot spune ca sunt chiar dureri dar usturimi, jena ceva de genul mai ales la locul unde au fost ovarele si zona subombilicala este foarte sensibila la atingere.voua cate kg vi s-a spus ca puteti ridica? mie pana la 5.in cazul in care ridici ceva mai mult ce se paote intampla?
0
27-06-2012, ora 21:57
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna Alix, sus in dreapta scrie CAUTA, tasteaza, , HISTERECTOMIE TOTALA CU ANEXECTOMIE BILATERALA" apoi clik pe cauta, se deschide o pagina, in pozitia 3 da clik, acolo sunt peste 2000 de postari unde vei gasi toate raspunsurile, vei intra in dialog cu marea familie de histerectomizate.
In alta ordine de idei, nu te speria de acele mici dureri, cu timpul se vor rezolva, se aseaza intestinele..., nu trebuie sa faci efort fizic mare.multa sanatate.
0
28-06-2012, ora 09:18
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
multumesc pentru raspuns, da am gasit acel site unde am citit intamplari din viata femeilor impresionante, pe mine ma interesa daca acele scurgeri maronii care apar din cand in cand sunt intr-adevar normale daca le-au avut si altele si daca a fost doar fibrom deci nu cancer cam la cat timp dupa operatie pot face un pic de plaja dimineata.va multumesc mult si va pup.
0
28-06-2012, ora 13:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Plaja..NU, esti abia operata, nu este bine sa risti.
Posteaza aici diagnosticul intraoperator, rezultatul la biopsie, ceva analize de sange, fara nu putem sa ne exprimam o opinie.
Scurgerile sunt normale, vindecarea inauntru se face mai incet, din acelasi motiv nu ai voie sa ridici, sa faci efort fizic.
Si inca un lucru...tine legatura cu medicul care te-a operat, cu ginecologul..fiindca va mai trebui sa faci controale...
Te superi daca te intreb..de unde esti si ce varsta ai???daca nu doresti sa spui nu-i bai...
TE PUP SI TOT BINELE..
0
28-06-2012, ora 21:00
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor, buna seara Viorica! Alix eu am facut pe 24 iunie 4 ani de la operatie, eu am avut aceasta scurgere maroniu deschis 2 maxim 3 saptamani dar fiecare organism are procesul lui de vindecare. Ma gandesc ca tu mai ai col si atunci acea scurgere mmaronie se elimina mai greu. Nu exagera cu greutatea ai rabdare imi amintesc ca vreo 4 -5 luni nu puteam intinde nici rufe ma tinea operatia iar locul ovarelor ma doare si acum daca exagerez cu statul in picioare sau prea mult in masina. Cand ma intind in pat simtb locul acela. Asa ca rabdare si sa fii sanatoasa. Imi pare bine ca team cunoscut. Vasi te pupacesc dulceeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
28-06-2012, ora 22:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Si eu te pupacesc Grig...si fetei sa-i dea Dumnezeu sanatate si noroc in viata.
0
30-06-2012, ora 16:16
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
si eu ma bucur din tot sufletul ca v-am cunosct gasind acest forum ma bucur ca ma primiti in comunitatea voastra.am 40 de ani si am avut un fibrom-leiomiom- cum se spune corect submucos de 2 cm dar era pozitinat spre partea posterioara auterului, mi-a facut probleme destul de neplacute adica cicluri extraordinar de abundente care imi epuizasera aproape complet rezevele de fier din organism aveam sideremia 9!am tot luat eu fier si vitamina c dar degeaba s-a mai corectat putin anemia dar in rest nimic adica hemoglobina dar fierul ajunsese dupa 3 luni de luat corect maltofer fol si vit.c la 11, deci nimic mare lucru, pana cand la un moment dat acest ciclu care nu mai era ciclu ca devenise sange rosu cu miros de sange normal nu s-a mai oprit deloc vreo 18 zile, am fost la medic am primit orgametril cate 1 pe zi timp de 3 zile, rezultat 0 l-a suplimentat la 2 pe zi si asa cumva s-a oprit in vreo inca 3 zile, -vreau 20 de zile de orgametril-spune medicul, si apoi mai vedem-dar dupa alte 6 zile cu tot cu orgametril apare din nou ciclul la fel de abundent care nu s-a mai oprit cam 19 zile adica atunci cand am intrat in sala de operatie exista netingherit.medicul la care sincer ma saturasem sa merg, imi spune ca mai mult ca sigur am nevoie de chiuretaj hemostatic ca nu mai era altceva de facut si poate, poate cu ala se va opri sau poate nu.si atunci am luat decizia GATA! asa nu mai pot nici fizic nici psihic ma operez si rezolv problema, asa nu se mai putea.eu nu mai credeam in nenumaratele ecografe in care odata era congestionat uterul, odata nu mai era, o aiureala totala.la ovare nu am avut niciodata altceva decat cate un chist functional, dar mama mea a murit de cancer mamar, si de aceea eu am decis sa scot si ovarele, papa-nicolau fac anual nu am avut nicidata nimic decat pap 2 care am priceput ca il are toata lumea deci am vrut sa pastrez coclul uterin, acum mi-a dat medicul care m-a operat Gynie-L pentru refacerea florei vaginale saprofite.va multumesc ca mi-ati acordat timp citind povestea mea, dar rezultatul histopatologic este ok, de fapt nici ginecologul care m-a operat nu a spus ca e obligatoriu dar EU AM VRUT! asa ca sunt o histerctomizata de buna voie si nesilita de nimeni.sper sa treaca cu totul si scurgerile alea maronii, mai sunt si mai galbui dar in cantitate mica, operatia ma mai doare, da intr-adevar in locul unde au fost ovarele e cel mai dureros.nu mai ridic mai mult de 1 kg, am jurat.dar nu prea stiu cum o sa-mi duc geanta cand incep serviciul ca are cam 3 kg, voi cat timp ati stat in concediu medical?va rog sa ma scuzati ca am scris atat de mult.va pup si va multumesc.
0
16-07-2012, ora 12:23
alexa132
Nu este medic/terapeut
alexa132
Buna ziua. am fost operata acum trei ani si mi s-a scos un fibrom de marimea unei portocale printr-o histerectomie subtotala.mentionez ca aum am 45 de ani.de atunci toate bune in ceea ce priveste sanatatea. problema este ca la contact sexual cu sotul meu in aceeasi zi este ok.dupa o zi am niste dureri si o senzatie de discomfort in zona de jos a abdomenului.imi puteti spune si mie cam ce ar putea fi acolo si de la ce mi se trag acele dureri!?
0
16-07-2012, ora 13:07
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua fetelor !Eu am inceput serviciul la trei saptamani de la operatie. Bineinteles ca inainte am intrebat medicul spunandu-i ca am un serviciu care nu impune efort fizic. Mi-a recomnadat sa alternez statul pe scaun cu plimbari scurte si atunci va fi OK. Deci inainte de a incepe munca este bine sa ceri parerea medicului tau. Pup !!! Sa fiti sanatoase!
0
01-08-2012, ora 18:42
cerasela65
Nu este medic/terapeut
cerasela65
Buna ziua.Am citit cateva di problemele ce apar dupa o histerectomie.sunt operata de 2 saptamani, histerctomie totala laparoscop vaginala, adica mi s-a scos uterul probabil prin vagin...medicul a spus ca operatia a fost mai complicata datorita unor aderente de la o alta interventie-apenticita - pe 15 martie. Realmente ma simt binisor, ma cam doare capul ma simt putibn slabita.uneori burta...insa problema este ca am ramas cu un disconfort in vagin care ma innebuneste.imediat dupa operatie am facut o infectie urinara dde la sonda dupa parerea medicului.am luat tratament insa acel disconfort vaginal inca mai persita.e o senzatie tare ciudara, uneori mancarime, amestecata cu durere, usturime nici nu stiu cum sa o definesc..ma duce la disperare, parca nu voi scapa niciodata de ea..spuneti-mi ati avut astfel de senzatii vor trece oare? astept un raspuns.cam cat ar dura refacerea oare macar cat de cat..
0
24-02-2013, ora 22:14
frimuluminita
Nu este medic/terapeut
frimuluminita
buna fetelor.!!! sper ca sunteti bine toate.ceea ce va doresc si pe viitor.pupici.
0
04-10-2014, ora 19:22
marigeo
Nu este medic/terapeut
marigeo
si eu astept rasp la test papanicolau si sa ma operez..sigur credeam ca se va linisti..dar vad ca nu nu mai pot manca decat putin..am dureri de spate..picioare..si am si o usoara forma de anemie..
0
11-03-2017, ora 15:40
Elena dida
Nu este medic/terapeut
Elena dida
Salut fetelor, ma numesc Elena și anul trecut am făcut o intervenție de histerectomie parțială, m-am simțit foarte bine după interventie, după cinci ani de hemoragii și dureri crunte, am avut uter fibromatos am făcut toate tratamentele posibile în 5 ani și nu au avut efect, anul trecut am hotărât să fac intervenția chirurgicala, a fost bine după ea nu să schimbat nimic în viata sexuala, da de 2 luni simt o durere în partea stânga și o presiune mare în burta, acum sunt plecata din tata în USA și aici sistemul de sănătate e un calvar, coasta foarte mult o consultație și un ecograf costa 800 de dolari, am fost la consultație și nu știa ce să îmi spună urmează să fac un ecograf săptămâna viitoare sper să afle cauza durerilor.Va pup și sănătate multa la toate.
0
18-03-2017, ora 19:56
Aurica macovei
Nu este medic/terapeut
Aurica macovei
Buna seara! Sunt iulia si sunt foarte îngrijorată in legatura cu mama mea care a primit ca diagnostic tumora maligna leziune depasind colul uterin, trebuie sa înceapă radioterapia, a facut si tomograf dar încă nu a primit rezultat, va rog sa-mi spuneti e grav?
Modifică textul Puteți edita(modifica) ceea ce ați scris la acest subiect timp de 15 minute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •