histerectomie

07-12-2007
elinda
Nu este medic/terapeut
elinda
La o ecografie facuta de exceptionalul dr.POP ADRIAN MIRCEA, mi s-au depistat: fibrom cu zone de necriliza si calcificari, cu diametrul de 8.1/6 cm in cavitatea uterina, cavitate inchisa ocupata 2/3 de masa polipoida, sau polipi confluenti cu diametrul longitudinal de 3 cm, fibrom aparent subseros, pediculat, cu diametrul de 6 cm, cu punct de plecare istmic sau supraistmic, vizualizat pe fata ovarului drept. Exista pe buletinul ecografic mentiunea :IR in limitele benignului.
Am 52 de ani, nu am intrat la menopauza, dar de 2 luni sangerez aproape continuu, uneori abundent (3-4 zile) apoi foarte putin 8-10 zile, iar abundent, iar se reduce...
Am fost sfatuita sa fac urgent( din cauza sangerarii) operatie de histerectomie totala si poate chiar anexectomie cu toate ca ovarele par in regula. Va rog o parere si daca imi puteti recomanda un medic bun pentru operatie urgent, un medic accesibil ( nu ca pret, ci cu care se poate discuta si rezolva rapid problema). Mi-au fost sugerati dr PELTECU de la Filantropia si Dr BADEA IULIAN de la Municipal dar am inteles ca sunt destul de greu accesibili.
Cu multumiri pt. cei care-mi vor raspunde
16 comentarii
0
08-12-2007, ora 00:00
irene-jose
Nu este medic/terapeut
irene-jose
Puteti incerca la dr. VARLAS la Filantropia. Este un medic care se implica si discuta cu pacientele.
0
29-01-2008, ora 00:00
ALFY
Nu este medic/terapeut
ALFY
Daca inca nu v-ati operat sa stiti ca exista si o interventi numita embolizarea arterei uterine si pentru care nu este nevoie de operatie.Se face la Spitalul Municipal dr. Nechifor Rares.Va doresc multa sanatate.
0
21-02-2008, ora 00:00
iea
Nu este medic/terapeut
iea
eu m-am operat la elias de histerectomie la dr filipescu si sunt foarte multumita de rezultat am fost in multe spitale cu diferite boli sau operatii dar oameni mai milosi si cumsecade ca la elias nu am intalnit, ma simt bine din toate punctele de vedere si frica de operatie si de urmarile ei acum mi se pare nejustificata iar menopauza cu neajunsurile ei o prefer durerilor imense de burta sau a singerarilor, doresc tuturor celor in cauza curaj si sanatate
0
18-03-2009, ora 09:52
da_lida
Nu este medic/terapeut
da_lida
si eu m-am operat la spitalul Elias in 25.02.2009.histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, de dr. Mateescu.Si eu pot sa spun ca echipa formata din medic, asistente, infirmiere a fost deosebita, toti au fost niste profesionisti, atenti, cumsecade si m-am simtit foarte bine.Parca simt ca de atunci a inceput o alta etapa in viata mea, nu ma simt (inca) handicapata.probabil m-am impacat usor cu ideea.Acum la 3 saptamani de la operatie.mai am inca ceva dureri, suportabile, intepaturi, o jena, dar probabil este normal.
Ce ziceti voi?
0
20-03-2009, ora 15:36
cristina80
Nu este medic/terapeut
cristina80
buna. eu am fost operata de 3 ori chirurgical si o data cu laser. adica prima oara aici in baia-mare cu chist ovarian. a doua oara am fost operata in austria cu laser nu mi-a reusit si m-au taiat a doua oara. si a treia oara in cluj acum un an si mi-au facut histerectomie totala cu anexetomie bilaterala. in trei an m-au operat de 3 ori si tot n-am scapat de durere si de 3 ani zilnic traiesc numai cu tramadol injectabil. numai pot de durere. ma doare tare burta spatele plus ca piciorul stang si mana stanga mie tare amortita si ma dor. daca ma puteti ajuta cu un doctor bun sau un tratament bun. va rog din suflet ca numai suport durerea asta insuportabila puteti sa-mi scrieti -
0
10-04-2009, ora 18:04
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna fetelor.Si eu am fost operata tot la sp.Elias de dr.Filipescu si minunata dr.Vladu Cristina si ma simt minunat.Era ptr prima data cand trebuia sa stau internata si pe deasupra sa ma si operez de hist.tot.cu anex.bil., dar totul a fost bine datorita cadrelor medicale f.atente si dragute si fara spaga.Ptr.ddanesa e normal sa mai ai acele simtome.Eu la sase luni de la operatie tot mai am piciorul dr.si zona inghinala putin amortite.Cand mai fac pe viteaza si ridic mai mult ma doare, imi da intepaturi, asa ca ai grija.Eu zic sa ganditi pozitiv, sa va rugati la D-ZEU, SI TOTUL O SA FIE BINE.Va doresc multa sanatate.
0
11-04-2009, ora 13:39
da_lida
Nu este medic/terapeut
da_lida
Multumesc skg78, am acum aproape 7 saptamani de la operatie si ma simt din ce in ce mai bine.Nu mai am nici macar durerile acelea de care ziceam acum 3 saptamani si nici macar ce zici tu piciorul drept si zona inghinala amortite.Dupa cat timp ai facut sex si cum te-ai simtit?Cred ca pt.asta am mari rezerve si teama.Astept raspuns.
0
14-04-2009, ora 18:04
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Nu trebuie sa te temi de nimic daca ai un partener intelegator si rabdator.La 2luni de la operati s-a petrecut minunea.A fost neplacut:dureri, jena, usturimi, dar a trecut si acum este totul in ordine.La inceput de cateva ori am folosit un lubrifiant.Va doresc multa sanatate si un PASTE cu multa lumina in suflet.
0
16-04-2009, ora 20:43
simoe67
Nu este medic/terapeut
simoe67
Buna, eu sunt din Pitesti, am 42 de ani si m-am operat acum mai bine de 2 saptamani-hiserectomie totala+anexita bil.ch. aici la Sp.Militar. Stiam ca am un fibrom de acum 6-7 ani candera de 3-4 cm. Am facut putin tratament cu Orgametril, acum 3 ani, am facut embolizare la Sp.Municipal (era de 6 cm atunci). Acum 3 saptamani am facut o ecografie si avea 7 cm. In toti acesti ani nu mi-a pus probleme, insa acum 2 saptaman i am avut o hemoragie puternica sambata, duminica, am facut injectii cu hemostazice, degeaba.curgea ca la robinet.asa ca luni dimineata m-am dus de urgenta la Spital si m-au operat scotand tot.
Au zis ca si uterul era fibromatos si hemoragic... si ca era hemoragie si in abdomen. Multumesc doctorilor de la acest spital. profesionisti.. Acum ma simt bine, chiar mai bine decat dupa cezariana de acum 15 ani.Deocamdata nu am bufeuri, nu simt nimic, doar un gol sufletesc.
Azi Am primit rezultatele de la biopsie de la Sp militar Central-Buc si vreau sa stiu daca totul e OK, pt ca dr chirurg, spunandu-i-le prin tel mi-a zis doar..e bine,...e bine.
Va rog mult ma puteti ajuta ? Pe Buletin scrie :

-Ovare cu corpi albicaus si corp galben
-Leiomiom uterin;endometru cu glande in faza secretorie si chorion fibropar;
-Col cu dilatatii chistice glandulare si parakeratoza.

Sper ca am scris bine, scrisul dr.nu e prea citet pe buletin.
Paste fericit tuturor !
0
05-05-2009, ora 11:25
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
Buna fetelor
eu am mai intrat si pe alte pagini ale acestui forum la unele postari au raspuns si medici.
DE ce la --histerectomie- nu raspunde nici-un medic??????
ce intreaba simoe este chiar de competenta unui medic!!
si pe mine ma intereseaza raspunsul pt ea.
multumesc!
0
06-05-2009, ora 17:53
flori22
Nu este medic/terapeut
flori22
Salut! Urgenta mare cine a facut operatie de histerectomie totala de curand si imi poate spune cam cat au fost atentiile pentru medici asistent etc. - daca nu vreti sa postati aici. Multumesc anticipat
0
07-05-2009, ora 07:21
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
Buna Flori!
Nu trebuie sa faci un caz pt, , atentii".In primul rand trebuie sa ajangi pe mina unui medic bun de obicei trebuie sa ti-l recomande cineva.Nu-ti cere nimeni, dar totul decurge normal, sigur, , trebuie;; sa dai dar trebuie sa te internezi, i-ti face analize, deci esti internata si afli acolo mai multe, depinde de medic.
dar i-ti repet nu trebuie sa faci caz trebuie sa te pregatesti tu fizic si pshic in cazul ca tu te operezi sau intrebi pt altcineva.
multa sanatate!!!
0
07-05-2009, ora 23:33
flori22
Nu este medic/terapeut
flori22
iti multumesc pentru sfat nelly..
din pacate, intr-o situatie de acest fel, oricat ai incerca nu poti sa nu te gandesti si la aspectul acesta... e un stres in plus.
mama este internata de azi la Filantropia in Bucuresti si maine va fi operata... luni am fost la spital a fost consultata si i s-a dat un set de analize pe care le-am facut la un centru medical particular.marti am mers cu rezultatele la medicul pe care l-am ales pentru operatie si a fost chemata la internare astazi si programata pentru operatie maine. totul a fost din scurt... nu a fost internata cu mai mult timp inainte si nu am avut cum sa aflam prea multe... astazi a incercat sa smulga niste informatii de la vreo doua "colege" de salon care au fost operate insa si acestea sunt rezervate in a oferi informatii. tot ce am putut afla a fost pretul anesteziei si faptul ca "multumirea medicului" se va face dupa operatie. revin cu rugamintea. daca stiti cat "costa" o astfel de operatie spuneti-mi si mie!!!!! cum se procedeaza?...cat si cum trebuie sa dai ?
0
07-05-2009, ora 23:34
flori22
Nu este medic/terapeut
flori22
iti multumesc pentru sfat nelly..
din pacate, intr-o situatie de acest fel, oricat ai incerca nu poti sa nu te gandesti si la aspectul acesta... e un stres in plus.
mama este internata de azi la Filantropia in Bucuresti si maine va fi operata... luni am fost la spital a fost consultata si i s-a dat un set de analize pe care le-am facut la un centru medical particular.marti am mers cu rezultatele la medicul pe care l-am ales pentru operatie si a fost chemata la internare astazi si programata pentru operatie maine. totul a fost din scurt... nu a fost internata cu mai mult timp inainte si nu am avut cum sa aflam prea multe... astazi a incercat sa smulga niste informatii de la vreo doua "colege" de salon care au fost operate insa si acestea sunt rezervate in a oferi informatii. tot ce am putut afla a fost pretul anesteziei si faptul ca "multumirea medicului" se va face dupa operatie. revin cu rugamintea. daca stiti cat "costa" o astfel de operatie spuneti-mi si mie!!!!! cum se procedeaza?...cat si cum trebuie sa dai ?
0
08-05-2009, ora 11:12
nelly91
Nu este medic/terapeut
nelly91
buna Flori, nici eu nu am avut timp prea mult, totul a decurs f repede.M-am internat si m-a operat a doua zi.eu cred ca trebuie sa dai inainte de operatie dar merge si dupa pt ca va trebui sa tina legatura cu doct care o opereaza mult timp toti te trimet la doct care te-a operat.eu ti-am trimes un mes l-ai primit???
dar repet depinde de doct de spit de accea ti-am scris mai sus ca trebuie sa intrebi in salon.
in mes ti-am scris ce am dat eu.
multa sanatate mamei tale si te astept cu vesti bune!
0
09-05-2009, ora 20:06
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
Buna fetelor!!!
Sunt noua pe forum, ma bucur ca v-am descoperit!!!
am 2luni de la operatie, ma simt bine as vrea sa incep serviciu credeti ca se poate????
multa sanatate!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •