hirsutism si ovare polichistice

19-11-2012
adrianaiulia
Nu este medic/terapeut
adrianaiulia
Buna ziua. Am o problema care ma chinuie de aproape 1 an. Am fost diagnosticata cu hirsutism in zona barbiei. Tot odata am fost diagnositcata cu ovare polichistice. La primul control chisturile erau mari mai ales pe ovarul drept si pe cel stang mai putin. Am luat tratament cu DIANE 35 au avut efect chisturile sau diminuat mult ambele. Am fost la al doilea control dupa 6 luni si mi sa dat alt tratament cu LOGEST tot pentru ovare polichistice. Am avut reactii adverse la acest produs. NU l-am mai luat. In plus TESTOSTERONUL este mare are valoarea de 5.46. Tsh e de 3.19, iar DHEA-S are valoarea de 301.6. Aceste analize mi-au fost recomandate de medicul endocrinolog. AM 28 ani, 1.75 cm si 82 kg. In ceea ce priveste hirsutismul mi sa recomandat sa fac eoilare definitiva. dar dupa a 7 sedinta nu se vede nici o schimbare. Ce imi recomandati? Va rog ajutatima. Este un chin pentru mine parul de pe barbie.
2 comentarii
0
19-11-2012, ora 15:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Intrebare- ovare polichistice sau sindromul ovareloe polichistice? Este o diferenta. Pe langa hirsutism pot aparea si alte probleme de sanatate care nu trebuiesc ignorate. De aceea este foarte important sa urmati tratamentul prescris de medicul ginecolog+endocrinolog. Cand ai intrerupt tratamentul cu Logest ai anuntat medicul? Ti-a prescris alt tratament?
0
19-11-2012, ora 15:04
adrianaiulia
Nu este medic/terapeut
adrianaiulia
da am anuntat medicul si mia dat din nou diane 35. de chisturile de pe ovare am scapat dar de parul de pe barbie nici cum nu scap de el. am fost diagnisticata cu ovare plichistice. un medic de la zalau mia recomandat si tinctura de marar si lemn dulce pentru eliminarea hirsutismului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.