hirsutism???

11-01-2010
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema..am par pe fata, corp, spate, sani..un fel de puf.parul nu este gros ci subtire, dar negru.Mentionez ca eu sunt bruneta.Ce analize ar trebui sa mi fac pt a vedea daca sufar de hirsutism?La ecografie mi au iesit chisturi pe ovarul stang si mi s a prescris dufhaston.As dori sa stiu daca este periculoasa epilare cu ceara pt ca nu pot sta asa si ma epilez inclusiv pe piept?Nu am incercat sa raman insarcinata insa imi doresc f mult un bebe..am 29 ani.In cazul in care raman insracinata acest par in exces imi poate afecta sarcina..sau copilul sa iasa cu par pe corp?Cum influenteaza hirsutismul sarcina si un viitor copil?
10 comentarii
0
13-01-2010, ora 20:52
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ai dezechilibru hormonal, trebuie sa dozezi hormoni hipofizari TSH, STH, Prolactina, LH, FSH, etc si investigatie imagistica pt. hipofiza, poate si hipotalamus.
Medicul endocrinolog iti va da trimiteri la analize.
Apoi medicul homeopat trebuie consultat, aratandu-i si rezultatele.
Apoi sa-i ceri sa-ti faca o detoxifiere in stil homeopat, si de-abia apoi, tratament tintit, pt. glande.
Chiar o detoxifiere temeinica.

Duphaston nu este deloc rezolvant al problemei, si nici hormonii naturali (fitohormonii). Detoxifiere, care inseamna indepartarea toxinelor de orice natura, eliberarea cailor de hranire a glandelor si de eliminare a hormonilor in sange.
Epilarea? nici vorba! trebuie sa indepartezi cauzele pilozitatii: Testosteronul care are valoare peste maxim.
Estrogenul care are valoare sub minim, etc, si prolactina peste maxim.
dar sa stii ca poti sa-i aliniezi pe acesti hormoni - daca iti curati organismul de micii, si microscopicii obturanti.
0
13-01-2010, ora 21:05
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
ai un mesaj privat, dai pe "Modificati profilul dvs." si-l gasesti mai jos.
0
15-01-2010, ora 19:08
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
multumesc mult pt sfaturi..ar fi bine sa merg la un medic homeopat?
0
16-01-2010, ora 10:06
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Ar fi bine sa mergi la un homeopat, sunt rezolvari miraculoase, dar eu nu am putut rezolva un dezechilibru hormonal mare. Medicamentele alopate nu ma intereseaza, si atunci am folosit un gen de detoxifiere f. lejer de aplicat, si f rapid.
1. ARGILA sau alt podus bazic
2. BRANCA URSULUI
3. ANTIOXIDANTI

Daca vrei iti scriu in detalii. Cred ca stiu ce a gresit doctorita homeopata: nu a facut detoxifierea, care trebuie sa preceada orice tratament. Dr.ii se grabesc sa aplice medicatie tintita, si asta nu e in concordanta cu ceea ce trebuie facut.
Concluzie: mergi la dr. homeopat, dar solicita detoxifiere mai intai - si s-ar putea sa nu mai fie nevoie de tratamentul tintit...
Dupa ce te tratezi, apoi sarcina.
Homeopatia vorbeste de fenomenul "miasma" - transmiterea de la mama la fat a toxinelor, pe aceleasi localizari. Vor aparea aceleasi afectiuni, fen. numit in med. alopata "boli ereditare".
Sanatate multa.

Multa sanatate.
0
13-03-2010, ora 19:21
CristinaMandy
Nu este medic/terapeut
CristinaMandy
Oana si eu am hirsutism, si mami a avut si nu i-a afectat in niciun fel sarcina, nici cu mine nici cu sora mea.Eu il am de pe la 12 ani.Am facut epilare cu laser, am luat diane 35 si niciun rezultat.De chestii naturiste nu mai vorbesc, am luat o gramada ani de zile si nu a mers nimic.De vreo 6 luni iau capsule cu ulei de primula si vitamina e de la maxilife.Nu imi vine sa cred ca datorita acestui tratament am ciclu in fiecare luna, e bun si pt ferilitate.eu care nu am avut ciclu decat de vreo 3-4 ori in viata in mod natural, fara sa fi luat anticonceptionale.Este pur si simplu super.Eu stie ca am hirsutism din cauza proaste functionari a ovarelor, mi-am facut analize, si am si tulburare hormonala, tot de la ele se trage.e o chestiune genetica la mine.Nu sunt grasa.Deci daca acest ulei face sa imi vina ciclu...in timp.teoretic ar trebui sa aiba efect si asupra hirsutismului.iau de apox 6 luni.Nu iti recomand epilare definitiva nici cu laser, nici cu ipl, mie imi pare rau ca am facut.Nu are rost mai tarziu sa faci cancer pt asa ceva.Eu in fiecare dimineata folosesc epilator braun, o penseta pt retusuri.putina apa oxigetana pt decolorare...dau pe fata cu ulei de masline apoi cu un prosopel pt a absorbi surplusul si dau cu fond de ten de la vichy norma teint ca e necomedogenic, foarte bun.Si asta este, sunt un pic iritata dar trece, nu am ce face.De pe sani imi scot firele cu penseta...si pe abdomen cu ceara sau tot cu aparatul, iar pt picioare merg la cosmetica.Si daca doresti sa mai decolorezi, inclusiv pe sani mai da cu apa oxigenata seara, eu asa fac.Am fost stresata dar nu mai sunt ca nu merita, rutina la mine dureaza zilnic aprox juma de ora dimineata :D sanatate multa
0
20-03-2010, ora 16:34
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
multumesc pt sfaturi si pt incurajari..o sa merg si eu sa mi fac analizele.am fost la medicul ginecolog sa vad cum stau cu ovarele si apoi voi merge si la endocrinolog dar din ce ma vazut..chiar dc mi se va pune diagnosticul de hirsutism nu e nimik de facut..adik nu se vindeca si nici nu poate fi oprit.va tin la curent dupa ce mi fac analizele.ma gandeam sa incerc si eu naturiste dar iarasi am intels ca nu dau rezultate..asa ca epilarea cu ceara e singura varianta.dar nu am inteles...e interzis epilatul pe sani cu ceara..pt ca ma deranjeaza puful ala.?
0
20-03-2010, ora 20:27
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Oana, de unde tragi tu aceste concluzii? nici analize nu ti-ai facut, nici adevaratele produse naturiste nu le-ai luat. Eu zic sa cauti pe net dupa cuvintele chaie detoxifiere alcalin sau toxine acizi bazic, etc
O sa observi ca eficienta si rapida este detoxifierea cu baze (substante alcaline) si ajutatori (eu am observat ca cel mai puternic si rapid este Branca ursului). Incet-incet iti vei forma o viziune asupra cauzelor imbolnavirilor, si metode de rezolvare.
Deci nu ma refer la detox. cu produse pt. colon, nici la acele ceaiuri depurative, detoxifiante.
Esti tanara si sansele sunt maxime ca sa te rezolvi de hirs., care este consecinta dezechilibrului hormonal: testosteronul peste limita, estrogenul sub limita, si tot asa.
Medicul endocrinolog iti va indica ce hormoni sa analizezi: hipofizari (TSH, Prolactina, LH, FSH, ...), gonadali (Testosteron, Estrogen, Progesteron, .).
Eu personal, pt. orice afectiune a pielii nu folosesc medicamente, produse dermato - totul se poate trata pe cale interna, caci neregulile de la exterior reflecta o stare interna in dezechilibru.
Sanatate multa.
0
20-03-2010, ora 21:02
CristinaMandy
Nu este medic/terapeut
CristinaMandy
Este adevarat ca naturistele, multe dintre ele nu prea dau rezultate sau daca le dau, apar doar in timp, dar noi din pacate traind in lumea vitezei nu mai prea avem rabdare.Am spus ca si eu am incercat o gramada fara sens, doar capsulele alea cu ulei de primula au avut efect neasteptat.Nici nu am terminat bine prima cutie ca am si avut surprize placute.Eu m-am epilat cu ceara si pe sani...mai exact intre ei...aveam si eu un puf blond acolo..insa e foarte iritant, acea zona e sensibila.Acum nu ma mai epilez cu ceara in acea zona, din cauza aplicarii apei oxigenate in repetate randuri, firul s-a subtiat foarte mult...e vizibil palid.Le tai cu forfecuta pana la radacina si nu se vede mai nimic.iar din jurul mameloanelor, doar cu penseta le scot o data sau de 2 ori pe saptamana.Eu am mai facut ceva ce am auzit din batrani sa spun asa.Am ars coji de nuca pe gratar de ala sub forma de tava(fara gratii).Am maruntit cenusa si seara imi faceam cu apa calduta masca din ea pe care o lasam pe fata aproximativ juma de ora.Mi s-a spus ca nu imi va mai creste par pe fata dar nu a fost chiar asa.Este adevarat ca am observat o reala reducere a vitezei de crestere...de exemplu, daca ma epilam intr-o zi..puteam sa fac sa nu ma mai epilez pana a treia sau chiar a patra zi...insa tot crestea.Munca asta este insa foarte migaloasa.Pana arzi cojile asa cum trebuie iti ies peri albi, plus ca dintr-o dita mai plasa de coji, mi-a iesit o cantitate mica de cenusa...am noroc ca stau la casa, insa daca stai la apartament...cu atat mai putine conditii ai sa incerci si varianta asta.Oricum, eu ti-am spus, ca nu se stie niciodata :).Eu am fost foarte stresata dar de cand am aflat ca e pe cale genetica si nu prea am cum sa scap de problema asta decat prin intretinere...ma gandeam ca nu am de gand sa ma complexez toata viata si mi-am impus sa imi revin psihic.In timp, am reusit.Si am descoperit ca stresul adesea aduce mai multa inestetica pe chipul unei femei, decat o adevarata problema inestetica, la propriu vorbind.Si de cand am inceput sa fac abstractie de asta si sa zambesc mai mult, fara sa fiu narcisista spun ca...mi s-au facut mai multe complimente :) Asa ca frumusetea chiar este o chestiune care radiaza si din interior, foloseste-te de aceasta "chestiune". Si este adevarat ca frumusetea este ingrijire, asa cum o reclama spune.Toata lumea are nevoie de ingrijire, doar ca la unii/ unele dureaza mai putine minutele si la altii/a;tele...ceva mai multe.Eu privesc lucrurile foarte simplist si imi face bine.(in contextul in care cunosc cauza). Consulta-te cu un endocrinolog inainte de toate :)
0
21-03-2010, ora 08:55
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Cristina, dezechilibrul hormonal se poate rasfrange nu numai asupra exteriorului, epidermei, ci si asupra glandelor, cu repercusiuni mai neplacute: sterilitate, infertilitate, persistenta infundarii/obturarii cu acele toxinute, fapt ce duce in timp la o atrofiere timpurie a acelor structuri si e pacat.
Referitor la transmiterea genetica, homeopatia vorbeste de transmiterea biologica dar si toxinara de la mama la fat. Fenomenul este numit "miasma". Deci daca-i vorba de toxine, de ce sa nu le indepartam? Ele sunt "removeable", chiar daca le avem din intrauterin poate.
Si sa stii ca Branca ursului (Heracleum sphondylium), favorizeaza patrunderea sangelui alcalinizat si cu alte remedii, in zone unde nu mai ajunsese demult. Aceasta planta sub formele farmaceutice de tinctura sau capsule, confera mare viteza tratamentului.
(trebuie tinut cont de faptul ca este vasodilatator usor si micsoreaza putin presiunea arteriala).
Dar este si un activator in acelasi timp, aducand structurile in vibratie, le energizeaza, efectul fiind cel dorit.
Eu am folosit de multe ori aceasta tinc. intern pt. afectiuni ale pielii (negi noi si vechi, vezicule cu lichid de 13 ani, au disparut toate in acelasi timp; altadata mi-a disparut un urcior, alta data un herpes incapatanat de la coltul gurii, etc)
Deci, intern.
Sanatate multa.
0
25-08-2011, ora 16:18
ionralucailona
Nu este medic/terapeut
ionralucailona
buna ziua referitor la hirsutism..si eu am un hirsutism bland...daca e corect spus asa..imi creste par pe fata (barbie) pe umeri, pe burta, mentionez ca am diabet zaharat tip 2, ovar polichistic si hipotiroidie urmez tratament cu eutyrox, siofor si spironolactona as dori sa stiu daca in urma tratamentului cu spironolactona nu imi va mai creste par in aceste zone ??multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre hirsutism și hiperpilozitate (și recomandări în ambele cazuri)
  •