hipotrofie staturo ponderala copil 7 ani

26-12-2009
ninike
Nu este medic/terapeut
ninike
Buna ziua! Am un baietel de 7 ani 10 luni, inaltime 114 cm, greutate 20 kg. S-a nascut normal cu o greutate de 3, 85 kg, lungime 49 cm, Apgar 10 si totdeauna a fost mai micut decat copii de varsta lui. Creste 4-6 cm/an - a fost masurat destul de des, nu are foarte multa pofta de mancare, mananca doar ce-i place.
Deoarece medicul de familie de la varsta de 3 ani ne tot spune ca este prea mic am fost la un medic endocrinolog, ne-a trimis la analize si au iesit urmatoarele rezultate: dozare TSH 6, 54; FT4 2, 28; GH bazal 2, 24; IGF 1 45, 3 (ne-au spus rezultatele prin telefon). Palpatoric si ecografic glanda tiroida este in relatii normale. Radiografia facuta la mana arata ca varsta osoasa corespunde varstei cronologice de 2 ani !
Este un copil voios, face sport, capacitate mentala excelenta, citeste si numara, scrie cu litere mari de la varsta de 5 ani, desi doar acum a inceput scoala. Tatal are inaltimea de 170 cm, mama 167 cm, iar din partea tatalui bunicii au inaltimea de bunicul 168 cm, bunica 155 cm. Tatal isi aminteste ca a inceput sa creasca doar dupa varsta de 15 ani, pana atunci era cel mai mic din clasa /si mama era totdeauna printre cei mai mici.
Ce ne sfatuiti? sa mergem mai departe si sa efectuam si alte analize, teste?
sau mai putem astepta inca 1-2 ani cu alte analize ? si sa fim mai atenti la alimentatia lui?
cum poate sa aiba doar o varsta osoasa potrivita unui copil de 2 ani? (cand face sport/antrenamente de 3 ori/sapt, este puternic) ce putem face in aceasta privinta?
3 comentarii
0
26-12-2009, ora 21:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deficitul statural si ponderal este foarte mic.ritmul de crestere anual este normal.analizele sunt la limita superioara a normalului sau putin peste, ceea ce nu semnifica nimic d.p.d.v. patologic. Inaltimea si greutatea individului, ritmul de evolutie a acestora, sunt determinate genetic. Este intotdeauna o diferenta intre varsta osoasa si varsta cronologica.daca aceasta diferenta este un pic mai mare, nu inseamna nimic rau, nu te speria, baiatul nu a pierdut nimic, el aduna in fata o perioada mai mare de ani in care procesul de crestere se va desfasura.El va creste pe o perioada mai mare de timp fata de alti copii din clasa, cei care acum sunt mai inalti si mai grasuti se vor opri din crestere mai devreme decat baiatul tau, care are un ritm mai lent [ determinat genetic, familial, dupa cum tu singura ai declarat ].Lasa copilul in pace, nu-l mai stresa cu fel de fel de analize si teste, nu-l incarca peste temele de scoala zilnice, lasa-l sa se joace, sa iasa, sa socializeze, nu-l obosi, da-i multe fructe, prepara-i ce-i place, sa aiba o atmosfera familiala placuta si sa se odihneasca bine.Nicaieri nu-i demonstrat ca cei cu zece pe linie sunt si cei mai bogati, mai sanatosi si mai fericiti in viata.Sarbatori fericite!
0
28-12-2009, ora 11:25
ninike
Nu este medic/terapeut
ninike
Stimata doamna doctor,
VA MULTUMESC foarte mult pentru raspunsul si sfatul dvs. Va doresc un an nou fericit, cu multa sanatate!
0
04-03-2010, ora 23:38
ramona80
Nu este medic/terapeut
ramona80
Buna ziua ma numesc ramona si am si eu o intrebare.
Am o fetita in varsta de 1an si 11 luni si nu stiu ce sa ma mai fac nu pune deloc in greutate, la nastere a avut 3, 450 kg iar acum are 9, 500kg toata lumea imi spune ca e slaba si e adevarat doamna doctor ne spune ca sa stam linistiti ca si noi suntem slabi si ca seamana cu noi, ca e sanatoasaare o anemie usoara si leucocitele un pic cam scazute, are energie nu sta locului de loc nu pare sa fie un copil bolnav dar eu tot cred ca este ceva ce nu functioneaza bine la ea si de acea as vrea sa imi recomandati si mie ceva poate un set de analize.
Am vrut sa merg la un endocrinolog cu ea doamna doctor zice ca nu e nevoie ca e un copil dezvoltat armonios.De mancat mananca zic eu nu stiu daca in cantitatea necesara pentru varsta ei, mai ceva pana la varsta de 1 an si 8 luni am alaptato la san.
Va rog sa imi dati si mie un sfat ca sunt disperata.
Va multumesc si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.