hipotiroidism

12-02-2016
madgenius
Nu este medic/terapeut
madgenius
Salutare.
Sa incep cu inceputul, intr-o noapte am ramas fara aer( cel putin asa am crezut eu) doctorul de la mine din oras mi-a spus ca a fost un atac de panica si ca nu am de ce sa imi fac probleme, am stat 48 de ore l-a spital pentru monitorizarea ritmului cardiac( am avut tensiune si 130 de batai pe minut cand m-am dus la spital(15ani) ) totul normal, analizele bune mai putin colesterolul
Am ajuns acasa si am inceput sa caut pe internet simptomele pe care le am, dificultate in respiratie, oboseala non stop, si o mancarime ciudata ( gen emotii, nu stiu cum sa explic senzatia) in zona abdomenului dar pe interior( mi-am facut probleme ca ceva imi roade matele :))) ) bineinteles ca am gasit, ba anxietate, ba scleroza dar si probleme cu tiroida, am mers la un medic endocrinolog in Bucuresti unde am fost trimis la med life pentru un set de analize ( Aveti aici link catre rezultat: http://imgur.com/0n8w9lV ) IAR IN FINAL intrebarea mea pentru dvs. este urmatoarea:

Doctorul la care am fost mi-a spus ca am hipotiroidism dar este o modificare usoara si anume ca tiroida functioneaza pe minus insa tot odata mi-a spus ca aceste simptome nu sunt neaparat de la aceasta modificare, este posibil sa am si altceva? aceste simptome pot fi chiar si de la aceasta, , modificare usoara, , ?
Simptomele nu au trecut dupa 3 saptamani de tratament(eutirox) si sunt putin ingrijorat.
7 comentarii
0
12-02-2016, ora 18:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi simptome de anxietate si atacuri de panica. Faceti test anxietate pe net si mergeti la un psihiatru, psiholog sa va evalueze.
0
12-02-2016, ora 18:23
madgenius
Nu este medic/terapeut
madgenius
@clara_p Multumesc de raspuns, am facut un test ASQ si a iesit un scor foarte mare.
0
12-02-2016, ora 18:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca acest rezultat a iesit mare, poate reusiti sa mergeti la un psiholog al licelui, daca aveti, daca nu vorbiti cu parintii sa va duca sa stati de vorba cu alt psiholog.
Gemoderivat de muguri de tei argintiu 3 fiole pe zi timp de 2-3 luni si vedeti daca va trec starile.
Omega 3 Omega 6 vegetal. Hraneste creierul.

In caz ca situatia persista si simptomele va deranjeaza ar trebui mers la psihiatru.
0
17-02-2016, ora 18:57
madgenius
Nu este medic/terapeut
madgenius
Am inceput sa iau ce mi-ati recomandat insa acest cascat si oftat excesiv este chinuitor, foarte, foarte chinuitor.
Iar legat de anxietate, totusi tind sa cred ca nu am, de felul meu sunt mai retras fata de societate dar totusi nu am fobii, nu am atacuri de panica...etc singura problema este aceasta respiratie, , ingreunata, , si oboseala.
Iar cum TSH-ul a iesit 12 iar limita normala era 5 tind sa cred ca este chiar de la tiroida aceasta stare care de altfel se numara printre simptome, oare sa nu fie doza de euthyrox suficienta? aveti idee cam dupa cate saptamani trec starile? nu am uitat nici macar o zi sa iau tratamentul dar ce este drept ca nu am urmat in tocmai recomandarea doctorului si anume cu 30 de minute inainte de masa, oara sa aiba asta un efect negativ?
0
17-02-2016, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu ca e incomod sa iei cu 30 de min inainte de masa dar incearca 1-2 saptamani si daca nu iti revii complet, te intorci la endocrinologul care ti l-a prescris sa vezi ce iti mai recomanda.
0
17-02-2016, ora 19:38
madgenius
Nu este medic/terapeut
madgenius
O alta problema este ca sunt de dimineata la liceu, si nu prea am timp sa mananc de fiecare data dimineata, este neaparat necesar sa se manance ceva la jumatate de ora dupa ce iau pastial sau nu are importanta?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri :d
0
17-02-2016, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce ai inteles si tu am inteles si eu din prospect.

"Se va administra ca doza zilnica, unica, dimineata pe nemancate, cu 30 de minute inainte de micul dejun, de preferat cu putin lichid."

Parerea mea e ca trebuie sa mananci sa nu cumva sa dea diaree, care e printre efectele adverse. Dar intreba-ti medicul curant mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.