Am nascut de 2 luni si nu mai imi revin deloc... hipotiroidism?

12-03-2011
tufenaruanamaria
Nu este medic/terapeut
tufenaruanamaria
Buna ziua.

Am si eu o mare problema.
Am nascut de 2 luni si nu mai imi revin deloc. Am dureri de articulatii, imi trosnesc oasele, ma simt foarte obosita si am tot asteptat pana acum sa-mi revin dar in zadar.Si mi-e tare frica sa nu am hipotiroidism pentru ca mi-au aparut si niste pete albe pe fata si transpir si noaptea si mama mea are hipotiroidism.Inca nu mi-am facut analiza dar sunt disperata pentru ca nici in sarcina nu mi-am facut nici o analiza pentru tiroida. E o regula sa se transmita de la mama la fat in cazul in care Doamne fereste am avut si in sarcina si nu m-am tratat, a luat si copilasul meu?Trebuie sa-i fac si lui analiza?In sarcina m-am simtit excelent nu am avut nici o problema, doar ca transpiram noaptea. Va rog frumos sa-mi raspundeti ca sunt disperata simt ca inebunesc pana imi fac analiza luni.Va multumesc
6 comentarii
0
12-03-2011, ora 23:18
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu-ti mai face atatea griji. prin ce treci acum este normal. Ai nascut doar de doua luni, este normal sa fi obosita, , sa-ti nu revi", doar nu stai roata ziua la televizor. Daca ai fi avut probleme cu tiroida pana acum le-ai fi descoperit( multe femei cu hipotiroidie nici nu ram insarcinate ) este o veche zicala ; iti trebuie 9 luni sa devi mama si alte noua sa redevi femeia care ai fost ( probleme cu hormoni)
cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa mergi la medicul de familie si el o sa-ti dea analizele pe care trebuie sa le faci, ai incredere, totul va fi bine.
0
13-03-2011, ora 14:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
pt.a -ti confirma sau infirma acest lucru, analizele sunt:
- TSH
- FT3
- FT4
- anticorpi.
Analizele se platesc, nu-ti trebuie trimitere. nu sunt gratuite...aprox.200 lei (noi).
NU cred ca ai asa ceva.
DAR ca sa-ti scoti din capsor aceasta varianta si sa-ti vezi de copilas, fa-le.
Sa-ti traiasca bebe, sanatate si s-auzim de bine.
O zi buna!
0
14-03-2011, ora 19:27
tufenaruanamaria
Nu este medic/terapeut
tufenaruanamaria
va multumesc mult pentru raspunsuri.Sa dea Dumnezeu sa fie cum spuneti voi.O sa ma duc maine la parhon sa-mi fac toate investigatiile.Mai m-ati linistit.Sa va dea Dumnezeu sanatate!
0
07-05-2011, ora 14:28
andreea.mirela
Nu este medic/terapeut
andreea.mirela
eu am nascut acum 4 luni si acum o luna m-au diagnosticat cu hipotiroidie cronica, mi-am facut toate analizele necesare si mi-au iesit niste valori cu mult peste cele normale.tsh mi-a iesit 94 iar valoarea maxima este de 4, 68 iar celalate de ordinul miilor 3000si un pic.si eu m-am simtit ok in timpul sarcinii iar acum o luna am simtit un nod in gat.am fost la medicul de fam si mi-a zis sa merg la endocrinolog sa vedem exact ce e acolo..baietelul meu nu are nimic si ma rog sa nu aiba nimic nici pe viitor.mama mea a avut hipertiroidie si mi-a zis medicul acum ca daca am in fam persoane cu probleme automat trebuia sa fac inainte de sarcina sau in timpul acesteia ceva analize, dar nu am stiut:(((((((... am intrat si intr-o depresie din cauza asta si caut un medic psiholog bun(de preferat sa aiba cabinetul prin sec 3 ), daca ma puteti ajuta, multumesc frumos si sanatae multa la toata lumea.
0
07-05-2011, ora 15:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Andreea draga,
sa-ti traiasca bebe si sa va bucurati de el.

Nu-ti mai face atattea griji.majoritatea, ca sa nu zic apoape toate mamicile...
trec printr-o astfel de "depresie"...

Nu ai vreo prietena, colega, ruda?...care sa fii nascut, in ultima perioada/
Vb. cu ea..iti va confirma acest lucru.

Sanatate si s-auzim de bine.
O zi frumoasa familiei tale.

P.S.
RUGAMINTE:

ca sa-ti raspunda cineva din Bucuresti, da-i un copy pe ceea ce ai scris aici si...
si trece artiicolul postat in partea de sus..la subiecte...NU aici la comentarii...intamplator, am citit aici..

Va fii bine.
0
07-05-2011, ora 21:18
andreea.mirela
Nu este medic/terapeut
andreea.mirela
multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.